RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


sandriana RR -> RE: Испитувања во бременоста (23.6.2014 12:42:36)

Normal Value Range

Negative Pregnancy Adult: 0 to 20 mm/h
Pregnancy Trimester One: 4 to 57 mm/h
Pregnancy Trimester Two: 7 to 47 mm/h
Pregnancy Trimester Three: 13 to 70 mm/h

Еве табела за вредности на седиментација кај не-бремени и бремени по триместри.
Јас не правам седиментација кога правам месечна проверка на крвта, бидејки мат. гинеколог ми ја нема наведено како задолжителен параметар.




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (23.6.2014 13:34:12)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Јас не правам седиментација кога правам месечна проверка на крвта, бидејки мат. гинеколог ми ја нема наведено како задолжителен параметар.

[sm=smiley20.gif] токму така дел од анализите во бременост не се прават бидејќи е нормално да се зголемени, а се прави како за трудница може некои матични незаат но кога ќе одите во лаб тие знаат [sm=smiley1.gif]




bejbe -> RE: Испитувања во бременоста (24.6.2014 22:28:38)

eve me mene samo sto napisav se e vo red pak so prasanja [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif] pravev ispituvanja na krvta i mi ispadna nekoe pokacuvanje vo vrska so crniot drob hepatitis b ama bilo epten malku i nemalo mesto za panika e sega kako sto vo kazav jas ziveam vo germanija i germanskiot seuste go ucam ne ja razbrav dobro vo globala rekoa deka e vo red dali imam hepatitis b prelezano i rekov deka nemam do sega i mi rece deka sekoja den ke idis da ti zemame krv se dodeka ne dojde do normala iskustva ve molam oti mi rekoa da ne se nerviram a jas samo go mislam [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.6.2014 23:06:37)

bejbe има тема Хепатит Б =ТУКА
Овој пост е од таа тема
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Еве се обидов нешто да преведам...

За време на бременост

Во Швајцарија се препорачува сите трудници да се направат тест за хепатит Б, дури и жените кои биле вакцинирани.
При негативен резултат на тестот... ако постои индикација за вакцинирање, може да следи веднаш после породувањето или за време на бременоста.
При позитивен резултат на тестот... сите личности кои живеат со носител на хепатит Б или се блиски со носител на хепатит Б треба да бидат тестирани и при негативен резултат да бидат вакцинирани.

Позитивните резултати за време на бременост се многу ретки, но за новороденчето се од големо значење.

Инфекциите кои настанале при раѓањето, главно се без симптоми, се задржуваат, меѓутоа во 90% хронично.

Пренесувањето на вирусот од мајката на детето е главно преку контакт со телесните течности на мајката за време на раѓањето.

Луѓето кои се инфицирале како бебе, имаат зголемен ризик, предвреме да умрат поради цироза или рак на црниот дроб.

Пред се малите дечиња, кои живеат заедно со хронично инфицирана личност, може да инфицираат преку контакт со крв или друга телесна течност која содржи крв (заедничко користење четка за заби, контакт со повредена кожа, контаминирани површини).

Новороденчиња кои биле заразени со хепатит Б од мајката
Вакцинацијата во рок од првите 12 ласа после раѓањето го штити новороденчето против ХБВ инфекцијата од мајката која е позитивна на ХБВ.
Во рок о 12 часа после раѓање се дава вакцина против ХБВ и специфични имуноглобулини.
Комбинираното давање на вакцина и имуноглобулини непосреднопосле раѓање, го намалува ризикот од прнесување од мајката на детето за повеќе од 90%.
Ако новороденчето е вакцинирано после раѓање, доењето не доведува да зголемен ризик од пренесување на ХБВ.




Следи ги советите и може подобро да одиш со некој кој убаво ќе те преведе за да можеш и да прашаш нешто повеќе




bejbe -> RE: Испитувања во бременоста (28.6.2014 22:13:07)

ufff eve me pak se e vo red nema nisto krenav paniki cela germanija ja potresiv hiihihih deneska bev povtorno mi kazaa deka nemalo nisto na krvta bilo nekoe malo vospalenie me prasaa dali me bole na gorniot gel od stomakot im rekov deka nemam nikakvi bolki ni povrakanja samo zgolemen apetit, dojde i drug doktor gi procita rezultatite i od site 10 zemanja na krvta imase samo na dve pokacuvanje taka da toj mi rece nema mesto za panika moze da e samo malo vospalenie no sepak mi zakaza termin za slednata nedela da mi zeme krv ako ne pokaze nisto ke odime na dve nedeli so zemanje na krv pa na mesec dena vazno mi rece nema mesto za paniki pozz blagodaram za temata jas ke si procitam pak :) :) :) ve pozdravuvam




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (28.6.2014 23:04:39)

bejbe [sm=bravo.gif] мило ми е што е во ред [sm=smiley1.gif] поздрав и се читаме




MMM27 -> RE: Испитувања во бременоста (16.7.2014 10:18:52)

Да ве прашам за скринингот 4Д. Мене докторот ми закажа на полни 23 недели, некако ми се чини касно[sm=zmeden.gif] Од која до која недела се правеше тоа?




