RE: Опрема за новороденче (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Што ми треба за новороденче?



Порака


peperutce2 -> RE: Опрема за новороденче (9.1.2013 8:52:24)

Zdravo mamicki jas sum 31 nedela i da vi kazam se iznakupuvavme alistenca kadicka, relaksator,krevetce svekrvica kolicka moite zemavme lulaska od plasticarite epten mi ja falea prijateli se mesti na 3 nivoa od novorodence do pogolemko mi kazaa deka e super za uspivanje onie sto se kako na stalaza i lulaskatae kako sediste od kolicka si se mesti lele kolku slatki se odvaj ja cekame Mila da dojde[sm=angel.gif]




*devojce* -> RE: Опрема за новороденче (15.1.2013 13:07:07)

Zdravo mamicki.Jas sum 14ta nedela i slucajno kliknav na forumov mislam deka mi e seuste rano za kupuvanje.Megutoa sve sto procitav od spisocite bese za zimski bebinja.Moevo zdravje boze treba da se rodi vo Juli.Ima li nekoja majka na letno bebe da mi kaze sto sve mi e potrebno za detevo :)




Ikana -> RE: Опрема за новороденче (25.1.2013 8:20:25)

Здраво девојче, честитки за бременоста, со лесно и еве вака јас отприлика ќе ти кажам што ми требаше мене за бебето:

1. Боди на кратки ракави (летни) - што повеќе ќе купиш, толку помалку ќе переш, јас би рекла околу 10 парчиња. (Број 56 по наше или 1 број поголем од ова)
2. Боди на долги ракави (да се најдат) - околу 3 или 5 парчиња
3. Тетра пелени (јас купив 10 парчиња, но не за повој туку за покривање, како подлога во количка итн...но можеш да земеш околу 3 парчиња)
4. Капчиња ние не користевме, иако М е зимско бебе, само за надвор едно дебело.
5. Ракавички за рачињата памучни, за да не се гребе бебето, 3 парчиња.
6. Чорапчиња - 5 парчиња
7. Некое фустанче, или шорц и маичка за шетање, можеш и летни шпилхозни, тенки и памучни.
8. Ножички за сечење нокти
9. Топломер
10. Пумпица за нос чистење
11. Пелени за еднократна употреба
12. Јекодерм и павловичева
13. Бебешки шампон
14. Влажни марамици и памукчиња на парче
15. Цуцли лажалки (ако користиш) и шишиња за млеко (НУК ти се најдобри, големина на цуцла 1, со отвор М)
16. Бањарка бебешка
17. Бебешка постелнина - земи си 2
18. Подлога за душек, онаква пластифицирана, да не пропушта, ја ставаш под постелнината
19. Некое тенко памучно ќебенце, земи си 2, не смееш да го претоплиш бебето
20. Креветче
21. Количка и транспортер
22. Можеш и релаксатор ако сакаш да земеш
23. Пумпица за молзење
25. Ние имавме стерилизатор за шишиња, но можеш и да ги вариш во тенџере
26. Четка за чистење на шишиња
27. Крема за брадавици, да не ти се прават рагади
28. АД млеко, ако не доиш, Аптамил е најдобро според мене, број 1
29. Играчка за над креветчето, или некоја друга играчка, ако ти е мерак, ама до 2 месеца нема да ги разбира бебето.

Ако ми текне уште нешто ќе ти напишам.


ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

Zdravo mamicki.Jas sum 14ta nedela i slucajno kliknav na forumov mislam deka mi e seuste rano za kupuvanje.Megutoa sve sto procitav od spisocite bese za zimski bebinja.Moevo zdravje boze treba da se rodi vo Juli.Ima li nekoja majka na letno bebe da mi kaze sto sve mi e potrebno za detevo :)




Ikana -> RE: Опрема за новороденче (25.1.2013 8:59:33)

Ми текна уште нешто[sm=smiley36.gif]

30. Кадичка за бањање
31. Подлога за пресоблекување или комода со кадичка и фиоки (капакот се спушта, и имаш подлога за пресоблекување)




vesna 18 -> RE: Опрема за новороденче (29.1.2013 20:42:19)

Jas si kupiv 2 tenki kebenca na dormeo, bea nesto na popust i super se.Iskreno ni za prvoto ne koristev vrekicka za spienje ni sega.Inace kaj nas temperaturata e 25-26 stepeni pa taka i da se otkrie ne e taka strasno zatoa sto e toplo.




