RE: Еднократни пелени (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


marchi -> RE: Еднократни пелени (10.5.2015 17:31:51)

Uste tie od evy baby ne sme gi koristelei edni molfix vikaat bile dobri




Malecka23 -> RE: Еднократни пелени (11.5.2015 10:12:44)

Ne se losi ovie evy baby gledam na M ne mu propustaat za razlika od can bebeto sto pocnaa mn navecer da mu propustaat pa moram vo sred nok da go presoblekuvam cel




marchi -> RE: Еднократни пелени (11.5.2015 16:35:31)

Kaj nas site propustale, nekoi povekje nekoi pomalku. Stom taka ke Treba da si gi nabavam evy baby. Znae li nekoj kako se dvizat cenite?




sandriana RR -> RE: Еднократни пелени (12.5.2015 18:22:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Kaj nas site propustale, nekoi povekje nekoi pomalku. Stom taka ke Treba da si gi nabavam evy baby. Znae li nekoj kako se dvizat cenite?

Цената не знам точно колку е - скоро во Веро маркетите имаше промоции на овие пелени и беа со доста пристапна цена - мислам околку 600 денари на големо + мало пакување - значи за 70тина пелени. Инаку реална редовна цена имаат, горе долу како Кан бебе и Дајперс (10тина денари парче).




Felly RR -> RE: Еднократни пелени (12.5.2015 19:12:43)


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Kaj nas site propustale, nekoi povekje nekoi pomalku. Stom taka ke Treba da si gi nabavam evy baby. Znae li nekoj kako se dvizat cenite?

Marchi, ајде активирај се овие неколку дена, па да си добиете подароче од ЕВи бејби, да ги пробате. Секоја недела си на листата, ама оваа прва да бидеш :)




Evy Baby MK -> RE: Еднократни пелени (21.5.2015 16:18:20)

Marchi/Malecka/Andriana RR
Би сакале да ја споделиме вашата конверзација на нашата FB страна
Дали имаме дозвола од вас да sherne-ме ?

[sm=smiley20.gif]

БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД




marchi -> RE: Еднократни пелени (21.5.2015 16:46:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Kaj nas site propustale, nekoi povekje nekoi pomalku. Stom taka ke Treba da si gi nabavam evy baby. Znae li nekoj kako se dvizat cenite?

Marchi, ајде активирај се овие неколку дена, па да си добиете подароче од ЕВи бејби, да ги пробате. Секоја недела си на листата, ама оваа прва да бидеш :)

ne mozam da docekam red za na kompjuter.sto od deteto sto do MM [sm=smiley36.gif]ama se prokraduvav navecer ili pa nesto od telefon pa uspeav.sega cekam da mi stigne,prijatno se iznenadiv na podarokot




marchi -> RE: Еднократни пелени (21.5.2015 16:47:15)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Evy Baby MK

Marchi/Malecka/Andriana RR
Би сакале да ја споделиме вашата конверзација на нашата FB страна
Дали имаме дозвола од вас да sherne-ме ?

[sm=smiley20.gif]

БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД

od mene ima dozvola [sm=smiley1.gif]




Malecka23 -> RE: Еднократни пелени (21.5.2015 17:07:24)

I od mene sekako[sm=smiley1.gif]




blond -> RE: Еднократни пелени (28.5.2015 11:26:56)

Јас ги чекам бекутанот да ги дотрошам и да ги сменам, пропуштаат по 3 саати... Ако во меѓувреме ги добијам еви бејби од наградата, супер ќе биде. Ова вака не се издржува, ако не ја пресоблечам во текот на ноќта, сабајле е мокра цеееееела :/




Malecka23 -> RE: Еднократни пелени (28.5.2015 11:52:37)

Jas imav can bebe na pocetok bea ok posle epten propustaa.Sto vikas vo pola nok stanuvav za da go presoblecam ama od glava do petici.Sea zemav golemo Evy baby do bri se ne propustaat i ekonomicni.90 peleni 3ka 669den.




marchi -> RE: Еднократни пелени (29.5.2015 22:37:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Јас ги чекам бекутанот да ги дотрошам и да ги сменам, пропуштаат по 3 саати... Ако во меѓувреме ги добијам еви бејби од наградата, супер ќе биде. Ова вака не се издржува, ако не ја пресоблечам во текот на ноќта, сабајле е мокра цеееееела :/

potpis [sm=smiley1.gif]
i jas najmnogu se nadevam na evy baby sto treba da mi stignat.ama stvarno vekje nekolku veceri ne sum naspana kako covek,ednas ili dva pati mora da stanam da go presoblecam stefan zasto kaj sto e ladno doma uste i propusteni pampersi ni falat za da se zdrvi i da se razboli




