RE: Вештачко оплодување IV дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување IV дел (24.1.2013 20:52:37)

скопјанче мила ти посакувам набрзо да си го добиеш ваучерот од фондот[sm=bravo.gif]
Ема мила ајде уште малку дај боже да си ги видиш[sm=rozacrtici.gif]цртки,сигурна сум дека ќе си имаш гратис кираџии во стомачето....


Инаку јас сакав да ве прашам дали некоја рингерајка има вакво искуство јас на 13-ти ден од трансфер направив тест кој беше негативен и нормално имав крварење кое беше по обилно од нормалното,норманиот циклус ми трае 4 дена овој пат беше 7 дена сега веќе после 10 дена одкако ми заврши денес повторно имам некое послабо крварење и искрено ме фаќа паника што ми се случува[sm=zmeden.gif]дали некоја од вас има вакво искуство зашто после 5 неуспешни инвитра прв пат ми се случува вакво нешто...




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (24.1.2013 22:58:08)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

скопјанче мила ти посакувам набрзо да си го добиеш ваучерот од фондот[sm=bravo.gif]
Ема мила ајде уште малку дај боже да си ги видиш[sm=rozacrtici.gif]цртки,сигурна сум дека ќе си имаш гратис кираџии во стомачето....


Инаку јас сакав да ве прашам дали некоја рингерајка има вакво искуство јас на 13-ти ден од трансфер направив тест кој беше негативен и нормално имав крварење кое беше по обилно од нормалното,норманиот циклус ми трае 4 дена овој пат беше 7 дена сега веќе после 10 дена одкако ми заврши денес повторно имам некое послабо крварење и искрено ме фаќа паника што ми се случува[sm=zmeden.gif]дали некоја од вас има вакво искуство зашто после 5 неуспешни инвитра прв пат ми се случува вакво нешто...


Srcko , ne mozam tocno da najdam za da ti go pratam,vo prebaraj kucni krvarenje posle transfer , imase nekoj napisano za toa . Ne se sekiraj samo ok? [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (25.1.2013 15:17:08)

devojki pomagajte vo panika sum imav posleden menzis na 11 januar iskrvavev
deneska i crni parcinja sitni i krv mnogu dali e od sto bev stimulirana so inekcijte i go prekinav ivf ili menzis e doktorot mi rece javi mi se utre da vidime
sto e rabotava treba da proveram hormoni ne znaeme so doktorov
dali e menzis ili kuznaj sto e, sto da
pravam kazete mi :(




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување IV дел (25.1.2013 19:28:17)

Ummu_Ajna како си?
Најдобро утре докторот ќе ти каже што и како е ,веројатно природно се чистиш,сигурно ќе биде се во ред [sm=smiley31.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (26.1.2013 14:00:39)

bogdancankaRR ti sto napravi te nema dobra li si, vleze vo procedura za
drugo ivf znam edno ti bese neuspesno




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување IV дел (26.1.2013 14:06:11)

добра сум сеуште е рано да се спремам за наредно инвитро,прво да ми се изчисти организмот од сите тие хормони што го примав па потоа почнувам со подготовки за наредно....сепак малку пауза добро е за организмот а и за мене




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (26.1.2013 21:24:40)

RR kako ste mi ? mnogu mi zataivte nesto ? Sto ima novo...daj pofalete se nesto [sm=smiley1.gif] pocna da mi falat postovite na grupava . pa morav da Vi pisam [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




skopjance -> RE: Вештачко оплодување IV дел (26.1.2013 21:47:07)

Sto da pravime Ema $ cekame zeleno svetlo [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] od tebe da ni dades malku nadez [sm=lev.gif][sm=lev.gif][sm=lev.gif]




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (26.1.2013 22:04:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: skopjance

Sto da pravime Ema $ cekame zeleno svetlo [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] od tebe da ni dades malku nadez [sm=lev.gif][sm=lev.gif][sm=lev.gif]

Ako e za zeleno svetlo i nadez....osekjam deka site ke vidime [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] ovaa 2013 , a site sto veke gi videle ke castat mekici [sm=smiley1.gif]...nema gubenje nadez,crveni svetla i slicno....samo [sm=nosecka.gif] i [sm=duda.gif]....




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (26.1.2013 22:53:26)

zdravo devojki ne znam kaj da pisam pa rekov aj tuka, vaka sega menzis imav na 11 januar sega a mi dojde na 25 januar Znaci na 15 den.
mockata mie krvava zar crvena i mi padna parce meso vo solja dodeka mocav golemo kako tapa
od coca cola :( i na uloskata crni krvavi sitni parcinja? sto moze da e ova
i koga dobiv nemav ama bas nikakvi bolki sega koga mocam se cedi krv od mene sto e rabotaca dali e od inekcijte sto gi primav i prekinav so ivf deka znaete sto mi se sluci so taa doktorkata.




zansen -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 0:34:43)

Pa mislam deka treba odma da se javis kaj ginekolog da ne ostavas na slucajnost....




