RE: Еднократни пелени (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Melanija RR -> RE: Еднократни пелени (22.11.2015 14:08:25)

Lala* добре дојде на РР [sm=smiley1.gif]
И ние се од Зегин купувавме,даиперс најефтини, АД и се се друго. И Еви Беби се ок ,но Даипер без грешка по еластичност,мирис,впивливост




Lala* -> RE: Еднократни пелени (25.11.2015 15:28:47)

Добро Ве најдов [sm=smiley1.gif] Се надевам од сега почесто ќе се дружиме, Поздрав




Kvisko -> RE: Еднократни пелени (7.12.2015 13:08:19)

Девојки ги пробал ли некој пелените Babylove на DM. Gledam imaat i nekoja Natural варијанта па се си мислам дека можеби се со помалку хемикалии од другиве.
Јас за почеток се мислам да земам од тие Pampers sensitive за новороденчиња па ќе видам после што и како.




Ivannaaa -> RE: Еднократни пелени (14.12.2015 17:22:18)

Nie koristime PAMPERS i sum prezadovolna ne propustat drzat do 12 sati navecer voopsto ne ja preslekvam i ne e ni potparena ni nisto...ne planiram da probvam nesto drugo [sm=smiley1.gif]




Hopeful RR -> RE: Еднократни пелени (15.12.2015 12:25:23)

Ние сме со Памперс, ги начекувам на промоции и доаѓаат иста цена како Кан Бебе, кои се ок, ама не држат цела ноќ. Сакам да ги пробам Дајперс, ама нема никаде 3 од нив, така што да пораснат уште малце бебињата па тогаш.

Kvisko, почни со Памперс Сензитив, да, и земи ги предвид и Кан Бебе, тие се помали од Памперс и супер за новороденчиња.




sandriana RR -> RE: Еднократни пелени (17.12.2015 10:59:30)

2ро дете растам со Кан бебе - за сега најсоодветни ми се во секој поглед.




lolla RR -> RE: Еднократни пелени (17.12.2015 19:25:26)

Ние почнавме и теравме до летоска со Памперс премиум па користев и Кан бебе... сега сме со бамбусови пелени. За жал, рекламите кои промовираат сувост до 12 часа за памперс и некои други имаат гел те хемикалија која е поврзана со многу болести итн.... има истражувања. Да ми е сега овој памет, би користела Кан бебе од почеток со многу поредовно менување од 3 часа макс. Реално, колку и да држат суво, мочката и каката се таму... до бебшката кожа. ИМам моментално за на педијатар резерба Бебилов премиум и исти се како памперсот.

Е јас не сум задоволна од тие Памперс зелените имавме едно пакување и дететто цело време на гениталиите имаше топчиња гел.

Исто топла препорака, тото беби памук или друг и водичка место влажни и кантарионово и кокосово масло место павличева.




Hopeful RR -> RE: Еднократни пелени (17.12.2015 20:48:22)

лола, ми се допаѓа идејата за кокосово на газето, не ми текнало досега. Ионака не сум некој фан на павличева и постојано барам замени... А каков е тој беби памук? Јас кога ги поминувам со вода, тоа го правам со влажно пешкирче, но малце ми е комплицирано - оди наводени го, па со топла вода, па да имам и суво за одма после, и некако цела процедура ми излегува. А не сум некој фан ни на влажни марамчиња, така што ќе пробам како тебе.

Во однос на пелените, јас секако ги менувам често, посебно па кога беа многу мали, ионака какаа по сто пати во денот. Сега, денски памперсот се менува на 3-4 саати, со тоа што кога ќе се искакаат, тоа се осеќа [sm=smiley36.gif] и одма ги менувам, а за мочките мислам дека не е фрка да останат малце, колку што знам, урината е стерилна. Ноќе ги оставам и по 12-13 часа, бидејќи приметив дека не ни мочкаат ноќе, честопати сабајле по будење се скоро суви, и дури во наредниот час се полни пелената, кога се будни, па тогаш менувам пак.




