RE: Вештачко оплодување IV дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


cacisk -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:59:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Lina*


ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Mene mi rekoa Estradiol na 2 den, a drugite hormoni se pravat na 3 den. Jas sum vo Sistina kaj dr. Popovic. I jas prvo piev primolut nor da dobijampa posle Jasmin, i sega ce vidime. Tebe utre koj den ce ti bide so ce ispitas estradiol?

Mene isto ke mi bide vtor den i izvini sto ke bidam direkna ama me interesera koja dijagnoza ja imas mislam ako
sakas moze i privatna poraka da mi pisis.Jas imam pcso



Ti pisav Privatna poraka




Didi80 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 16:17:03)

ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Mene mi rekoa Estradiol na 2 den, a drugite hormoni se pravat na 3 den. Jas sum vo Sistina kaj dr. Popovic. I jas prvo piev primolut nor da dobijampa posle Jasmin, i sega ce vidime. Tebe utre koj den ce ti bide so ce ispitas estradiol?


I jas odam kaj d-r Popovic vo Sistina bev pred 2 meseci i proveruvav hormoni i toa site na 2 den od ciklus.Na mene ne mi kaza deka treba nekoi na vtor a nekoi na tret den od ciklus.E sega aj najdi mu go krajot.Na sekogo razlicno kazuvaat[sm=zmeden2.gif]

A mislam deka imame tema za hormoni moze tamu nesto da najdete.




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 17:58:06)

Хормони секогаш се испитуваат на 3 ден,единствено мислам дека е 2 ден само при процес за ИФВ кога се испитува естрадиолот.

Сакам да ви ја посочам темава ТУКА бидејќи има многу прашања и одговори поврани со ИФВ




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 19:15:32)

dali znae nekoj kolku kostaat inekcijte za ivf kolku kostaat? i dali moze da se najdat po aptekive jas koga gi primav kaj taa prevarantkata od ultramedica 1650 denari kostase edna.




Didi80 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 19:16:03)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Хормони секогаш се испитуваат на 3 ден,единствено мислам дека е 2 ден само при процес за ИФВ кога се испитува естрадиолот.

Сакам да ви ја посочам темава ТУКА бидејќи има многу прашања и одговори поврани со ИФВ


Vo pravo si Melanija proveriv ubavo 3 den od ciklus sum proveruvala toa e denot za proveruvanje hormoni.Ne mi zameruvajte drugite moja greska,se izvinuvam[sm=smiley9.gif]




skopjance -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 20:00:16)

Jas imam primano Fostimon okolu 1400 den. i Merional okolu 1300 den. edna i mozes da gi kupis vo nekoi pogolemi apteki i dobro snabdeni apteki. Jas si dokupuvav zatoa sto onie sto me sleduvaat preku fondot ne mi bea dovolni.

Hormoni se ispituvaat striktno na 3 den i mora nautro i na gladno. Koga jas pravev IVF i vo dvata slucaja jas ispituvav Estradiol na 3 den i vo Sv.Lazar i vo Sistina togas mi kazaa da dojdam.

Ummu ajna mozes vo ist den da ispitas i hormoni, krvna slika i za Hepatit B i C i Hiv testot koga ke dobies. Sega dodeka cekas d dobies mozes da gi napravis brisevite i pap testot sekoj ginekolog znae koi treba. Za da ne gubis vreme pred da dobies zavrsi si gi ovie raboti.Vo isto vreme moze i maz ti da napravi ispituvanja za Hepatit B i C, Hiv i spermogram. Zasto ne pravis IVF preku fondot ako se lecite 7 godini i imas 4 inseminacii prati dokumenti ti trebaat isti dokumenti kako i za privatno a cenata e dosta razlicna.




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 20:07:57)

imam dve inseminacij Za eden mesec, drugo ne mi se isplati preku fond i
trcanje mnogu od vrata do vrata, jas nemam nervi da trcam vamu tamu. drugo treba da
imas 4 inseminacij preku eden medec i ako so spremrmogramot e super za inat te teraat uste edna dve da napravis inseminacij i da odam da me maltertira nekoj ma jok bre podobro mi e kes da platam znam na bratucet mi zenata gi napravi site
raboti ja maftaa ne ova ne toa i na na kraj ostana so prstite vo usta ne odobrija vaucer




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 20:47:45)

Sakav da se nadovrzam i da potvrdam definitivno hormoni na 3 den od ciklus se ispituvaat,na skroz prazen zeludnik,znaci ni kafe,ni voda,ni hrana,nisto ! Vo Sistina ispituvanje na eden hormon e 700 mkd+ 10mkd bockanjeto=710 den, a Estradiolot i pred da zakazat punkcija se ispituva uste ednas . Rezultati se dobivaat za okolu cas do cas i polovina.
Ummu_Ajna , iskreno mi e zal za tvojot slucaj,mnogu e konfuzno se sto ti se slucuva,ama moras da se opustis,sega si vo dobri race,kaj dobar doktor i ne se navrakjaj vo minatoto , glavata gore ,sto bilo-pominalo , a se ke si dojde na svoe mesto !
[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 20:51:55)

jas koga proveruvav hormoni vo remedika me kostaa 3 po 700 denari i eden cinese 750 denari me fati 2850 denari i tamu mi rekoa moze i da Si jade i pijen ne e problem i aj sega na koj da
se veruva lele be ovie doktori ke gi najde nesto od gospod sto si igraat so lugeto ama koga ne znam