Ummu_Ajna -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 1:02:43)


ИЗВОРНА ПОРАКА: zansen

Pa mislam deka treba odma da se javis kaj ginekolog da ne ostavas na slucajnost....

sabajle treba da odam ja mu se javiv toj mi rece ne e nisto ne se plasi ti se poremetiø ciklusot od inekcijte sto si gi primila




cacisk -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 10:38:47)

Ummu_Ajna obavezno razgovaraj so ginekolog. Moe mislenje e da pauziras barem 1-2 od sekakvi stimulacii i hormoni, da ti se vrati ciklusot vo normala i da se iscistis. Nemoj da brzas znam site sakame sto pobrzo da sividime [sm=rozacrtici.gif] no ne e igracka so hormonive.




Lina* -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 14:03:08)

Neznam sto i kako da pisam,posle 5 dena ineksii od 4 fostimoni kaj mene nema nikakva reakcija,E2 mi e 117 znaci rezultati nikakvi,doktorov za glava se faka.Sega mi zgolemi uste dva dena po 6 fostimoni na vo ponedelnik pak na kontrola.Neznam sto se slucuva so mene,mnogu mi e strav deka nisto nema da bidi a isto i strav me faka od tolku hormoni [sm=smiley19.gif]




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 14:30:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Lina*

Neznam sto i kako da pisam,posle 5 dena ineksii od 4 fostimoni kaj mene nema nikakva reakcija,E2 mi e 117 znaci rezultati nikakvi,doktorov za glava se faka.Sega mi zgolemi uste dva dena po 6 fostimoni na vo ponedelnik pak na kontrola.Neznam sto se slucuva so mene,mnogu mi e strav deka nisto nema da bidi a isto i strav me faka od tolku hormoni [sm=smiley19.gif]


Lina mila,moj sovet e,zaboravi go rezultatot,opusti se i ke vidis deka na sledna kontrola ke bide se super.Veruvaj se e do psihata...ne misli na toa,veruvaj deka ke bide se super i opusti se. Ajde pa pisi kako si pominala na kontrola i neka ne te fakja panika . Cekam ubavi vesti ! [sm=smiley31.gif].




skopjance -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 15:57:24)

Lina ne se sekiraj i jas so moeto prvo IVF bese povleci potegni. Sekoe idenje bese so strav dali ke ima nesto, doktorot mi vikase ne odi dobro ama ima nadez. Sekoe idenje ne se znaese dali ke ima punkcija.Posledniot pat koga bev na kontrola rece sega e dobro odev do kraj ama ne mi bilo pisano [sm=duda.gif]
Taka ne gubi nadez ne e se izgubeno i jas isto taka primav mnogu hormoni. Suprefact po kolku primas?
Vtoroto IVF koga go pravev po greska porano go namaliv suprefactot i imav poveke, pokvalitetni JK duri i zamrznav ama pak nisto. Koga bev kaj Petanovski na konsultacija mi kaza deka sum napravila dobra greska taka sto slednoto IVF ke primam pomalku suprefact.

Ema$ se blizi denot D.Kako se custvuvas, koga treba da oravis test?
Ti drzam palci!!!!!!!!
Ti ja pustam set_a sreka [sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif]




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 16:05:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: skopjance

Ema$ se blizi denot D.Kako se custvuvas, koga treba da oravis test?
Ti drzam palci!!!!!!!!
Ti ja pustam seta sreka [sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif]

skopjance ... sitno , sitno brojam..uste dva dena [sm=smiley1.gif] e posle toa ke bide sto ke bide [sm=smiley20.gif] super se osekjam,...ama kako da go cekam ne denot D , tuku denot T=test :))) [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif] iskreno ne znam ni sto treba ,ni sto ne treba da osekjam,ednostavno ke pocekam da dojde denot , ne deka ne me fakja panika ama ja ignoriram...[sm=smiley36.gif]




Lina* -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 17:15:54)

Skopjance jas voopsto ne primam suprefakt a iskreno neznam ni za sto se prima??




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 20:01:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Lina*

Skopjance jas voopsto ne primam suprefakt a iskreno neznam ni za sto se prima??

Lina* Suprefact se agonisti , inekcii koi najcesto se davaat subkutano,t.e.potkozno vo ramo ili stomak i koi sluzat za da gi smiri prirodnite hormoni i se koristi kako stimulator. Se nadevam deka ne gresam,ama e taka neka me popravi nekoja od RR.
jas za SUPREFACT od tuka zemav informacii....http://home.intekom.com/pharm/hmr/suprefac.html , a eve i sto najdov togas za niv U toku vještačkog ciklusa koji neposredno prethodi stimulaciji i intervenciji posebno će biti naznačen dan kada treba početi sa upotrebom agonista. U ovoj grupi medikamenata, koji se koriste u cilju potpunog smirivanja Vaših prirodnih hormona, daleko najpopularniji preparat je Suprefact, koji se primjenjuje u vidu svakodnevnih potkožnih aplikacija. Postoje i preparati agonista u vidu depo injekcija, koji se daju u jednoj jedinoj injekciji i polagano i ravnomjerno otpuštaju djelotvornu supstancu, ali su i znatno skuplji.