*devojce* -> RE: Опрема за новороденче (31.1.2013 17:27:02)


Ikana fala ti mnogu, mnogu mi pomogna za prvovo moram da ucam za ponatak zdravje ke znam.




Hestija -> RE: Опрема за новороденче (11.2.2013 17:05:53)

Драги мамички, како што ми се ближи крајот на бременоста така паниката расте. :) Прво бебче ми е, па имам многу прашања...
Прво, каде да купам оригинал павловичева и која е оригинал (онаа розевата или кремастата)?
Второ, каде да најдам убава и квалитетна постелина и кебенца за бебето?
Трето, со кој прашак е најубаво да му ги исперам првите алиштенца, оние кои ќе ги носиме во болница и се останато што ми треба за бебе (постелнината, кебенца и сл.)?

Ви благодарам. [sm=smiley1.gif]




Ikana -> RE: Опрема за новороденче (11.2.2013 17:41:12)

1. Originalna pavloviceva
[img]http://www.nonstopshop.rs/cms/flick/prodimg/mediadb/largeimg/3302.jpg[/img]
2. Struzanka moze da ima ubava pamucna postelina, Mothercare isto samo poskapi se malce, Prenatal, itn...
3. Bonux, Duel Baby Sensitive




Hestija -> RE: Опрема за новороденче (11.2.2013 18:56:44)

Ikana, благодарам на инфото, претпоставувам дека павловичевата можам да ја најдам во некоја од аптеките.
Уште нешто во меѓувреме, дали купувавте шишенце за млеко и цуцла лажливка за новороденче?




Ikana -> RE: Опрема за новороденче (11.2.2013 19:00:49)

Јас искрено си купив шишенце НУК, големина на цуцлата 1 со отвор М.
Цуцла лажалка исто на НУК купив, големина 1 од 0-6 месеци.
Може и да не ти требаат, ама јас од мерак си купив [sm=smiley1.gif]
Павловичева имаш во сите аптеки и некои маркети како Веро.




Regina -> RE: Опрема за новороденче (11.2.2013 19:02:57)

Хестија јас за моето бебче имав купено две шишенца за млеко и цуцла.Некое време немав млеко па морав да и дадам адаптирано, така да требаше ми шишенце. Ти си земи имај си за секој случај. А земав и цуцла на почетокот не и ја давав првите две недели зошто немаше многу потреба повеќе си спиеше, плачеше само за цицање а потоа почнав да и ја давам, малку колку дасе залаже и да заспие. И сега не практикувам многу да и ја давам.




angelce83 -> RE: Опрема за новороденче (11.3.2013 12:12:19)

Zdravo ringerajki, jas sum 25 nedela i poleka pocnuvam da se spremam za bebeto..rano mi e uste znam ama pocnav da kupuvam nekoi alistenca sto mi se svigaat. E sega me interesira od iskustvo da mi kazete neznam koga kupuvam dali da kupam od 0-3meseci ili direktno od 3-6meseci, site mi kazuvaat razlicno. Terminot mi e kraj na juni sto znaci kje bide letno bebe pa kazete mi na sto da obratam povekje vnimanie. Vekje kupuv nekoi bodinja no na dolgi rakavi od Mothercare od 3-6meseci i mene mi izgledaat mali[sm=smiley1.gif] e sega sakav da zemam na kratok rakav i neznam dali da bidat od 0-3 ili 3-6? Please za sovet???