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 20:58:16)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

jas koga proveruvav hormoni vo remedika me kostaa 3 po 700 denari i eden cinese 750 denari me fati 2850 denari i tamu mi rekoa moze i da Si jade i pijen ne e problem i aj sega na koj da
se veruva lele be ovie doktori ke gi najde nesto od gospod sto si igraat so lugeto ama koga ne znam

Mozes ako sakas da si preprasas,jas mila ti kazuvam od iskustvo,pred mene e potvrdata so fiskalnata,zatoa tocna suma ti pisav,a i ima samo 8 dena kaj sto ispituvav...mene mi bese najmnogu za cigarce,ama mi rekoa ni toa,zatoa sto site hormoni od sabajle se ispituvaat zatoa sto ja pokazuvaat vistinskata slika,na odmoreno,gladno,zedno,najmalku 6-8 casa pred odenje vo labaratorija .p.s. periodot koj e potreben za odmor na organizmot od 8 casa,ke go prespies,pravo na ispituvanje i posle dorucece ,kafence....[sm=smiley1.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 21:04:58)

ima li nekoj mobilen telefon od plodnost bitola? obicnite gi imam ama mobilen mi baraat ako go ima nekoj da mi go pise, hitno mi treba da go dadam.




lindicka -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 21:10:01)

Да се надоврзам на муабетот, оваа недела ќе испитувам хормони на Клиничка биохемија во Државна и ми рекоа не мора гладна и жедна и не мора сабајле, може кој било дел од денот, не било важно дали сум жедна или гладна за хормони, така било само за крван слика.
Инаку мината година во Систина испитував и таму ми рекоа гладна и жедна наутро да дојдам.
Е сега најди им го крајот на докторите?!!

Друга Умму-ајна како што гледам спермограмот на твојот сопруг не е баш добар Т.е за ивф е супер, ама за природно забременување) ова го видов од резултатите кои ги имаш напишано во темата стерилитет кај мажот, и на мојот сопруг се слични и иста дијагноза, препораката ни е инвитро, така што можете да пробате преку фонд со таа дијагноза и со една или две инсеминации, би ви одобриле. 4 инсеминации бараат ако е е во ред и кај двајцата партнери.
Сепак вие си знаете. Како и да е, Петановски е супер доктор.
Поздрав и се најдобро




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 21:17:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Да се надоврзам на муабетот, оваа недела ќе испитувам хормони на Клиничка биохемија во Државна и ми рекоа не мора гладна и жедна и не мора сабајле, може кој било дел од денот, не било важно дали сум жедна или гладна за хормони, така било само за крван слика.
Инаку мината година во Систина испитував и таму ми рекоа гладна и жедна наутро да дојдам.
Е сега најди им го крајот на докторите?!!

Друга Умму-ајна како што гледам спермограмот на твојот сопруг не е баш добар Т.е за ивф е супер, ама за природно забременување) ова го видов од резултатите кои ги имаш напишано во темата стерилитет кај мажот, и на мојот сопруг се слични и иста дијагноза, препораката ни е инвитро, така што можете да пробате преку фонд со таа дијагноза и со една или две инсеминации, би ви одобриле. 4 инсеминации бараат ако е е во ред и кај двајцата партнери.
Сепак вие си знаете. Како и да е, Петановски е супер доктор.
Поздрав и се најдобро


ne znam sega. doktorot petanovski mi rece deka mu e exstra spermogramot i za ivf i za prirodno zabrenuvanje. istoto mi go potvrdi i hadzi legja, a za ivf e mnogu dobar, sestrami 3 godini ne mozese da zabremeni zasto morfologijata na zet
mi bese katastrova ni za ivf ne mu cini. ama ete koga gospod saka pravi sve 3 deca ima so los kvalitet na sperma zatoa ja ne se zamaram tolku dal e dobar ili ne.




lindicka -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 21:23:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna


ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Да се надоврзам на муабетот, оваа недела ќе испитувам хормони на Клиничка биохемија во Државна и ми рекоа не мора гладна и жедна и не мора сабајле, може кој било дел од денот, не било важно дали сум жедна или гладна за хормони, така било само за крван слика.
Инаку мината година во Систина испитував и таму ми рекоа гладна и жедна наутро да дојдам.
Е сега најди им го крајот на докторите?!!

