RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Felly RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.9.2013 21:06:33)

Михаела, еве ТУКА имаме дискутирано за забите во бременоста. Има пишувано конкретно и за твоето прашање, разгледај ја темата ќе видиш повеќе искуства.




cindarela -> RE: Испитувања во бременоста (26.9.2013 16:34:47)

dobarden na site jas sum nov clen na ringerija i sakav da ve prasam mi docni veke 11 dena na 10 pravev test za bremenost ama izleze negativen moze li da me posovetuvate za sto se raboti.fala odnapred pozd




Bethany -> RE: Испитувања во бременоста (26.9.2013 18:18:55)

Cindarela, добредојде на РР, се надевам ќе имаш убава дружба тука.

Немам што друго да те посоветувам, освен да одиш на гинеколог бидејќи само тој ќе може да ти каже што е во прашање.
Ако ги очекуваш двете црти јас ти посакувам наскоро и да ги видиш. [sm=smiley1.gif]




cindarela -> RE: Испитувања во бременоста (27.9.2013 14:37:09)

ti blagodaram Bethany se nadevam deka se ke izleze okej poz




bebencet -> RE: Испитувања во бременоста (23.10.2013 18:02:37)

zdravo lugenca nova sum na forumov i neznam kaj da se obratam pa tuka da pisam bremena sum vo 27 nedela i nekna pravev krvna slika i leukocitite mi se pokaceni 13.5 so mislite vie za voj rezultat se e dobro samo leukocitite se kacuvaat




sandriana RR -> RE: Испитувања во бременоста (23.10.2013 20:20:22)

bebencet, добредојде на форумот пред се [sm=smiley31.gif]
Вредноста на леукоцотите е во ред, кај трудници во 3 триместар вредноста може да биде до 17, така да немаш место за грижа.
Те очекуваме за дружба и низ другите теми.




Mihaela -> RE: Испитувања во бременоста (25.10.2013 8:19:36)

Мамички, треба да правам доплер и гинекологов ми вика дека е задолжително, па ме интересира дали некоја од вас има искуство во државна, за цените, дали се плаќа со плави картончиња или на приватно и колку чини




tweetyy -> RE: Испитувања во бременоста (25.10.2013 21:09:02)

zdravo, denes bev na 4D i doktorot rece deka imam prosireni krvni sadovi na prestilka i mi rece maticnata da me prati na transfuziologija da ja proveram krvta. Me ineresira dali nekoja imala vakov problem?
Nova sum i zatoa ovde pisuvam , neznam kade na drugo mesto [sm=zmeden.gif]




JovanaJ -> RE: Испитувања во бременоста (29.10.2013 16:47:35)

Na scriningot vo 21va nedela mi najdoa lakuni i mi rekoa da ispitam dimeri i hemostaza. Dimerite mi bea visoki 1930 no doktorot ne mi dade terapija. Rece deka tolerirale do 4 pati zgolemuvanje dokolku faktorite na hemostaza se dobri. Se konsultirav i so drug transfuziolog koj mi go rece istoto. Znaejki sto mozat da napravat lakunite i visokite dimeri malku ma faka sube ama verojatno znaat sto pravat i kakvi dijagnozii davaat. Sega sum povtorno na ispituvanje za istite vo 26 nedela i plus povtorno proverka na protok na krv. Edvaj cekam za da vidam kako se odvivaat rabotite i se nadevam deka nema da se iskomplicira nesto vo meguvreme.
Inaku verojatno e razlicno kaj site maticni, no do sega pravev samo brisevi, obicna krvna slika sekoj mesec, PAP test, sega ke odam za skrien seker (bez indikacii) i eve ova na tranfuziologija za dimeri i hemostaza.
So prvata bremenost pola od ovie raboti ne mi bese pobarano da gi pravam.