Melanija RR -> RE: Еднократни пелени (17.12.2015 22:38:48)

Hopeful RR 3ka Daipers sum videla vo Super Tineks, ama malite kolku kg ti imaat?M stavav dajpers od 10m , a 4ka mislam pocnuva 9kg.
Tie 3ka se midi i se malo pakuvanje pa veruvam ne se ni isplatlivi.Navistina Daipers drzat super nepropustlivost




MamaKiki -> RE: Еднократни пелени (17.12.2015 23:20:05)

jas sum najzadovolna od pampers iako gi falam deka ne propustaat sepak imam maka moeto ic ne sedi mirno za preslekuvanje i mnlesno se kinat [sm=zmeden.gif] ako ne sekoj den ama sekoj dtor po edna pelena ke skinam mi ostanuva vo raka toj delot kaj sto e lepenkata dali na brzina deka trgam da mu ja zalepam oti mn se vrti i kloca ili tolku se kvalitni ne znam [sm=zmeden.gif]
\na promocija dobiv violeta peleni ama se vlazni ne upivaat dobro
probav i so dajpers ama ic ne sum zadovolna aj sto propustija znaci na 3 saati densko nosenje propusti imav zemeno 4ka prijatelka me ubeduvase deka se najdobri i deka bil maliov za 5ka mi dade da probam od nejzinite i pak ista pesna dodeka go potrosiv paketot za okolu destina dena gazeto mu se nagrla so mozolki [sm=smiley13.gif] i gi bataliv tolku ke teram so pampers izgleda do kraj toa e
a sega ima so pamper vo vero paketcinja novogodisni [sm=bravo.gif] pa si se zablazivme malku




Hopeful RR -> RE: Еднократни пелени (18.12.2015 12:26:56)

Melanija RR, мали се уште - М е 6.8кг, а Ј 7.7кг. Имаме време за 4 пелени [sm=smiley36.gif]




Kvisko -> RE: Еднократни пелени (18.12.2015 13:40:56)

Женси ви ја живнав темава. [sm=smiley1.gif]

Јас иницијално прашував што да користам зашто Pampers ми игзледаат полни со хемија. Не дека другите не се ама се си мислам помалку да не имаат хемија зашто овие Памперсов ги рекламираат нели дека супер впиваат и долго држат и во пракса е така ама тоа ми значи дека се полни со хемија. Плус и од неколку луѓе сум слшнала поплаки дека гелот течел па останувал на гениталии а тоа им е ептен ризично. За почеток сепак со нив можеби ќе почнам па ќе видам.
Јас лично би одела со модерни платнени пелени како Lolaa што постави тука пред некое време, ама ќе видам прво како ќе се уходаме со бебчо па потоа би барала „чаре“ зашто кај нас е ептен тешко да се набават а на пример во Србија и Хрватска можеш да бираш различни опции исто како и во целиов нормален свет.

Е ај сега објаснете ми како изгледа оригинал Павловиќева (дали е жолто кутивче или не) секаде наоѓам различни опции што се продаваат како Павловиќева и не знам што е што.

HOpeful такви памучни како туфери има во DM и јас се мислев такви да си купам. Мислам дека се 60 во пакување и се некаде 60-80 денари па со нив да бришам и да фрлам. Исто се мислев нда направма раствор за одмивање што го видов на интернет: 2 шољи вода, 2 кесички чај од камилица и 2 лажици бадео=мово или некое друго масло. Се вари чајот и кога ќе се излади се меша со маслото па тоа си стои дел во фрижидер дел на собна температура и со користи за бришење ако обична вода не може да заврши работа.

Влажни марамици така би користела само кога сме излезени.




Hopeful RR -> RE: Еднократни пелени (18.12.2015 13:50:00)

Kvisko, фала на инфо за тупферите.
Чај од камилица е супер за одмивање, го користев и тоа кога беа многу мали, супер е за кожата.

Во однос на пелените, мене не ми се случило ништо такво со ниедна пелена, ни Памперс, ни Кан бебе, со тоа што секако се менуваат често, кои и да се. За новороденче, на 2 саати се менува, така што нема шанси да протече или да излезе гелот, за тоа да се деси којзнае колку треба да седи пелената...
Тоа и ми беше муабетот, јас сега, на 7+, им го оставам по цела ноќ и нема ни трага од гелот, сосема се ок. А во однос на димензиите, подобри се Кан бебе, како што пишав.

Павловичева оригинал - така побарај им ја во аптека и ќе ти ја дадат, мало пакување е, и е спакувано во кутија. Кремот е српски, и стварно е добар. Нашиве павловичеви нешто не ми се исти, и не ги ни користам.




