RE: Првото запче (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Мамичка85 -> RE: Првото запче (22.1.2014 15:20:34)

Melanija neka se mnozat bisercinjata [sm=jezicek.gif]




princessa -> RE: Првото запче (28.1.2014 16:06:26)

Melanija neka mu se nizat ko bisercinja i so lesno da si prodolzi i ponatamu[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

Vcera ni izleze i nam prvoto zapce na 6 ipol meseci, tri meseci go macese, se cesase so se i sesto i vcera nesto me grepna[sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Првото запче (28.1.2014 20:56:01)

princessa [sm=bravo.gif] и на вас да ви бидат бисерчиња и со лесно да излегуват[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Првото запче (28.1.2014 22:40:09)

Честитки Принцесса, нека се нижат како бисерчиња[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Defne90 RR -> RE: Првото запче (29.1.2014 0:50:49)

честитки princessa за првото запче нека се множат понатака како бисерчиња.[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Мамичка85 -> RE: Првото запче (30.1.2014 15:02:04)

Cestitki Princesa neka se mnozat biserite [sm=smiley36.gif]




mimi 27 -> RE: Првото запче (1.2.2014 2:36:14)

Ви благодарам на одговорите, и честитки за првите запчиња да бидат бели и здрави.. :)




lekokrila -> RE: Првото запче (14.2.2014 11:01:52)

zdravo majki nie so kerka mi imame mnogu maka mislam deka ke i ispagja prvoto zapce vakvi se simptomite nervozna e kenkaa celo vreme, nemirno spie i e mnogu teska za zaspivanje ne saka vooopsto da jade veke 2 nedeli samo dodeka spie uspevam da i dadam mleko i davam i kasicki i sokcinja prirodni ama ne mi uspeva mnogu i gi mackam nepcata so gelce ama nekako mi se trga ne dava gi stiska nepcata inaku imame 4ipol meseci aj ve molam dajte mi nekoj sovet kako da i gi ublazam bolkite i da i go zgolemam apetitot?




Melanija RR -> RE: Првото запче (14.2.2014 19:34:58)

Јас немам совет така поминавме ,намали на млеко, грисеше се, глодалка пробај .... најважно е да помине без температура другото освен гел и глодалка нема друго чаре




kalisi -> RE: Првото запче (2.3.2014 16:13:06)

Lele i kaj nas se istite simptomi.Veke edna nedela nemozam sinko da go naranam ako e buden samo vo spienje jademe. Nervozen e non stop kenka, vcera do 2 saat noke go niskavme so maz mi nemozese da zaspie. Inaku ima 5 meseci, racete mu se non stop vo usta. Jas sum pobudalena po cel den sama dodeka maz mi e na rabota saka samo vo race neznam sto da pravam. Se mislam za kilibarno gerdance ama maz mi e skeptik.A gelot Dentox ne ni pomaga.Probav i so belo vince ama i toa nisto. Lekokrila vi izleze li na vas zapce?




sandriana RR -> RE: Првото запче (14.4.2014 15:13:00)

Муабетов за негата на запчињата ќе го префрлам ТУКА, во соодветна тема за миење [sm=smiley1.gif]




Maja Peovski -> RE: Првото запче (17.2.2015 16:27:18)

Здраво мамички да прашам има ли некоја искуство со темература при вадење на запчиња[sm=smiley19.gif] еве денеска цел ден имаме температура 38, до 37 ипол никако помалку..денес полниме 7 месеци а немаме ниедно запче..мн лигави и нервозно е и нокеска само се вртеше и се будеше и врескаше во сон...дали е од запчињата или др да не е .. а инаку се познава ми се чини како поддуванко е малку таму кај што треба да биде азапчето[sm=zmeden.gif]




lukajana RR -> RE: Првото запче (17.2.2015 16:45:16)

Маја можно е да е од запчињата ако нема ништо друго како кашлање или течење носе ние едно забче извадивме со температура и тоа второто другите нормално со лигавење и пикање се во уста ,јас кога ми крена температура ја однесов на лекар ама ми рече ништо не и е и стварно за два дена изби запче и ја снема температурата




Maja Peovski -> RE: Првото запче (17.2.2015 22:37:38)

почна по малку и да кашла, страв ми е да не се разболи и он, низ куќа сите болни , кој бронхит кој енос се разболува многу вируси има накај нас а што мислите за оваа статија http://www.ringeraja.mk/statija/prvite-zapchinja-vistinska-se-maka_737.html симптомите ги имаме




sandriana RR -> RE: Првото запче (1.3.2015 8:30:25)

На 5,5 месеци на бебе Илина и загреба првото запче - долу лево [sm=smiley1.gif]
Од симптоми ги има речиси сите наведени ТУКА, освен покачена температура.
Најмачно ми е што навистина го нарушивме редот со ноќното спиење, бидејки почна почесто да се буди. Искрено се надевам дека е минлив период.
Користам само гел за мачкање на непцата Камистад.




