RE: Инсеминација (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Ummu_Ajna -> RE: Инсеминација (16.2.2013 22:14:57)

jas sum pacient na hadzi legja, imam praveno kaj nego inseminacija neuspesno zdravje, ama doktorov e profi, sega sum kaj nego na terapija za ivf, samo zal mi e za edna rabota:(:( naj dobriot embriolg vo makedonija sto rabotese vo remedika si zamina pred dva meseci, sega e vo kosovo ovoj doktor vo klinikata bahdzedzi, daj boze da dojde nekoj profesionalen kako ovoj so bese, daj boze ova ivf da bide uspesno i posledno, ako ne bide idam vo bahdzedzi vo taa klinika za ivf, samo zaradi embriologot, ne se naoga takov veke u mk:(:( zdravje




dzvezda -> RE: Инсеминација (17.2.2013 10:54:56)

E fala vi jas sega kako za prva inseminacija ke probam kaj nego pa se nadevam ke mi bide uspesna inaku kolku za informacija tocno e toa sto go velis za klinikata Bahcedzi vo Pristina i jas znam deka gi imaat najdobrite embrolozi za ivf i se dosta uspesni vo toa vo celiov regon,Istite gi ima i vo Istambul a za cenite vo poristina se kako na privatno vo sistina ili remedika ne se poskapi,

Ako mu e na pomos na nekoj i saka da se obrati i da proba vo taa klinika imam videno deka kancelarijata,prestavnistvoto vo Skopje im se naoga na pocetok na Vodnjanska koga se simnuvate nadolu od klinicki centar




Ummu_Ajna -> RE: Инсеминација (17.2.2013 12:31:24)

skapo e tamu devojki :) sum bila vo taa bolnica do maz mi jas, edno eho 50 evra e, eden spermogram kosta 50evra, ivf kosta 4000 iladi evra, baska pregledu pat navaka nataka inekcij, 6000 iladi evra kosta bas mm vcera se vrati od kosovo, bese na pat, i drugar sto ima koj e familija so bahdzedzi, izgor e vika, ama ti garantiraat 99% deka ke ostanes bremena.




baby77 -> RE: Инсеминација (18.2.2013 16:27:48)

Zenski kako gi pominuvate denovite posle inseminacija..Jas vo glavnom citam tugi iskustva na RR i se truuuuuuuudaaaamm ama mnogu se trudam da ostanam smirena [sm=smiley36.gif].Pa pisete mi i vie..Nekako ne mi odi so citanje knigi i gledanje TV [sm=smiley4.gif] ova druzenjevo ovde so slicni iskustva mi e najzabavno..Inaku denes mi e 5 den od inseminacija i se cuvstvuvam ok [sm=smiley1.gif]A vie ?




ZLATICKO -> RE: Инсеминација (18.2.2013 21:31:23)

Дали некој знае додека се пие кломифен,ако нема овулација, дали се добива на време 28-30 ден?




Melanija RR -> RE: Инсеминација (19.2.2013 12:49:14)

Кога се пие кломифен и се добива овулација се добива на 28-30 ден.Доколку нема овулација моја претпоставка е дека се добива на денот на кој вообичаено се добива, пр. ако е 33 ден тогаш до 33 ден




kate18 -> RE: Инсеминација (20.2.2013 10:05:35)

Zdrav RR [sm=smiley1.gif] Nie vcera ja napravivme vtorata insemenacija, prethodno me vide doktorot na exo rece deka folikulot puknal veke, zavcera bese spremen za pukanje i rece odlicno sme go fatile.Se nadevam ne docna,zosto jas go osetiv sabajleto koga pukna (sekogas si znam,go osekam koga puka) kaj 7, a insemenacija pravevme vo 12.30. Prethodnata vecer i doma si bevme aktivni [sm=smiley2.gif],pa zdravje za dve nedeli ke vidime...Vcera malku imav i malku krv,valjda od spatulata...se nadevam deka ne e strasno ...Drugo se e vo red,a da i malku stmak me bolese vcera cel den,denes sum super [sm=smiley1.gif] Pozdrav[sm=smiley2.gif]




