RE: Вештачко оплодување IV дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Lina* -> RE: Вештачко оплодување IV дел (19.1.2013 20:10:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ana7

Kapina so sreka, daj boze da bide uspesna inseminacija, pa da ni se pofalis so [sm=rozacrtici.gif].
Ema$ bidejki si najtaze, te molam opisi ja postapkata na punkcijata i transferot, te molam. Kako treba da se podgotvis, gladna zedna, dali e potrebna depilacija, kolku vreme-casa si vo bolnica I sl.



Ana za punkcijata mora da nemas nisto jadeno i pieno poradi anestezijata a za transferot se e dozvoleno samo mora da odis so polna besika i otkako ke ti vrata lezis okolu 2 casa




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (19.1.2013 22:44:45)


Ana7 ,da mila, najtaze sum so postapkata :))) Znaci vaka..otkako se dogovoriv so doktorkata koga ke e punkcijata,primiv stop inekcija vo tocno odredeno vreme (toa ke ti kaze doktorot vo kolku casot,obicno e navecer),,utredenta ne primav ama bas nikakva terapija osven Tifolot koj si go pijam redovno otkako dogovorivme IVF. Mene se nekako brzo mi se sluci ,iskreno uste ne mi se veruva. Mila,nisto ne e strasno...Za punkcijata treba da si i gladna i zedna , odite vo isto vreme so mm,toj ostava primerok od spermata , a vo isto vreme tebe ke te odnesat vo soba,ke si polezis,ke te zemat sestrite,ke te odnesat vo sala,stavaat anestezija i tolku....jas se razbudiv vo soba koga me legnuvaa vo krevet i znam deka uste vilicata mi bese zdrvena i ne mozev vicot na sestrata da i go dokazam,pa uste tolku se smeevme :)))) Nisto,ama bas nisto ne e strasno.a da,mi dadoa i biskvitcinja i sok od borovnica mhmhm :) Utredenta mi se javija deka ke pravime transfer za 24 casa,ama deka mozam da sum jadena i so polna besika,edino ne e preporaclivo kafe,ama ne e ni zlo...pak me odnesoa vo soba,si gledav TV, primiv 2 inekcii edna vo lev but,edna vo desen,tie se protiv bolki,i posle te nosat vo sala,ti gi vrakjaat JK ama bukvalno nisto ne se osekja.posle si lezis vo soba uste 2 casa i tolku. Jas pravev IVF odnosno so ICSI metoda , vo Sistina.Davaat lista sto treba da napravis so tocno vreme napisano...najbitno e sex nikako pred punkcija najmalku 3 dena , a za higiena i toa da pisuva vo slucaj nekoj da otide nesreden,deka treba da ima maximalni higienski uslovi. I na kraj...eve ke si sedis ko mene,ke si uzivkas,ke si igras igricki na FB i nema ni da setis koga pominale denovite do testot. Se nadevam deka malku od malku ti pojasniv,ako nesto zgresiv slobodno neka koregira nekoja milichka RR .ako bilo sto drugo sakas da prasas,slobodno pisi mila,nemam golemo iskustvo no se nadevam deka site zaedno ke go najdeme odgovorot[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif] i ne zaboravaj...OPUSTENO !!![sm=smiley1.gif]




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (19.1.2013 23:31:42)

Mala greska ne odite vo isto vreme so mm tuku so tm :)))) se izvinuvam za nenamernata greska [sm=smiley9.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 0:11:19)

znaci devojki ete izleze toa sto izleze:( mi gi naplati inekcijte 350 evra 15 inekcij, 150 evra naplatuvala sto me
stimulirala i bockala ke mi vrati 200 evra a od tie 200 evra 12% bankata i zimale znaci ja 11
iladi denari ke gi dobijam. ajde nalet neka se
pari ja da sum ziva i zdrava. sega ke pocnam da sobiram za mesec dena ke pocnam vo remedika i nikogas veke ne rizikuvam i ne menjam doktori.




