RE: Последно прочитано (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Наше секојдневие >> Уметност



Порака


rina13 -> RE: Последно прочитано (20.3.2013 13:05:57)

''Симилакрум и симулација'' и  ''Заливската војна не се случи''




vezilka RR -> RE: Последно прочитано (21.3.2013 9:09:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Samo sto ja kupiv Papata Jovana?epten mi ja pofalija,ja ima nekoj procitano??

супер е..плачев, се нервирав, викав по книгата, ја фрлав и пак ја земав. Ми отвори многу емоции, и со денови потоа размислував.




vezilka RR -> RE: Последно прочитано (21.3.2013 9:15:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Dve knigi podolgo vreme gi citam paralelno i nikako da gi docitam
Sofijin svet i Senka vetra


E de sto ke kazes za Svetot na Sofija..bas denes ja vrtev niz race, se mislev dali da ja kupam ama odluciv da prvo da ja procitam ovaa sto ja zemav posledno.


najiskreno ne znam sto da ti kazam, knigava ja pocnav so citanje pred poveke od godina dena, vo meguvreme pocnav i zavrsiv so citanje nekoi drugi, i iako na pocetok mi bese interesna nikako da ja docitam, do mene e nesto, ne sum dovolno koncentrirana, ne znam, citnuvam malku pa ke ja ostavam so denovi, meseci, nekako ne mi legna ne ja zacitav posvetena na dejstvieto
sega veke resiv koga ke pocnam na plaza da odam da ja pocnam od pocetok bidejki veke mngu detali zaboraviv
mislam deka bi ti se dopadnala, ima dopirni tocki so Senka na vetrot, nea mislam ja imas procitano, dejstvoto e povrzano okolu edna kniga koja Sofija ja dobiva za podarok za rodenden koja pretstavuva voved vo filozofija dejstvieto e ko pat niz vremeto, srekavanje so istoriski poznati filozofi, so nivnite teorii i pogledi na zivotot, seto zacineto i so nerealni desavki za koi ne e jasno (bar do tamu kaj sum procitala) dali se slucajnosti ili plod na nejzinata fantazija
intrigantna e, ama ne mozam da si objasnam zosto tolku dolgo ja gnjavam
sto znam procitaj ja pa javi koi se tvoite vpecatoci, bas me interesira


А завчера пак ја земав во раце, и ја оставив за Последниот чај од Винка Саздова.. и неа одамна ја мерачев. Ама прво морам да ги завршам двете други што чекаат во редот, Баба јага снесе јајце од Дубравка Угрешиќ и една земав од Фредерик Бегбедер. Следна ја зимам Софија, гарант.




Mihaela 2010 -> RE: Последно прочитано (27.3.2013 18:58:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Samo sto ja kupiv Papata Jovana?epten mi ja pofalija,ja ima nekoj procitano??

супер е..плачев, се нервирав, викав по книгата, ја фрлав и пак ја земав. Ми отвори многу емоции, и со денови потоа размислував.


Denes ja docitav .prekrasna kniga i vi ja preporacuvam
650strani gi goltnav ednostavno
Navistina i ima za sto potoa da se razmisluva
Bravo za Jovana edinstvenata zena papa




Mihaela 2010 -> RE: Последно прочитано (7.5.2013 15:48:48)

Denes ja kupiv "Kolacinja za pojadok"-Doroti Kumson,mi ja pofali prodavacot [sm=smiley1.gif],pa ke vi kazam kakva e




Pepelaska * -> RE: Последно прочитано (7.5.2013 16:52:04)

Не си тој што го посакувам.-Александра Потер
Релаксирачка и духовита книга, само преводот на македонски е малку за никаде.




Hunny -> RE: Последно прочитано (7.5.2013 18:21:35)

Последна прочитана „А потоа“ од Гијом Мисо, следна е „Зошто те љубам“ исто од него. Инаку на подарок ја добив „Жената на тигарот“ од Теа Обрехт. Ја има ли некој прочитано па да сподели импресии?




