RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


temjanuska2 -> RE: Испитувања во бременоста (27.5.2013 20:16:55)

Anonimen ubavo ti pisa predhodnata rr-jka stom ima srceva akcija se e vo red,kako prvo ti si vo rana bremenost za da se vide sto bilo drugo strasno,uzivaj si dodeka mozes oti otposle ke ti pocnat glavobolkite ,te ova ti e malku te ona ti e mnogu,ti ako si pod stress za se sto ke ti kazat doktorite kako misles da isteras bremenost od celi 9 MESECI.Ne se opteretuvaj mnogu oti poloso ke si napravis ,da ne te zaplasuvam ama pometnuvanjeto vo rana bremenost od stress e mnogu golema,a toa neznaci deka ne treba da gi zanemaruvas rabotite sto ke ti gi kazat na pregledite,tuku bidi si opustena i pozitivna i se ke se bide vo red [sm=smiley1.gif]




Anonimen -> RE: Испитувања во бременоста (27.6.2013 23:13:36)

denes vleguvam vo 12 nedela i mojot doktor(prijatel) od GAK mi rece da odam da mi napravi skrining.Prasanjeto mi e dali ova se pravi kaj maticen lekar ili ne bidejki mojot maticen mi zakaza za 8 juni i rece ke pravime brisevi i detalen pregled na bebusot .Neznam sto da pravam,dali maticniot ke mi dade upat ?????




Anonimen -> RE: Испитувања во бременоста (1.7.2013 19:29:07)

imam zakazano prv skrining kaj dr mile tofovski na klinika moze li da mi objasnite vo sto se sostoi ispituvanjeto i nesto za doktorot ako nekoj go poznava blagodaram odnapred




dimitrijeska -> RE: Испитувања во бременоста (8.7.2013 21:27:30)

Дали некоја од вас за време на 15та недела употребувала канестен за вагинална употреба поради кандида , бидејќи мене гинекологот ми препорача да уботребам ама јас се плашам,дан случајно нешто се случи [sm=zmeden.gif]




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (15.7.2013 13:32:32)

dimitrijeska нема од што страв од вагиналети ако треба да се користат .Јас ставав Вагисан за кандида,ама таа е многу честа во бременост.
Утре одам на последни брисеви во 34 недела да се спремиме за финишот[sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (16.7.2013 13:13:47)

Бев денес на брис и очекував брисеви а устрвари само еден брис од вагина за стрептококус група Б.
Тоа ли е тоа?




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (2.8.2013 14:26:48)

Гледам никој не пишал на крај на 8ми кои испитувања и брисеви ги правел[sm=smiley1.gif]

Праве крвна слика на 36н+5д и пак супер[sm=smiley1.gif] железо 22, гликоза 4,52 , хемоглобин 11,7 , тромбоцити 226, само како и во 7ми леукоцити во поле 10-15 кои пак во 8ми месец ми беа 4.




Anonimen -> RE: Испитувања во бременоста (2.8.2013 15:24:47)

Maticnata mi dade upat za Prisca za laboratorija vo GAK, a eho skrinigot ke go pravam vo privatna bolnica.
Dali moze posle so merkite/skriningot od privatnata bolnica da odam na GAK samo za prisca testot? Bidejki veke imam upat da ne davam uste + 3000 denari za prisca privatno.
Eho pregledot veke mi e zakazan a na GAK mislam deka rabotat do 6 pa nekako valjda ke stignam na vreme da gi odnesam.
Dali nekoj so sega pravel vaka? Da se odvojat eho skrinigot i pariscata?




topce -> RE: Испитувања во бременоста (2.8.2013 18:46:15)

на клиника не признаваат резултати од приватно.така да ке ви направат и ехо и крв ќе ви земат за приска




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (3.8.2013 1:41:11)

Јас носев ехо/скрининг од матичен гинеколог. Мерките важат најмногу три дена а за закажување за ехо/скрининг ти треба време односно треба матичен гинеколог да ти закаже на ГАК.
Пробај оди со мерките во лабораторија и ќе видиш дали ќе те примат зошто време за закажување немаш,или прашај ја матичната да види кога е прв термин за ехо на ГАК




JovanaJ -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2013 10:13:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

на клиника не признаваат резултати од приватно.така да ке ви направат и ехо и крв ќе ви земат за приска

Zosto ne bi priznavale? I mene maticniot mi rece deka mozam slobodno da gi odvojam ehoto i laboratorijata i kade sakam da gi pravam, odnosno so merki od privaten lekar da napravam laboratorija na GAK.
Ima i nekoj drug vakvo iskustvo?




JovanaJ -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2013 10:36:53)

Samo sto se javiv vo laboratorija na GAK, i mi rekoa deka nema problem ako se merkite od privaten lekar samo treba da ne bidat stari i da imam upat za laboratorija. Primale pacienti do 7 popladne, taka sto ke vi pisam dali sum zavrsila rabota vo Ponedelnik. [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2013 10:50:13)

Како што напоменав мерките да се максимум 3 дена стари и се ќе биде ок [sm=smiley1.gif]




JovanaJ -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2013 10:57:45)

Da Melanija blagodaram [sm=smiley31.gif], malku se zbuniv koga procitav deka ne primale merki od privatni lekari, toa bi bilo glupost! [sm=hudicek1.gif]




topce -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2013 14:07:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

на клиника не признаваат резултати од приватно.така да ке ви направат и ехо и крв ќе ви земат за приска

Zosto ne bi priznavale? I mene maticniot mi rece deka mozam slobodno da gi odvojam ehoto i laboratorijata i kade sakam da gi pravam, odnosno so merki od privaten lekar da napravam laboratorija na GAK.
Ima i nekoj drug vakvo iskustvo?

