RE: Опрема за новороденче (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Што ми треба за новороденче?



Порака


Lacrymosa -> RE: Опрема за новороденче (11.9.2013 15:56:10)

јас вчера бев У шопинг... му купив убаво ќебенце, веќе имав плик што не се отвара скроз како пелена туку само страните се отвараат пош ми се виде интересен... напред е како кукла и затоа не за нешто, веќе имав и пелена со патент што се прави како ќебенце. после му купив како од тие горе што се на сликата два комплета. едниот лилав,а другиот бел со точкички со се капче, ракавички и лигавки и такви ситници, бањарче едно купив, послеее... едни шпилхозни плишани што ги одбра мм ама ич не ми се свиѓаат. некако и немаше баш нешто интересно пош предодна сезона е, уште имаат со кратки ракави по продавници. Од збес и будалаштина му купив покрај другите и едни чорапчиња со чипкичка и една марама триаголник за на главчето, онака фраерска ептен е. и јаготка на шлагот му купив и фустанче.. мислам сите ми се згазија од смеење ама неможев да одолеам, беше така бело со чипкичка целото ... два дена го сонував и денеска од црни ноќи си дремев пред продавницата додека да отворат за да го купам... е со него ми одеа и хулахопки ама ја зезнав изгледа бојата пош зедов бели па некако не ми оди цело да е во бело, па ваљда ќе земам во боја и горе капче во боја да биде шаренко... си доби и балетанки и како пантофчиња и една постелнина... денес сме во план за количка и уште ни останува од најбитното уште една постелнина и кадичка и уште некои шпилхозни.. уфф
само ги редам и ги прередувам и се воодушевувам.. :)




Hunny -> RE: Опрема за новороденче (11.9.2013 18:45:43)

Лакримоса ме врати во периодот кога бев бремена [sm=smiley1.gif] И јас така правев, па алиштенцата само ги гледав и прередував, па пак ги перев и така:) Ама мој совет сега , кога би чекала второ дете би го купила само најпотребното. Фустанче , знам дека ти е мерак, ама на толку мало бебуле не знам колку ќе му го облечеш. Леле кога ќе ми текне колку се потресував за облеката со која ќе го изнесам од болница, се утепав од барање комплетче како што си замислив, а кутрото мое бебче пропадна во него:)




elenak -> RE: Опрема за новороденче (11.9.2013 18:54:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny
Леле кога ќе ми текне колку се потресував за облеката со која ќе го изнесам од болница, се утепав од барање комплетче како што си замислив, а кутрото мое бебче пропадна во него:)

Исто, цела Македонија ја превртев за еден комплет со фустан,чевлички и капче од Бебето што го видов во каталог и си пукнав од мака оти не го најдов. И после пак од ќејф купивме фустанче слично такво со чипки за 5 мин, од болница до дома. Се изнамачи сестрата што ја облекуваше. А не да и беше големо, смешки.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Здравје за второ шпилхозни само, најпрактично.




rina13 -> RE: Опрема за новороденче (11.9.2013 19:09:23)

За бебенца родени летно време е лесно, има многу убави фустанчиња од памук со дел одоздола како боди ем лесно се облака ем е практично.За поладно време сепак би избрала некое памучно комплетче или шпилхозни. Јас ја изнесов малата од болница во боди и комплетче панталончиња со ногавички и горно блузиче. Ништо посебно, некако во сите тие трчаници не ни помислив за нешто посебно за нешто свеченко, не му придадов значење гледав само да си отидам дома.




Bebuska na mama -> RE: Опрема за новороденче (4.10.2013 9:44:58)

Zdravo, bi sakala da ve prasam vas poiskusnite koga kupuvavte alista za bebinjata najcesto koja golemina ja kupuvavte zatoa sto jas ne znam dali da zemam za novorodence ili za 3 meseci, edni vikaat brzo ke ti izrasne se kupi si pogolemo, ama jas nekako ne znam sto da pravam, dajte predlog :)




sandriana RR -> RE: Опрема за новороденче (4.10.2013 10:25:09)

За почеток земи неколку (3-4) боди за возраст од 0-3 месеци, или 50-52ка бројче, и неколку пара толкави шпикозни или друг вид горна облека, а другите нека бидат и поголемки облеки. Во принцип бебињата бргу ја израснуваат гардеробата, но сепак, не е пријатно и за нив да бидат во несоодветна, преголема облека.




DuffytheDuck -> RE: Опрема за новороденче (4.10.2013 12:33:13)

Bebuska na mama, јас не сум од поискусните, и мене ми е прво дете ама ќе ти кажам што купив: имам по неколку ствари (боди, ѕиврички, шпихозни, пижамчиња) што се 50-56, односно 0-3 месеци и имам неколку што се 62 или од 3-6 месеци. Меѓутоа има разлика од алиштенце до алиштенце иако се ист број. Некои се поголемки и пошироки некои потесни. Во секој случај мислам дека за почеток е доволно да имаме по неколку ствари па ќе докупуваме што ни треба.