BIK88 -> RE: Испитувања во бременоста (29.10.2013 17:19:00)

zdravo jas sum nova vo forumov zdravo na site,se obiduvame so maz mi da zabremenam veke godina dena ama nisto,pa sega piev antibiotik pa sakav da prasam da ne ima nekoj iskustvo so istoto dali moze da ti kasni od toa pozdrav[sm=bravo.gif]




Felly RR -> RE: Испитувања во бременоста (30.10.2013 9:25:59)

ДОбредојде на форумот БИК88, ти посакувам што побрзо да си видиш [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif], а твоето прашање ќе го префрлам ТУКА - - -> КЛИК, во темата Причини за доцнење на циклус.




jasmina81 -> RE: Испитувања во бременоста (30.10.2013 13:01:27)

jas da tikazam isto so mm se obiduvavme 9 godini za bebence ama ne pravevme nisto od strana na medicina
jas ojdov danapravam brisevi imi izleze pozitivna klamidija i dr mi dade da pijam vibramicin 14 dena po dve na den
pocnav da sigi pijam no pocna da mi docni a jas pomisliv od apcinjata ama koga mi docnese 2-3 dena sto nikogas ne mi se slucilo zedov test i zamisli pozitiven [sm=rozacrtici.gif][sm=bravo.gif] poslem devet godini a za toa vreme nemav ostanato ni ednas
eve sega sum vejkem 27 nedela redovno odam na kontrola doktorot vika se e vo red pa so gosspod napred vo januari treba da si go rodam sinko
se nadevam deka i kaj tebe ke bidi isto da te izraduva gospod daj boze
jas malku bev isplasena na pocetok posto vibramicino i ne e bas nekoj slab antibiotik ali sto e toa e
koga saka gospod saka
pozdravce i pisi kako ke bide
[sm=smiley1.gif][sm=smiley36.gif]




LoveableMe RR -> RE: Испитувања во бременоста (30.10.2013 13:30:25)

Jasmina, случајно го видов твојот пост и еве го копирав во делот Вагиналните инфекции како проблем за забременување, со цел да им помогнеме на другите девојки во нивната борба за фамозните [sm=modricrtici.gif]. Позз, имај убава и лесна бременост.[sm=bravo.gif]




snowbool -> RE: Испитувања во бременоста (30.10.2013 14:00:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Na scriningot vo 21va nedela mi najdoa lakuni i mi rekoa da ispitam dimeri i hemostaza. Dimerite mi bea visoki 1930 no doktorot ne mi dade terapija. Rece deka tolerirale do 4 pati zgolemuvanje dokolku faktorite na hemostaza se dobri. Se konsultirav i so drug transfuziolog koj mi go rece istoto. Znaejki sto mozat da napravat lakunite i visokite dimeri malku ma faka sube ama verojatno znaat sto pravat i kakvi dijagnozii davaat. Sega sum povtorno na ispituvanje za istite vo 26 nedela i plus povtorno proverka na protok na krv. Edvaj cekam za da vidam kako se odvivaat rabotite i se nadevam deka nema da se iskomplicira nesto vo meguvreme.
Inaku verojatno e razlicno kaj site maticni, no do sega pravev samo brisevi, obicna krvna slika sekoj mesec, PAP test, sega ke odam za skrien seker (bez indikacii) i eve ova na tranfuziologija za dimeri i hemostaza.
So prvata bremenost pola od ovie raboti ne mi bese pobarano da gi pravam.



Jovana J
I jas imav lakuni na postelkata inaku sum so operacija so miomektomija pred da ostanam bremena i protokot kako da bese namalen, i dd-imerite bea vo red ama D-r mi rece na transfuzija deka sepak treba da primam preventivno Clexane injekcii i primiv 13.
Sega posle eden i pol mesec rekoa kontrola da pravam na dd-imerite , protokot se regulirase so injekciite . Ako ne se pokaceni deka tolku nema poveke injekcii....




sonce:* -> RE: Испитувања во бременоста (8.11.2013 18:54:36)

zdravo ja sum 27 nedela pravev ispituvanja mi izlegoja d dimerite pokacene 2913 mi kazaja da primam inekcie pa malku sum uplasena imam 26 god i mi e prva bremenost do sega sve mi bese ok sega se pojavi ova i me interesira dali ima nekakvi posledice za bebusot so ako na prmer ovoj preiod ne napreduelo bebeto moze nekoj da mi kaze [sm=smiley19.gif]




pepermint -> RE: Испитувања во бременоста (9.11.2013 18:00:07)

почни да ги примаш инекциите и се ќе се среди, не се штетни ни за бебето ни за тебе




Mandeto -> RE: Испитувања во бременоста (17.11.2013 22:09:11)