Bethany -> RE: Последно прочитано (7.5.2013 20:45:09)

Vo poslednite mesec dena procitav:
Raskrsca ( od autorot na Koliba),
Memoari na edna gejsa i
Gnev andjela od Sidni Seldon (toa onaka za relaksiranje)

Sledna mi e : Sneg od Orhan Pamuh, malku mislam deka ke mi bide potrebna pogolema koncentracija, cekam da pomine ovoj period deka sum zafatena poveke pa da mozam da se koncentriram na knigata.
A da, voedno citam i kniga How to build self-esteem in your child, ama taa mi e onaka uspatna [sm=smiley1.gif]




Gardenia -> RE: Последно прочитано (7.5.2013 21:24:24)

Последно што читав пред неколку месеци беше Јади,моли се,уживај,книгичка за опуштање,а сега ја читам Оркански височини од Емили Бронте,ја имам одамна ама никогаш не сум седнала да ја читам,па сега ми текна на неа,засега е дибра,англиска класика,ми се допаѓа како е опишано тогашното англиско општество.Инаку Бетани и јас ја земав Снег од Орхан Памук од саем и стварно за таа книга треба концентрација,ќе почека малку за да дојде на дневен ред




moni teo -> RE: Последно прочитано (7.5.2013 22:17:40)

последно прочитано ми е книгата Ако го дочекам утрото-Синди Шелдон интересна книга сега ја читам Што би правел јас без тебе-Г.Мисо очекував повеќе од тој писател многу го фалат и ја влечам книгата од 300стр. веке цела недела не ми е интересна а и шпразници не зафарија. Инаку пепелашка ти се допаѓа не си ти тој што го посакувам јас земав да ја читам стигнав до 80стр и ја оставив не ми беше интересна [sm=zmeden.gif] [sm=smiley36.gif]




moni teo -> RE: Последно прочитано (7.5.2013 22:23:19)

Инаку последниов месец и пол прочитав повеќе книги
-Вистински верник-Н.Спаркс
-Драги Џон-Н.Спаркс
-Заштитникот-Н.Спаркс
-Подарок-Даниела Стил (прекрасна книга)
-Не си тој што го посакувам-А.Потер (до 80стр)
-Лекции за љубовна болка (до 100стр)




amateuress -> RE: Последно прочитано (7.5.2013 23:42:03)

За Обрехт имам слушано многу добри критики од луѓе што се разбираат од книжевност. Се надевам и преводот го погодиле :) Добро што ме потсети, сега и јас ќе си ја ставам на листа.




sandriana RR -> RE: Последно прочитано (8.5.2013 9:43:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia

Последно што читав пред неколку месеци беше Јади,моли се,уживај,книгичка за опуштање,а сега ја читам Оркански височини од Емили Бронте,ја имам одамна ама никогаш не сум седнала да ја читам,па сега ми текна на неа,засега е дибра,англиска класика,ми се допаѓа како е опишано тогашното англиско општество.Инаку Бетани и јас ја земав Снег од Орхан Памук од саем и стварно за таа книга треба концентрација,ќе почека малку за да дојде на дневен ред


Секогаш кога ќе се двоумев што да читам, со Бронте имав вистински решение [sm=smiley1.gif].
А, од Орхан Памук ја читав Музеј на невиноста (пред можеби 2 години), и за него навистина ми требаше јака концентрација, и пак не ја дочитав до крај....некако, многу ми влијаеше на расположение...[sm=smiley1.gif]. Карактерот што е главен лик е толку комплексен, а толку пластично прикажан, што го преживував секое негово расположение како свое, што ми ја црпеше цела енергија. Инаку, се работи за турското општество некаде околу 70те години(колку се сеќавам), за секојдневието, обичаите и револуцијата на младите, и личната борба на еден млад Турчин.




mama_06 -> RE: Последно прочитано (8.5.2013 10:38:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany



Sledna mi e : Sneg od Orhan Pamuh, malku mislam deka ke mi bide potrebna pogolema koncentracija, cekam da pomine ovoj period deka sum zafatena poveke pa da mozam da se koncentriram na knigata.
A da, voedno citam i kniga How to build self-esteem in your child, ama taa mi e onaka uspatna [sm=smiley1.gif]


Јас ја прочитав ,,Снег,, и ми зеде поприлично време да ја дотуркам до крај. За тоа како ја доживеав книгата, ќе ти кажам вака: Ја читав среде лето а се чувствував како завеана во виулици во зима. Лично, ми се допадна затоа што го сакам стилот на Памук, реалистичен е и ,баш ми паше,. Поздрав и сподели искуства кога ќе ја зачиташ и завршиш.