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (4.10.2013 14:16:58)

Мојот заклучок за овие 1,5 месец се дека зависи од каде е гардеробата во однос на бројката и зависи колкаво ќе се роди бебето односно како ќе напредува.Затоа ние имавме купено 5 боди, 2 шпикозни и еден комплет.
За овие 1,5 месец пример бодињата од Џамбо и едно друго место се 0-3 а веќе се кнап поради широк повој.Од широкиот повој зависи и облеката односно бодито.
Добро направивме и сега си докупуваме,нормално е во меѓу број па сега да е нешто подолемно во нозе и рачиња.Затоа според мене не се прави залиха се се докупува.[sm=smiley1.gif]




zzaa -> RE: Опрема за новороденче (4.10.2013 14:37:13)

Dovolni ti se 3-4 bodinja od 0-3 meseci i taka brzo ke gi izrasne i brzo se speruvaat osobeno tie od zambo veke za nekolku prereja se speruvaat. Sa spikozni treba da mu bidat od 0-3 meseci pa da ne pliva vo niv i od tie 2-3 para dovolni se.I taka ke ti dojdat na povojnici i ke ti donesat, a za posle ke si kupuvas so ti pritreba.




Bebuska na mama -> RE: Опрема за новороденче (5.10.2013 13:13:33)

Fala Vi mnogu na sovetite sega ke mozam da se pripremam poleka [sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Опрема за новороденче (12.10.2013 13:35:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snow Queen

Колку се практични овие кадички, и колку време го искористивте овој производ, до која возраст?
[img]http://www.encimenci.com.mk/images/artikli/293126v.jpg[/img]


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Snow Queen, ние го имаме овакво, значи исто само различна боја, и нам ептен ни беше практично и корисно и го користевме сигурно до година и пол (кадичка), ако не и повеќе, бидејќи престанавме да го користиме некаде на почетокот на летово, значи имаше малку повеќе од година и пол. Веќе му беше мало - конечно [sm=smiley36.gif]
Даска за пресоблекување може да ја користиш пократно за некој месец отколку кадичката, ама сепак ете нас ни се беше многу искористено.





Snow Queen -> RE: Опрема за новороденче (12.10.2013 18:55:53)

Mоите ми спомнаа пари да му остават на бебето првиот ден, ама после мајка ми ми вели не, боље ситно некој денар да спуштам за да не биде без ич, и поклон да донесам-инаку парите ќе се потрошат. Па затоа ми го купи ова, како поклон за дента кога ќе дојдеме од болница.
[img]http://i1208.photobucket.com/albums/cc366/photo-dp/RiD%20forum/41A0430043404380447043A04300_zps749e8ee8.jpg[/img]




masa -> RE: Опрема за новороденче (14.10.2013 10:59:10)

Супер поклон,со здравје да си го користите.И јас добив слична кадичка и ептен е згодна и за бањање и за предоблекување.За бањање ја користевме до 1,5 година,односно до второто лето,па се префрливме во купатило,а и секако тешка веќе беше.За пресоблекување ја користев уште може година дена додека седеше мирна горе.Ептен е практично без да се наведнуваш,а и неможе да бега,сега се бркаме по соба [sm=smiley36.gif]Кај мене само има полица плус доле што ептен ми се наоѓаше за пелени,влажни,павловиќева и сите други кремички си стоеа таму.




Lacrymosa -> RE: Опрема за новороденче (17.10.2013 15:59:00)

да си прашам нешто: каква кадичка е најпрактично да се земе. Гледав на фб страната од Локо Кроко некои со две делчиња од кои едното ваљда после се ваѓа и ми изгледаа симпатично и практично и поразлично од тие што ги имам гледано кај нас. само имаше неколку видови и некако неможам да се одлучам. Практични се тие дводелните или само фрлени пари?




elenak -> RE: Опрема за новороденче (17.10.2013 23:09:40)

Ние ја имаме оваа како на сликата од Сноу Квин и ми беше многу практична. Само моево дете не е од ,,мирните,, па ја баталивме кога почна да се превртува сама, со оглед на молскавичната брзина со која го правеше тоа ми беше многу побезбедно на гарнитура да ја пресоблекувам. А кадичката може подолго да се користи, ние негде до кај година. После купивме поголемо обично корито и во тоа се бањаме уште.
Како и да е, права ствар е, за бебиња посебно, кога по 10 пати во ден пелена менуваш барем кичмата не страда.




