RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (14.8.2014 13:44:14)

Фала ти капина, ќе видиме следната недела како ке биде, само здравје се да си е ок.




sunflower13 -> RE: Испитувања во бременоста (22.8.2014 16:55:33)

zdravo mamicki. Jas neznaev kade da napisam pa ve tuka si vikam... Dali slusate za epidemija na zoltica deka ima?? i vo Skopje. jas sum 27-ma nedela i epten panika me fati sto ako od negde ja zakacam. imam i malo dete od septemvri planirav vo gradinka da odi....Kolku e, nedaj boze, stetno? Samo stresovi vise aman!!!




kokicekokice -> RE: Испитувања во бременоста (26.8.2014 11:08:46)

Дали некој може да ми каже што точно треба да испитам со крвна слика(кои параметри)?
Во 12та недела треба да одам на ехо и да носам резултати од крв и мокрача, ама не ми кажаа
точно што треба да испитам[sm=zmeden.gif]




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (26.8.2014 12:52:21)

kokicekokice, ако одиш на приватно само кажи за трудница пакет, тие знаат (барем така е во Авицена) но ти препорачувам од кај матичен да си земеш упат и тие знаат што да заокружат.




AnnaMolly RR -> RE: Испитувања во бременоста (26.8.2014 15:44:27)

Обична крвна слика плус серумско железо и гликемија. Јас тоа правев.




milicka85 -> RE: Испитувања во бременоста (4.10.2014 19:24:53)

Знае ли некој после колку време од бременоста се испитуваат микркобиолошките бисеви зашто имав закажано за брисеви но кога и кажав на сестрата дек најверојоватно сум бремена а рече никако брисеви па ми закажа само за ехо ???




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (4.10.2014 19:31:01)

milicka85 незнам дали добро те разбрав си сакала да правиш присеви после една бременост но сега си повторно бремена?
По породување на 6 месеци се прави ПАП ако е во ред не се прават брисеви,а во бременост се прават во 12 недела




milicka85 -> RE: Испитувања во бременоста (4.10.2014 22:20:45)

Правев пап тест, беше уреден наод, требаше да правам микробиолошки брисеви онака еднаш годишно , но сум останала бемена и кога појдов на закажаниот термин ми рекоа дека никако брисеви сега, ова ми е втора бременост за првата не ни правев брисеви ниту пак пап тест затоа прашувам по колку време се зимаат




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (13.10.2014 9:21:41)

Во петокот правев кумбсов тест и денес ке бидат готови резултатите, па ме интересира дали некој знае дали треба пак со резултатите да се видам со некој доктор таму или со нив да одам кај матичната? Пред крв да ми земат не се видов со доктор, бидејки иако имав закажан мој термин докторката не беше таму и по чекање од 1 час, па не знам како е при земање а резултатите.

Фала однапред




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (14.10.2014 22:04:06)

lolla беше ли некаде со резултатите?




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (15.10.2014 19:40:11)

Melanija, да, бев кај матичната, во ред се засега, негативни се.

Инаку за инфо вака за другите, ако сака некој да се види со доктор од таму за резутатите тоа може дента кога се земаат од 2-2:30.

Следно, д-димери за месец дена здравје и тоа пак кај истата докторка. Се надевам дека тогаш ке успеам идо неа да стигнам.




Sunshine1 -> RE: Испитувања во бременоста (17.10.2014 10:49:44)

Zdravo zenski,
Jas sum vo 12ta nedela, pa pravev PAP test i ispadna deka imam nekoi kletocni virusni promeni (hpv).Se isplasiv zashto samo shto ja iscistiv E.Coli, sega se najde ova da se pojavi. Za E.Coli piev antibiotic Pancef, a sega pak da pijam tableti. Se plasham za bebceto.
Ve molam za sovet, dali nekoja od vas go ima iskuseno ova i shto vi dade doktorot?




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (20.10.2014 21:30:12)

Постовите за испитување скриен шеќер се префрлени во темата Гестационен дијабетес




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (14.11.2014 18:04:01)

Денес правев Д-димери и хемостаза на трансфузиологија, и за чудо дури и порано ме повикаа, ептен навреме. Ме боцнаа во 10 ипол, во 2 ми беа готови резултатите. Според докторката добри се, и немало потреба да ги повторувам во бременоста. Димерите ми беа со вредност 400, а во крвната слика имаше една вредност благо покачена, се друго во нормала. Ми подолесна...

