RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


kapina -> RE: Испитувања во бременоста (3.2.2015 22:49:27)

nema i jas baram termini no izleda ke me pustat so prioritet zaradi situacijata mi moram da odam na ispituvanje na vrodena trombofilija maticniot gin mi rece ne e problem ke te pustam i so prioritet tebe




lukajana RR -> RE: Испитувања во бременоста (3.2.2015 23:37:25)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

gina, не ми е јасно ова на трансфузиологија како може да нема термини. Јес дека е рано за мене, а за тебе па ептен - треба од 28 до 31 недела, освен ако нема други индикации за претходно да се направи, ама сакам да си закажам со време.
ОГТТ се испитува од 24 до 26 недела, и може на сто места, како што гледам - во лабораторијата на Гак, на ендокринологија, центар за дијабетес, па дури и во Авицена, со упат од општ матичен.
Екг на срцињата е на Гак, и докторката што ми го правеше вториот скрининг ми рече земи упат од матичен и во 24 недела, дојди во соба 28. Матичната ми вика - ние не го закажуваме тоа, него се оди со истиот упат, или со извештај од самиот скрининг, без закажување.

Hopeful убаво ти кажала докторката упат треба не може со стар или со резултати зашто едниот и другиот преглед немаат врска скренингот е во соба 37 или 36 ехо на срце во 28 и докторот е друг и месец друг ,ако имаш врска некоја да те пикне добро ама ако одиш така не знам да не се мавташ за џабе.Јас пред точно една година правев вакво ехо и одев со упат кој гласеше скрининг -ехо на срце соба 28 докторот беше Игор Самарџиски супер доктор 40 мин.преглед мери се од глава до пети и објаснува убаво.Сепак прашај си во контакт центарот на Гак ако го немаш бројот ке ти го пишам .позз




Hopeful RR -> RE: Испитувања во бременоста (4.2.2015 11:07:54)

lukajana, и мене ми е логично дека треба нов упат, знам дека се различни прегледи, ама па матичната ми вика - ние не даваме упат за тоа, оди со извештајот. Свашта! [sm=zmeden.gif] Ќе пробам преку врската па ако не, ќе и барам нов упат, не знам како поинаку.
А за трансфузиологија имам фора, затоа почнав уште од сега да барам термини, а ако сепак нема, јасно дека со приоритетен упат ќе гледам да ме примат, и за тоа нема како поинаку. Сакам да си оди се регуларно, не можам да чекам со саати, а знам дека со приоритетен цел ден ќе го изгубам. Веќе и на работа немаат толеранција, цело време негде одам [sm=smiley36.gif]




gina -> RE: Испитувања во бременоста (4.2.2015 13:09:34)

lukajana ovaj doktor Igor Samargjiski dali pravi i vtor skrining mi falea doktor vo GAK po ime Igor ama na prezimeto ne im teknuvase se prasuvav dali e istiot




lukajana RR -> RE: Испитувања во бременоста (4.2.2015 13:31:02)

Gina сигурно прави и втор скрининг јас скрининзите ги правев кај др Лазарова исто добра докторка а кај Самарџиски ми закажа ехо на срце сестрата на матичниот според неа најдобар за ваков преглед,пробајте преку мој термин исто и Ливринова е супер лекар мене ми ја водеше првата бременост и ме породи ама многу тешко се доаѓа до неа




mama i dete -> RE: Испитувања во бременоста (6.2.2015 10:40:09)

Леле девојки во средата бев на ГАК кај д-р Игор Самарџиски, требасе ехо на срце да направи ама небеше нагласено на упатот туку пишуваше фетален скрининг, ме гледаше 2 минути запиша мерите тие што требаа (BPD> HC< AC... )и целиот преглед траеше 2 мин ме праша за проблеми , му кажав висок крвен притисок ми вели договори се за понатаму со матичен за терапија и ништо не ми пиша. Известајот ми го даде празен само закачи сликичка со табела од мерките !
Зарем тоа е скрининг ( супервизија )?
Дали да барам друг термин или да одам на приватно, го прашав матичниот ми вели мерите се ок - одговараат




Hopeful RR -> RE: Испитувања во бременоста (6.2.2015 11:09:46)

Штом било така напишано на упатот, не е негов пропуст - не може да знае за што одиш, освен ако сама не потенцираш. И мојот скрининг за жал не беше нешто подетален, извештајот само со мерките и сликите и толку.