Ilina87 -> RE: Еднократни пелени (29.5.2015 22:55:57)

Јас за навечер памперс му ставам, а преку ден е со дајперс. За ноќе друга пелена не доаѓа во предвид жива вода се прави. А ако го пресменувам се расонува. Памперсот издржува 10 до 12 саати. Многу ретко се случува да е прокиснат и тоа ако пиел повеќе течности пред спиење.




blond -> RE: Еднократни пелени (1.6.2015 11:40:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Јас ги чекам бекутанот да ги дотрошам и да ги сменам, пропуштаат по 3 саати... Ако во меѓувреме ги добијам еви бејби од наградата, супер ќе биде. Ова вака не се издржува, ако не ја пресоблечам во текот на ноќта, сабајле е мокра цеееееела :/

potpis [sm=smiley1.gif]
i jas najmnogu se nadevam na evy baby sto treba da mi stignat.ama stvarno vekje nekolku veceri ne sum naspana kako covek,ednas ili dva pati mora da stanam da go presoblecam stefan zasto kaj sto e ladno doma uste i propusteni pampersi ni falat za da se zdrvi i da se razboli

Марчи, јас денес купив Еви Бејби, вечерва ќе видам како ќе се покажат па че изевстам. На прво видување вака ептен ми се допаѓа пелената а и мноооогу убаво мириса, на чисто, на бебенце [sm=smiley36.gif]




blond -> RE: Еднократни пелени (8.6.2015 15:41:06)

Еве да ги пофалам Еви бејби, се случи неколку пати да пропушти, ама затоа што бебе успано повеќе од 12саати континуирано и не и менев пелена за да не ја разбудам. Во целина сум задоволна засега. До 8 саати не пропуштаат со сигурност. [sm=bravo.gif]




marchi -> RE: Еднократни пелени (8.6.2015 18:20:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: blond


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Јас ги чекам бекутанот да ги дотрошам и да ги сменам, пропуштаат по 3 саати... Ако во меѓувреме ги добијам еви бејби од наградата, супер ќе биде. Ова вака не се издржува, ако не ја пресоблечам во текот на ноќта, сабајле е мокра цеееееела :/

potpis [sm=smiley1.gif]
i jas najmnogu se nadevam na evy baby sto treba da mi stignat.ama stvarno vekje nekolku veceri ne sum naspana kako covek,ednas ili dva pati mora da stanam da go presoblecam stefan zasto kaj sto e ladno doma uste i propusteni pampersi ni falat za da se zdrvi i da se razboli

Марчи, јас денес купив Еви Бејби, вечерва ќе видам како ќе се покажат па че изевстам. На прво видување вака ептен ми се допаѓа пелената а и мноооогу убаво мириса, на чисто, на бебенце [sm=smiley36.gif]

jas dodeka cekam da mi stigne nagradata sepak ke mora prvo da si gi kupam [sm=smiley36.gif] stom se nezni i mirizlivi znaci deka se odlicni.




gina -> RE: Еднократни пелени (18.7.2015 20:45:08)

na kolku vreme menuvate pampers na kolku sati gi preslekuvate bebinjata jas gi koristam pampers premium care sega zasega sakav za novorodence pokvalitetni sti bi me sovetuvale da ne davam mnogu pari mi gi predlozija i dajpers




Felly RR -> RE: Еднократни пелени (18.7.2015 21:04:18)

дајперсот се убави, ама не сум сретнала мало бројче за новороденче, а да најдам и јас би купила за бебе. Еве и јас сега тоа се мислам - какви да купиме за почеток, а за преслекување на секои 3 саати би требало.




lolla RR -> RE: Еднократни пелени (18.7.2015 21:57:52)

ние сме сеуште со памперс премиум, мада сега преку ден цел ден е по гаќи :)

Сакам од србија да порачам платнени пелени, дали некоја има користено?




Hopeful RR -> RE: Еднократни пелени (18.7.2015 22:40:48)

lolla, како мислиш по гаќи? Зарем успеа да го одучиш од пелени толку рано?

gina, за новороденче ми ги препорачаа кан бебе, и мене дури и подобри ми беа отколку памперс премиум, бидејќи се помали. Памперс за новороденчиња им беа големи на моиве, а кан бебе им беа супер. Сега, откако пркнаа, се измеѓу величини и измеѓу брендови - дење се со кан бебе 3, за тежина од 4-9кг, а ноќе со памперс 2, за тежина од 3-6кг.

