RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


gocagoka -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2014 18:20:33)

DALI NEKOJ OD VAS MOZE DA MI KAZE NESTO POVEKE VO VRSKA SO PLODOVATA VODA ILI NESTO SLICNO.KAKO SE PRAVI ISPITUVANJETO VO PRVITE NEDELI SO KOE MOZAT DA SE OTKRIAJAT EVENTUALNI ANOMALII. JAS SUM VO 4TA NEDELA I POIMA NEMEM OD NISTO. [sm=duda.gif]
SAMO ZNAM DEKA OVA ISPITUVANJE NE E ZADOLZITELNO, I DRUGO NISTO, NO SEPAK BI SAKALA DA GO NAPRAVAM.
FALA ODNAPRED
[sm=smiley1.gif]
GOCAGOKA




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2014 22:44:28)

gocagoka добре дојде на Рингераја [sm=smiley1.gif] и имај убава и лесна бременост[sm=bravo.gif]

Испитување за аномалии преку плодова вода се вика Амниоцинтеза но се испитува во 18 недела ,така мислам. Има тема КЛИК ТУКА и токму последниот пост на blue_blue ќе ти разјасни што и како.




gocagoka -> RE: Испитувања во бременоста (9.4.2014 18:40:24)

fala mnogu




sonc90 -> RE: Испитувања во бременоста (15.4.2014 3:04:26)

zenski imam edno prasanje,vaka vie od iskustvo da mi kazete zaso ova nasive doktori se na Gospod beljata...kazete mi koi se ispituvanja se pravat vo poslednoto tromesecie?sto se treba da se pravi od 28 nedela do kraj? sega znam deka kaj sekoj doktor e razlicno megjutoa gore-dole ispituvanjata se tie pa si velev ete vie da me pripremite so toa sto me ceka...fala mn..[sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Испитувања во бременоста (15.4.2014 9:30:23)

Ако добро се сеќавам-има брисеви во 34-35 недела, редовни ехо контроли зависи - на 2-3 недели, па зависно од состојбата, после 36-37ма недела почнува и ЦТГ (пак индивидуално на колку време се прави).
Потазе мајки или [sm=nosecka.gif] во трето тромесечие - споделете протокол [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (15.4.2014 13:50:55)

28 недела е ОГТТ тест, редовно ехо и брис само од вагина во 35 недела ако другите брисеви биле уредни во 12 недела.И од 37 недела на ЦТГ.Нормално редовно на 4 недели крвна слика и мокрача.
Некои прават и скрининг на срце .мислам беше околу 30-32 недела.
Да убаво пиша sandriana RR[sm=smiley1.gif]

sonc90 нема ништо затоа уживајте[sm=bravo.gif]




Лотус -> RE: Испитувања во бременоста (29.4.2014 12:17:12)

Здраво на сите,

На порталов наидов на еден прилог кој ги наведува вообичаените прегледи за време на бременостаЧ
Вообичаени прегледи и анализи во бременоста


Дали некој (по можност стручен) може да ми каже кои од овие прегледи се задолжителни, а кои факултативни?
Благодарам однапред




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (29.4.2014 16:10:22)


Лотус супер прашање ,јас незнам. Знам дека пред 2-3 години се донесе протокол според кој сите матични гинеколози се должни да го следат. Во случај пациентката да одбие неое од тие испитувања потребно е да даде некоја изјава или да се потпише, но не сум сигурно.
Го има ли некој овој протокол за водење на бременост?




MMM27 -> RE: Испитувања во бременоста (21.5.2014 12:06:12)

Матичниот ми кажа да закажам на микробиологија за брисеви и TORCH. Минатиот пат испитував само брисеви, ако може некоја да ми објасни што е тоа TORCH, постапка и што се открива со тоа, не можам да најдам низ форумот.




