RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (11.2.2014 15:16:20)

LoveableMe RR одлична информација за нашите трудници [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

Се надевам дека и други испитувања и медикаменти ќе се најдат на позитивната листа на лекови преку ФЗО[sm=smiley1.gif]




стефани -> RE: Испитувања во бременоста (28.2.2014 14:53:00)

Дали некој знае каде може да ми направат одредување крвна група?




LoveableMe RR -> RE: Испитувања во бременоста (28.2.2014 15:13:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: стефани

Дали некој знае каде може да ми направат одредување крвна група?


На Клиника, на Трансфузиологија. Позз




vikce25 -> RE: Испитувања во бременоста (1.3.2014 9:31:53)

zdravoo na site.Gledam deka ovde poveketo pisuvaat deka vo 21-24 nedela se pravi skrining ,jas vlegov vo 21 nedela i koga bev vcera na kontrola maticnata ne mi rece nisto samo mi prepisa vitamini i toa...dali treba daa da mi zakazi uput nesto ili moze i sama jas...kade se pravi toa ispituvanje....cekam odgovor[sm=smiley1.gif] pozz




sandriana RR -> RE: Испитувања во бременоста (4.3.2014 12:49:52)

vikce25, во перодот од 22-24 недела мислам, се прави скрининг на внатрешни органи, и по протокол, матичниот лекар те упатува за овој скрининг. Се прави и по приватните клиники и некои поопремени приватни ординации.

Јас да прашам за првиот скрининг во 12та недела - бев вчера кај матичната за ова, и сите мерки се уредни, освен што бебето не беше во соодветна положба за да му измери носна коска. Бидејки брзав за да стигнам и на ГАК за ПРИСКА, во извештајот за таму д-ркава ми пиша, покрај другите мерки, дека носна коска не се гледа.
Колку сте имале искуство со ваква ситуација и колку ќе влијае ова на резултатот од приската?
Јас секако закажав за 2ро мислење, кај друг д-р.




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (4.3.2014 15:00:26)

vikce25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Да треба да се закаже преку матичната на Мој термин но се чека,а на приватно не ти треба но е околу 3 илјади.Но ме чуди што не ти рекла да не има она добро ехо па ќе те гледа кај нејзе незнам што да ти кажам.Јави се прашај ја за скриниг кога треба да одиш па ќе видиш што ќе ти каже





Mamita30 -> RE: Испитувања во бременоста (17.3.2014 11:33:31)

Сандриана, мерката на носната коска е најбитна за ова испитување, тоа е еден од показателите за даунов синдром, но никако немој да паничиш. Јас бев прошлата недела во ГАК едвај измери носна коска, зашто бебушот цело време правеше пируети. Мислам дека во 13 недела нормално е носната коска да биде 2мм(ама ако е некој поинформиран, нека пише, незнам ни од каде ми е информацијава), сигурно негде сум прочитала во однос на она што го работам. Мене ме интересира за микробиолошките брисеви, никогаш немам правено, сега матичниот ми даде број да прашам на микробиологија кога ќе ми и примат брисевите, па тек за наредната недела ми рекоа, има ли некаде за побрзо ама да не е изгор скапо, прашав во авицена ми рекоа 2.900 ден.




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (17.3.2014 12:18:22)

Mamita30 кога праша на Микробиологија дали рече дека е за трудница?Мислам дека не се чека.Инаку матичната ти зема брис и однеси ги на Институт за јавно здравје за таму земи си упат не се закажува до 12 и 30 примаат материјал а резултати за 3-4 дена.Се наоѓа спроти Микробиологија има табла ќе видиш




sandriana RR -> RE: Испитувања во бременоста (17.3.2014 13:03:28)

Mamita30 бев јас веднаш после 2 дена кај друг д-р, и убаво се виде носната коска, имам пишано по форумиве. Фала ти сепак за поддршката и инфото[sm=smiley1.gif]
Инаку, за брисеви - јас 2 пати до сега правев, и ниту еднаш не закажував сама - д-рката си го има организирано тоа, што сите брисеви од еден ден (до 11 ч ги зема), ги носи сама на микро.




Mamita30 -> RE: Испитувања во бременоста (18.3.2014 11:39:33)

не ми се врува какво ни е државново здравство, само што се јавив повторно на Микробиологија и ми викаат после наредниот вторник има термин да закажете кога да донесете материјал, уште кога ги прашав дали и за трудници се чека толку, ми вика а ти што мислиш само ти си трудна, тука сите се трудни, ц ц ц, неможам да се изначудам, ни ме знае која сум, ни од каде доаѓам, така да решив ќе си ги однесам во Институт за јавно здравје, ќе пробам сама, а имам луѓе во Државна по другиве клиники викам ај да не замарам за се и сешто мислев едноставно е ќе одам ќе однесам и готово. Лелеее неможам да се изначудам...
Фала ви Сандриана и Меланија РР, Сандриана се радувам што е се ОК и уште да те прашам што ти рекоа за пол, мене Тантуровски несакаше да ми каже, вика ај за сигурно за две недели ќе се види и кај матичниот [sm=jezicek.gif]




sandriana RR -> RE: Испитувања во бременоста (18.3.2014 12:08:56)

, Сандриана се радувам што е се ОК и уште да те прашам што ти рекоа за пол, мене Тантуровски несакаше да ми каже, вика ај за сигурно за две недели ќе се види и кај матичниот user posted image

Не знам пол се уште, ќе чекам почеток на Април за контрола кај матичната, па може ќе каже нешто [sm=smiley36.gif]. А кај Кокорманов на скринигот бевме преокупирани со други детали, и на крај ум не ми падна да прашам дали се гледа полот[sm=smiley1.gif]. Битно да е читаво, здраво -(ама ќе ви шепнам - сакам пак ќеркуфче [sm=smiley1.gif]).