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 0:23:17)

Ummu_Ajna mjila,izvini sto se mesam,da ne se povtoruvame,ocigledno e deka site dojdovme poodamna do zaklucok deka ova e doktor ne doktor, nego ne mi e jasno kako toa bankata i zema pari kako provizija,a ti pari i davas vo kesh,pa na kraj uste nema da ti gi vrati site ? Bankite za podiganje na pari od smetka t.e. od transakciska ne naplakjaat provizija....ili jas gresno razbrav deka si plakjala kesh :( p.s. opustise i teraj si sega kako ke ti kazat taka,ama barem kaj vistinski doktor ke odis




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 0:31:45)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ema$

Ummu_Ajna mjila,izvini sto se mesam,da ne se povtoruvame,ocigledno e deka site dojdovme poodamna do zaklucok deka ova e doktor ne doktor, nego ne mi e jasno kako toa bankata i zema pari kako provizija,a ti pari i davas vo kesh,pa na kraj uste nema da ti gi vrati site ? Bankite za podiganje na pari od smetka t.e. od transakciska ne naplakjaat provizija....ili jas gresno razbrav deka si plakjala kesh :( p.s. opustise i teraj si sega kako ke ti kazat taka,ama barem kaj vistinski doktor ke odis

jas i plativ 750 evra kes ako e ne uspesno ivf ne dvam uste 750 evra, sega ne mozela da
mi gi vrati 400 evra zasto vo banka gi dala parite ne znam tamo sto samo 200 evra ke podignela i od tie pari 12% bankata i zimala za podiganje.
sega idam kaj siguren doktor kaj petanovski




Nate76 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 0:45:10)

Ummu_AJna lele se zaprepastiv mene mi ide da ja prijavam tvojava doktorka , kakvi pari dala vo banka ziti se???? Doktor sto dobil pari vo KES ke gi prijavi vo banka za da mu zemaat provizija kako ne be, ,da si i pobarala fiskalna smetka togas mora da gi prijavi tie pari kako dneven promet a taka neprijaveni na raka pa da gi prijavi vo banka ???Gluposti i lagi, maka mi e koga nekoj si poigruva i saka na takov nacin da zaraboti od luge koi imaat maka i koi vo niv go gledaat spasot




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 0:46:34)

Slobodno mozes da i kazes deka toa e nejzin problem,ama definitivno pak te laze.sekoja transakciona e povrzana so karticka,a bankomat ne naplakja provizija.I da gi podignala od ziro smetka na firma ne e 12 % provizijata,tuku 5 % ili 10 % so personalen danok na sto ne podlozi tvojov slucaj, a i ne e tvoj problem sto ti pobarala kesh ane na ziro da i uplatisOva ti go kazuvam posto sekoj den sum vo banka i rabotam so ziro smetki,ama za vakvo nesto vo moeto 13 godisno iskustvo,prv pat slusam.Kako i da e, sama ke si odlucis...te gushkam i ne se sekiraj se ke se sredi [sm=smiley31.gif] Parite se pecalat,ama obraz ne moze da se kupi,pogotovo ne na nekoj koj se zakolnal deka ke pomaga...sramota




bubble -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 9:43:47)

ne Smeesh da razmisluvash na toj nachin... Deka si tupa ili neznam shto...chovek koga e vo maka na sekogo ke poveruva...znam bidejki istoto mi se sluchi na prvoto in vitro za koe ne sakam ni da zboruvam ni da se navrakjam, trchav ko muva bez glava veruvash na sekogo,megjutoa ostavi go toa zad sebe I prodolzi napred, ignoriraj se shto se sluchilo I da znaesh deka vinata ne e tvoja...razmisluvaj pozitivno...toa e lekot [sm=smiley1.gif] bev kaj dr.tashe za vtoro I toa neuspeshno I pak golemo razocharuvanje, no barem znam Deka ne sum izigrana kako minatiot pat, tuku deka ednostavno ne trebalo da bide nekogash vo nekoi situacii I doctorot I embriolozote se nemokjni. Sega prichinata si ja baram vo hipotireoideata koja ja otkriv pred 2 meseci I koja e stavena pod kontrola pa se nadevam na uspeshno ivf povtorno kaj dr.tashe. Mozebi ne beshe neuspeshno poradi zlezdata megjutoa ke teram napred so novi sili I pozitivni razmisluvanja. Obichno gore dolu procentualno za uspeshno ivf e na 3ti ili 4 ti obid. Kaj nekoi fakja porano na prvi na vtoro pat kaj nekoi pokasno...Sekoj so svojata srekjichka... Ne e bitno toa... Bitno e da ne se razocharuvame, so pozitivni misli site ke dojdeme do bebche porano ili pokasno... ve gushkam site.... <3 <3 <3 Ana 7 dobredojde, iviv pozdravi gi malechkite od TETKITE na forumot [sm=smiley36.gif] I kazi im deka site navivame za niv [sm=bravo.gif] ema$ ti pushtam ogromna srekjichka za [sm=rozacrtici.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

