RE: Еднократни пелени (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Melanija RR -> RE: Еднократни пелени (14.2.2015 13:56:19)

sonc90 во темата Проблем со црвено газе има многу совет.
Јас би ти рекла да пробаш уште маст од невен во Зегин и Цинк оксин на Бекулино туба бело розева ја има во Тинекс. За осетлива кожа батали Бекутан




sonc90 -> RE: Еднократни пелени (15.2.2015 13:34:10)

da,da,znam za temata,muabetot samo mi bese deka od ednokratni peleni nie ne koristime nisto [sm=smiley13.gif] inaku fala mnogu,ke kupam uste denes...vredi da se proba,i onaka vekje nema sto da izgubime




kokicekokice -> RE: Еднократни пелени (15.2.2015 18:06:07)

Mamichki treba da gi kupam prvite peleni za bebus, sega pochnavme da se spremame pa me interesira od Pampers koi da gi kupime od 2-5, 3-6kg ili od 4-9 kg? Malku sum zbunka:)




lukajana RR -> RE: Еднократни пелени (15.2.2015 22:32:25)

Јас би купила од 3-6 така купував и за моите деца и мислам дека е таман од 2-5 се добри ако е помало бебето ама ако е 4кг ке бидат кнап а од 4-9 тоа се веке големи .А ти кажаа ли колкаво е отприлика [sm=duda.gif] можеш и по тоа да се ориентираш нивните пресметки се +-300гр




kokicekokice -> RE: Еднократни пелени (15.2.2015 22:38:55)

Pa vo 32nedela bese 2200..., do kraj ako teram pretpostavuvam ke bide dokaj 4kg...a moze si u pravo, ke cekam do kraj pa ke vidam koj broj peleni da zememe [sm=jezicek.gif]




Ilina87 -> RE: Еднократни пелени (15.2.2015 22:45:07)

Мое мислење од 2 до 5кг и да се роди поголемо пак ќе му бидат точни. Од 3 до 6 кг се доста поголеми и сигурно ќе му прокиснуваат.




sandriana RR -> RE: Еднократни пелени (16.2.2015 8:01:44)

И така за почеток се купува мало пакување, па и јас препорачувам 2ка да си купите пелени, од 2-5 кг, па ќе видите како му одговараат. Зошто не е само големината според килажа, туку и конституција на бебе.
Ние на пример, од 2ка директ на 4ка се префрливме, те. само едно пакување 3ка потрошивме, па веднаш на 4ка сме, од 3 месеци. Илина не е некое крупно или дебело бебе, но има бутчиња, и 4ката и одговара во горниот дел повеќе од 3ка.




sonc90 -> RE: Еднократни пелени (16.2.2015 14:44:18)

od 2-5 kg se taman i za 5 kg bebe a ne pak ako se rodi so 4 kg...kupi od najmalite so najmalku peleni vnatre...ke im kazes vo apteka deka ti se za vo bolnica(za samo sto rodeno bebe) i oni odma znaat koi da ti gi dadat...a i kako sto kaza sandriana,posle niv odma ke kupis od 3-6 kg poshto pelenite brzo se trosat i veke od 3 meseci(so Gospod napred) ke pocnete 4 da nosite...




lolla RR -> RE: Еднократни пелени (2.3.2015 15:38:48)

Од раѓање сме со Памперс премиум и планирам уште месец дена да терам со нив, или пак до промена на бројче здравје. Многу се добри пелениве,ама пак каде што му е чмарчето и кај што му се преклопуваат јајцињата има како излупена кожичка малку. И не знам што да и правам, се мислев дали талк ке помогне, бидејки кремите не помагаат.




Felly RR -> RE: Еднократни пелени (19.3.2015 17:20:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

lele zeni,nie sme cudo na prirodata...site deca vaka - moeto obratno...nie ne nosime peleni,isklucivo tetra...do pred nekoe vreme non stop imavme bubulici na dundeto...a pred nekoja nedela tolku stana ozbilno sto pokraj bubulici ni se pojavi i otok i aj na lekar pa se mackavme so trista cuda i koga kazavme deka sekakvi peleni imame probano i nema spas, doktorkata ni rece da gi isfrlime pelenite i da stavame tetra i osmici(svedska)...i sega sme ko u 19 vek,od milion firmi za peleni nie sme so platneni

За убав почеток на новата игра со подароци, бидејќи нашите пријатели EVY BABY ги следат и дискусиите на нашиот форум, одлучија да ја изненадат сонц90 со пакет производи, со надеж дека пелените EVY BABY ќе бидат решение за вашиот проблем.
Искрено и јас се надевам сонц, ќе добиеш информации кои податоци се потребни за да си го подигнеш подарокот.




sonc90 -> RE: Еднократни пелени (31.3.2015 19:01:29)

jas duri sega citam...fala mnogu i ke moze li da mi kazete kako da si go zememe svojot podarok?ili pak kade da se obratam?




marchi -> RE: Еднократни пелени (23.4.2015 17:31:04)

so tie tetra peleni ne se spuruva gazeto i ne se pojavuvaat crvenila rastrienost i potparuvanje.nie sve imame probano.sekoja mozna pelena.