Melanija RR -> RE: Еднократни пелени (18.12.2015 14:03:43)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Melanija RR, мали се уште - М е 6.8кг, а Ј 7.7кг. Имаме време за 4 пелени [sm=smiley36.gif]


Pelenite znaat da odgovataat so minus 2 kg zavisno od konstrukcija. Za proba tie 3ka vo Super Tineks




sandriana RR -> RE: Еднократни пелени (18.12.2015 14:18:01)

Melanija е во право - бројчето и килажата не се праволиниски фактор, влијае и конституција. Со Илина ја скокнав 3ка, од 3 месеци е со 4ка пелени [sm=smiley36.gif].




lukajana RR -> RE: Еднократни пелени (18.12.2015 15:26:12)

Бројките и кај нас не значеа ништо ,Ј има 10 кг а користиме пелени 5ка од 11-25 кг.
Четворката и е мала и секогаш и пропушта.
Квиско ова е павличева оргинал
[img]http://www.nonstopshop.rs/cms/flick/prodimg/mediadb/largeimg/3302.jpg[/img]
Ја има во Зегин




lolla RR -> RE: Еднократни пелени (18.12.2015 15:50:05)

Zeni be, 4ка се од 7кг, ние користиме 4ка од некаде 5ипол кила.




lolla RR -> RE: Еднократни пелени (18.12.2015 15:51:21)

Заборавив да пишам дека оваа павловичева имаше борна киселина или зинк оксид и не е за на секое менување.




Felly RR -> RE: Еднократни пелени (18.12.2015 16:34:39)

Ние на почеток бевме со кан бебе, ама веднаш штом наполни 5 кг, почнавме со дајперс 4ка.Кај нас во зегин редовно ги има. А за бришење, јас од Тото користам хартиени марамчиња, ги натопувам со вода, и бааги се големи, со едно марамче можеш убаво цело газе да го избришеш. ВО зегин исто ги има, 50 марамчиња околу 100 ден.




MajaLeon -> RE: Еднократни пелени (23.12.2015 15:49:14)

Јас почнав со CanBebe ама не се ич убави бебушот прокиснува, сеа користам EvyBaby и мн сум задоволна едноставно ОДЛИЧНИ СЕ !!!! [sm=bravo.gif]




lukajana RR -> RE: Еднократни пелени (23.12.2015 17:01:14)

Сите различно,мене па Еви бејби освен што убаво мирисаат ништо друго не ми се допадна ,редовно прокиснуваа [sm=smiley1.gif].
Сега сме на Дајперс и супер ми се не би ги менувала




lukajana RR -> RE: Еднократни пелени (7.2.2016 23:38:29)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bea

И да прашам, за новороденче која величина пелени земавте 1 или 2?



ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla RR

За пелените, моето мало се роди и 1 користевме па мислам цел месец. Твоето ке е доста поголемко, мој совет не купувај пелени. И Така ке си 3/5 дена во Ремедика и ке видиш таму дал ке треба 1 или 2. Ајде возбудата расте, со лесно мила.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Пелени зависи од кој прозиводител ќе земеш. На пример Can bebe се помали па од страт ни беа точни тие од 3 до 6. Добивме едно пакување Pampers oод 2 до 5 кила и тие беа скоро исти по величина како овие демек за поголема килажа од Can Bebe. Инаку во Ремедика користат Can Bebe.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Во однос на пелените, моите се родија помали и користевме Кан Бебе 1, Памперс 1 ни беа преголеми. Оваа величина Кан Бебе е супер и нас ни траеше и подолго време, дури и кога качија килажа. Почекај и купи после породување, за да видиш и конструкција на тело, понекогаш не е до килажата...






Kvisko -> RE: Еднократни пелени (12.2.2016 13:55:20)

Ние по пробување на Памперс Бекутан и Кан бебе на крај се навикнавме на Бејбилове од ДМ. Меки се и добро впиваат а и како модел му одговараат.




Hopeful RR -> RE: Еднократни пелени (12.2.2016 17:37:32)

Пробав Пуфис, пробав Дајперс, ама не ме бендисаа многу многу, протекуваа и едните, и другите. За денски, ај ок, ама ноќе ниедни не држеа цела ноќ како Памперс. Плус, дојдовме до величина 4, и не ја гледам разликата во цена - ги земам Памперс од Еурофарм на промоција и месечно, доаѓаат само 150 ден поскапи, и тоа за две бебиња.

Друг проблем е што мислам имам купено лоша серија Памперс, веројатно лош производител за Мк, а може и стари и седени, и веќе неколку пелени распукаа по страните и им излегоа зрнцата гел, што многу ме нервира. И ова се случи и на полупразни пелени, не на пелена оставена преку ноќ. Ќе побарам од друга аптека или од супермаркет.




Melanija RR -> RE: Еднократни пелени (12.2.2016 20:15:32)

Hopeful RR незнам од каде и зошто ,но од кога се роди М предниот горен раб на пелените го подвиткував кон нанадвор. Нели од таму најчесто дечките мочкаат.[sm=smiley36.gif] Пробај [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  77 78 79 [80] 81   Следна страница >   >>