nema sansi veke da menjavam doktori idi vanu idi tamo za dva meseci trcanje po razni doktori jas edno invitro go potrosiv po doktori 2500 evra potrosiv. ne gi zalam parite se zalam sebe si sto sum tupa, sto ne sednuvam da razmisluvam nego trcam kako luda dto ponrzo da zavrsam, ama svariv deka so brzanje nisto ne napraviv a pari mnogu potrosiv zdrave drugiot mesec so gospod napred




Ana7 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 9:43:59)

Blagodaram Ema$ navistina mi pomogna mnogu I jas sakam postapkata da ja pravam vo Sistina se mislam pomegu Lazarevski I Mitko, znam deka I dvajcata se super doktori. Uste nesto da prasam dali e potrebna depilacija pred punkcijata I dali smee so krema Veet, neznam kade ama procitav deka ne trebalo da se upotrebuvaat vakvi kremi.
Im blogodaram I na drugite za odgovorot.
pozdrav




bubble -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 10:08:49)

So toa shto si se sreduvala do sega so toa ke si se sredish I za na punkcija... Toa za kremite go kazuvaat za tie shto do sega ne go upotrebuvale pa da ne go stavaat prv pat pred punkcija ili transfer za da gi zashtitat od pojava na nesakani vospalenija. Ako do sega si go upotrebuvala I ako ne ti se javile nekoi nesakani reakcii slobodno mozesh I togash da si go koristish.ako me prashuvash mene jas go mavam brichot pred pred sekoj pregled ili nekoja intervencija [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ana7

Blagodaram Ema$ navistina mi pomogna mnogu I jas sakam postapkata da ja pravam vo Sistina se mislam pomegu Lazarevski I Mitko, znam deka I dvajcata se super doktori. Uste nesto da prasam dali e potrebna depilacija pred punkcijata I dali smee so krema Veet, neznam kade ama procitav deka ne trebalo da se upotrebuvaat vakvi kremi.
Im blogodaram I na drugite za odgovorot.
pozdrav





Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 10:49:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bubble

So toa shto si se sreduvala do sega so toa ke si se sredish I za na punkcija... Toa za kremite go kazuvaat za tie shto do sega ne go upotrebuvale pa da ne go stavaat prv pat pred punkcija ili transfer za da gi zashtitat od pojava na nesakani vospalenija. Ako do sega si go upotrebuvala I ako ne ti se javile nekoi nesakani reakcii slobodno mozesh I togash da si go koristish.ako me prashuvash mene jas go mavam brichot pred pred sekoj pregled ili nekoja intervencija [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ana7

Blagodaram Ema$ navistina mi pomogna mnogu I jas sakam postapkata da ja pravam vo Sistina se mislam pomegu Lazarevski I Mitko, znam deka I dvajcata se super doktori. Uste nesto da prasam dali e potrebna depilacija pred punkcijata I dali smee so krema Veet, neznam kade ama procitav deka ne trebalo da se upotrebuvaat vakvi kremi.
Im blogodaram I na drugite za odgovorot.
pozdrav