Следно во 28 недела, повторен Кумбсов тест здравје.




sashka123 -> RE: Испитувања во бременоста (16.11.2014 19:31:49)

A dali moze jas da ve zamolam da mi kazete podetalno od 5ta nedela dali se pravat nekoi testovi, poso bev na lekar i doktorkata mi zakaza za 2 nedeli samo eho.. Dosta sum neupatena vo ovie raboti pa ve molam za informacii.. Fala devojkiii




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (17.11.2014 17:39:13)

сашка, сеа засега само чекај си срцева акција, па после имаш микробиолошки тестови во 11 - 12 недела. ке ти кажат се од кај матичниот доктор.

Туку ај кажете дали има некој да правел Кумбсов тест во 29 недела и тоа на крајот? Ми закажале за тогаш, ми рекоа дека можело до 32 недела, ама јас каде и да гледам и во сеќавање ми е останато стрикно 28 недела за тоа. И трансфузиологот во петокот рече 28 недела ама за таа цела недела немаше термин за закажување [sm=smiley13.gif]. Ај валда може и тогаш.




Hopeful RR -> RE: Испитувања во бременоста (17.11.2014 18:49:38)

Ме замисливте сега - 12 недела сум и никој не ми кажал за микробиолошки брисеви, ни матичната, ни во Систина. Од Систина ми рекоа во 11-12 недела само крвна слика, гликемиски статус и уринокултура, и само тоа и направив. Ќе си препрашам за брисевите, се надевам не е доцна допрва да ги направам...




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (17.11.2014 19:15:04)

хоупфул, мене ми рекоа дека таков е протоколот, и во ремедика и кај матичната. Мада ти сигурно имаш брисеви од скоро, па може затоа не ти рекле. Ајде још мало, па во прекрасниот втор триместар.




kokicekokice -> RE: Испитувања во бременоста (17.11.2014 22:23:18)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Ме замисливте сега - 12 недела сум и никој не ми кажал за микробиолошки брисеви, ни матичната, ни во Систина. Од Систина ми рекоа во 11-12 недела само крвна слика, гликемиски статус и уринокултура, и само тоа и направив. Ќе си препрашам за брисевите, се надевам не е доцна допрва да ги направам...

Jas koga bev vo Sistina na prviot skrining vo 12ta nedela mi kazaa za brisevite koi gi pravev vo 13ta nedela.




Hopeful RR -> RE: Испитувања во бременоста (17.11.2014 22:25:20)

Фала ти kokicekokice, баш ќе прашам утре.




Anonimen -> RE: Испитувања во бременоста (17.11.2014 23:38:30)

брисеви обавезно се прават сега 4 после во 8 месец пак сите 4 и во 35 недела брис за стрептокока, пропуст е тоа на докторот




Aleksx2Leon -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2014 8:52:54)

jas vcera bev na rutnska kontrola kaj maticnata i mi rece sledno gledanje kaj 15ti dekemvri za uste edno eho i bris za streptokoka i so toa zavrsuvame.... [sm=zmeden.gif]

totalno me zbuni zaso znam vo prvata bremenost (druga maticna imav) mi zema 4 brisa vo 8mi mesec (od grlo na matka, cervix...kako bea drugite ne mi teknuva [sm=smiley36.gif]) a sea ovaa mi vika samo streptokoka bris....daj koj ima iskustvo neka kaze, gledam i vo voobicaeni pregledi i analizi vo bremenosta se spomnuva samo bris za streptokoka okolu 36ta nedela a ovie drugive ne.... ovie pregledi od takt me vadat,site razlicno kazuvaat [sm=smiley19.gif]




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2014 11:52:16)

Во 12-13 н сите прават микробиолошки брисеви,барем јас не сум чула ни прочитала некој да неправел.А некои и ПАП тест но тоа е индивидуално.Доколку се негативни во 34-35 н не се повторуваат туку се зима само брис од вагина за стрептокока и тоа се.
Ако на првите брисеви има нешто се зема терапија и брисот после некоја недела се повторуваа.

Незнам може и е добро да се повторат во 34-35 н но веројатно се смета дека тоа не е добар период за зимање брис ,нели

Статија за испитувања во бременост може да прочитате ТУКА




Aleksx2Leon -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2014 12:31:29)

@Melanija tocno, vo pravo si, bas preeska bev vo nedoumica i i svrtev na doktorkata da ja prasam zaso samo za streptokoka, i vika prvite (tie gi pravev 13ta nedela) se negativni i zatoa nema potreba da se povtorat,samo za streptokoka ke si napravis bris i toa e toa




Ki4iko -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2014 19:49:30)

Мене ми останаа уште испитувањата за стрептокока,е сега може ли да ми кажете дали е тоа само надворешно или?




Страница: <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>