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (21.5.2014 13:42:57)

MMM27 ова го најдов на форумов

=============================
31.1.2010 11:42:42
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Дали некој правел TORCH испитувања јас вчера ги правев утре треба да бидат готови ррезултатите

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Toxoplasmosis / Toxoplasma gondii
2 – Other infections (see below)
3. Rubella
4. – Cytomegalovirus
5. – Herpes simplex virus
Jas kako sto razbrav ova se bolesti od detstvoto se pravi da se vidi dali sme gi prelezale ili ne



==============================
Ова го најдов на нет

СКРИНИГ ЗА TORCH ИНФЕКЦИИ

Дефиниција
TORCH е кратенка за посебна група на инфекции, кои може да ги добие жената во текот на
бременоста, или пак непосредно пред тоа.
TORCH се однесува на следниве инфекции:
 Токсоплазмоза
 Други инфекции, воглавно хепатит Б, сифилис и херпес зостер (се однесува на вирусот
кој предизвикува варичела, односно овча сипаница)
 Рубеола
 Цитомегаловирус (CMV)
 Херпес симплекс вирус, причинителот на генитален херпес

Децата, мажите и жените кои не се трудни, можат исто да се заразат со овие инфекции.
Сепак, TORCH инфекциите се особено важни кај трудниците, бидејќи можат да се пренесат на
нероденото бебе во матката. Доколку мајката е изложена на било која од овие инфекции во
текот на првите 5 месеци од бременоста, може да дојде до сериозни компликации кај бебето.
Тука спаѓаат:
 Спонтан абортус
 Вродени срцеви заболувања или дефекти
 Катаракта, или замаглување на очната леќа
 Слепило, или значително пореметување на видот
 Мала големина на главата, наречена микроцефалија
 Ментална ретардација или други проблеми со учењето, однесувањето или емоциите
 Анемиа, или слабокрвност
 Зголемување на црниот дроб или слезенката
 Пнеумониа, односно воспаление на белите дробови
Кај кого треба да се направи овој тест?
Секоја трудна жена која мисли дека можеби била изложена на токсоплазмоза, хепатит Б,
сифилис, херпес симплекс, овчи сипаници, рубеола, или цитомегаловирус, е кандидат за
скрининг и треба да му се обрати веднаш на нејзиниот гинеколог за совет.
Како се изведува тестот?
Мало количество на крв земена од вена се испраќа на лабораториско тестирање. Тестос се
состои од одредување на титар на антитела кон било која од сомнителните инфекции.

Извор:Ремедика.ком.мк




MMM27 -> RE: Испитувања во бременоста (21.5.2014 13:52:49)

Се испаничив малку...[sm=zmeden.gif] Дали на нешто се сомнева докторот штом ме пратил и тоа да испитам или тоа редовно се испитува, Ве молам да ми каже искуство ако некој го правел ова испитување.




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (21.5.2014 15:33:00)

Не не паничи ,извини те молам како информација беше, јас пак знам дека праќаат превентивно поради рубеола или и херпес..Мене не ме пратија но сега гинеколозите се водат по програм па затоа и праќаат превентивно.Некои ги испитуваат и пред бременост
Некогаш самите мислиме дека претеруваат но превенцијата е многу важна.Нема за што да се сомнева тоа се испитувања преку крв.Ќе видиш дека е само формално но ете потребно ова испитување.




majmunce -> RE: Испитувања во бременоста (28.5.2014 11:28:11)

Vcera gi dobiv rezultatite od brisevite i pap testot.I bese slednovo: pap testot ureden i drugite tri(cervikus uteri, mycroplazma i ureaplazma, bris od vagina ), no imase pozitivno na chlamydia trachomatis. Mnogu sum zbuneta stvarno prekumerno sum so apcinja i vaginaleti bidejki imav prokrvareno stavam utrogestan i crinone gel sega plus vaginaleti za klamidija erytromycin 500g, eritromicinkapsuli250mg i toa po 2 na 12 hi edna Canesten 1-500mg so aplikator .Mislam premnogu e no mora da se lekuva i posle povtorno na ispituvanje dali e vo red. Isto taka i mm treba da se lekuva zema tableti doxycycilin i fluconasol. Imate iskustvo kako pominavte, nemam problemiso bolki ili cesanje neznam od kade izleze ova nemase nikavi simptomi, glava ne prestanuva da me boli od preokupiranost. A seuste ne mi e napraven torch testot sto li ke izleze tamu ?????????Aman!