Друга Умму-ајна како што гледам спермограмот на твојот сопруг не е баш добар Т.е за ивф е супер, ама за природно забременување) ова го видов од резултатите кои ги имаш напишано во темата стерилитет кај мажот, и на мојот сопруг се слични и иста дијагноза, препораката ни е инвитро, така што можете да пробате преку фонд со таа дијагноза и со една или две инсеминации, би ви одобриле. 4 инсеминации бараат ако е е во ред и кај двајцата партнери.
Сепак вие си знаете. Како и да е, Петановски е супер доктор.
Поздрав и се најдобро


ne znam sega. doktorot petanovski mi rece deka mu e exstra spermogramot i za ivf i za prirodno zabrenuvanje. istoto mi go potvrdi i hadzi legja, a za ivf e mnogu dobar, sestrami 3 godini ne mozese da zabremeni zasto morfologijata na zet
mi bese katastrova ni za ivf ne mu cini. ama ete koga gospod saka pravi sve 3 deca ima so los kvalitet na sperma zatoa ja ne se zamaram tolku dal e dobar ili ne.



Ете, кога треба некој да има деца, и вакви сперматозоид и онакви, ете се случува[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Да, за инвитро важна морфологијата, и нас ни рекоа за ИФВ супер, заприродно малку потешко, ама ете чуда се случуваат[sm=smiley36.gif],
Инаку и јас одам кај Хаџи Лега, а се мислам на консултации кај Петановски, многу го фалаТ




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 21:46:30)

pa hadzi lega mi rece super mu e spermogramot
na tm, i petanovski mi rece vcera bev mi rece znaes li sto e ovoj spermogram za ivf sto go ima maz ti premija exstra dobar, kamo da imame vakvi maski pacienti za ivf kako na mt spermogramot sto, ja deka so feredze ne moze da me primeti deka se smeja
od radost ja smail do usi hahaahah vika aaaa taka li syper vilka cim taka vikate fala mnogu. e sega so mm se mislime kaj koj za ivf kaj petanovski ili legja???




skopjance -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 22:19:40)

Na klinika -ginekologija se naplaka 50 den. od hormon na privatno e 700 den.nee mala razlika .Jas prosliot mesec ispituvav i si plativ samo 250 den. nema guzva si zavrsiv odma rabota i sledniot den rezultati





Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 22:33:58)


citav sega vo fzo sto dokumenti treba auuuuu mnogu rabota be ima ma begaj bre katastrofa




gina -> RE: Вештачко оплодување IV дел (21.1.2013 0:23:48)

Ummu_Ajna mnogu mi e zal sto ti se slucilo ova no sega nemoj da se nerviras so novi sili odi napred sega ce bides vo sigurni race

a na site drugi rr koi se pripremaat za ivf im ja pustam seta sreka[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




verica p -> RE: Вештачко оплодување IV дел (21.1.2013 1:17:39)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

ima li nekoj mobilen telefon od plodnost bitola? obicnite gi imam ama mobilen mi baraat ako go ima nekoj da mi go pise, hitno mi treba da go dadam.


malku kasnam so odgovorot mpbilniot na dr tase e 07........ najdobro da se javis pomegu 14 i 17 casot.


Administrator:telefoni razmenuvajte po pp




Lina* -> RE: Вештачко оплодување IV дел (21.1.2013 1:46:09)

ИЗВОРНА ПОРАКА: verica p


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

ima li nekoj mobilen telefon od plodnost bitola? obicnite gi imam ama mobilen mi baraat ako go ima nekoj da mi go pise, hitno mi treba da go dadam.


malku kasnam so odgovorot mpbilniot na dr tase e 07........ najdobro da se javis pomegu 14 i 17 casot.


Jas mislam deka ne vo red vaka javno da se pisuva telefon MOBILEN od bil koj doktor,ako trebalo site da go znaat i za da go baraat ke go piselei tie oficijalno na nivnata strana.Mislam deka ova treba da se izbrisi a vakvi informacii da se pisuvaat vo privatni poraki.




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (21.1.2013 1:51:16)

jas go dobiv
brojot preku privatna poraka go imav veke zapisabo koga go vidov vo javnost brojot od klinikata




Felly RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (21.1.2013 2:57:53)

Lina, во право си. А и на форумот имаме такво правило, само еве потсетување за сите членови, телефони и слични информации да се разменуваат по приватни пораки.




trust -> RE: Вештачко оплодување IV дел (21.1.2013 10:32:20)

bubble da te prasam dali ti rekoa pricenata za neuspesnite ivf e poradi hipoteriozata? te prasuvam zaso i jas imam ista dijagnoza a se spremam za ivf? sto ti kazaa dali ima sansi za uspeh so vakva dijagnoza ?ili treba da se ceka dodeka ne s evrati vo normala tiroidnata pa da se zapocne postapka za ivf, sto toa bi bilo problem zasto jas dve godini se boram so ovoj problem i neznam sto im znaci toa da bide pod kontrola? ako imas nekoja informacija te molam pisi..pozdrav




skopjance -> RE: Вештачко оплодување IV дел (21.1.2013 11:10:31)



Ummu ajna taka ti se cinideka mnogu baraat isti dokumenti se samo taka izgleda mnogu zatoa sto vikaat ova moras da imas i to.




Kolachence -> RE: Вештачко оплодување IV дел (21.1.2013 11:43:33)

Dragi rr-ki jas imam edno neuspesno in vitro do sega. Maz mi ima mnogu slab spermogram... Bidejki se spremam za vtoro in vitro, sakav da znam dali nekoja od vas so slabi rezultati od spermogram uspeala da ostane bremena so in vitro (icsi)?




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>