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (16.7.2014 14:34:07)

MMM27 има тема Три главни скрининзи во бременоста=ТУКА има нешто повеќе, до колку што знам се прави меѓу 21 и23 недела.така што во рамките е [sm=smiley1.gif]




Ki4iko -> RE: Испитувања во бременоста (16.7.2014 17:14:40)

Denes bev na prviot skrining, vo 12 nedela, prezadovolna sum ,bidejki si go vidov bebceto,sega cekame samo rezultati od mikrobioloskite testovi i brisevite [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




lina8 -> RE: Испитувања во бременоста (19.7.2014 8:09:21)

aj ako znae nekoj da mi kazi za vie rezultative od mikrobiloskite brisevi, mi pisi UREAPLASMA UREALYTICA pozitiven i mi pisi lista so antibiotici?????????
i vo briz od vagina - direkten preparat najdeni se :
epitelni kletki i laktobacili
aj ke ve molam ako znae nekoj sto e va dali e nesto opasno neka mi kaze pozz do site
inaku sum 15 nedela bremena




nataly86 -> RE: Испитувања во бременоста (19.7.2014 11:29:01)

lina8 не се секирај уреоплазмата е помегу бактерија и вирус...ке испиеш антибиотик и ти и сопругот и готово...Мој совет во врска со уреоплазма бидејјќи ја имав е да пиеш чај од брусница колку можиш во теков на денот 2л ако можиш ама не онај од кесички туку тој што е од алкалоид со треба да го цедиш(мислам ме разбра за кој станува збор две врсти се само [sm=smiley36.gif]), јади аронија, (јас ја блендирав наутро како шејк со млеко и банана)али го мешето

а дирекниот брис од вагина тоа е нормален наод...

Без нервози гали го мешето[sm=smiley36.gif]





tantela -> RE: Испитувања во бременоста (24.7.2014 16:00:26)

Незнам кај да пишам немозам да најдам тема за вонматерична бременост денес бев на ехо 5недела сум меѓутоа докторот неможеше на ја види точката подолго време гледаше ама ништо и затоа посумња на вонматерична бр. другата недела треба да идам пак со полна бешика и тогаш ако не види ништо у државна на вагинално ехо.Ептен се разочарав и дај боже тоа мало бебуле да се покаже во вторник......Има ли некој искусто со ваква ситуација




Felly RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.7.2014 17:31:56)

Тантела, КЛИК за темата. Се надевам дека не е вонматерична бременост, можеби е уште рано, ајде не грижи се, во вторник ќе се види таа мала точкичка. [sm=smiley31.gif]




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2014 9:47:10)

Женски ако некоја знае да ми пише дали може прво да одам на државна да ми земат крв за лабораторија, да речеме понеделник, па верувам до среда би биле резултатите, па потоаво четврток да одам на скринингот на ехо? Или мора да е обратно? И дали се закажува за приска и микробиолошки дали знаете и каде носевте микробиолошки, на микробиологија (тоа е Институт за јавно здравје?)?

Фала однапред




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2014 12:02:18)

lolla приската се изработува врз база на мерките од ехо и земената крв ,невозможно е обратно.Повеќе за тоа и закажување може да прочиташ во темата PRISCA= Prenatal risc calculation software=ТУКА и за скрининзите во Три главни скрининзи во бременоста

Микробиологија е едно,а Институт за јавно здравје друго.На Институт не за закажува а за Микробиологија за сигурно ќе пише некоја трудничка [sm=smiley1.gif]




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2014 12:05:47)

Фала ти Меланија за експресниот одговор, значи мора прво ехо. Ама упатот може да биде и од неколку дена порано нели?

Се јавив во ИЈЗ моментално имаат реагенси за микро брисеви, и не се закажува, но којзнае за две недели дали ке имаат, пак изгледа најпаметно е човек да се јави ден пред носење. За на микробиологија, лани кон крајот на годината беше со закажување но тешко се добиваа вработените таму.





Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2014 12:11:19)

За упат незнам колку време важи најдобро кај матичниот да прашаш.На институт досега секогаш имале реагенси,но добро викаш некој ден порано пак јави се




LoveableMe RR -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2014 15:46:51)

Lolla, во Инситут ти е посигурно, секогаш имаат реагенси, помалку се чека, а на Микро е хаос. Упатот мислам треба да важи 1 месец, но не сум сигурна, прашај го матичниот. Позз




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2014 16:32:23)

Дефинитивно, на микробиологија се закажува и се носат брисеви до 12:30 а во ИЈЗ не се закажува и се носат до 15:30. За ПРИСКА на ГАК прашав и ми рекоа не се закажува и најдобро било претпладне да се отиде. Може ке му служи на некој за инфо.





Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (11.8.2014 22:47:37)

За анализи Крвна група и Рх-фактор, Цоомбс-ов тест, хемостаза, АФА, ЛА, Д-Димери бремените жени ги упатува гинекологот на Институт за трансфузиона медицина. Значи не во приватни.

На едно известување од Мој термин има Известување во кое има еден дел кој вели.

4. Кога гинеколозите испраќаат пациентки во бременост, да назначат за кои анализи ги праќаат (Крвна група и Рх-фактор, Цоомбс-ов тест, хемостаза, АФА, ЛА, Д-Димери или друго) и да им го даваат во прилог нивниот извештај во кој забележуваат ако приметиле нешто со направениот ЕХО преглед од нив. До сега на упатите најчесто стои - Молам преглед и мислење. Трансфузиологот не може да врши преглед доколку не му е јасно назначено што се бара од него.

====================
Хемостаза и Димери се испитувања во врска со постелката,коагулацијата на крвта,..... и сл.
Ако некој знае поточно нека напише.

Матичната ја имав прашано 3пати да испитам за секој случај,но ми велеше на ехо се е уредно нема потреба.НО некои сметаа дека треба.Повеќе за овие испитувања има во темата Clexane-инекции за време на бременост=ТУКА




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (12.8.2014 9:58:10)

Ти благодарам меланија за одговорот и појаснувањето.

Јас бев да направам крвна слика во петкот во Авицена и излезе уредна, сите вредности на крв и урина беа ок.

Испитав и ТСХ и во Авицена ми покажа 4,89 и се испаничив. На препорака на матичната отидов право во Атик кор и таму повторно ми испитаа ТСХ и Т4 и ТСх беше 3 кое е на горна граница според некои препораки за бремени жени. Ми направија и ехо и тоа и двајцата доктори кои беа таму (целиот персонал беше прељубезен и ми посветија 2 часа внимание) и тироидата е нормална без зголемување и променета структура. Вредноста на фТ4 е во горниот дел, не е ниска, што укажува дека има тироксин, ако била ниска не било добро. И така беше моето патешествие во петокот, веќе никогаш нема да испитам ништо на своја рака.

Матичната уште ми препорача да направам во трета лабораторија да бидам сигурна, па ми даде приоритетен упат за на ендокринологија но мислам дека нема да одам, ама не се знае, може ке ми светне и тоа.

Следната недела здравје ако не од гинеколог ке побарам во идадија да проверам, таму имаат и реф вредности за бременост (Тсх да е до 3,5) па ке видиме што ке излезе.

Надворешни показатели за нарушена жлезда немам и решив да го слушам советот од едниот од Атик кор да с еопуштам, да проверам за некоја недела и да не се мислам. Стариот доктор во Атик кор сметаше да си почнам со најниска терапија од 25 мг еутирокс, но и димитров рече да проверам за две недели па да разговараме пак.

Од она што разбрав, до 12 недела плодот има потребА од фТ4 а потоа од ТСХ. И да напоменам лани ТСХ ми беше 3,5, а Т4 ок не многу ниско.




kapina -> RE: Испитувања во бременоста (12.8.2014 22:20:11)

Lola ne se plasi mila i ako treba da pies eutirox. eutirox mojata sestra piese i vo prvata i sega vo vtorata bremenost jas sega zaradi dtimulaciite ke moram da pijam povisoka doza i da gledam da bide pred ivf. da bide pod dva. tsh moze da se kacuva i od stimulaciite




kapina -> RE: Испитувања во бременоста (13.8.2014 0:11:32)

a i podobro odi sovetuvaj se so endokrinolog oti znam oti i vo bremenosta tsh treba da bide vo granici na normala odi ima den sto primaat samo trudnici do skoro imase sega so moj termin neznam kako e




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (14.8.2014 13:04:25)

Здраво женски, бев денес на ендокринологија, ме прими некој Др Тошо (тие за трудници биле на одмор). Ги виде вредностите од Атик кор (тсх=3 и фТ4=1,3) и рече дека се нормални ок вредности за во бременост. Се консултираше и со некоја Др Пемовска мислам беше и ми рече дека е ок. Го замолив да ги повторам кај нив па дадов крв и сега следниот четврток сум на контрола со резултатите. Се надевам дека се ке биде во ред, со господ напред како и да е.

Имајте убав ден женски.




kapina -> RE: Испитувања во бременоста (14.8.2014 13:14:18)

lolicka dobri se site tamu doktori na mojata sestra ja slede doktor iskra bitoska i ima edno since i sega zdravje boze vo septemvri treba da se porode




Страница: <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>