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (18.3.2014 13:03:45)

Mamita30 мене Микробиологија ми е одамна шкртната, се уште за забременување,бременост и брисеви од царски се носам на Институт за јавно здравје ем не се закажува (за до ноември 2013г. сигурно) ем брзо [sm=smiley1.gif]




bejbe -> RE: Испитувања во бременоста (20.3.2014 22:31:38)

zdravo na site imam edno prasanje. deneska imav termin kaj babicata (ziveam vo Germanija i zakonski sekoja bremena zena ima babica koja se grizi za kilazata za ishrana za dokumenti za tebe i bebeto za poradzej znaci bukvalno se mozis da ja prasas i se mozis da i kazis) jas sum 9ta nedela i denes prv pat se sretnavme i bidejki ne razbiram mnogu germanski nemozev nekoi termini da ja razberam ona sto go razbrav bese deka imam dobra krvna grupa (a pozitiv) mokrakata e dobra e sega mi rece deka hemoglobinot mi e mnogu slab i uste nesto deka mnogu mi e slabo i mi zakaza infuzija za na 27mi ovoj mesec a vo majcinata kniska mi pisuva hb (eryl) 10, 4 ; 4 ,57 e sega edno e hemoglobinot a drugoto neznam so e dali nekoj moze da mi objasni vi blagodaram odnapred




sandriana RR -> RE: Испитувања во бременоста (21.3.2014 9:01:19)

vo majcinata kniska mi pisuva hb (eryl) 10, 4 ; 4 ,57 e sega edno e hemoglobinot a drugoto neznam so e dali nekoj moze da mi objasni vi blagodaram odnapred

Бејбе, да не се однесува другава вредност за железото? Како е запиашна , како Fe или поинкау? Бидејки ти е низок хемоглобинот, постои веројатност да ти ниско и слободното железо, чија реф.вредност би требела да биде над 6.




bejbe -> RE: Испитувања во бременоста (21.3.2014 10:27:28)

ednata e hb a drugata e (eryl) i se napisani vo ista kolona mozno e da e zelezoto zatoa sto mene otsekogas mi bilo nisko podnormalnoto znaci 4,57 imam vo momentot a treba 6 i kako da go podobram doktorot ne mi dava apcinja mi vika deka sum mlada (25 god) i mozam po priroden pat plus on ke mi dAdel edna infuzija cisto da go osvezele organizmot.




temjanuska2 -> RE: Испитувања во бременоста (21.3.2014 18:18:25)

Bejbe toa eryl se najverojatno eritrocite..
A mamicki znae nekoja broj na GAK za da zakazam za PRISKA1,za labaratorija ne treba zakazuvanje ama za merenjata..




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (21.3.2014 23:25:10)

temjanuska2 за ехо за скриниг закажува матичен гинеколог




vezilka RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.3.2014 12:39:41)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Mamita30 мене Микробиологија ми е одамна шкртната, се уште за забременување,бременост и брисеви од царски се носам на Институт за јавно здравје ем не се закажува (за до ноември 2013г. сигурно) ем брзо [sm=smiley1.gif]


Дали некој знае дали ова уште важи? За Институтот зборам. Ја не можам со овие во микробиологија стварно. Четиру дена вртам да закажам и никој не ми се јавува на двата броја [sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif]Мислам немам јас цел ден само ним да им вртам, имами друга работа во животов да си потерам!!!




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.3.2014 15:38:22)

vezilka RR најдобро јави се во Институтот утре одсабајле




vikce25 -> RE: Испитувања во бременоста (25.3.2014 9:27:51)

Здраво на ситее...скам да прашам кога се испитува шекер?јас сум влезена во 26 недела и оваа недела треба да одам на контрола дали се испитува сега или понатака?ако некој знае ве молам кажете ...позз [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (25.3.2014 12:32:28)

vikce25 има тема Гестационен дијабетес =ТУКА мислам дека во 28 недела испитав но не сум сигурна, треба да е од 26 до 28 недела




Milicka27 -> RE: Испитувања во бременоста (31.3.2014 20:10:35)

Рингерајкиии здраво....Денес во Плодност ми кажаа дека треба да правам амниоцентеза, само од што бев испаничена и некако страв ми дојде наеднаш ништо не ја прашав Др.Кристинка што оди како оди, зошто се прави.....Дај кажете ми ако знаете што е пошто на работ на нервите сум некако....[sm=smiley19.gif]




nataly86 -> RE: Испитувања во бременоста (31.3.2014 20:44:57)

Правеше Приска??колку беше наборот на вратот на бебињата???која недела си сега??
Јас правев во 14 недела скриниг и се беше во ред...само си го земав резултатот од Плодност




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (31.3.2014 22:55:59)

Milicka27 зошто треба да правиш?Има тема Аминоцинтеза=ТУКА можеш да прочиташ повеќе за постапката и искуства




kapina -> RE: Испитувања во бременоста (31.3.2014 23:13:14)

Jas nemozam voopsto da se s ajdam ovde sega sto kade imam pisuvano prethodno mnogu poveke mi se dopagase toa sto mozev da gi otvoram moite mislenja




Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>