RE: Инсеминација (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


margaritka -> RE: Инсеминација (6.3.2013 21:25:02)

Zdravo devojki! Pred se blagodarnost shto postoite i edno prashanje do vas, najmnogu do Melanija bidejki gledam deka super ja vladee temava. Jas pravev vtora inseminacija pred tocno 13 dena. Cekam da pominat uste dva dena za da go napravam testot na 15-ti den, taka mi kaza doktorkata. Ne deka sum negativna ama ne se cuvstvuvam bash trudna, iako neznam kakvo e cuvstvoto, no pocnuvam psihicki da se spremam za sledna inseminacija. Inaku problem kaj mene i kaj maz mi nema nikakov, jas imam redovna ovulacija, proodni jajnici, redoven ciklus, pretpostavuvam e prashanje na vreme. E sega me interesira dali slednata inseminacija koja bi mi bila treta po red treba da pocekam eden mesec ili moze da ja pravam odma sledniov mesec. Inaku na prvata inseminacija bev so stimulacija Klomifen 100 a mesecov so 50mg i sve beshe ok. Neznam kolku folikuli imav, znam deka doktorkata mi rece deka imame dva zreli pred pregnyl inekcijata i toa e dovolno. Znaci toa me interesira dali moze da se pravi mesec za mesec i kolku meseci maksimum e dozvoleno pienje na klomifen. Fala vi mnogu pozdrav! :)




Melanija RR -> RE: Инсеминација (6.3.2013 21:34:25)

Искуство со три инсеминации и 8 пати кломифен [sm=smiley1.gif] а природно забременив

margaritka дај боже сега [sm=modricrtici.gif] па да не треба инсеминација [sm=smiley1.gif]
Најважно е што се е во ред и кај двајцата и е прашање на време.За недај боже ако треба ИФВ преку фондот потребни се 4 инсеминации но преку еден циклус,а и подобро е и за организмот да стивне од хормони.Две фоликули е добро, но тогаш во нестимулиран циклус колку фоликули имаш бидејќи рече дека имаш овулација.

Кломифенот го даваат за плус фоликули па затоа и те прашувам:Оптимално е 6 пати да се земе кломифен но со паузи.
Јас имам пиено 8 пати но првите 3 месеци по ред ,па 3 месеци пауза па 2 месеци по ред, а следните три пати се разлика меѓу нив во просек по 6 месеци.

Се тоа може во 1 година.За дозата јас 4 пати пиев по 3 на ден но секогаш по 1 фоликул.Тема за кломифен има ТУКА па може уште нешто ќе најдеш што ќе те интересира и секако тука сме за сите прашања [sm=smiley1.gif]




margaritka -> RE: Инсеминација (7.3.2013 10:36:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Искуство со три инсеминации и 8 пати кломифен [sm=smiley1.gif] а природно забременив

margaritka дај боже сега [sm=modricrtici.gif] па да не треба инсеминација [sm=smiley1.gif]
Најважно е што се е во ред и кај двајцата и е прашање на време.За недај боже ако треба ИФВ преку фондот потребни се 4 инсеминации но преку еден циклус,а и подобро е и за организмот да стивне од хормони.Две фоликули е добро, но тогаш во нестимулиран циклус колку фоликули имаш бидејќи рече дека имаш овулација.

Кломифенот го даваат за плус фоликули па затоа и те прашувам:Оптимално е 6 пати да се земе кломифен но со паузи.
Јас имам пиено 8 пати но првите 3 месеци по ред ,па 3 месеци пауза па 2 месеци по ред, а следните три пати се разлика меѓу нив во просек по 6 месеци.

Се тоа може во 1 година.За дозата јас 4 пати пиев по 3 на ден но секогаш по 1 фоликул.Тема за кломифен има ТУКА па може уште нешто ќе најдеш што ќе те интересира и секако тука сме за сите прашања [sm=smiley1.gif]



Melanija fala ti mnogu! Inaku da znam deka si bremena po priroden pat se naeziv koga procitav vo prethodnite forumi koi gi sledam iako ne ucestvuvam! Cestitki od se srce i so lesno :)

