RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2014 20:10:30)

Да баш само надворешно земање нема отварање ,само на бокс како за преглед и со стапчето се зема и толку.[sm=smiley1.gif]




Hopeful RR -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2014 20:24:48)

Прашав прееска за микробиолошките брисеви, и ми потврди докторот дека треба сега, но бидејќи треба да примам антибиотици - ем може да ги скријат, ем ќе бидам покриена ако има нешто. Оставивме да ги направам пред следната контрола во 18 недела. Пап нема потреба затоа што правев непосредно пред ивф-то, како и се друго.




Gardenia -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2014 21:01:38)

АЈ помош,другата недела треба да ми ги земат тие последните брисеви,па сакам да ги однесам сама во Микробиологија на државна,до колку саат се носат и треба ли упат?




lolla RR -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2014 21:05:36)

Гардениа, препрашај си за на микробилогија да не се закажува. Јас кога носев, закажував, и ги носев одма сабајлечки. А во Институт за јавно здравје мислам до кај 12 дека се носат, некаде може и имам пишано, а може и да прашаш телефонски имаат сајт и креваат на телефон. Како и да е, што порано сбајлечки тоа подобро.




Ki4iko -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2014 23:01:56)

Gardenia ,е сега зашто ти ќе ги направиш овие тестови последни за стрептокока,ќе можеш ли да ни споделиш искуство како е тоа, дали се зема надворешно или?




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (19.11.2014 15:16:08)

За стрептокока се зема надворешен брис од вагина.Ќе пише и Гардениа[sm=smiley1.gif]




Aleksx2Leon -> RE: Испитувања во бременоста (19.11.2014 15:26:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

За стрептокока се зема надворешен брис од вагина.Ќе пише и Гардениа[sm=smiley1.gif]


abe i ja treba idam za bris za streptokoka za 4 nedeli i me fati panika, nekade na forumov procitav i od vagina i od rektum se zimalo bris??[sm=smiley19.gif] daj neka kaze nekoj poupaten so e i kako e,mnogu odvratno ako treba i u rektum da mi brcaat so toa stapcinjata [sm=smiley36.gif] vo prva bremenost znam takva neprijatnost ne doziveav.... [sm=zmeden.gif]




jasmina 25 -> RE: Испитувања во бременоста (19.11.2014 15:48:09)

vo 12 nedela pravev mikrobioloski brisevi ne mi zedoa samo za klamidija ne mozese togas brisovite site mi bea negativni krvta vo red e sega se mislam dali da odam da proveram za klamidijata nemam nekoj problem ni belo perenje ni nisto i pred da zabremenam nemav ne znam sto da pravam da ne zgresam...sto mislite?




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (19.11.2014 17:05:18)

Aleksx2Leon od pred 1,5 god ne veruvam deka e smenet brisot ,znaci bukvalno legnuvas na boks i samo so stapceto zima bris.Najtaze e Gardenia sigurno ke pise. [sm=smiley1.gif]

jasmina 25 za klamidija nemora da se imaat simptomi,neznam kako napravile propus i ne ti zemale.Togas koga kazi si koga ke go zemaat ovoj posledniot




jasmina 25 -> RE: Испитувања во бременоста (20.11.2014 13:48:45)

na kolku vreme odite da proverite krvna slika?jas do sega samo ednas proveriv vo 11 nedela...




Aleksx2Leon -> RE: Испитувања во бременоста (20.11.2014 13:53:08)

jas krvna slika proveruvam na mesec-mesec ipol cisto onaka da vidam kako e situacijata zasto so zelezoto maka macam,se e na granica [sm=smiley1.gif]




Aleksx2Leon -> RE: Испитувања во бременоста (28.11.2014 8:24:48)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia

АЈ помош,другата недела треба да ми ги земат тие последните брисеви,па сакам да ги однесам сама во Микробиологија на државна,до колку саат се носат и треба ли упат?



Gardenia duso, ajde,tebe te cekam da mi kazes so napravi so brisot za streptokoka, t.e od kaj ti zemaa bris? [sm=smiley36.gif] samo od vagina?? te otvara so toa cudoto ili kako?? i btw zema li rezultati,kako se? se e vo red?




