RE: Првото запче (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Snowhite RR -> RE: Првото запче (24.7.2013 23:18:55)

Еве и вчера и денеска со Т и два вечери не може да заспие, сношти едвај заспа, до 3ч убаво спиеше после пак се разбудуваше, заспиваше и се штрекаше, вечерва пак едвај заспа и сега еве се разбуди и не може да презаспие, а нема сега Т. Ене ја со татко е, се успиваат, плачи, не знам што е, ја намачкав и со гел за непца




oliva -> RE: Првото запче (24.7.2013 23:42:52)

и мојава има т и дадов далерон,и само се превртува,слабо јаде,мислам дека се работи за инф.




sandriana RR -> RE: Првото запче (25.7.2013 11:30:47)

oliva, штом крвна слика е уредна и нема наод, можно е да прават и забите проблем - имате ли извадено 4ки? Обично и големите заби прават проблем.




oliva -> RE: Првото запче (25.7.2013 11:39:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

oliva, штом крвна слика е уредна и нема наод, можно е да прават и забите проблем - имате ли извадено 4ки? Обично и големите заби прават проблем.

малечка е скоро 6 месеци,ги чекаме првите забчиња,но не и се набабрени,само и се познаваат две цртки




Snowhite RR -> RE: Првото запче (27.7.2013 10:37:49)

И ете го првото запче[sm=smiley1.gif] Иако сите ми велеа дека е нешто друго, однеси ја на лекар, јас сигурна бев дека е тоа и ете во право бев. Сега уште не кажувам, чекам да го најди некоја баба да се израдува, па да и купи нешто за првото запче[sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Првото запче (27.7.2013 10:54:11)

Нека се множат бели и здрави запчиња - сега ќе бидете малку посмирени, верувам [sm=smiley1.gif]




Snowhite RR -> RE: Првото запче (27.7.2013 19:45:14)

Се надевам, зашто три вечери маста ми ја извади едвај ја заспивав




Bethany -> RE: Првото запче (28.7.2013 9:34:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Се надевам, зашто три вечери маста ми ја извади едвај ја заспивав

Честитки за првото запче, да и се редат сите бели ко бисерчиња [sm=bravo.gif]




Hunny -> RE: Првото запче (28.7.2013 11:35:42)

Првото запче на 11 месеци, веднаш по него и второто. До 15 месеци си бевме со тие две. На одмор ни излегоа уште 4[sm=smiley36.gif] И сега имаме дури 6[sm=smiley36.gif] Фала богу немавме проблеми со температура како со првота, ама затоа ништо не јадеше[sm=smiley13.gif]




Nadia -> RE: Првото запче (10.9.2013 22:26:13)

На Ненад на 6месеци и 18 дена му го осетив првото забче, доле десно.. Ме грепкаше, па после проверив со метално лажиче слушнав тропна и после тоа и му го видов убава бела линија што мн грепка :D последната вечер имаше малце проливче, а две вечери пред тоа се будеше навечер и плачеше, и цело време му беа рацете во уста, али се на се добро помина немаше температура и сл... [sm=bravo.gif]




Big mamy -> RE: Првото запче (6.11.2013 11:46:14)

bravo za temava, super e, vo momentot mnogu ni e potrebna bidejki nie izgleda se spremame za prvoto zapce
sin mi utre polni 4 meseci, nema seuste zapce no gi ima slednive simptomi: ligavi mnogu, ama mnogu, racete vo uste postojano a i sekoja igracka sto ke ja fati pravo vo usta, e ova e veke podolgo vreme, znaci so ligavenjeto pocna uste vo 2 mesec a i racinjata vo usta se veke podolgo vreme.... ona sto e vo posledno vreme a sto mislam deka e simptom na zapce e noknoto nespienje, veke 10 dena se budi mnogu cesto, a predhodno dobro si spiese... kenkav e, a i zlebinkite mu se oteceni....
pa ve mlam so vasite iskustva kazete mi dali se ova stvarno simptomi i kolku vreme se prisutni dodeka da probie zapceto ....




grejsi -> RE: Првото запче (6.12.2013 17:14:58)

zdravo big mamy i sofija pocna da ligavi od dva meseci i se stavase vo usta pa eve duri sega i izleze prvoto zapce na 5 meseci i 20 dena i toa duri se iznenadih poslednite dva dena pred da i izleze bese nervozna pa fala na bogu ne pokaci temperatura pa posle 4 dena i izleze i vtoroto zapce[sm=smiley1.gif]....pa zse nadevam deka i na tvoeto since ke mu izleze nabrzo zapce [sm=smiley1.gif]




deluxe -> RE: Првото запче (6.12.2013 17:59:16)


ИЗВОРНА ПОРАКА: grejsi

zdravo big mamy i sofija pocna da ligavi od dva meseci i se stavase vo usta pa eve duri sega i izleze prvoto zapce na 5 meseci i 20 dena i toa duri se iznenadih poslednite dva dena pred da i izleze bese nervozna pa fala na bogu ne pokaci temperatura pa posle 4 dena i izleze i vtoroto zapce[sm=smiley1.gif]....pa zse nadevam deka i na tvoeto since ke mu izleze nabrzo zapce [sm=smiley1.gif]



[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Честитки Грејси за првото запче,само бели бисерчиња да се редат во устето[sm=smiley1.gif] Ви посакувам и наредните запчиња со лесно да си ги вадите[sm=smiley1.gif]




grejsi -> RE: Првото запче (6.12.2013 21:55:33)

fala Deluxe RR na ubavite zborovi[sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Првото запче (6.12.2013 23:48:14)