Inaku koga sum idela na folikulometrija i vo priroden ciklus i sega samo mi kazale deka ima folekuli no ne mi kazale kolku duri i dvete doktorki, so toa sto posledniov pat za inseminacijata znam deka sigurno imav 2 zreli a neznam dali imalo ushe nekoj pomal, ne mi kazaa. Potencirashe doktorkata deka ne e bitno kolku bitno da se kvalitetni i porasnati. Ke prasham sleden pat. Inaku jas sekako nema da odam na in vitro preku fondot bidejki nemam plavi kartoni, ako ne daj boze dojde do toa ke si odam privatno. Inaku reshena sum deka ke probam uste edna inseminacija i ako e neuspesna odam na invitro. Imam 35 godini i ne sakam da gubam mnogu vreme :)




Melanija RR -> RE: Инсеминација (7.3.2013 10:45:21)

margaritka фала на честитките и за брзо време и јас да ти честитам на тебе [sm=bravo.gif]


Точно најважно е фоликулите да имаам ј.клетки и важно е да достигнат големина за да пукнат ,понатаму не е до нас.Но ете не е на одмет да знаеме повеќе и да си прашуваме нели ќе ни требаат тие информации за вторпат [sm=rozacrtici.gif][sm=smiley1.gif]
За годините си во право,еве јас имам 32 години.Ти посакувам [sm=duda.gif]




kate18 -> RE: Инсеминација (8.3.2013 9:11:45)

Nisto i od nasata vtora insemenacija, sabajlevo si dobiv i sega se milam sto ponataka [sm=smiley13.gif] Sakame da pocneme so in vitro postapka privatno,ne preku fondot... Sekoj mesec ni e vazen, 34 god.imam i iskreno pocnuva da me faka panika...Gledam nekoj napisal deka od fondot baraat 4 insemenacii,jas mislev 3,dodeka toa se zavrsi ke dojde leto,pa vo leto ne se pravelo ivf, pa ke potrae uste godina-dve,da se rasprasam na privatno da vidime kako ke bide, pozdrav do site i Sreken 8-mi Mart




Melanija RR -> RE: Инсеминација (8.3.2013 10:55:30)

kate18 навистина ми е жал [sm=smiley13.gif][sm=smiley31.gif]
Еве јас како би резонирала во најлоша и долга варијанта ,април и јуни инсеминација, па одмор па во септември ИФВ.
Не е за парите 6 месеци не се многу за толку многу пари кои е подобро за било што за бебе да ги чувате.
Еве ланско искуство на познаничка.Имаше 37-38год во јуни ја почна постапката,забремени во 2 бебчиња,пред скоро време се породи.
Одлуката секако е ваша само сакав да ти дадам подршка дека за 1 година сешто може да се случи,не 2-3 години.
Те [sm=smiley31.gif]




lindicka -> RE: Инсеминација (8.3.2013 12:22:25)

Kate18, bas mi e zal.
Inaku, vo odnos na IVF ne se pravi vo leto zatoa sto doktorite se na odmor[sm=smiley36.gif], a ne za nesto drugo. Taka sto, zavisi od koj doktorot kaj kogo odis, primer mojot lani bese na odmor vo juli, taka sto inseminacija pravev vo juni, a drugi ispituivanja vo avgust. Znaci mozes vo juni ili avgust.
Se mislam dali da gi podnesam dokumentite vo fondot so 3 inseminaciii[sm=smiley8.gif]
[sm=smiley8.gif][sm=smiley8.gif], i taka ne mu e dobra dijagnozata na mm, moze kje ni odobrat. Oti dodeka gi napravime kje mi istecat ispituvanjata za hormonite i mikrobioloskite.
PAP treba da e do 1 godina neli, ne e 6 meseci?!! OD druga strana pak, hormonite i mikrobioloskite brzo se vadat, za nekolku dena.
Kojznae sto kej napravam[sm=smiley36.gif]. Kako i da e, prolet ide, super e, mnogu[sm=rozacrtici.gif][sm=rozacrtici.gif][sm=rozacrtici.gif][sm=rozacrtici.gif].