Ako se odlučite za Suprefact, onda je neobično važno da injekcije dobijate u isto vrijeme (granica tolerancije +/-jedan sat). Mjesto aplikacije je nadlaktica ili donja polovina prednjeg trbušnog zida. Injekciju možete dati i sami sebi, jer to nije ni malo strašno. Jednom započeta terapija Suprefact-om prekida se isključivo u dogovoru sa ordinirajućim ginekologom.
Pozdravce mila i ne se sekiraj,ako e potrebno sigurno tvojot doktor ke znae [sm=smiley1.gif]




cacisk -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 20:45:28)

Ema$ uste malku ti ostana tebe? Uste kolku dena? Sigurna sum deka testot ce bide pozitiven. Kako gi pomina ovie 2 nedeli? Imase nekoi nelagodnosti ili kafeav iscedok? Jas od drugiot Ponedalnik pocnuvam soSuprefakt. pa zdravje kon krajot na Februar ce vidime kako ce bide.
Pozzz i cekame ubavi vesti[sm=bravo.gif]




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 20:59:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Ema$ uste malku ti ostana tebe? Uste kolku dena? Sigurna sum deka testot ce bide pozitiven. Kako gi pomina ovie 2 nedeli? Imase nekoi nelagodnosti ili kafeav iscedok? Jas od drugiot Ponedalnik pocnuvam soSuprefakt. pa zdravje kon krajot na Februar ce vidime kako ce bide.
Pozzz i cekame ubavi vesti[sm=bravo.gif]

Uste mnoguuuuuu malku ,uste 2 dena do test [sm=smiley20.gif] Nemam ni nelagodnosti , ni iscedok,edinstveno od vag.gel se pravat kako grutcinja i se isfrlaat pri mokrenje,ama ke pomine. Sega za sega e super...najmnogu se raduvam sto dva osnovni simptomi za dobivanje gi nema,edniot e mozolceto koe sekogas mi se pravi,a vtoriot simptom e mnogu sum vredna po doma pred ciklus [sm=jezicek.gif] ne ni zabelezav koga pominaa ovie 12 dena,ama mozno e ovie dva da se doolgiii [sm=smiley36.gif].Ti posakuvam uspeh , fevruari e ubav mesec za najubavi vesti ! Se ke bide i ke pomine,samo opustise i.....[sm=smiley20.gif] Pozdravce i te [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




iviv -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 21:25:05)

ajde Ema osekam ke bide [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] jas na 10 den napraviv preku mokracqa i si pokaza pozitiven a veke na 12 neden beta hcg preku krv si pokaza 266 taka da mila mislam deka uste utre mozes da si napravis test ako sakas ke bide tocen so sigurnost :D ako denska ti 12 den .
Inace da za suprefaktot i jas so prvoto ivf go primav vo pogolema doza i ne rastea folekuli pa na kraj koga skorz go namalija porasnaa ama sigurno bea nekvalitetni pa zatoa i ne bese uspesno ivf ,vo vtoroto ivf go primav lekot vo minimalna doza i se bese e ok




Ema$ -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 21:38:34)

iviv imam test doma,ama nekako mi fufka :))))))))) i mm vika idi proveri , samo poubavo da si pocekam a? [sm=smiley36.gif] moze do vecer da vidam ako soberam hrabrost......[sm=smiley20.gif]


lazammmmmmmmm doma sum imala samo Be Safe-test za ovulacija hehhehehhe ke si cekam i ke uzivkam uste 2 dena [sm=smiley1.gif]




Kolachence -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 21:55:27)

Ajde Ema$ stiskame palci. Site navivame za tvoite [sm=rozacrtici.gif]
Samo uste dva dena!
Pozdravce i uzivkaj si!




Didi80 -> RE: Вештачко оплодување IV дел (27.1.2013 22:05:59)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lina*
Neznam sto i kako da pisam,posle 5 dena ineksii od 4 fostimoni kaj mene nema nikakva reakcija,E2 mi e 117 znaci rezultati nikakvi,doktorov za glava se faka.Sega mi zgolemi uste dva dena po 6 fostimoni na vo ponedelnik pak na kontrola.Neznam sto se slucuva so mene,mnogu mi e strav deka nisto nema da bidi a isto i strav me faka od tolku hormoni [sm=smiley19.gif]


Lina a terapija primas po dolg ili kratok protokol ili na priroden ciklus?me zbuni kako ne primas superfakt!!!

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ema$
Uste mnoguuuuuu malku ,uste 2 dena do test [sm=smiley20.gif] Nemam ni nelagodnosti , ni iscedok,edinstveno od vag.gel se pravat kako grutcinja i se isfrlaat pri mokrenje,ama ke pomine. Sega za sega e super...najmnogu se raduvam sto dva osnovni simptomi za dobivanje gi nema,edniot e mozolceto koe sekogas mi se pravi,a vtoriot simptom e mnogu sum vredna po doma pred ciklus [sm=jezicek.gif] ne ni zabelezav koga pominaa ovie 12 dena,ama mozno e ovie dva da se doolgiii [sm=smiley36.gif]


Emce ajde [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]podrska za tebe[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] pa pobrzo da jadam torta i da te vidam[sm=nosecka.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>