Melanija RR -> RE: Инсеминација (20.2.2013 15:35:21)

kate18 добро е што сабајлето ти пукнал и попладне инсеминација тајмингот се погодил сега за 2 недели чекаме [sm=modricrtici.gif].
На денот на инсеминацијата кој ден од циклус ти беше?




kate18 -> RE: Инсеминација (21.2.2013 18:26:00)

Melanija, na denot na insemenacija mi bese 15-ti den od ciklus...posle site nervozi dobro se zavrsi, sega ostanuva da cekame i zdravje tamu okolu 8-mi mart,se nadevame na edno poklonce [sm=duda.gif]




Bogdancanka -> RE: Инсеминација (21.2.2013 18:54:21)

ајде кате стискаме палци набрзо да си ги видиш посакуваните[sm=rozacrtici.gif]цртки




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација (4.3.2013 14:56:33)

здраво рингерајки,

јас денес правев прв пат инсеминација, а во саботата примив стоп инекција. по инсеминацијатѐа, ужасно ме болат јајниците, мислам не можам од кревет да станам, башка од естрофемот и достинексот и од утре ке ставам вагинално лек за прогестеротот (нешто како утрогестан), кузнае како ќе функционирам, како замаена сум. сопругот има тератозооспермија, му ја прочистија спремата и ќе видиме како ќе биде, некако мали се шансите за успех мислам. поздрав, пишете ако некоја имала искуство со болки во јајниците по инсеминацијата

и уште нешто, ми рекоа и покрај тоа што сме правеле инсеминација, да имаме и односи овие неколку дена, кога овулацијата е во тек, за подобро да се фати. има ли некој вакво искуство? позз,




Melanija RR -> RE: Инсеминација (4.3.2013 18:09:56)

LoveableMe колку што можеш да прочиташ погоре повеќето се чуствувале болка во јајници ,нормално кога пука фоликулот се на се тоа се 2-3 дена и да не е воопшто на одмет да си имате односи.Терапијата е таа и нема нелагодности.
Од вагинално користење на утрогестан нема нус појави ако се пијат е позголемена поспаност и мали вртоглавици,затоа како вагиналети е најдобро евентуално 1-2 дена додека се навикне организмот може да си поспана.Од утре можеш нормално да си функционираш [sm=smiley1.gif]

Ти посакувам [sm=rozacrtici.gif] за две недели




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација (4.3.2013 18:39:33)

Меланија, фала многу за советот и споделеното искуство, јас сите нус-појави на лековите ги имам, гарант ќе бидам замаена и поспана во следниве недели, ама тоа е. Ќе се фрлиме плус на дополнителна работа[sm=smiley1.gif], па ќе видиме што ќе биде.

Фала за желбите за [sm=rozacrtici.gif], ако има такво нешто [sm=duda.gif], секако ќе споделам со сите вас. Позз,




kate18 -> RE: Инсеминација (4.3.2013 21:53:01)

LoveableMe, i mene posle dvete insemenacii eden den me bolese kaj jajnicite, posle toa se bese vo red.
Nasta vtora insemenacija bese pred 2 nedeli, utre 14-ti den, pa se mislam da pocekame uste nekoj den pa da vidime,ili utre beta...Nisto ne osekam,nemam simtomi za dobivanje,pa ke vidime [sm=smiley1.gif]




gina -> RE: Инсеминација (5.3.2013 0:39:45)

devojki na site vi posakuvam uspesna inseminacija[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

Bahcedzi znaci se naogja vo pristina pa kako ce se razberes slusam mnogu pofalni zborovi za niv duri pravime ovde po 5 ivf i inseminacii poarno tamu covek da si pojdel mozebi dosega ce uspeel ako e tolku sigurno za[sm=duda.gif]





LoveableMe RR -> RE: Инсеминација (5.3.2013 9:45:48)