Pepelaska * -> RE: Опрема за новороденче (11.3.2013 12:18:31)

Мислам подобро ке ти биде да си земеш од 3 6 месеци , одма ќе му се смалат на бебчето , а и летните не се користат многу вака може ќе му чинат и за следниот јуни [sm=smiley1.gif]




meU87 -> RE: Опрема за новороденче (11.3.2013 12:49:02)

И мене некои од оние кои ги купив ми изгледаа мали, но не беше така, веројатно не бев навикната сеуште [sm=smiley1.gif]
Е сега и оние што ги купив поголеми пр. бр. 74 ни станаа точни на 4 месеци.
Нема некое правило најискрено околу бројчињата, посебно не за бебе.
Ние имаме 5месеци а сите алишта кои ни се точни се за 12м.
Јас би ти дала совет да си купиш за 3м, за почеток, а после веќе ќе знаеш точно колкави ти требаат.




princessa -> RE: Опрема за новороденче (11.3.2013 13:03:29)

moeto prvo bebce se rodi na 1vi maj i imav od site golemini kupeno. Najmalata sto ja imav kupeno bese 56 i koga se spremavme za izleguvanje od bolnica za glava se fativ zasto se i bese golemo, znaci trebalo i edna 50ka da imam. Tocno e deka bebinjata brzo rastat no eve jas golemina 56 si koristev cel mesec. Ti trebaat 2-3 parcinja bodi na kratki no i na dolgi so broj 56 i 62. Majka mi mi imase kupeno od mkd komplet za novorodence od Pelister konfekcijata sto e i svarno ne se voopsto mali iako pisuvase na niv 56. Se iznanosi dobri 2-3 meseci. Sega se zavisi i od kaj kupuvas, ako se turski normalno e deka broevite ne im se bas tocni. Znaci imaj si spremeno po 2-3 parcinja bodi i barem 2 para spikozni so broj 56. Sega zavisi i bebeto kolkavo ke se rodi, ama obicno se ragaat od 47cm do 53 nekade, ama se e individualno, pa neli ako bebeto se donosi do kraj ili ako e masko/zensko.[sm=modricrtici.gif][sm=duda.gif][sm=rozacrtici.gif].
Eve so vtoroto termin mi e sredi na juli ama si imam od prvoto, ama sekako kupuvam i jas po nesto.
Najskapoto go kupiv veke: nova kolica i transporter nov, zasto stariot mi e vo mkd i ne bese udoben pa kupivme na maxi cosi. A kolica kupivme zasto prvata ni e mnogu golema i malata uste se vozi vo nea.[sm=smiley36.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

И мене некои од оние кои ги купив ми изгледаа мали, но не беше така, веројатно не бев навикната сеуште [sm=smiley1.gif]
Е сега и оние што ги купив поголеми пр. бр. 74 ни станаа точни на 4 месеци.
Нема некое правило најискрено околу бројчињата, посебно не за бебе.
Ние имаме 5месеци а сите алишта кои ни се точни се за 12м.
Јас би ти дала совет да си купиш за 3м, за почеток, а после веќе ќе знаеш точно колкави ти требаат.




angelce83 -> RE: Опрема за новороденче (12.3.2013 8:40:35)

I jas taka razmisluvam da kupam barem 2-3 bodinja i shpikozni da imam mali, a drugite raboti vednas da gi kupuvam od 3meseci pa nagore. I nekako mi e glupavo bebceto kolkavo i da se rodi pak e malo a site obicno kupuvaat pogolemi raboti i oni zalnite plivaat vo niv[sm=jezicek.gif] A inaku gledame isto i krevetce i kolicka..kolickite stvarno se najubavi na maxi cosi no i najskapi pa neznam uste se razmisluvam, a krevetce vekje najdov edno sto mi se sviga od Bertoni, saka go cekam saemot na bebe da izlezat sigurno kje imaat popust. E sega sakam samo da prasam uste nesto, dali koga kje kupuvam kolicka da kupam trio so se site 3dela(kolicka, korpa i transporter) ili samo kolickata i transporter? Nekoi mi vikaat zosto kje bide letno bebe korpata voopsto nema da ja iskoristis i sega neznam sto da pravam,prvo bebe mi e i se razmisluvam..ajde ve molam za sovet[sm=smiley1.gif]