Здраво...како пресна на форумов имам едно прашање...во 28 недела правев микробиолошки брисеви...е сега во 35 недела требало да направам други...дали знаете за каков брис станува збор, дали сте ги правеле?...мојот матичен гинеколог не баш добро ми објасни па сакав да видам ваши искуства.. Позз до сите [sm=smiley31.gif]




nutelce -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2013 19:05:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mandeto

Здраво...како пресна на форумов имам едно прашање...во 28 недела правев микробиолошки брисеви...е сега во 35 недела требало да направам други...дали знаете за каков брис станува збор, дали сте ги правеле?...мојот матичен гинеколог не баш добро ми објасни па сакав да видам ваши искуства.. Позз до сите [sm=smiley31.gif]


Mandeto, ne znam za kakvi drugi brisevi ti spomnale...brisevite se tie...istite sto se pravat nekade na pocetokot, barem mene taka mi objasnija...da se proveri da ne eventualno ima nekoja infekcija vo rodilnite patishta pa vo tekot na poragjajot ako se poragjas prirodno mu preneses nesto na bebceto...mene nikoj ne mi rece da napravam brisevi vo 28 nedela, ke gi pravam narednata nedela..jas sega sum 35 g.nedela |(potocno 34+5 dena).




Mandeto -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2013 20:38:44)

Не знам и јас точно затоа прашав...во среда имам закажано во Битола во Плодност па таму сигурно ќе знаат точно да ми кажат...Сепак фала :)




petra27 -> RE: Испитувања во бременоста (10.12.2013 16:03:48)

Neznaev kade da prasam....dali nekoj ima praveno redukcija t.e vo povekeplodna bremenst zrtvuvanje na edno bebe?jad treba da pravam denovive pa me interesitase postapkata?




Felly RR -> RE: Испитувања во бременоста (26.12.2013 9:09:50)

Постотовите кои се однесуваат на вагинални инфекции во бременоста ќе бидат избришани, бидејќи се префрлени во соодветната тема.




nina -> RE: Испитувања во бременоста (10.1.2014 15:53:21)

Здраво на сите, срекни празници на сите што го слават Божик, ме немаше одамна па еве ме...трудна сум крај на 11та недела а треба да идам за 2 недели на првата приска за даунов синдром со ова мој термин уште пред нова година закажав и тоа е првиот слободен термин па и времето е попладне сакав да прашам како иде тој преглед некако ми е скрос на крај правењето тест сакав порано малку ама незнам се мислам дали да одам приватно или на клиника а и како ке биде на клиника тоа поручек незнам.
Инаку сум за тоа сите да ги прават тестирањата пошто сега има барем поразвиена медицина порано рагале мајките наши без толку испитувања ама и колку аномалии имало повеке и повеке компликации а за даунов синдром почесто кај помладите мајки се појавува ако викаат кај постарите првородки.Поздрав




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (10.1.2014 19:06:33)

nina имај убава бременост [sm=smiley1.gif]

Тема за Приска испитување има ТУКА
ГАК работи и попладне до 20 часот тоа не е проблем,се прави ехо снимка и се зема крв во лабораторија.




marijana81 -> RE: Испитувања во бременоста (29.1.2014 14:13:55)

Zdravo devojki , se nadevam nekoja od vas moze da mi pomogne. Momentslno sum 23 nedela i pokraj drugite ispituvanja doktorot mi preporaca da napravam proteinski status so enzimi. Dali nekoja od vas go ima praveno, kade i kolku cini .




LoveableMe RR -> RE: Испитувања во бременоста (11.2.2014 14:52:55)

"Бесплатни микробиолошки прегледи за бремените жени кои се без работа
-11 февруари 2014-

Министерството за здравство донесе нова мерка за здравствената заштита на бремените жени. За ова денеска на прес-конференција информираше министерот за здравство, Никола тодоров.

Бремените жени корисници на социјална помош, минимална плата или невработени, се ослободуваат од партиципација за микробиолошките прегледи, а се што треба да направат е само да достават дека припаѓаат на една од овие категории.

Со новата мерка, околу 6.000 жени годишно ќе можат да прават бесплатни брисеви. Предвидено е да се прават четири тестови во периодот од 12 до 14 недела од бременоста.

По бројни анализи и разговори со експерти, утврдено е дека предвременото раѓање е најчеста причина за доеничка смртност, а најчеста причина за ова, како што наведе министерот Тодоров, се неодење на гинеколог во текот на бременоста и неправењето на овие микробиолошки тестови."

Извор: MAXIM




Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>