RE: Инсеминација (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Melanija RR -> RE: Инсеминација (14.2.2013 18:09:07)

Ако инсеминацијата се прави на приватно а си имате матичен гинеколог може да увид да не бараат хормонален статус и микробиолошки брисеви.Овие брисеви се валидни 1 година.
Ако сецосно ве водат пример во Систина,ремедита итд. тогаш они ве водат и се прават сите испитувања.
Јас 3те пати правев на ГАК и на увид ми побараат само да видат чист пап и микробиолошки брисеви,и документ од ХСГ.Ништо друго.
Секако пред инсеминацијата валиден ХИВ за мажот.




Ummu_Ajna -> RE: Инсеминација (14.2.2013 21:20:20)

melanija koga pravev vo sistina inseminacija ne baraa za mm hiv hepatit test ama bas nisto samo hsg za
mene, istot i vo remedika vtorata inseminacija ne baraa za ma
mi hiv hepatit nitu hsg mi baraa, sama ja im pokaza deka imam hsg, e sega za ivf
mi baraa i brisevi i hsg i hiv hepatit za mene
i mm i hormoni i brisevi ova mi go baraa za ivf i gi napraviv site vo remedika privatno me kostase 250 evra za mene i
mm




Melanija RR -> RE: Инсеминација (14.2.2013 21:22:38)

Да Ајна за ИФВ мора а за инсеминација е индивидуално ама лично поради себе нормално е да имаш испитано се од тоа за своја сигурност.




ZLATICKO -> RE: Инсеминација (14.2.2013 23:58:54)

da ve prasam nesto,imav dobieno na 06.01,i posle toa piev klomifen,na 9 den imav folikuli  od 10-12mm,i posle na 14 den pak bev na merenje i imase mnogu mali folikuli,znaci folikulite ne porasnale poveke,a vo megu vreme imav odnosi,eve denes e 14.02 a jas uste nemam dobieno,a koga ne piev klomifen mi kasnese sekogas po dve nedeli.mislam dali poradi toa sto piev klomifen,trebase na vreme da dobijam na vreme,ili poradi toa sto izgleda ne sum imala ovulacija sega mi kasni?




Melanija RR -> RE: Инсеминација (15.2.2013 0:07:07)

Кога се пие кломифен се добива да речеме на време бидејки има овулација,т.е.до кај 31 ден.
Викаш ти бил 10-12мм а после биле мали,како тоа на 14 ден биле со иста големина ,така ти кажаа?
Може пораснале другите и биле мали ,а тие од 10-12мм на 14 ден треба да се вече пукнати.
Мој совет направи тест или најдобро преку крв [sm=smiley1.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Инсеминација (15.2.2013 0:21:25)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ZLATICKO

da ve prasam nesto,imav dobieno na 06.01,i posle toa piev klomifen,na 9 den imav folikuli  od 10-12mm,i posle na 14 den pak bev na merenje i imase mnogu mali folikuli,znaci folikulite ne porasnale poveke,a vo megu vreme imav odnosi,eve denes e 14.02 a jas uste nemam dobieno,a koga ne piev klomifen mi kasnese sekogas po dve nedeli.mislam dali poradi toa sto piev klomifen,trebase na vreme da dobijam na vreme,ili poradi toa sto izgleda ne sum imala ovulacija sega mi kasni?

ohoooo mislam ti trudna si mnogu ti kasni od 6 januar do sega toa e
vise od eden medec ajde pecena mamicka si daj boze,
ama od terapija ne kasno tolku minimum 4 5 dena aj i 10 neka se ama
mesec nema sansi ako si trudna aj so sreka hehe




baby77 -> RE: Инсеминација (15.2.2013 14:16:27)