Фала кате18, ќе видиме што ќе биде. Вчера цела вечер јајниците ми играа оро[sm=smiley36.gif], не можев да се соземам, денес малку подобро по инсеминацијата ми е. Ти посакувам успех за [sm=rozacrtici.gif] и пиши што има ново. Дај боже да се префрлиш потоа на форумите за [sm=nosecka.gif]. позз




baby77 -> RE: Инсеминација (5.3.2013 10:56:04)

mojata prva IUI ne dade rezultat.bese bez stimulacija na priroden ciklus samo so Pregmil 5000 i utrogestan potoa.pravime 1mesec pauza pa odime pak
ne se otkazauvameinaku jas imav mnogu lazni simptomi od utrohestanot i se utepav od spienje hihi




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација (5.3.2013 11:08:32)

baby 77, пиши дали е во ред твојата хормонална состоја и дали е добар спермограмот на сопругот?




Melanija RR -> RE: Инсеминација (5.3.2013 13:55:12)

kate18 најдобро е на 15 ден да одиш преку крв [sm=smiley1.gif] дајбоже [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]




baby77 -> RE: Инсеминација (5.3.2013 14:09:32)

Hormonite mi se ok osven prolaktinot koj go odrzuvam vo normala so dostinex imam adenom na hipofiza pa bez tableti brgu se kacuva vo oblaci. spermogramite na mm e ok pred IUI procistena bese 16 miljoni.imav samo 1 jajce kletka pa moze i zatoa ne uspea.pojma nemam




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација (5.3.2013 14:41:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby77

Hormonite mi se ok osven prolaktinot koj go odrzuvam vo normala so dostinex imam adenom na hipofiza pa bez tableti brgu se kacuva vo oblaci. spermogramite na mm e ok pred IUI procistena bese 16 miljoni.imav samo 1 jajce kletka pa moze i zatoa ne uspea.pojma nemam


Baby 77, аденомот на хипофиза се лечи со апчиња, но колку што знам, подобро е да ти го исушат со апчиња и после да останеш бремена, така е најдобро, бидејќи ако останеш бремена со аденомот, може да порасне и да ти прави проблем, а секако прави проблем за да останеш бремена.

Не знам кој гинеколог се сложил да почнете процедура за бременост без да го исуши аденомот. Подобро тоа направете го прво, па после ќе се среди се друго, не се секирај. Една јајце клетка не значи дека не можеш да останеш бремена, уживај.

Eте, се надевам ќе си помогнеме едни на други со наоѓање информации и давање совети. Позз




Melanija RR -> RE: Инсеминација (5.3.2013 14:58:58)

LoveableMe за Vitex Agnust Castus имаме искуства од неколку рр-ки повеќето во темата Лекување неплодност со билки =ТУКА

Овој корисен пост ќе бидат префрлени во таа соодветна тема .
Ти благодарам за помошта [sm=smiley1.gif]




butterfly 00 -> RE: Инсеминација (5.3.2013 22:16:20)

Devojki da be prasam moze li da mi kazete onie sto imaat zabremeno so inseminacija kako se cuvstvuvale imale Li nekoi simptomi, Dali voopsto nesto cuvstvuvale ili nisto pa od testot doznale deja se bremeni. Na site in posakuvam sto pobrzo da gi vidam dvete crtki pa da se radivame site zaedno 😏




kate18 -> RE: Инсеминација (6.3.2013 17:54:38)

Fala ti Melanija, a fala i na Bogdancanka-ne sum go videla postot [sm=smiley1.gif] Nie vcera izbrzavme,napravivme test
za bremenost,nekoj nov BabyPredict,ama izleze negativen,i malku se razocaravme, ama eve denes 15 den uste nema znaci za dobivanje,pa resivme da cekame,sto bide neka bide [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]




Melanija RR -> RE: Инсеминација (6.3.2013 18:12:34)

kate18 сакам да ти кажам зошто е најдобро тест преку крв на 15 ден,ако користиш утрогестан вагинално можно е се додека ги користиш (ако не ти рекле до 16 ден да ги ставаш)ако не си бремена да не добиеш, а нели лажното после е најтешко.Ако не ги примаш тогаш сочекај си

Од се срце ти посакувам [sm=rozacrtici.gif] и почеток на лесна бременост [sm=bravo.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  93 94 [95] 96 97   Следна страница >   >>