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (28.11.2014 11:28:41)

Крвна слика правете си редовно пред секое одење на ехо,и кога одите таман со резултатите.Ако чекате да ве потсетуват тешко.За железото наутро на гладно какао со вода и потоа 2 часа ништо што содржи калциум.Природно и делотворно




babyes -> RE: Испитувања во бременоста (2.12.2014 1:14:27)

kolku e strasna zolticata (hepatit A) vo rana bremenost ?




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (30.1.2015 14:03:57)

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

a denes od 9 sabajle do dva satot nemozev da zavrsam rabota so tranzfuziologov kaj nas sto eden za potpis da mi gi refundirat parite za frahiparin tri pati i se vrativ pa taka mi potpisa mi vikase ne gi refundirale pojdov vo fondot mi kazaa deka mi gi refundirale parite i aj sega razberise

a Gerasimova mi rece da ispitam na drzavna vo skopje
steknata trombovolija
hemostaza, D-dimeri,
AT3, proteinC,Protein S, La i AFA
e sega sakav da ve prasam kaj koj tranzfuziolog da zakazam i kolku vreme se ceka za rezultatite i dali tamu treba da mi potpisat za frahiparin sami ili jas treba da im kazam deka treba do kraj da gi primam
e sega Gerasimova mi rece po moznost odi kaj albanec polesno potpisuvaat drigite da ne ti pravat problem
se izvinuvam ako ne e mestoto za ovde ova poslednoto sto go pisav za tranzfuzilogija

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

denes gi zedov rezultatite od mikrobioloskite brisevi se se super nemam nikakva bakterija e sega sti ispituvav za hiv,hbs ag se negativni i ima
Anti Rubella IgM negativen i
Anti Rubella IgG pozitiven 105 IU\ml i zdola ima komentar
pozitivenTITAR >10 IE\ml
e sega sto e ova zagrizena sum

ИЗВОРНА ПОРАКА: kika*mika

Zenicki Dimeri vo 20 nedela mi kazaa zadolzitelno e na klinika vo sk ,navistina ? Inaku brisevite mi se ok mikrobiokloskite , na Pap Candida , staviv eden Canesten , uste tri nedeli na vtoriot skrining , uste ne se pokazuva sto e bebus .....samo da e se ok

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Dimerite se pravat vo 27nedela ne vo 20 kolku sto znam,


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Jas ke bidam 29 nedela koga ke gi pravam..togas mi zakazaa..ima nesto problem??

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

gina ne e nisto iGM E stara infekcija si go prelezala virusot bitno e igm da e negativno i kaj mene bese istoto ne se sekiraj vo red se rezultatite...poz

ИЗВОРНА ПОРАКА: kika*mika

Znaci ne sum razbrala dobro , megjuta sepak zadolzitelni se taka ? Vo prvata bremenost ( pred tri godini ) ne pravev voopsto takvi ispituvanja , nemase potreba

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Ме збунивте и мене со димерите, си викам кај сега во 20 недела, а јас 23+1... Како да памтам матичната дека ми кажа после 24 недела треба сите трансфузиолошки, значи таман ќе бидам. Во вторник ќе одам да направиме контролен брис за стрептококата (аман веќе) и да ми закаже.
kika*mika, мислам дека не се задолжителни, но секако се препорачливи, не ги избегнувај.





Malecka23 -> RE: Испитувања во бременоста (30.1.2015 14:13:00)

Mihaela taman si.Se pravat ispituvanjata od 27ma-30 a po potreba i pokasno taka da uzivaj.Hopeful i ti si taman na vreme.Ne se zadolzitelni ispituvanjata ama eve vo mojot slucaj nemav nikakvi indikacii ama sreka sto proveriv pa izleze pokaceni dimeri.Taka da jas bi preporacala site da si gi pravite i da ne odlagate edno bockanje moze mnogu da znaci




gina -> RE: Испитувања во бременоста (30.1.2015 22:34:07)