и јас ги прашав истото и ми рекоа само дека таква им е процедурата.значи книшката со упатот мора кај сестрата да се однесе и таа ти вика про во соба таа и таа на ехо потоа на крв земање.јас велам еве и слики носам вчера што бев на 4д. таа вели јас тука ништо не можам таква ни е процедурата ама ајде може смениле нешто од пред 1,5 година.




JovanaJ -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2013 14:10:33)

Ama moze togas ehoto ne se zakazuvalo. Mene ne mi smeta i da mi napravat povtorno eho, ama sega bez zakazano od maticen neznam kako bi me videle na eho.
kako i da e, ke probam vo Ponedelnik pa ke vi kazam za sigurno. [sm=smiley1.gif]
Se nadevam nema da ima problem, a i maticniot ne mi rece deka toa bi bilo problem.




tnade -> RE: Испитувања во бременоста (10.8.2013 23:00:20)

jas vo 12 nedela otidov kaj maticniot ginekolog, me gledase na eho, brisevi mi zema i mi kaza brisevite da gi odnesam vo IJZ (brisevi + krv) i mi dade eden upat za GAK za priska....verojatno skriningot sto go spomenuvaat poveketo od vas go zavrsil ginekologot bidejki mi dade eden list i mi kaza ova e za vo klinika da im go dades ???
koga se slednite vakvi trckanici?




Mihaela -> RE: Испитувања во бременоста (15.8.2013 14:56:22)

A kolku se plaka za priska so sini kartoni?




tnade -> RE: Испитувања во бременоста (16.8.2013 14:21:09)

Mihaela 350 den e PRISKA vo GAK, za cetiri brisa i krv vo IJZ plativ 450 den, toa e okolu cenite za ova ispituvanje sto go pravev jas




tacka31 -> RE: Испитувања во бременоста (3.9.2013 22:06:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Не ми препиша антибиотик на прва ,туку бидејќи според крвна слика и др. е во ред нема потреба и до 15 било нормално.Бидејќи имам повремено бело прање ми даде некои вагиналти па ќе исконтролираме пак.
Јас по совесно ќе пијам чај посебно од брусница.

Туку треба да испитам Јонизиран калциум,тотални протеини и албумини и док. ми кажа дека испитувале на приватно.Дали можеби некој знае екаде да се испитуват на државно?

мене на крвната слика на урина леукоцити ај сто се до 10 писува нормално а кај мене е 0,тоа сто знаци?




tacka31 -> RE: Испитувања во бременоста (3.9.2013 22:10:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Maticnata mi dade upat za Prisca za laboratorija vo GAK, a eho skrinigot ke go pravam vo privatna bolnica.
Dali moze posle so merkite/skriningot od privatnata bolnica da odam na GAK samo za prisca testot? Bidejki veke imam upat da ne davam uste + 3000 denari za prisca privatno.
Eho pregledot veke mi e zakazan a na GAK mislam deka rabotat do 6 pa nekako valjda ke stignam na vreme da gi odnesam.
Dali nekoj so sega pravel vaka? Da se odvojat eho skrinigot i pariscata?


да јас утре идам на скрининг приватно кај матицната,а приска во дрзавна со упутот од матицниот




dvemacinja -> RE: Испитувања во бременоста (7.9.2013 18:30:17)

zdravo ringerajki jas sum nova na forumov bremena sum 22 nedela i pred nekolku dena bev vo gak na 4d i kako se bese dobro megutoa sepak mi rece da dam na kontrola za tri nedeli da proverime cirkulacija a na listot sto mi go dade edna merka sto ja dopisa dr i nemozam da i ja procitam ne odgovara so nedelite tuku zaostanuva so 2 nedeli i najdolu pisala eho na srce i uste nesto sto i toa nemozam da i go prcitam taka da stasno sum zagrizena poradi toa sto ova mi e 5 bremenost a imam samo 1 kerkicka mnogu se izmacivma so maz mi i bas bi sakala ako nekoj ima vakvo iskustvo da mi pise




crnicka -> RE: Испитувања во бременоста (7.9.2013 19:45:18)

Zdravo nova sum. Prva bremenost mi e do sega sum bila 2 pati kaj mojot ginikolog nisto posebno ne mi kaza. vtoriot pregled me gledase na vaginalno i samo mi rece ima srceva akcija i nisto poveke. moze li nekoj da mi kaze sleden pregled sto da ocekuvam i kakvi analizi ponatamu....




Melanija RR -> RE: Испитувања во бременоста (7.9.2013 20:36:39)

dvemacinja добре дојде на Рингераја [sm=smiley1.gif]
На скрининзите на ГАК секогаш по прегледот на извештајот пишуваат контрола за еден месец ,пое веројатно е пракса.Исто и кај мене беше ок па ми напиша контрола за 1 месец.За другото што пиша незнам но верувај дека се ќе биде во ред

crnicka засега тоа е тоа ,во 12 недела се зимаат брисеви и се мери нухалниот набор на ехо за тоа повеќе може да проччиташ ТУКА




dvemacinja -> RE: Испитувања во бременоста (8.9.2013 12:22:36)

ti blagodaram melanija rrmalku me utesi iako ne mi vleguva se uste vo glava sto e taa vonredna merka sto ja dopisa dr i e 2cm i odgovara za 20 gn a jas sum 22 nedela ali nema vrska ke odam vo vtornik na maticen pa ke vidime sepak ti blagdaram




Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>