RE: Еднократни пелени (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Ellyllon -> RE: Еднократни пелени (21.5.2014 23:16:04)

Zdravo mamichki,

ajde i jas da spodelam iskustvo. Od ragjanje do pred nedela dena koristevme can bebe, super se pokazaa. Minatata nedela nachekav bekutan na promocija, mi dadoa probni 4 peleni, poubavi se definitivno od can bebe. Ich ne mirisaat, ubavo stegaat na mesheto i suvi sme cela nokj.

Inache gi imam probano i pampers (pola paketche propushtija pelenite) i puffis ama tie nekako kako topche se sobiraa koga kje se izmochkashe bebush.




elenak -> RE: Еднократни пелени (22.5.2014 0:06:37)

Ellyllon тоа што се собира како топче е од гелот што го содржат. А Бекутанот не се ли премногу крути? Така имам слушано, инаку ние сме веќе долго време со Дајперс, супер се, и цена и квалитет. Памперс користевме на почеток ама почнаа да пропуштаат многу и ги сменивме, преминавме на Дајперс. Е сега во последно време нешто има некои проблеми, многу често се случува да нема 5-ка низ продавниците и аптеките, па еднаш моравме да земеме нешто друго и ни ги препорачаа Хелен Харпер. Не знам дали е навика ама некако мене дајперсот ми се најубави, не би менувала. Додуша јас би веќе летово без ставање било какви ама ќе видиме шефицата дали ќе ми го прифати предлогот.[sm=smiley36.gif]




babybee -> RE: Еднократни пелени (4.6.2014 13:02:55)

Девојки дали сте слушнале за пелени за на плажа и дали ги има некаде кај нас?
Некаде прочитав на некој странски сајт беше дека има пелени за на плажа еднократни и за повеќе употреби, значи и за бањање во вода. Дали остои такво нешто кај нас или ќе треба да менуваме пелени на 5 мин. на море?




sandriana RR -> RE: Еднократни пелени (4.6.2014 13:31:47)

За пелените за на плажа да провериш во ДМ имаше едно време на Huggies и нa Baby Love.




princessa -> RE: Еднократни пелени (4.6.2014 22:55:04)

Во дм има сигурно, нивната марка babylove е супер и ми е испробана неколку пати. Сум користела и на babydream швајцарски ама незнам дали во мкд ги има. На Huggies ги имам еднаш користено и ги купував некаде 6 евра 12 парчиња. А тие од дм беа ептен ефтини 12 парчиња некаде мислам за 4 евра.




vezilka RR -> RE: Еднократни пелени (12.6.2014 16:42:20)

Земав на Канбебе и за чудо ми се допаднаа. Му ставив синоќа и до сабајле додржа, не пропушти. Ај ќе видиме ко ќе потпорасне и поише ќе.мочка. Сега за сега арни се.




sandriana RR -> RE: Еднократни пелени (13.6.2014 10:43:48)

Canbebe ги користиме/користевме (бидејки речиси се одвикна Т од пелени) последнава 1,5 година, и јас имам само пофални зборови за нив - и цена и квалитет.




AnnaMolly RR -> RE: Еднократни пелени (13.6.2014 10:55:11)

Канбебе ги користев за Филип долго време, а тоа беше пред 3 години. Презадоволна бев, а тогаш уште немаа еластични лепенки.
сега кумашинката ги користи и видов бајаги се сменети, скоро 90% како Памперс личат. Меки, тенки и убави. Би требало да се уште подобри од порано.




Felly RR -> RE: Еднократни пелени (13.6.2014 11:44:23)

Јас па воопшто не бев задовлна од кан бебе - може ги смениле сега [sm=smiley36.gif] Пред 3 години кога купив еднаш за М, на секое мочкање се преслекувавме, зошто буквално на секое мочкање и прокиснуваа. Ем дете водено, ем кој знае колку пелени во денот и сменував.[sm=zmeden.gif]




Ilina87 -> RE: Еднократни пелени (13.6.2014 14:57:59)

Ние пред некој ден ги сменавме пелените од pampers се префрливме на daipers, финансиски не се издржуваше, и задоволна сум засега, не прокиснал. А колку пари се canbebe за над 8 кг?




sandriana RR -> RE: Еднократни пелени (14.6.2014 11:09:13)

А колку пари се canbebe за над 8 кг?

Во Стокомак се најефтини и сите бројчиња се иста цена - 560-580 негде беа, а во Зегин околу 680 со влажни марамици.




belabela -> RE: Еднократни пелени (14.6.2014 11:34:50)

Дајперс најдобри и цена и квалитет




Ilina87 -> RE: Еднократни пелени (15.6.2014 16:21:00)

Фала Sandriana за информацијата, биле доста поефтини. Јас не пратам толку затоа што мм ги купува [sm=smiley1.gif]




cece333 -> RE: Еднократни пелени (16.6.2014 21:41:12)