Bogdancanka -> RE: Инсеминација (8.3.2013 12:29:44)

кате мила не се секирај но веќе кога си направила три инцеминации направи уште една зошто да не си го искористиш правото од фондот сепак како што пишала Меланија тоа е твое право за што и да се решиш ние сме со тебе[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




@bebe -> RE: Инсеминација (9.3.2013 6:39:35)

kate 18, jas bi ti preporacala da si gi podneses dokumentite vo fondot bez razlika kolku inseminacii imas napraveno, bidejki nekogas i tie ne se vodat po pravilata, sekoj par e razlicen na nekoi baraat 4 inseminacii, na nekogo pak 2, a na nekoj par pa nitu edna, isto taka ja zemaat vo predvid starosnata granica na zenata konkretno za inseminacii za da ne se gubi vreme bidejki i oni realno znaat deka procentot e mal, probaj nisto ne gubis, spored moe mislenje na fondot mu se dovolni i dvete neupesni inseminacii bidejki spomna deka imas 34 godini i taka odobruvaat vaucer imam slusnato, jas mislam vednas da gi pustis, nisto ne gubis moze samo da dobies

p.s Samo ne znam sto imas od drugite ispituvanja napraveno za tie da ne pravat problem ama za inseminacii nemaj gajle, pa na kraj kraeva tie ispituvanja sto se ne postari od 6 meseci ionaka sekko treba da gi napravis znaci ne samo za vaucerot tuku i realno ako pravis i na privatno invitro mora da gi imas bidejki doktorot gi bara na uvid za da bide na sigurno ivf, sekako treba da gi pomines dali za fond dali za na privatno invitro, so sreka




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација (9.3.2013 14:09:27)

Рингерајки кои сте имале инсеминација, барам совет.

После инсеминацијата, еве поминал една недела, од време -на време ме пецкаат јајниците, а со расположението сум жив циркус, час се смеам и уживам во се, час плачам солзи леам леле мајко за ситници, час сум раздразлива, траскам врати, врскам дома..... тотално неурмнотежено расположение имам, на работа се држам некако, ама дома се опуштам и правам глупости, што не личи воопшто на мене, бидејќи сум доста мирна личност, не се расправам, насмеана сум постојано....

И уште нешто, заспана сум скроз ко замаена, ни ми се работи нешто ни бутур, а кога ќе се освестам пак, само лупам се движам, мислам имам енергија за 100 души...страшна работа.....

Пишете дали може да е лековите што ги пијам (естрофем и гелот како утрогестан, плус Достинекс за пролактинот)....не се издржува веќе полудев[sm=hudicek1.gif]

Ајде помагајте!!!!!!!!!!!!!




baby77 -> RE: Инсеминација (10.3.2013 16:25:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe

Рингерајки кои сте имале инсеминација, барам совет.

После инсеминацијата, еве поминал една недела, од време -на време ме пецкаат јајниците, а со расположението сум жив циркус, час се смеам и уживам во се, час плачам солзи леам леле мајко за ситници, час сум раздразлива, траскам врати, врскам дома..... тотално неурмнотежено расположение имам, на работа се држам некако, ама дома се опуштам и правам глупости, што не личи воопшто на мене, бидејќи сум доста мирна личност, не се расправам, насмеана сум постојано....

И уште нешто, заспана сум скроз ко замаена, ни ми се работи нешто ни бутур, а кога ќе се освестам пак, само лупам се движам, мислам имам енергија за 100 души...страшна работа.....

Пишете дали може да е лековите што ги пијам (естрофем и гелот како утрогестан, плус Достинекс за пролактинот)....не се издржува веќе полудев[sm=hudicek1.gif]

Ајде помагајте!!!!!!!!!!!!!

Srcka od toa e cirkusot.. i jas go doziveav prosliot mesec.. visok na hormoni.. daj boze kaj tebe da se so bebce.. pisi imas li nesto novo [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] navivame za [sm=rozacrtici.gif]




butterfly 00 -> RE: Инсеминација (10.3.2013 16:26:05)

Devojki jas po 15 dena od vtorata inseminacija napraviv test i mi pokaza negativen, no duri doma vidov deka ne e onoj sto otkriva 5 dena od zacnuvanjeto tuku na testot pisuvase otkriva bremenot i od prviot den na zadocnuvanjeto e Sega neznam Dali ovoj test da go prifatam kako verodostoen, nekako izgubiv zelba da kupam uste eden za da povtorno ne se razocaram so uste eden negativen test, pomagajte nemam AMA bas nikakvi simptomi nisto ne cuvstvuvam 😞 Ve molam za odgovor 😭




baby77 -> RE: Инсеминација (10.3.2013 16:34:24)

Pocekaj uste nekoj den i ako ja nema [sm=hudicek1.gif] probaj pak .. nikogas ne se znae ili proveri preku krv.. vazen e nivoto na beta HCG koj testot moze da ne go identifikuva poradi pokasna implantacija ama najsigurno ti e preku krv ako ne ti se ceka
Jas navivam za tvoite [sm=rozacrtici.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




butterfly 00 -> RE: Инсеминација (10.3.2013 16:45:14)

Baby 77 jas aktivno gi citam postovite od drugite korisnici pa pisi mi ti sto napravi kolku sto se sekavam pisa deka ste pravele inseminacija, do kade ste so celava
rabota ?