Devojkiiiiiii pomos..
Vcera ja pravev mojata prva inseminacija vo GAK.Znaci toa izgledase vaka .. Vo cetvrtokot me pregleda doktorot prv pat i mi vika aaa pa moze .. vecer Pregnil posle 8 h, i dojdi vo cetrvtok so uput i HIV test za MM.Napraveno.Znaci na priroden ciklus samo pregnil 5000 i tolku.i vcera vo 11 pravev inseminacija..
[sm=zmeden2.gif]Denes znaci posle 24 h od ins.na brisenje se pojavi temnocrveno ko posleden den od menzis.Sosema malku.Pijam aspirin B6 B12 i folna od vcera a od vecer Utrogestan od 200 2x1.Ve molam pisete imal li nekoj slicno iskustvo ..mi treba vasata poddrska i sovet .treba li taka , sto mi se slucuva,od sto e sukrvicata ????Ima li nekoj slicno iskustvo [sm=smiley13.gif][sm=zmeden.gif][sm=smiley5.gif]




menada -> RE: Инсеминација (15.2.2013 15:57:04)

Ako e od nekakva pomos jas imav damki od krv vednas posle inseminacijata i se uplasiv ama mi objasnija deka toa e od samata intervencija no ova e posle 24 casa taka da javi im se na tie koi ti ja pravea inseminacijata ke ti dadat odgovor da ne si klavas stresoj koi ne ti se potrebni :)pozz se nadevam ne e nisto strasno




kate18 -> RE: Инсеминација (15.2.2013 15:58:03)

Samo sto dojdov od merenje na folikul,mi bese 14mm,doktorot mi vika nema sansi vikendov,dojdi vo ponedelnik popladne, jas mislam deka ke bide kasno za insemenacija. Mnogu sum nezadovolna od neserioznosta, od tolku mnogu pacienti ne mozat dovolno da se posvetat i do kraj da ja isteraat rabotata, i samo se naucile ke bide drugiot mesec...Kaj privatno plakas, a pregled trae samo 2 min.Ve molam za sovet ako znae nekoj dobar doktor sto celosno ke bide posveten na pacientot,a ne jas da moram sekoe odenje da ja raskazuvam celata moja istorija ...u stilot aj potseti me sto bese...Morav so nekogo da spodelam, zosto ke puknam [sm=hudicek1.gif]




kapina -> RE: Инсеминација (15.2.2013 16:06:19)

normalno e toa da potece malku krv od inseminacijata jas pominav tri inseminacii i go znam toa i na mene mi se ima sluceno




sladjana ms -> RE: Инсеминација (15.2.2013 16:31:05)

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby77

Devojkiiiiiii pomos..
Vcera ja pravev mojata prva inseminacija vo GAK.Znaci toa izgledase vaka .. Vo cetvrtokot me pregleda doktorot prv pat i mi vika aaa pa moze .. vecer Pregnil posle 8 h, i dojdi vo cetrvtok so uput i HIV test za MM.Napraveno.Znaci na priroden ciklus samo pregnil 5000 i tolku.i vcera vo 11 pravev inseminacija..
[sm=zmeden2.gif] Denes znaci posle 24 h od ins.na brisenje se pojavi temnocrveno ko posleden den od menzis.Sosema malku.Pijam aspirin B6 B12 i folna od vcera a od vecer Utrogestan od 200 2x1.Ve molam pisete imal li nekoj slicno iskustvo ..mi treba vasata poddrska i sovet .treba li taka , sto mi se slucuva,od sto e sukrvicata ????Ima li nekoj slicno iskustvo [sm=smiley13.gif] [sm=zmeden.gif] [sm=smiley5.gif]

I kaj mene bese takov slucaj posle inseminacijata imav krvav iscedok sosem malku. Se javiv kaj dr. i mi rece deka e sosema normalno i toa e dobar znak za inseminacijata. Vo mojov slucaj bese taka i ostanav bremena so prvata inseminacija, ti posakuvam i kaj tebe uspeh. Pozz




baby77 -> RE: Инсеминација (15.2.2013 18:53:02)

vi blagodaram na site i ve guskam ..Bi sakala da znaete deka sekoj vas odgovor mnogu mi znaci.i me smiruva :-) znaes deka ima i nekoj drug kako tebe.
A sega ostanuva da cekameeeeee ;-)




Ummu_Ajna -> RE: Инсеминација (15.2.2013 22:27:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby77