значи дефинитивно да пробате bello ПЕЛЕНИ ги прави истата фирма ontex како canbebe ,ги имаат направено исти како канбебе,многу се ефтини 260 ден 36 парчиња .
за првото користев само памерс и потоа дајперс,а за второто канбебе и сега пробав бело .
Пробајте ништо не губите ,ефтини се ги има во сите аптеки (има во продажба и стари пакување и тие не се лоши )




Melanija RR -> RE: Еднократни пелени (18.6.2014 23:55:45)

Се решив да го сменам Бекутан 4ка.Не само 1 во ден да пропуштат туку почна и по 2-3 во ден па неможе да е лошо наместена, ок некогаш неочекувано за 2 саати е преполна.Еве деновиве приметив М попладне ги преполнува пелените од сабајле полу празна ја менувам.И еве денес Пафис првата пак пропушти ама некако по голема ми делува а тие се килограмите.Навистина се тенки и меки ,ги кревам повисоко но на препони некако млитаво стои ластичето [sm=zmeden.gif]
Машко е ,но не внимава да му го креват нагоре може има улога,ама по ногавица моча и плус кога ќе го подостава во дубак баш таа се истатат таа десна страна го крева нонстоп ноџето го потпира на страницата.
Незнам што да мислам [sm=jezicek.gif]




Dilina -> RE: Еднократни пелени (19.6.2014 10:36:40)

Мамички јас за почеток спремив канбебе едно мало пакетче од 14 пелени, 130 ден беа од аптека ги земав. Што ќе ми кажете, доволно ли ќе се за во болница? Или да земам уште?




Felly RR -> RE: Еднократни пелени (19.6.2014 12:58:40)

Па може уште едно пакетче да си спремиш.[sm=smiley1.gif] Обично три дена се останува во болница, па така ако сметаш за во денот дека ти требаат 7-8 пелени, нема да ти стигнат. Е сега, во болница не им ги менуваат толку често, како ние дома на 3 саати, ама ти имај си уште едно паковање дома, па ако ти затреба, да може некој да ти донесе.




princessa -> RE: Еднократни пелени (19.6.2014 15:38:33)

Дилина ќе ти треба уште едно пакување, за секој случај имај си повеќе. По 6-7 парчиња на ден ќе ти требаат.
Јас користам скоро цело време памперс и досега најубави ми се. Е сега синко ме изненадува зашто е машко и некогаш се измочкува цел, незнам како ама нагоре му оди изгледа[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]. И тогаш ни памперс ни ништо не помага. Со ќерка ми го немав тој проблем[sm=smiley1.gif]




AneLav RR -> RE: Еднократни пелени (19.6.2014 15:48:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Мамички јас за почеток спремив канбебе едно мало пакетче од 14 пелени, 130 ден беа од аптека ги земав. Што ќе ми кажете, доволно ли ќе се за во болница? Или да земам уште?

Мој совет купи си најголемо паковање и земи си го половината со тебе, се кине баш на средина пола за дома пола за во болница и готово. Помалите пакувања секогаш се поскапи. Поздравче




Melanija RR -> RE: Еднократни пелени (19.6.2014 18:08:58)

Да двапати денес Пафисот пушти [sm=smiley13.gif] сега гледам Бебилов има миди од 4 до9 кг и Дајперс до 10кг.М ми има околу 8.500кг па можно е да 4 ки ( од 7 до 18кг) да му се големи ??? Како може 10кг да е разлика во еден број ми нема логика макс треба да е на 5 кг.
СЕ мислам уште тие Дајперс до 10кг да ги пробаме[sm=zmeden.gif]




Dilina -> RE: Еднократни пелени (19.6.2014 19:30:57)

Мало паковање земав за во случај да не не му одговараат. Ама ќе земам уште едно пошто како што кажувате нема да бидат доволнио. [sm=smiley1.gif]




AneLav RR -> RE: Еднократни пелени (20.6.2014 10:58:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Мало паковање земав за во случај да не не му одговараат. Ама ќе земам уште едно пошто како што кажувате нема да бидат доволнио. [sm=smiley1.gif]

Дилина ќе му одговараат било какви со какви ќе почнеш со такви и ќе се навикнете, не се замарај за тоа. Поздравче!!




Ilina87 -> RE: Еднократни пелени (20.6.2014 16:48:19)

Melanija, пробај дајперс, јас задоволна сум. Ги сменав памперс со дајперс и досега не прокиснал. Е сега за навечер не знам, не сум пробала дајперс, имам уште памперс и за преку ноќ од нив ставам.




Dilina -> RE: Еднократни пелени (23.6.2014 19:07:21)

Ве послушав, земав канбебе уште едно паковање мало, пошто едно веќе имав земено. Прееска ги гледам и едвај се воздржувам да не ги отворам да видам какви се (инаку незнам како изгледаат пелени во животот 2 пати сум земала дете во рака па видете колку сум неука....) [sm=smiley36.gif]




anaana -> RE: Еднократни пелени (14.7.2014 20:45:27)

dali nekoj gi probal tie pelenite lino star?
i kaj mozat da se kupat?
vidov na fb nekoj marketi za niz skopje ama ne znam kaj se tie marketi
ajde iskustva




Страница: <<   < Претходна страница  73 74 [75] 76 77   Следна страница >   >>