Melanija RR -> RE: Инсеминација (10.3.2013 20:44:02)

butterfly 00 кој ден го правеше тестот,денес,вчера??? Затоа при инсеминација се практикува тест преку крв не домашни тестови




baby77 -> RE: Инсеминација (11.3.2013 0:53:19)

butterfly 00 mene ova mi bese prva inseminacija i nisto .. bese na priroden ciklus bez stimulacii .. ama ne uspea prvata pa sega preku eden ciklus ke si odam da vidam koja ke bide uspesna ..Jas se nadevam vtorata hihihih [sm=smiley36.gif][sm=jezicek.gif]




butterfly 00 -> RE: Инсеминација (11.3.2013 10:18:12)

Melanija RR testot go pravev vo sabotata 15 den od inseminacijata eve cuvstvuvam simptomi ko za dobivanje jajnicive me vrtat inaku regularno bi trebala da dobijam sreda, cetvrtok pa taka da resiv dacekam ako mi kasni ke odam da proveram preku krv ako dobijam toa e toa pa veke napraviv dve inseminacii razmisluvam da se spremam za in vitro taka da so gospod napred, Baby 77 ti posakuvam slednata inseminacija da bide uspesna sekako i na Melanija RR pa da se raduvame site zaedno na [sm=modricrtici.gif] Devojki fala mnogu za odgovorite koga zboruvam so vas nekako se cuvstvuvam pokasno zosto sekogas ste tuka da mi piset_e, Thanks i jaz sto pobrzo se nadevam

na [sm=duda.gif]


Mislev sekogas se cuvstvuvam podobro koga zboruvam so vas :-)




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација (11.3.2013 11:13:59)

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby77

Srcka od toa e cirkusot.. i jas go doziveav prosliot mesec.. visok na hormoni.. daj boze kaj tebe da se so bebce.. pisi imas li nesto novo [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] navivame za [sm=rozacrtici.gif]


Baby fala ti mnogu, lelee ti edinstveno mi odgovori, abe kaj ste drugite Ringerajki da pomognete, ili nemavte vakvi ludi odnesuvanja kako mene, a? Vcera ke se ispotepav na parking pred zgrada, edni Romi taksisti divi ni fatile parking, maz m ifila poleka ke gi istepas. Po 10 min doma se smee, mirna ko nishto da ne bilo...rezil.......

Devojki jas po 15 dena od vtorata inseminacija napraviv test i mi pokaza negativen, no duri doma vidov deka ne e onoj sto otkriva 5 dena od zacnuvanjeto tuku na testot pisuvase otkriva bremenot i od prviot den na zadocnuvanjeto e Sega neznam Dali ovoj test da go prifatam kako verodostoen, nekako izgubiv zelba da kupam uste eden za da povtorno ne se razocaram so uste eden negativen test, pomagajte nemam AMA bas nikakvi simptomi nisto ne cuvstvuvam 😞 Ve molam za odgovor 😭


Butefly, mene mi kazaa test da pravam na 16 den po inseminacija, znaci 19/20 mart i toa preku krv, zosto koga se pravi inseminacija, bidejki od terapijata testovite ne pokazuvaat tocen rezultat. Napravi test na 16 den po inseminacijata preku krv.
Pozz




baby77 -> RE: Инсеминација (11.3.2013 14:07:31)


Loveableme ne se tepaj po ulici hihihih... Uste sega ako ima [sm=duda.gif] ke go posurtucis hahaha jas uste cekam vesti od tebe od nekoj drug eve i Butterfly 00 moze ke ne izraduva aj piset_e ve cekame [sm=bravo.gif]




Melanija RR -> RE: Инсеминација (11.3.2013 23:11:56)