Него, дали за ова имаше закажано со мој термин и дали кога закажуваше им потенцираа за екг на срце? Јас треба да правам, а матичната ми вика оди со извештајот пак, без закажување...




mama i dete -> RE: Испитувања во бременоста (6.2.2015 19:57:15)

Да имав закажано на мој термин но како што напоменав матичниот не нагласил ехо на срце туку скрининг, а јас му кажав на д-р таму ама дали енаправил или не во тој краток период незнм . Не добив никаов одговор ниту објаснување од него




gina -> RE: Испитувања во бременоста (10.2.2015 17:57:29)

jas denes zakazav za na tranzfuziologija na 12 mart odvaj najdov termin i toa kaj Rumjana Apostolaova a treba da ispitam

steknata trombovolija
hemostaza, D-dimeri,
AT3, proteinC,Protein S, La i AFA

i me interesira dali istata den gi davaat rezultatite za ovie ispituvanja [sm=zmeden.gif]




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (11.2.2015 22:54:33)

10-11.02.2015

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

ETe me premrznata iznervirana i sve po spisok.Bevme sabajle na transfuziologija koga vlegov ima sto d avidam.Miting!!!!!Edvaj nekako stignav do pult i tamu megu guzvata si pocekav troa poveke za na kraj da mi kazat deka dok e vtora smena[sm=hudicek1.gif].Za do dusa toj tipot mi rece odi si dete so vreme ne cekaj kaj dok sto bese vo ambulanta posto e luda:))I posle vidov deka e taa istata sto vo prvata bremenost ja oterav u pm posto bese mnogu azurna.I sega pak na novo maltretiranje pa ajde da se snaogam za prevoz dete nema koj da mi cuva ajde pregovaraj vamu tamu nalet vise.Ete se si kazav mi olesna[sm=smiley36.gif].


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Lele malecka ti zaglavi na transfuziologija...a da si pojdes popladne, nakaj 18 h veruj nema tolku guzvi i ke zavrsis rabota..a ne razbiram neli ednas bese , sto odis sega pak??

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

BEv minatata nedela ama dok bil samo vo vtornik vo ambulanta i pogresno mi zakazale za kontrola.Ke odam popladne denes dr.Koco e vtora smena.Da napravam pak proverka i da go zamolam ako saka da mi dopise na izvestajot od minatiot pat za terapijata clexan za da mozam da gi refundiram vo fond ako uopste se soglasi ako ne se prostiv so 100e i se nadevam deka D dimerite ke bidat sega ok

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina
malecka 23 tolku guzva ima i so termin jas treba da odam na 12 ama neznam kako ce se snajdam ima li mnogu cekanje sakam istiot den da odam i sistina na vtor skrining

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23
Zavisi kaj koj dok imas zakazano.Prviot pat koga bev tie so termin si pocnaa na vreme i nemase guzva,Imavme problem nie so prioriteten posto nemase doktor da dojde.I zavcera koga bev vidov deka imaat pak problem tie so prioritettn taka da mislam deka brzo ke zavrsis koga bev vtora smena vecerta nemase skoro ic guzva i odma zavrsime




Felly RR -> RE: Испитувања во бременоста (13.2.2015 10:10:53)

Јас денес правев лабораториски испитувања - крвна слика и шеќер. Шеќерот е ок- 5.3, Хемоглобинот исто ми е добар 135 (дури и се зачудив) леукоците во нормала мислам дека се 9.0 а друго не знам што е битно да видам. Што друго гледаат докториве од крвната слика?




Hopeful RR -> RE: Испитувања во бременоста (13.2.2015 10:42:16)

Felly RR, супер ти се резултатите, браво. Освен ова, битно е и серумското железо, да се знае колкави ти се залихите од железо, и самиот број на еритроцити, макар што зависат сите параметри еден од друг - на пр. може да имаш малку еритроцити, ама да се богати со железо, што е сосема ок, или па обратно. Но, штом хемоглобинот ти е 135, уживај [sm=smiley1.gif]




Dothy -> RE: Испитувања во бременоста (24.2.2015 9:19:20)

Zdravo mami, Jas sum 19ta nedela, dosega imam praveno eden skrining i priska (predhodno vo 5ta ndela utvrduvanje na bremenost, vaginalno eho, vo 7ma nedela srceva reakcija isto vaginalno, potoa vo 11 prv skrining)vo 21va nedela odam na vtor skrining. Maticniot ne mi preporaca drugi ispituvanja od tipot: transfuziologija i D-DIMERI. Dali ovie ispituvanja se zadolzitelni ili maticniot gi preporacuva po potreba? Ili pak seushte e rano za ovoj tip ispituvanja?

P.S Da ne zaboravam, krvna slika, urina, i mikrobioloski brisevi - rutinski




Felly RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.2.2015 13:31:25)

Доту, мислам дека тие не се задолжителни, од трансфузиологија треба да имаш само за крвна група. Јас пред некој ден бев за брисеви, уринокултура и прек крв испитувања, плус пап тест - тие ми рече дека биле задолжителни, а ми даде упат и за на трансфузиологија, за крвна група (иако имам дома некаква потврда) - имам испитувано претходно и за возачката и за првата бременост, ама ете морало пак. И она што се зачудив кога го видов дома упатот, гледам и за Coombs-ов тест и папаински, а нели овој првиот се прави ако е мајката Rh -, а јас сум Rh+
И ова брисевите и крвта(без пап), многу скапи бре, 1250 ден ми зедоа на државно. [sm=smiley3.gif] Навистина не очекував толку.