Iskreno i jas se druzam so brichot pred sekoj pregled :))) Ana7 jas sum kaj dr.Kuzeska po preporaka na dr.Drakulevski i so negovo sledenje isto taka,premnogu sum zadovolna ! Site doktori tamu se vrvni,normalno e da se procita i po nekoj negativen komentar ,sepak razlicni iskustva,razlicni mislenja...ne se zamaraj,veruvaj na doktorot i samo slusaj i pravi kako ke ti kazat,si ja znaat rabotata od eden do posleden.
bubble ti blagodaram mnogu na podrskata
Ve gushkam site [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




cacisk -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 13:56:50)

Zenski moze da mi kazete vase mislenje mnogu mi e vazno, se spremam za 1 In Vitro:

Jas denes konecno dobiv i utre treba da ispitam Estradiol sabajle nautro.Znam treba da nemam jadeni i pieno nisto. Dali moze da odam na rabota 1-2 saati kolku da se pojavam pa da odam da go ispitam? Dali rabotata bi vlijaela vrz tocniot rezultat? T.E dali bi se pokacil ili namalil estradiolot? Prasav tuka ako go ispitam ce mi trebaat 4-5 saati da cekam za rezultat. A vo Sistina za 1 saat gotov ce bide, i posle mozam pak na rab da odam.




Lina* -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 14:56:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Zenski moze da mi kazete vase mislenje mnogu mi e vazno, se spremam za 1 In Vitro:

Jas denes konecno dobiv i utre treba da ispitam Estradiol sabajle nautro.Znam treba da nemam jadeni i pieno nisto. Dali moze da odam na rabota 1-2 saati kolku da se pojavam pa da odam da go ispitam? Dali rabotata bi vlijaela vrz tocniot rezultat? T.E dali bi se pokacil ili namalil estradiolot? Prasav tuka ako go ispitam ce mi trebaat 4-5 saati da cekam za rezultat. A vo Sistina za 1 saat gotov ce bide, i posle mozam pak na rab da odam.


I jas deneska dobiv i utre imam zakazano ama ne sabajle i nikoj nisto ne mi spomna deka treba gladna.Mislam deka ne bi trebalo da menuva nesto ama ajde devojkive sto imat praveno neka ni kazat za sigurno




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:02:08)

kazete mi mozam li vo 3 den od menzis da napravam test za hiv hepatit i za hormoni vo isti den da ne me pockaat po dva pati edna drugarka mi rece mozes so edna krv dvete raboti da gi ispitas, i kazete mi mi baraat brisevi od vagina kolku brisevi se zimaat za chlamidia za
cervixs i za uste nesto trebase toa e eden bris? ili poveke brisevi se zimaat vo tekot na denot




Ana7 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:18:11)

cacisk vo Sistina laboratorijata raboti od 7h, taka da mozes pred rabota da go ispitas.




Didi80 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:18:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

kazete mi mozam li vo 3 den od menzis da napravam test za hiv hepatit i za hormoni vo isti den da ne me pockaat po dva pati edna drugarka mi rece mozes so edna krv dvete raboti da gi ispitas, i kazete mi mi baraat brisevi od vagina kolku brisevi se zimaat za chlamidia za
cervixs i za uste nesto trebase toa e eden bris? ili poveke brisevi se zimaat vo tekot na denot


Treba da gi napravis na 2 den od ciklus i da mozes se odednas da napravis hormoni,hiv i hepatit i krvna slika so sedimentacija i toa ke ti treba.A za brisevi se ispituvaat 4 brisa i toa site odednas bris od cerviks uteri,chlamydia,mycoplasma i ureaplasma,bris od vagina.




Lina* -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:19:01)

cacisk bidejki sme vo ista situacija sakav da te prasam dali piese tableti za kontacepcija ili????kako odi procedurava kaj tebe???




Didi80 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:24:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Lina*


ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Zenski moze da mi kazete vase mislenje mnogu mi e vazno, se spremam za 1 In Vitro:

Jas denes konecno dobiv i utre treba da ispitam Estradiol sabajle nautro.Znam treba da nemam jadeni i pieno nisto. Dali moze da odam na rabota 1-2 saati kolku da se pojavam pa da odam da go ispitam? Dali rabotata bi vlijaela vrz tocniot rezultat? T.E dali bi se pokacil ili namalil estradiolot? Prasav tuka ako go ispitam ce mi trebaat 4-5 saati da cekam za rezultat. A vo Sistina za 1 saat gotov ce bide, i posle mozam pak na rab da odam.