luna zivkova -> RE: Првото запче (1.3.2015 20:49:51)

zdravo mamicki,
sakam da ve prasam vas posikusnite, od prilika kolku vreme trae procesot na izleguvanje na zabceto, kako se poznava koga pocnuva da izleguva i kako da mu pomognam na moeto bebe :) mnogu prasanja[sm=smiley36.gif]
nie imame 5 meseci, skoro cel mesec e mnogu nervozna,osobeno poslednive dve nedeli, saka se da pikne vo usta, si gi griza racinjata, placliva e,se cesa pozadi usite, kako kutre e besna :) me poluduva i mene. Neznam kako da i pomognam, i davam gumicki za dzvakanje megutoa sama nemoze ubavo da gi drzi a i plus izgleda i se tvrdi pa od niv uste poveke se nervira, i stavam baby gel no ne gledam nesto posebno da pomaga. nemozam da zabelezam nisto na nepcata, kako aber da nema od zabcinja [sm=smiley19.gif]
Najmacno mi e mene sto neznam kako da i pomognam, ve molam za sovet. pozdrav za site




Melanija RR -> RE: Првото запче (1.3.2015 22:40:23)

Од чешање до излегување многу лиги,лигавење,плачки,гризење...... ако се почетни заби 2 месеци.НО излегување на заби е баш индивидуално.Има доста кои ги фалата килибарните герданчиња, побарај во аптека поделотворна маст. МОето многу и ден денес се лигави ,лиже и гризе. Дозволи и од твоја рака бидејќи нема заби да се истрие и изгризе,ако пие од шише нека ја држи и гризе цуцлата. Пипни го непцето со врв со прст ,сигурно има мала боцка што наговестува забче[sm=smiley1.gif]




lukajana RR -> RE: Првото запче (1.3.2015 23:20:24)

И кај Јана бебе отприлика 2 месеци избиваше првото запче другите побргу никнуваат ,гуми и моево не сака освен тие со вода ако претходно ги измијам со ладна вода и само додека и оди ладно и сака кисело млеко највероватно и годи ладното,гел мачкам ама ништо посебно не помага а ептен кога избива запчето два три дена давам сируп ефералган ноќе пред спиење и тоа ја смирува иначе не се трпи




luna zivkova -> RE: Првото запче (2.3.2015 10:23:42)

Neznam jas nemozam da zabelezam nisto na nepceto ni gore ni dole. ke se macime nekako so ke praime [sm=smiley1.gif] .
dali bi mozele da mi preporacate gel?
Vi blagodaram na odgovorite, pozdrav.




sandriana RR -> RE: Првото запче (2.3.2015 11:45:47)

Прашај во аптека што ќе ти понудат - ние користиме Камистад, кој моментално ја смирува болката, но како и сите други такви средства, треба неколку пати дневно да се мачка. Порано имаше и Дентинокс за таа намена.
Исто така помага и премачкување на непцата со бело вино, секако во минимална количина, пр. натопено газиче или чепкалче за уши.




luna zivkova -> RE: Првото запче (5.3.2015 13:15:08)

eve vcera kupivme i dentinox pa ke vidime, bab gel bese ljut i gi ladese nepcata, ovoj e blag i neznam kako deluva se nadevam deka ke i pomogne iako jas ne zabelezuvam nekoja razlika odkako ke go stavam .
trpenie spasenie [sm=smiley36.gif]




vezilka RR -> RE: Првото запче (5.3.2015 14:33:07)

Ние на 1 март конечно го добивме првото запче на девет ипол месеци. И прилично лесно го извадивме. Сега веројатно излегуваат уште неколку оти деновиве е малку нервозен и кемкав. Тете го виде првото запче [sm=bravo.gif]. еше А Никола вчера частeше Мерси, така бевме договорени.




AneLav RR -> RE: Првото запче (5.3.2015 14:39:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ние на 1 март конечно го добивме првото запче на девет ипол месеци. И прилично лесно го извадивме. Сега веројатно излегуваат уште неколку оти деновиве е малку нервозен и кемкав. Тете го виде првото запче [sm=bravo.gif]. еше А Никола вчера частeше Мерси, така бевме договорени.

Нека му се нижат како бисерчиња браво[sm=bravo.gif]




Melanija RR -> RE: Првото запче (5.3.2015 14:45:53)

vezilka RR бисерчиња да се редат и само со лесно[sm=smiley1.gif]




sonc90 -> RE: Првото запче (19.3.2015 15:34:03)

Malku kasno ama sepak da se pofalam-na mojata kerkicka vo sabotata i izniknaa 2-te dolni zapcinja...na pladne izleze prvoto zapce- dole desno edinicata pa vecerta levo edinicata...i pominavme dosta lesno,malku pokacena temperatura i so pola doza eferalgan pred spienje se bese ok... [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>