И ние се лигавиме и јадеме раце од 2 месец,сега секога прилика при пиење ни служи за чешкање [sm=smiley36.gif] а лажливката е константен ,,чешач,, уште 10 дена па 4 месеци а кога ќе излеле којзнае [sm=smiley1.gif]




Defne90 RR -> RE: Првото запче (7.12.2013 1:15:15)

Znaci i dvete moi deca pocnaa da ligavat na dva meseci.Jas si mislev gotovo e uste eden dva meseci i nie ke imame zapce.No ete iako ocekuvav da ni nikknat pobrzo zapcinja sepak i kaj dvajcata prvoto zapce izleze nekade vo desetiot mesec.Sega pomaloto ima trinaeset meseci i gi imame samo dolnite dve zapcinja.Mislam deka toa voopsto ne e bitno koga ke pocnat da ligavat decata i dali voopsto ligavat.Sepak toa si e organizam sekoe dete si e razlicno i ne mozeme da znaeme koga ke izlezat prvite zapcinja.Ete imam edna prijatelka nejzinoto since nitu ligavese nitu imase bilo kakvi simptomi mu niknaa zabite na 4 meseci i voopsto ne vidoa maka so niv,za razlika od mene so pogolemiot sin so sekoj izniknat zab obavezno kacuvavme i temperatura.




deluxe -> RE: Првото запче (7.12.2013 12:05:41)

Во врска со лигавењето,и кај нас беше исто,од 2 месеци лигавење и нервоза.Ја прашував педијатарката,и таа ми вика дека во тие месеци(2-3) започнува процесот на никнување,на зачетокот на запчето во гингвата т.е непцето. Тој процес надворешно не се гледа,но бебето го чуствува,и тек дури по некој месец тој зачеток(запче) ќе го пробие непцето[sm=smiley1.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Првото запче (7.12.2013 13:53:36)

Na kerkami prvo zapce iskoci na 11ipol meseci.jas duri se nervirav ama posle si gi zaredi i do tri god site komplet si gi imase




Melanija RR -> RE: Првото запче (21.1.2014 15:23:25)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

И ние се лигавиме и јадеме раце од 2 месец,сега секога прилика при пиење ни служи за чешкање [sm=smiley36.gif] а лажливката е константен ,,чешач,, уште 10 дена па 4 месеци а кога ќе излеле којзнае [sm=smiley1.gif]


Не избоцкаа на Бадник а мината недела ( точно 5 месеци)баш излегоа и се гледаат од ден во ден се повеќе,инаку долни два кеца.Само со многу лигавење и кризење на се а најмногу на неговите и нашите прсти [sm=smiley36.gif]

Дајбоже и другите така лесно да му излегуват




mimi 27 -> RE: Првото запче (21.1.2014 15:34:15)

женски кажете ми дали има некои симптоми за вадење запчиња, ние сме 5 месеци и сеуште неможам да приметам ништо што би ме насочило дека иде нашето прво запче, и на која возраст излегуваат првите??




LoveableMe RR -> RE: Првото запче (21.1.2014 15:39:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Не избоцкаа на Бадник а мината недела ( точно 5 месеци)баш излегоа и се гледаат од ден во ден се повеќе,инаку долни два кеца.Само со многу лигавење и кризење на се а најмногу на неговите и нашите прсти [sm=smiley36.gif]

Дајбоже и другите така лесно да му излегуват


Честитки за новите запчиња[sm=smiley1.gif], да се множат и со лесно. Да не носи килибарно ѓерданче?[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Првото запче (21.1.2014 17:31:49)

Честитки Меланија, нека му се нижат како бисерчиња!!!




Felly RR -> RE: Првото запче (21.1.2014 17:36:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi 27

женски кажете ми дали има некои симптоми за вадење запчиња, ние сме 5 месеци и сеуште неможам да приметам ништо што би ме насочило дека иде нашето прво запче, и на која возраст излегуваат првите??

Мими 27, не се секирај и да нема никакви симптоми. Некогаш и без никакви знаци може да ве изненадат. А и уште е рано, кај некои [sm=duda.gif] првото запче знае и после 9 месец да се појави, а дури и после 1 годинка.




Defne90 RR -> RE: Првото запче (21.1.2014 17:47:59)

Moze a i ne mora da ima simptomi.Ete pogolemoto obavezno kacuvase temperatura koga gi vadese.Plus znaese da place i po cela vecer i naglo mu se namaluvase apetitot.No voopsto ne mi ligavel.Pomaloto pak ne mi kacuva temperatura koga vadi zapce no zatoa pak mnogu ligavi i prstinjata mu se se vo usta.No moze da nema nikakvi simptomi.Na edna prijatelka deteto gi izvadi zabite duri da vidis bez nikakvi simptomi.A ne nosese kilibarno gerdance.Mislam deka seto toa si zavisi od deteto i od negoviot organizam.




Melanija RR -> RE: Првото запче (22.1.2014 14:19:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR
Честитки за новите запчиња[sm=smiley1.gif], да се множат и со лесно. Да не носи килибарно ѓерданче?[sm=smiley1.gif]


Фала [sm=smiley1.gif] да се враќа

Немаме килибарно ѓерданче.Денес на контрола го виде убаво докторката и рече и горе му се набабрени непцата [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>