Инаку, кога беа помали, ги пресоблекував пред секој оброк, што значи отприлика на 2 часа, а сега бидејќи поретко какаат, им се фаќа на 4 часа, или кога ќе видам дека е полна пелената од мочкано. Ноќе еднаш, а понекогаш и ниеднаш, држи памперсот. Сега синковци се свесни за полна пелена и сами си бараат да им се смени, а плачат и кога пропуштила пелената, души...




sandriana RR -> RE: Еднократни пелени (18.7.2015 22:51:27)

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

na kolku vreme menuvate pampers na kolku sati gi preslekuvate bebinjata jas gi koristam pampers premium care sega zasega sakav za novorodence pokvalitetni sti bi me sovetuvale da ne davam mnogu pari mi gi predlozija i dajpers

И јас сум презадоволна и од кан бебе и од еви бејби. За новороденче кан бебе како величина се супер, а и за асорпција. Ама, се зависи од конституција на бебето.
За тајминг за менување - по потреба, но ако нема често какушки 3-4 часа е некој просек за менување.
А, да не заборавам - ако не е прокиснато или какано, ноќе не го будете бебе да му менувате пелена, да го расонувате.




lolla RR -> RE: Еднократни пелени (19.7.2015 10:30:10)

Мм еднаш купи канбебе, беа добри, ама се исфрли, а стварно беа ок. Пробавме еднаш и виолета, ама мирисаа неубаво.

Преку ден сега кога е топло од кај 11 па до бањање, го оставам по гаќи хоупфул. Ставам водонепропустлива постелка под газето, па тетра пелена, и седи само по гаќи. Си купив 10 пара од тритекс најмалото бројче и што ги измочка/искака бришам со памук и вода и ставам чист пар. Има и боксерки ептен е фраер. Е сега секоја вечер перам плус машина ама па греотка ми е во тоа памперсот на 30 степени. Сега кака и на 2 дена па не чистам многу кака. Затоа веќе порачав платнени пелени вчера ке ми ги донесат во август.

За пресоблекувањем како мал го пресоблекував на 2-3 часа (дење и ноќе), како ептен бебе пред секое цицање зш така иуствари го будевме, мада голема грешка.Цело време беше какан до следно соблекување. Или па чекав нели 3о мин од цицање оти многу повраќаше, па ајде пак соблекував пелена. После 2-3 месеца менував на 3 часа обично или ако видам дека е ептен полна, и обавезно за какање. ОД 3-4 месеци ноќе не менував освен ако е какан.




Hopeful RR -> RE: Еднократни пелени (19.7.2015 12:30:27)

lolla, добра ти е идејата, ич не ми текнало! А баш ги гледам пелениве и сафра ме фаќа од што претпоставувам колку им е топло... Ајде пробај со платнените пелени па сподели искуство, да знам да барам и јас кога ќе потпораснат синковци. Инаку глупо прашање ама немам поима - тие се перат, така? [sm=smiley1.gif]

Во однос на пресоблекувањето пред цицање, и мене ми се случуваше истото со Ј, и тогаш одеа по две пелени одеднаш. Тој е спанко и нема шанси да се разбуди да цица, па го пресоблекував да се подразмрда. Тој имаше таков метаболизам што какаше во моментот додека цица, и по завршувањето на подојот, го пресоблекував пак, не можев да го оставам какан во пелените... За разлика од него, М си какаше независно од цицањето и кај него ова функционираше најнормално. Сега бидејќи какаат во просек еднаш дневно, ги пресоблекувам кога гледам дека пелената им е полна од мочкано, а кога какаат тоа се слуша и чувствува надалеку, така што одма одат на пресоблекување без да се гледа на саат [sm=smiley36.gif]




lolla RR -> RE: Еднократни пелени (19.7.2015 14:32:02)

[img]http://cokiloki.rs/img_galerija/37432IMG_5282.JPG[/img], [img]http://cokiloki.rs/img_galerija/25257IMG_5284.JPG[/img]
Edna e okolu 10-14 evra.

Da, se perat, i sakam so niv da e preku den koga sum doma, a za nadvor i navecer pampers. Imaat dopolnitelni gakicki ako sakas da ne propusta, poracav edni za zimoska. Pelenite se ustvari od mekan pamuk i za zal ke e voden koga ke se izmoca 2-3 pati vo nea ama mnogu mi e sube so pampersive. Plus kako se pogolemi, mockaat neli poretko a poobilno sto e plus za platnenive. Znam dekamnogu se zamaram ama ic ne trpev uloski pa zatoa...




gina -> RE: Еднократни пелени (19.7.2015 17:18:33)

jas ne gledam na sat ama mnogu kako se slucuva samo sto ce mu stavam pampers da se pokaka i pak na noviot pak da se kaka nekogas za da go rasonam pred cicanke go razbudivav taka ce go preslecam i posle cicanje pak pak sega posle cicanje go slakam koga ce se iskaka eve sega spie pa koga ce go ranam ce go preslecam ili pak treba na sekoi tri sati da go pravam toa[sm=zmeden.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  76 77 [78] 79 80   Следна страница >   >>