I jas deneska dobiv i utre imam zakazano ama ne sabajle i nikoj nisto ne mi spomna deka treba gladna.Mislam deka ne bi trebalo da menuva nesto ama ajde devojkive sto imat praveno neka ni kazat za sigurno



Hormoni sekogas sum proveruvala odsabajle na gladen stomak taka se pogodilo a neznam sigurno dali e pravilo taka da se pravat.Mislam samo deka e vazno za prolaktin zasto neli toa e hormon na stres pa moze pokasno vo denot da mu se zgolemi vrednosta.pozz za vas




cacisk -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:28:58)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Lina*

cacisk bidejki sme vo ista situacija sakav da te prasam dali piese tableti za kontacepcija ili????kako odi procedurava kaj tebe???


Da piev kontacepcija mesec i pol. Piev Jasmin. Zatoa treba utre da 2 den, da ispitam Estradiol, pa da vidime so kakva stimulacija ce pocnam. Mislam deka ce primam pomala stimulacija ama ce vidime utre. Ti piese nesto? Kaj koj doktor si ti? Moze i ce se vidime utre.
Pozz




Lina* -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:34:12)

Jas odam kaj Dr.Tase vo Plodnost ama imam pijano samo primolut nor 5 dena za da dobijam i utre ke mi kazi dali ke pocnuvame so ineksii ili ke treba da pijam nesto drugo.Ti kaj koj doktor odis??




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:42:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Didi80


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

kazete mi mozam li vo 3 den od menzis da napravam test za hiv hepatit i za hormoni vo isti den da ne me pockaat po dva pati edna drugarka mi rece mozes so edna krv dvete raboti da gi ispitas, i kazete mi mi baraat brisevi od vagina kolku brisevi se zimaat za chlamidia za
cervixs i za uste nesto trebase toa e eden bris? ili poveke brisevi se zimaat vo tekot na denot


Treba da gi napravis na 2 den od ciklus i da mozes se odednas da napravis hormoni,hiv i hepatit i krvna slika so sedimentacija i toa ke ti treba.A za brisevi se ispituvaat 4 brisa i toa site odednas bris od cerviks uteri,chlamydia,mycoplasma i ureaplasma,bris od vagina.

sega 2 den od ciklus? mene vo remedika mi rekoa
3 den treba sega koga e naj sigurno i naj dobro ?




cacisk -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:45:00)

Mene mi rekoa Estradiol na 2 den, a drugite hormoni se pravat na 3 den. Jas sum vo Sistina kaj dr. Popovic. I jas prvo piev primolut nor da dobijampa posle Jasmin, i sega ce vidime. Tebe utre koj den ce ti bide so ce ispitas estradiol?




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:50:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Mene mi rekoa Estradiol na 2 den, a drugite hormoni se pravat na 3 den. Jas sum vo Sistina kaj dr. Popovic. I jas prvo piev primolut nor da dobijampa posle Jasmin, i sega ce vidime. Tebe utre koj den ce ti bide so ce ispitas estradiol?

mene mi pomina menzis pred 11 dena celam za ovoj mesec da mi dojde i da proveram i da pocnam so ivf posle sega ne znam dali da odam na 2 ili 3ti den dali ke se pokaze dobro i na 2 i na 3 den




Lina* -> RE: Вештачко оплодување IV дел (20.1.2013 15:54:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Mene mi rekoa Estradiol na 2 den, a drugite hormoni se pravat na 3 den. Jas sum vo Sistina kaj dr. Popovic. I jas prvo piev primolut nor da dobijampa posle Jasmin, i sega ce vidime. Tebe utre koj den ce ti bide so ce ispitas estradiol?

Mene isto ke mi bide vtor den i izvini sto ke bidam direkna ama me interesera koja dijagnoza ja imas mislam ako sakas moze i privatna poraka da mi pisis.Jas imam pcso




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>