Felly RR -> RE: Опрема за новороденче (17.10.2013 23:57:59)

За кадичка за бебе, имаме и посебна тема. Таму ќе префрлам и некои од постовите кои се однесуваат на тоа. КЛИК.




lekokrila -> RE: Опрема за новороденче (1.12.2013 12:12:11)

majki na temperatura od 22/3 stepeni kolku treba da bide obleceno bebe od 2 meseci jas na moeto bebe mu oblekuvam bodi, dzivricki, carapcinja,spikozni i elece i posto kaka zeleno domasnite me ubeduvaat deka ne e dovolno obleceno deka mu e ladno a ako ja oblecam poveke se poti vo glavceto




Felly RR -> RE: Опрема за новороденче (1.12.2013 13:16:06)

Лекокрила, за облекување на бебето во зима имаме дискутирно ТУКА. Таму ќе го префрлам и твојот пост.












tnade -> RE: Опрема за новороденче (7.1.2014 20:35:59)

ее на оваа тема мене ми е полесно, второ женско....здравје нека помине василица и поцнуваме со подготовка на опремата за бебето.....имамае се од дадичка е сега треба да се види што зачувала дада за сестричката, се разбира ќе купиме по нешто ама воглавно подготвени сме [sm=bravo.gif]




sonc90 -> RE: Опрема за новороденче (3.3.2014 1:40:59)

zenski ke ve zamolam za sovet...sakam da udram malce na soping da pocnam da kupuvam bebeski raboti i gledano od ona sto e do sega pisuvano mi treba vasa pomos-posebno od onie sto rodile vo leto...mene mi e termin 01.07. i sakam da znam sto da kupam za bebe vo leto rodeno?t.e. sto se mi treba za leto? ne sakam da se zatrcam i da iznakupuvam se pa posle da ne gi obleceme ni ednas...




sandriana RR -> RE: Опрема за новороденче (3.3.2014 11:35:57)

sonc90, ќерка ми се роди на крај на лето - 31.08, ама пак беа жештини.
Дење беше облечена во боди на куси ракави и шпикозни на куси, но секогаш со чорапчиња. А за навечер памучни тенки боди на долги и долни шпикозни со стопалца.
Значи, неколку летни бодиња, неколку пара летни шпикозни и куси чорапчиња ти се најнеопходни, и 2-3 пара тенки памучни бодиња и шпиозни на долги за навечер.




vikce25 -> RE: Опрема за новороденче (28.4.2014 15:45:43)

Zdravoo...bidejki veke se blizi vremeto pocnam da setam po prodavnici i da kupuvam za bebceto moe[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif] Termin mi e pocetok juli...pa da ne se matkam bezveza nekoja so iskustvo da mi kaze sto se mi e poitrebno za bebceto(prvo mi e ne sum bas iskusna vo toa :D :D) pozz do sitee i site so lesno da si gi docekate bebcinjataa [sm=duda.gif]




sonc90 -> RE: Опрема за новороденче (9.5.2014 3:58:20)

vikce25 za tebe vazi istiot sovet sto mi go dadoa pogore na mene...jas si prasav i pedijatar i dobiv vakov odgovor:garderoba br 56 za novorodence(jas si kupiv i 56 ili potocno za 0 meseci i za 3 meseci),ti trebaat i po kratki i po dolgi zaso prvite 2 nedeli treba bebeto po dolgi da bide bidejki vo majkata e naviknato na temperatura od 36,7 c sto znaci treba da mu bide potoplo...potoa moze da pocne so kratki rakavi,ti trebaat bodinja, spikozni, corapcinja, rakavicki, kapcinja, pantoloncinja, benkici, pampers, svedski i tetra peleni (od prilika 20 tetra), kadicka, peskir, nozicki za nokti, cetka za kosa, 1-2 cucli,2 sisenca, bivacin, gazi, kozmetika za banjanje i posle banjanje...i veke ne mi teknuva... pak ke kazam ova e se od pedijatar kazano a jas licno imam sve od spisok osven benkici t.e. imam samo 1 megjutoa imam nekolku spikozni na dolgi i zatoa mislam deka ne mi trebaat tolku benkici zaso sepak e leto,da bese zima ok,ke kupev ama za leto mislam deka e dovolno samo spikozni na dolgi...nz, nekoja od poiskusnite ako moze neka me popravi zaso i jas bas u juli treba da se porodam so prvo pa ova samo od kazano go zboram... pozz i se nadevam ti bev od nekakva pomos




sandriana RR -> RE: Опрема за новороденче (9.5.2014 10:36:46)

osven benkici t.e. imam samo 1 megjutoa imam nekolku spikozni na dolgi i zatoa mislam deka ne mi trebaat tolku benkici zaso sepak e leto,da bese zima ok,ke kupev ama za leto mislam deka e dovolno samo spikozni na dolgi...nz, nekoja od poiskusnite ako moze neka me popravi zaso i jas bas u juli treba da se porodam so prvo pa ova samo od kazano go zboram... pozz i se nadevam ti bev od nekakva pomos

Мој предлог е повеќе боди бенкици памучни, со долги, а не шпикозни. Значи, комбинација на боди и долни шпикозни - зиврички за најтоплите денови, а кога ќе залади, вклучете шпикозни.




sonc90 -> RE: Опрема за новороденче (10.5.2014 1:59:51)

ete ko sto rekov poiskusnite neka me popravat...dobro e sto postoi forumov pa ima koj da ne posovetuva i da ni kaze...fala sandriana RR,sepak jas ke te poslusam i ke si kupam i benkici,podobro taka otkolku da se zeznam pa posle da trcam...pozz




Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>