Mihaela 2010 -> RE: Еднократни пелени (23.4.2015 19:01:14)

I so dvete koristam samo Pampers.do sega se pokazaa epten i ne bi menuvala.ja cekam nagradata na Evy baby pa da gi probame i tie ako se pokazat ke premineme na niv[sm=smiley1.gif]




Malecka23 -> RE: Еднократни пелени (23.4.2015 19:20:58)

JAs pak ic ne sum zadovolna od Pampersot.So Mila gi koristev a sega so Marko zemav Can bebe i super se.Nit mi propustile a i imaat super cena.




marchi -> RE: Еднократни пелени (24.4.2015 10:29:16)

nie vo momentov koristime svajcarski peleni vo kiper market gi ima.ama ne se mnosgu dobri.povremeno gi menuvame so can bebe.eftini se




Cvekelencule -> RE: Еднократни пелени (24.4.2015 12:00:16)

Ние пробавме се живо и диво скоро една година користевме Бекутан и кога сменивме бројка на бекутан врој 5 катастрофа пропуштаја премногу потоа памперс и тие денски беа супер ама на вчер друга песна канбебе 5 мали 6 големи абе полудев и на крај дајперс и се спасив сега тараме со нив а женскиве ги пораснав со Бекутан ама маживе многу мочаат [sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Еднократни пелени (24.4.2015 14:00:05)

Да да проблем е тој меѓу број .Кога М беше 7-8 кг се му пушташе , и еве веќе 8 месеци сме на Даипер 4ка .




Cvekelencule -> RE: Еднократни пелени (24.4.2015 15:58:05)

Да Меланија проблем со бројкиве голем и машкиве така мочаат напред мочан и прокиснат ама назад сув барут [sm=smiley36.gif] е сега дајперс петка користиме и е супер па плус со омекнувач гратис даваат со нив самана розев и е преубав поздрав




lukajana RR -> RE: Еднократни пелени (25.4.2015 17:38:24)

Сепак мислам дека не е до пелените туку до полот на бебето,кај мене Л нон стоп прокиснуваше ,а на Ј никогаш не и пропуштила пелената.
Девојчињата мочкаат на средина а машките на страна или нагоре и мислам дека затоа им пропушта пелената.
Може и не е до тоа само кај мене така се погодило ,ама горе доле со исти пелени сум експериментирала и кај двајцата и различно се покажале




lolla RR -> RE: Еднократни пелени (26.4.2015 8:21:17)

Decki aj malku pomos od poiskusni. Za brojkite na pelenite i kilazata po sto se vodite? L ima pet ipol kila otprilika ama 3kata peleni koi se za do devet kg mislam deka mu se mali. Imam 4ka i tie se za od devet kg ama mi licat deka mu se po ok. Si izmisluvam deka mu se mali trojka ili i drug ima vakvo izkustvo?

Uste sme na pampers premium.. super e mada neklgas protekuva ako ne go nAamestam dobro.




Malecka23 -> RE: Еднократни пелени (26.4.2015 9:48:22)

Ne se vodi spored brojkata i kilazata vodi se spored gradb ata na bebeto i koi mu se ok peleni.Ako 4ka odgovaraat i ne ti propustaat ne go preziluva[sm=duda.gif] znaci deka se ok.Eve pr kerka mi ima 12kg a peleni 5ka koristime.Tie 4kata pre pre premnogu i propustaat i ne odgovaraat na gradbata




lolla RR -> RE: Еднократни пелени (26.4.2015 10:09:45)

Fala mnogu Malecka.




lukajana RR -> RE: Еднократни пелени (26.4.2015 11:08:20)

Lolla и јас користам поголеми пелени,имаме 10 кг. а користам пелени 5ка од 12-25 кг. четворката и е некако кратка а овие ми се покомотни.
Види според детето како ви одговара така,сите бебиња се различни [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Еднократни пелени (26.4.2015 12:56:20)

Da lolla еве обратко од lukajana RR , М има 10,5кг а користи 4ка Даиперс. Многу зависи и од кои пелени, и да кај машки пуштаат од горе или евентуално од страна, а кај газето скоро и да нема.
Најчесто се со 2 кг кон помалуку, ако се за од 9кг на 7 кг одговараат.Голем размак е во бројката,пробај како беа не мини туку миди од 4 до 10кг, некаде од 4 до 9кг.Незнам дали има такви на памперс




lukajana RR -> RE: Еднократни пелени (6.5.2015 22:34:46)

Денес ги добив Еви бејби пелените и одма ги пробавме[sm=smiley36.gif] меки се ,еластични и преубаво мирисаат,ме бендисаа[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  75 76 [77] 78 79   Следна страница >   >>