Hopeful RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.2.2015 13:47:58)

Felly RR, каде ги однесе брисевите? Тоа е стварно прескапо! Јас обично ги носам во Институт за јавно здравје, и се околу 300 ден, не се сеќавам точно. Друга работа што кај матичната ми наплаќаат по 100 ден од брис само за земање, па доаѓа поскапо, но на клиника не ме фатило скапо досега. Крвна слика правам во Адриа Лаб со упат од општ матичен, имаат комплет за трудници што е 65 денари. Уринокултура мислам е околу 200 плус.
Инаку мене ми закажаа трансфузиолошки испитувања бидејќи близначка бременост, па се смета како ризична. Инаку мислам дека не се неопходни, и секако ти е рано - тек после 28 недела се прават.




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.2.2015 14:13:30)

Felly RR стварно нема логика ,единствено ако Комбов е поскапо. Прашај си оделно ,ако ако се што наведе со крвна група,комбов,пап,уринокултура,крвна група,брис ...може да е толку




Felly RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.2.2015 14:40:42)

Melanija RR,тие на трансфузиологија се башка. Ова само на микробиологија ми зедоа толку (башка кај матичната што ми зеде по 100 ден од брис = 400 + 1100 за пап), значи за брисевите, уринокултура, и преку крв имаше повеќе работи што се испитуваат - тоа токсоплазма, и др не запаметив, имаше многу набројано.




Dothy -> RE: Испитувања во бременоста (24.2.2015 14:52:56)

Ako smeam da prasham, shot se ispituva go Kombov test?? Iako mi e treta bremenost veruvajte vtorata bremenost mi be she pred 5god I recisi polovina od testovite shot Sega GI IMA togash GI nemashe. Osven Pap, mikro, krv,urina I mesecni exo pregledi aka bash nishto nemase. Se chuvstvuvam neuko aka navistina ne mi se poznati terminite. Veke za transfusioa I d dimeri doznav aka ova Kombov, Prv pat slusham.[sm=zmeden.gif]




Hopeful RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.2.2015 15:17:51)

Coombs се прави само доколку мајката е Rh-, да се утврди присуство на антитела. Доколку си ја знаеш крвната група и си негатив, побарај си да ти закажат, макар што и за тоа е рано, мислам дека се прави подоцна, секако по 25 недела.

Felly RR, да не ти правеле и TORCH? Не знам тие колку се, ама може заради тоа да набиле цена. Ма само нека се ок резултатите, налет и пари и се... [sm=smiley1.gif]




Dothy -> RE: Испитувања во бременоста (24.2.2015 16:28:34)

Hopeful, fala. Najverojatno deka sum pozitiv I ne mi e poznato :-)




gina -> RE: Испитувања во бременоста (3.3.2015 14:13:34)

devojki da ve prasam nesto imam termin na 12 mart za na transfuziologija a uputot od kaj maticniot mi e zemen uste od 10 februar e sega mi e strav da ne ne mi vazi da ne me vratat go prasav deneska maticniot mi rece vo red e ama pak nekako mi e sube dali ce vazi [sm=zmeden.gif]




Kvisko -> RE: Испитувања во бременоста (3.3.2015 14:24:55)

Gina тој ти е со мој термин закаѓан упат и ти важи секако. Со гужвите и чекањата со мој термин некогаш има и упати издадени два-три месеци претходно. Ич не се секирај. Ако одиш сега да вадиш нов упат ќе треба да ти дадат нов термин.




gina -> RE: Испитувања во бременоста (3.3.2015 17:03:14)

Kvisko fala jas si mislev da ne treba od ovaj mesec da vadam[sm=smiley36.gif]nov taka da ureden mie e sto da pravam za se se mislam




Felly RR -> RE: Испитувања во бременоста (4.3.2015 10:17:07)

Пред некој ден сестрата ми се јави за резултатите од брисевите и пап тестот - во ред се, сега уште ги чекаме резултатите од крвта. Па и онака се јави, искористив прилика да ја прашам за Coombs-ов тест, дали мора да се прави пошто сум Rh+, и рече така оделе во пакет, кај мојава докторка испадна се задолжително, читам еве тука вас не ве праќаат задолжително на вакво испитување [sm=zmeden.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Испитувања во бременоста (4.3.2015 10:37:24)

Jas vo celava bremenost praev samo Priska i bev za d dimeri.do dusa me prati i za skrien seker ama jas svoeinicijativno ne otidov pa ne mi napravi problem.mislam deka ne se zadolzitelni samo dokolku vidat deka so plodot ima nekoj problem...




Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>