VAGA2 -> RE: Испитувања во бременоста (28.5.2014 11:42:37)

Ne se opteretuvaj mnogu so klamidijata! Vo prethodnata bremenost i mene mi otkrija vo 36 nedela koga gi pravev brisevite, malku e dosadna, ama pominuva, bebeto go rodiv po priroden pat , vo 38nedela, najnormalno, vikaat deka ako e zensko pogolema e sansata da ja fati bakterijata. A ti si na sredina, taka da ima sansa da ja sredis :D! I jas gi stavam utrogestanot navecer i nasabajle, a do skoro stavav ginexforte vaginaleti, brisevite mi bea negativni, ama imav belo pranje. Dosadno e, ama ke pomine, samo bez nervoza i misli na slatkisot vo meseto [sm=smiley1.gif]!




babylove** -> RE: Испитувања во бременоста (29.5.2014 12:14:06)

Zdravo do site...Malku sum zagrizena ,pa vie ste mi prva raka za informacija...Pravev ispituvanje na brisevi i TORCH... brisevite se site negativni sto bev presrekna na toa no zatoa TORCH ispituvanjeto mi pokaza deka imam ANTI CMV IGG (POZITIV),I RUB IGM EQULIVOKAL (0.85),A DOZVOLENO E DO 0.8 DALI TREBA DA ME FAKA STRAV ZA OVA NE SUYM OTISLA NA GINEKOLOG DA MI GO PROCITA REZULTATOT BIDEJKI IMAM ZAKAZANO ZA NA 20.06 ...VASE MISLENJE KOLKU E OVA OPASNO [sm=zmeden.gif]...INACE SUM 15 NEDELA ....POZDRAV DO SITE I SE NADEVAM DEKA NEKOJA OD VAS BRZO KE MI ODGOVORI..IMAJTE UBAV DEN [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (30.5.2014 13:21:29)

babylove** јас не го правев ова испитување и немам искуство:погоре на странава има постови но нема конкретни вредности искуства.Мој совет е да нечекаш до 20 јуни за редобна контрола туку со резултатите што се вели уште во понеделник да одиш на лекар.Мисли на убаво [sm=smiley31.gif]

MMM27 го направи ли испитувањето?




MMM27 -> RE: Испитувања во бременоста (30.5.2014 14:05:03)

Не сум го направила, во понеделник треба да одам. Ако може babylove да напишеш каде го правеше испитувањето и за колку време даваат резултати. Јас треба да одам на државна, па обавезно ќе ви пишам штом ги добијам резултатите.




babylove** -> RE: Испитувања во бременоста (30.5.2014 17:50:13)

Ti blagodaram Melanija i jas se slozuvam so tebe kako i da e vo ponedelnik odam dr.da mi kaze i mirno da spijam...
MMM27 ispituvanjeto go pravev so upat od dr.vo institut za javno zdravje so brisevite i TORCH mi zemaa 900 den so plavo kartonce brisevite se mislam deka 350 den znaci samo TORCH e 550 taka ke mu dojde ...rezulatot e gotov za edna nedela mene mi zemaa krv vo petok mi rekoa dojdi vo sreda ne bese gotov i si go zemav vo petok .
Ne mi e jasno segqa slusam deka ova ispituvanje bilo zadolzitelno a jas poznavam dosta trudnici koi se veke taze porodeni i prv pat slusaat za ova??? a nie se potresuvame za se nesto neznae covek veke na sto da misli....
NO NAJBITNO SI MISLIME NA NASITE BEBUSI DEKA SE E VO RED POZITIVNATA MISLA TE VODI NA POZITIVNATA PATEKA VO ZIVOTOT!!!
IMAJTE UBAV DEN POZZ DO SITE[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Испитувања во бременоста (31.5.2014 9:53:49)