Devojkiiiiiii pomos..
Vcera ja pravev mojata prva inseminacija vo GAK.Znaci toa izgledase vaka .. Vo cetvrtokot me pregleda doktorot prv pat i mi vika aaa pa moze .. vecer Pregnil posle 8 h, i dojdi vo cetrvtok so uput i HIV test za MM.Napraveno.Znaci na priroden ciklus samo pregnil 5000 i tolku.i vcera vo 11 pravev inseminacija..
[sm=zmeden2.gif] Denes znaci posle 24 h od ins.na brisenje se pojavi temnocrveno ko posleden den od menzis.Sosema malku.Pijam aspirin B6 B12 i folna od vcera a od vecer Utrogestan od 200 2x1.Ve molam pisete imal li nekoj slicno iskustvo ..mi treba vasata poddrska i sovet .treba li taka , sto mi se slucuva,od sto e sukrvicata ????Ima li nekoj slicno iskustvo [sm=smiley13.gif] [sm=zmeden.gif] [sm=smiley5.gif]

I kaj mene bese takov slucaj posle inseminacijata imav krvav iscedok sosem malku. Se javiv kaj dr. i mi rece deka e sosema normalno i toa e dobar znak za inseminacijata. Vo mojov slucaj bese taka i ostanav bremena so prvata inseminacija, ti posakuvam i kaj tebe uspeh. Pozz


jas pravev 2 inseminacij i ni kapka krv ne
mi tecelo.




Melanija RR -> RE: Инсеминација (15.2.2013 23:04:01)

kate18 пак несериозност и ти биди малку по директна сакам инсеминација и крај ,ако треба секој ден ќе одиш да види до кај ти се фоликулите овој пат немој да попуштиш.
Незнам каде одиш ама гледај во понеделник сабајле да одиш за да знаеш дали можебо во вторник ќе може за да си знаеш и планираш.
Биди похрабра и ако треба со повисок тон.

baby77 ако само на едно бришење се случило тоа ок е,мене ми се случи кафеаво ама истиот ден.
Навиваме за 2 недели да има [sm=modricrtici.gif]




zansen -> RE: Инсеминација (15.2.2013 23:26:13)

kolku kosta inseminacija so plav karton vo gak koi dokumenti se potrebni i dali vo sekoja bolnica vo vnatresnosta pravat ispituvanje za hiv pozzz




Melanija RR -> RE: Инсеминација (15.2.2013 23:30:17)

Инсеминација на ГАК е 1.700 денари треба да имаш валиден пап ,микробиолошки брисеви валидни и чисти,ХСГ, и ХИВ за мажот.Инаку ХИВ се прави во секоја лабараторија и валиден е 6 месеци.

zansen ако уште нешто те инсересира слободно пиши [sm=smiley1.gif]




zansen -> RE: Инсеминација (15.2.2013 23:38:41)

Od ponedelnik moram da pocnam od nekade od nekoj rezultat pap imam praveno pred 4 meseci i mislam deka mi e rano za nov na nego imase benigni kletocni promeni i kletocni promeni so asociraat na virusni infekcii hpv negativno inaku sum pravena konizacija i pravam redovni pap testovi kolposkopija i hpv i sega se cudam od kaj da pocnam sovet ako moze pozzzz




zansen -> RE: Инсеминација (15.2.2013 23:48:31)

I ne mi e jasno na presmetkata od gak pisuva cervikalna citologija i citoskrin tehnika dali se odnesuva za kolposkopija ili e nekoj drug pregled zasto koga odam na kontrola imam pregled na eho briz za pap me gleda so mikroskop a pred toa mi stava nesto kako jod sega se cudam sto e taa cervikalna citologija na citoskrin tehnika ako znae nekoj molam za odgovor pozzz




Melanija RR -> RE: Инсеминација (15.2.2013 23:48:40)

Незнам кои се други испитувања ги имаш направено но како мала помош што понатаму можеш да прочиташ повеќе ТУКА па потоа во темите што те интересира да прашаш подетално [sm=smiley1.gif]




zansen -> RE: Инсеминација (15.2.2013 23:55:21)