jas pak da se povtoram zatoa sto neznam kaj da se upatam
a Gerasimova mi rece da ispitam na drzavna vo skopje
steknata trombovolija
hemostaza, D-dimeri,
AT3, proteinC,Protein S, La i AFA
e sega sakav da ve prasam kaj koj tranzfuziolog da zakazam i kolku vreme se ceka za rezultatite i dali tamu treba da mi potpisat za frahiparin sami ili jas treba da im kazam deka treba do kraj da gi primam
e sega Gerasimova mi rece po moznost odi kaj albanec polesno potpisuvaat drigite da ne ti pravat problem
e sega baravme termin so maticniot se bea zafateni kaj albanskite doktori do kraj na februar da proverime pocetok na mart ama kako sto citam nekoj imase pisano deka rez. durri posle edna nedela se zemale dali e toa taka i koga ce zakezes termin odma se vlaga ili se ceka mnogu

neznam kij imase pisano za cleksan deka dr. ne i potpisal i sega treba da go brka dr. zar i toa moze da se sluci pa nie sto sme od dr. gradovo kaj ce gi najdeme[sm=zmeden.gif]




Malecka23 -> RE: Испитувања во бременоста (30.1.2015 22:42:37)

PRobaj neka ti dade prioriteten upat toj vazi 7dena za da ne cekas mnogu.Rezultati treba daimas denta ili sledniot den zavisii sto ispituvas.Koga imas zakazano ne se ceka mnogu so prioritetniot vlagas odma samo pod uslov da ima doktor simnato od odelenie.Transfuziologot treba da ti prepise za terapijata za da mozes da refundiras vo fond




gina -> RE: Испитувања во бременоста (30.1.2015 22:47:23)

dali treba da mu kazam deka do kraj treba da gi primam bez razlika kakvi ce bidat rezultati samo od kolku ce bide terapijata ce mi potpise togas ili treba da gi baram




Malecka23 -> RE: Испитувања во бременоста (30.1.2015 23:02:46)

ke si kazes se samo sto ke vlezes vnatre i pobaraj uste odma da ti dade dokumentacija




gina -> RE: Испитувања во бременоста (31.1.2015 10:19:14)

a ako si so obicen uput so termin ne vlagas odma se ceka




Hopeful RR -> RE: Испитувања во бременоста (3.2.2015 11:16:47)

Девојки, денес бев кај матичната за контролен брис и да договориме термин за ОГТТ и трансфузиолошки испитувања. На трансфузиологија нема ич термин, па ќе провериме пак следната недела, имам фора за тоа.

За ОГТТ имам фора во текот на следните 3-4 недели, и ми рече дека треба да се јавам на Гак да ми закажат, па после упат. Како оди тоа, дали знаете? Каде треба да се јавам за да закажам?

Инаку за екг за срцињата на бебињата во 24 недела немало посебен упат и закажување, туку со резултатите од вториот скрининг само да сум си отидела. Утре ќе имам полни 24 недели, па сва среќа што можам да најдам врска за тоа и да отидам.




gina -> RE: Испитувања во бременоста (3.2.2015 16:24:41)

Hopeful i jas pred edna nedela barav termin za na tranzfuziologuja nemase i denes koga bev proveri maticniot nemase termin pa mi rece da mu se javam za nekoj den da proveri slucajno da ne se najdi a ovaa OGTT koga se ispituva i sto se ipituva na Gak li se ispituva a za ekg na srcinjata se odi isto va gak so termin ili kako i koja nedela se pravi




Hopeful RR -> RE: Испитувања во бременоста (3.2.2015 20:44:28)

gina, не ми е јасно ова на трансфузиологија како може да нема термини. Јес дека е рано за мене, а за тебе па ептен - треба од 28 до 31 недела, освен ако нема други индикации за претходно да се направи, ама сакам да си закажам со време.
ОГТТ се испитува од 24 до 26 недела, и може на сто места, како што гледам - во лабораторијата на Гак, на ендокринологија, центар за дијабетес, па дури и во Авицена, со упат од општ матичен.
Екг на срцињата е на Гак, и докторката што ми го правеше вториот скрининг ми рече земи упат од матичен и во 24 недела, дојди во соба 28. Матичната ми вика - ние не го закажуваме тоа, него се оди со истиот упат, или со извештај од самиот скрининг, без закажување.




gina -> RE: Испитувања во бременоста (3.2.2015 22:40:19)

Hopefu ne jas na tranzfuziologija treba da odam za drugi ispituvanja

a ova so ekg na srcinjata skrinihgot go vazat samo od Gak ili moze i od privatnive




Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>