LoveableMe што да ти кажам јас месецно и по 5 вида на хормони пиев па немав вакви дешавки [sm=smiley36.gif]
Затоа си ќутам и се чудам [sm=smiley36.gif] ама хормони се чудо мора да ги надвладееме [sm=smiley1.gif]

butterfly 00 фала на желбата јас сум веќе бремена.
Ако користеше утрогестан од престанок на земање доколку нема бременост се добива после 4-5 дена и не е поврзано со датата на вообичаено добивање туку со инсеминација е друго броењето на деновите се зависно кога е направена.
ДРжиме среќа до четврток [sm=smiley1.gif]




kate18 -> RE: Инсеминација (12.3.2013 11:04:11)

Fala vi na site za poddrskata, mngu mi znacese sto ja spodelivte koga mi bese najtesko. Vcera se vidov so doktorot i ni predlozi prvo Laporaskopija,ama posle vika aj prvo HSG,ne sum pravela do sega i sum vo panika.Pred edna godina imav spontan i zatoa ne napravivme do sega HSG,ama koga vide doktorov deka ne se faka 1 god,ova ni go predlozi.Se mislam dali da odam kaj Tolovski ili vo Sistina se javiv mi rekoa kaj Ivanov,moram da se odlucam ovie denovi i utre da napravam sedimentacija,pa ke vidime sto ponataka.Ke mora da se preselam vo druga tema,za sega so insemenacii ke pravime pauza, se zavisi od rezultatot na hsg. Ve pozdravuvam site mnogu [sm=smiley31.gif]




Melanija RR -> RE: Инсеминација (12.3.2013 11:14:42)

Ау kate18 како инсеминација без ХСГ,тоа никој гинеколог не препорачува.Но сепак нај меродавно е лапараскопија и хистероскопија.
Тема за ХСГ има ТУКА




butterfly 00 -> RE: Инсеминација (12.3.2013 13:40:43)

Devojki fala mnogu za poddrskata, no jas ne uspeav barem da se ponadevam do cetvrtok zosto denes dobiv i toa porano, ne ocekuvav i koga vidov sto da vi kazam mi padna mnogu tesko vednas se javiv da zakazam za pregled i resiv ovoj pat da probam so in vitro na spontan ciklus. Kate jas Hsg pravev vo Sistina kaj Bojadziev i site mi vikaa deka e bolna postapka, no navistina nema vrska minimalna bolka pocuvstvuvav kako koga ke dobijam, a i taka mi rece doktorot navistina nema od sto da se plasis. Devojki toa e toa prodolzuvam da se boram so seta sila i navistina fala vi mnogu uste ednas sto ste so mene. Melanija cestito i pisi mi kako uspea da zabremenis so inseminacija li? Bas se izraduvav :-)




baby77 -> RE: Инсеминација (12.3.2013 14:04:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Devojki fala mnogu za poddrskata, no jas ne uspeav barem da se ponadevam do cetvrtok zosto denes dobiv i toa porano, ne ocekuvav i koga vidov sto da vi kazam mi padna mnogu tesko vednas se javiv da zakazam za pregled i resiv ovoj pat da probam so in vitro na spontan ciklus. Kate jas Hsg pravev vo Sistina kaj Bojadziev i site mi vikaa deka e bolna postapka, no navistina nema vrska minimalna bolka pocuvstvuvav kako koga ke dobijam, a i taka mi rece doktorot navistina nema od sto da se plasis. Devojki toa e toa prodolzuvam da se boram so seta sila i navistina fala vi mnogu uste ednas sto ste so mene. Melanija cestito i pisi mi kako uspea da zabremenis so inseminacija li? Bas se izraduvav :-)

buterfly 00 nema otkazuvanje i razocaruvanje.. i kaj mene ne uspea prvata IUI i sledniot mesec zdravje za vtora se spremam psihicki[sm=smiley36.gif] a tuka sme da se poddrzime vo site nasi uspesi i neuspesi.. daj boze naskoro da gi vidis tvoite [sm=rozacrtici.gif] isto kako i site drugi sto cekame ovde kaj Melanija vo spisokot




babyhope -> RE: Инсеминација (12.3.2013 14:48:53)

butterfly00 мила [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif] за тебе... тешко е и болно чувството, но како што кажа нема откажување, само напред и со нови сили за следната да биде успешна [sm=kuza.gif] [sm=kuza.gif]. извини што прашувам, ама зошто сакаш следно ИНФ на природен циклус, колку штио се сеќавам ова ти е прва инсеменација, или сум грешка?




Страница: <<   < Претходна страница  94 95 [96] 97 98   Следна страница >   >>