Vaka znaci na sekoi 4-5 meseci so uput od maticen ginekolog odam na kontrola vo gak pravam pap test hpv tipizacija kolposkopija pregled na eho sega mislam da proveram krv ovie denovi da napravam mikrobrisevi pak pap test i se drugo i posle toa toa so boga napred napred ke vidam sto ke bide sledno [sm=smiley1.gif]

21 den od ciklus dali se racuna od prviot den koga ke dobies ili od denot na zavrsuvanjeto na ciklusot se pravi li vo drzavna so uput ili moze i na privatno i kakvi se cenite

ovoj mesec dobiv na 1 februar mi trae 5 dena ako se racuna od 1 den od ciklus znaci vo cetvrtok mozam da napravm hormonalen status?




baby77 -> RE: Инсеминација (16.2.2013 10:41:52)

Melanija toa bese samo na edno brisenje tolku.Nemam poveke temnocrveno.Pretpostavuvam deka e od samiot cin na IUI.Zatoa i ne se javiv kaj lekarot.Sega ostanuva da cekame ..Pa so gospod napred :-)




Melanija RR -> RE: Инсеминација (16.2.2013 10:53:11)

zansen твојот пост ќе биде префрлен ТУКА и можеш да прочиташ во врска во испитување на хормоните

baby77 што е во ред сега останува да чекаш [sm=modricrtici.gif]




Lina* -> RE: Инсеминација (16.2.2013 11:20:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kate18

Samo sto dojdov od merenje na folikul,mi bese 14mm,doktorot mi vika nema sansi vikendov,dojdi vo ponedelnik popladne, jas mislam deka ke bide kasno za insemenacija. Mnogu sum nezadovolna od neserioznosta, od tolku mnogu pacienti ne mozat dovolno da se posvetat i do kraj da ja isteraat rabotata, i samo se naucile ke bide drugiot mesec...Kaj privatno plakas, a pregled trae samo 2 min.Ve molam za sovet ako znae nekoj dobar doktor sto celosno ke bide posveten na pacientot,a ne jas da moram sekoe odenje da ja raskazuvam celata moja istorija ...u stilot aj potseti me sto bese...Morav so nekogo da spodelam, zosto ke puknam [sm=hudicek1.gif]



Kate18 voopsto da ne se sekiras,tocno ti rekol doktorot,ako folikulot ti bil 14mm,toj rasti po 2 mm sekoj den znaci vo ponedelnik bi trebalo da ja dostigni idealnata golemina od okolo 20mm i taman mozi da ti stavi ineksija Pregnil za da prsni folikulot.Znaci povtorno ke ti recam,bez gajle vo red e,imam odeno 100 pati na merenje na folikuli i so segasnive 14mm nemozi ama bas nisto da ti pravi,premali se.Pozdrav dusicke pa ke pisis ponedelnicki so si napravila[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




dzvezda -> RE: Инсеминација (16.2.2013 13:08:06)

Zdravo,Da ve prasam dali nekoj od vas ima iskustvo so inseminacii vo remedika kaj doktor Hadzi Lega?




@bebe -> RE: Инсеминација (16.2.2013 15:01:10)

dzvezda, vaka jas imam praveno kaj istiot d-r znaci 4 inseminacii, no bea nesuepsni i 1 ivf isto neuspesno, no normalno sekoj so svoja sreka, za d-r licno uste od prviot pat mi deluvase mnogu smiren, i do den denes go imam zabelezano istiot odnos opusteno si ja raboti rabotata taka i jas se custvuvam koga ke odam na pregled ili za bilo koja postapka, jas licno sum zadovolna od d-r, i komunikacijata za bilo sto da prasas ke dobies vnimatelen odgovor sega toa sto ne uspeavme vo nitu edna postapka ja prepustam na sudbinata, za mene seuste vazi kako kvaliteten d-r i doktor so iskrena dusa, a ako za ponatamu smenam klinika toa ke bide poradi ete nekoja moja nova nadez, nova energija megutoa zaklucokot e toj.




Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>