Ова испитување за TORCH инфекции јас не го правев во оваа бременост, ниту ми го спомена д-рката.
Нешто слично правев во првата пременост, после 5-6ти месец на Трансфузиологија, ама се однесуваше на ирегуларни антитела (за ХИВ, хепатит и не се сеќавам што уште имаше).
Сакав да прашам - тогаш бев и на Трансфузиологија, за проверка на хемостаза и ДДимери иако немав индикации за постелка со лакуни, а овој пат ја прашуивам кога да одам за истото испитување- ми вели - немаш индикации, сега за сега нема потреба од ова испитување.
Малку ме збуни, зошто мислев дека е по протоколот за водење на бременоста.
Какви се Вашите искуства - го направивте ли ова испитување на Трансфузиологија?




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (31.5.2014 12:12:35)

sandriana RR ос сешто што читав имав страв и сакав да испитам хемостаза и димери ,но при контрола оклолу 5-6 месец ми рече нема индиции не треба да испташ.Следната контрола прашав пак ист одговор.
Се плашев но на матичната и верував во стручноста и се беше во ред.
Така што веројатно не е во протокол,ова беше пред точно 1 година




MMM27 -> RE: Испитувања во бременоста (5.6.2014 8:46:03)

Ги зедов резултатите од TORCH имам повисоки вредности на токсикоплазма IGg, а IGm се негативни. Попладне ќе се консултирам со докторот.




Slonceo1 -> RE: Испитувања во бременоста (7.6.2014 13:55:58)

Здраво на сите идни мамички. Нова сум на форумов па сакав да се консултирам малку со вас. Бремена сум веќе 7 недели и 5 дена. Докторката ми кажа дека за една недела скоро да идам на контрола и да ми закаже за во Скопје, во Јули требало да вршам некои испитувања. Ќе може некоја да ме информира малце околу тие испитувања и која докторка е подобра? Фала ви однапред на сите [sm=smiley1.gif]




MMM27 -> RE: Испитувања во бременоста (9.6.2014 13:28:22)

Девојки, дали некоја од вас имала високи вредности на IGg за токсикоплазма, а IGm негативно? Докторот ми кажа дека треба да ги повторам испитувањата TORCH 24та недела. Доколку има некоја таков резултат, ве молам да сподели.[sm=smiley19.gif] Читам на интернет, ама вака подобро ми е кога има некој друг што се консултирал со доктор.




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (9.6.2014 14:13:10)

MMM27 штом ти рекле да го повториш веројатно вредностите не се големи.Овој постар пост го најдов

20.6.2012
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia

Torch е испитување кое се прави преку крвта,се испитуваат неколку можни инфекции, Токсоплазма, Херпес, Цитомегаловирус, Рубела и Хламидија.Всушност се испитува дали во телото има антитела за тие болести. Можат да бидат присутни IgG и IgM антитела. нормален резултат треба да покаже дека нема IgM. АКо има IgG антитела значи дека се работи за стара инфекција и се смета дека е во ред. Присуството на IgM значи дека има тековна или неодамнешна инфекција.


Slonceo1 добре дојде на Рингераја [sm=smiley1.gif]
Има статија Вообичаени прегледи и анализи во бременоста=Клик а на почеток се секако крвна слика и мокрача,пап тест, микробиолошки брисеви, и ехо скириниг и ПРИСКА за нив повеќе може да прочиташ КЛИК ТУКА




MMM27 -> RE: Испитувања во бременоста (23.6.2014 12:09:00)

Девојки, како стоите со седиментација на крвта? Мене ми е 20, а нормално од 4-10, читам на интернет нормално било да е покачена во бременост ама не знам баш колку е нормално [sm=zmeden.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>