Bethany -> RE: Последно прочитано (8.5.2013 10:58:35)

Obavezno ke spodelam impresii, osven ako ne me zatrupa snegot vo sred leto [sm=smiley36.gif]
Pozdrav!

Inaku, imam primeteno deka ne sekoja kniga (taka malku podlaboka) e za sekoj period.
Primer, za lektira vo sredno mislam imavme da ja citame Ana Karenjina. I sto znam, voopsto ne mi bese interesna, ne ja ni procitav voopsto. Ne ja ni razbirav iskreno.
E potoa, par godina potoa, posle sredno skolo, ja zemav, ja procitav i se vooduseviv. Dobro, verovatno malku pozrela stanav pa mi imase smisla poveke.
Taka da, ako nema da mi odi sega knigava, ke ja zemam posle par godini [sm=smiley36.gif]




Ikana -> RE: Последно прочитано (8.5.2013 11:17:10)

Последниве неколку дена прочитав неколку книги од Тес Геритсен, крими романчиња.
Многу ми се допаднаа, за тие што сакаат да читаат трилери топло им ја препорачувам оваа авторка.

Ги прочитав:

Body double
Vanish
Keeping the dead
The killing place
The silent girl
The Mephisto club




vezilka RR -> RE: Последно прочитано (8.5.2013 14:03:38)

Баба јага снесе јајце од Дубравка Угрешиќ..женско писмо. Интересен триптих каде лајт мотив е Баба Јага или кај нас попозната како Баба Рога. Уствари расправа за женски ликови во различно доба од животот, сложени во триптих форма, и сите се вртат околу приказната за Баба Рога.




Mihaela 2010 -> RE: Последно прочитано (21.5.2013 21:44:51)

uste ja cita Kolacinja za pojadok i nikako da ja docita,nekako mi e tupadjiska,ne me vlece ama ic




deluxe -> RE: Последно прочитано (21.5.2013 21:48:09)

Odamna sum vo potraga i zedna sum da ja procitam "Rajot moze da poceka" kako e??? Ja imate procitano vredi da ja baram ili samo sum vo zabluda?? ona sto nakratko go imam procitano bas me zainteresira.....[sm=zmeden.gif] samo uste da ja pronajdam[sm=smiley36.gif]




miana -> RE: Последно прочитано (21.5.2013 22:39:05)

Organiziran kriminal i korupcija - prof. Vlado Kzambovski [sm=smiley36.gif]
Da pominat ispitive pa ke gi isprocitam site sto mi se na repertoar i cekaat...




Mihaela 2010 -> RE: Последно прочитано (3.6.2013 9:09:18)

Posle dooooolgo citanjeto na Kolacinjata za pojadok,konecno ja pocnav a bogami i za dva dena ja zavrsiv Kjerkata na mojata najdobra prijatelka od istata pisatelka Doroti Kumson
Uff prekrasna kniga,polna so emocii,nemase strana a da ne se rasplacam,da ne se rastazam,ufff,sepak vi ja preporacuvam
mi trgna so knigive so kjerki[sm=smiley36.gif]




Tanjat7880 -> RE: Последно прочитано (3.6.2013 9:11:30)

Po kojznae koj pat DOBRA ZEMJA od Per Bak i sekogash me voodushevuva,sega se spremam da ja fatam SINOVI od istata pa posle RASTUREN DOM!




moni teo -> RE: Последно прочитано (3.6.2013 14:07:10)

pred 2dena ja pricitav Majkata na orizot od Rani Manika ubava kniga, sega cekam drugarka mi da mi ja dade kerkata na mojata najdobra prijatelka mi ja pofalija mnogu sega citam i na miahaela i se dopaga znaci dobra kniga ke vidime koga ke ja procitam[sm=smiley1.gif]




moni teo -> RE: Последно прочитано (11.6.2013 8:46:43)

zatoa sto te ljubam- gijom miso prekrasna kniga ja preporacuvam se cita za 1 den a za majki kako nas za 2-3 dena




Pepelaska * -> RE: Последно прочитано (12.6.2013 13:32:49)

Јас те сакам повеќе - Лиса Гарднер . преубава книга за тоа што може да стори една мајка да го спаси своето дете.




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>