Tanjicka -> RE: Опрема за новороденче (12.3.2013 8:45:26)

korpa ne ti ni treba, navistina nema koga da ja koristis




princessa -> RE: Опрема за новороденче (14.3.2013 17:06:13)

korpa ne ti treba voopsto. Mojata cuca se rodi vo maj i nitu ednas ne ja iskoristiv, a sega novata kolicka sto ja kupivme e dvodelna. Ima korpa koja se montira posebno i se koristi dodeka bebeto seuste lezi a otkoga ke pocne da se di se zamenuva so sediste.

MODERATOR: Zabraneti se nadvoresni linkivi




angelce83 -> RE: Опрема за новороденче (16.3.2013 19:59:52)

Lele mnogu mi se sviga kolickata princessa, takva baram i jas na tri trkala i bas crna so sivo[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Kazi mi od kaj ja zemavte i kolku pari?




princessa -> RE: Опрема за новороденче (16.3.2013 21:43:41)

angelce83 kolickata e so 4 trkala, prednite se pomali i se vrtat za 360stepeni, a golemite se pumpaat[sm=jezicek.gif]. Jas ja imam portokalovata varijanta i ziveam vo germanija. Ja poracav preku internet

klikni na portokalovata varijanta imas podatoci[sm=smiley1.gif]




angelce83 -> RE: Опрема за новороденче (19.3.2013 12:53:46)

Da princessa vidov i ja odposle deka e na cetri trkala[sm=smiley36.gif] super e, gi gledav i tuka kaj nas nesto takvo mi se sviga i mene, se nadevam kje najdam[sm=smiley1.gif]




Natasa981 -> RE: Опрема за новороденче (2.5.2013 11:54:16)

Ke imam epten letno bebe pa me interesira dali poveke ke mi bidat potrebni bodi so kratki rakavi ili onie na breteli ( preramki:) ..? Isto me interesira , kako se oblaka bebeto sred leto doma, samo po bodi i corapcinja ili i nesto plus? Ako zemam spilhozni, treba da se letni u smisol so kratki rakavi gore i kratki nogavici dole? Ke mi bide li potrebno da imam i nekoi maicki so kratki rakavi i bermudi, ustvari kolku od toa ke mi bide iskoristeno..? Prvoto dete mi bese zimsko bebe , za ova sega panika me faka dali ke mu gi potrefam alistencata, nejkam da zabegam so kupuvanje sakam samo najneophodnoto. Pozdravce do majkite sto cekaat bebenca vo juni/ juli !




Malecka23 -> RE: Опрема за новороденче (2.5.2013 12:44:41)

eheee moeto e vo avgust vo najtoploto se porodiv i ke ti kazam deka najiskoristena rab mi bea bodi so kratki rakavi.jas koga se vrativ od bolnica nadvor bese +40 bebce bese samo po bodi i corapcinja pokrienko so tretra pelenka.taka da mislam deka negde do septemvri ke gi koristis so kratki




Cvekelencule -> RE: Опрема за новороденче (2.5.2013 16:08:45)

Natasa 981 Моите две лептици мие се родени во лето првото мие 30мај а второто мие 24 јуни
Верувај во најубавите месеци лето е ке го облекуваш како што се облекуваш ти сакам да кажам мене ми викаат ако мене ми жежи и на бебто му е жешко ,со второто беше многу топло ја облекував боди со кратки раквчина и пантломчина кратки спихозни со кратки ногавици памучни со фустанчина јас и искрено имав многу и од првото ,и што ми се најдоја и за второто.А да не трупаш многу работи пошто е лето и се суи набрзина се така да пери носи ке правите [sm=smiley36.gif] поздрав И со лесно да си поминиш [sm=smiley31.gif]




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 11:47:26)

Времето си лета па редно е да се купува на големо [sm=smiley36.gif]Имам доста прашања [sm=smiley1.gif]

18. Подлога за душек, онаква пластифицирана, да не пропушта, ја ставаш под постелнината
*Ова ми е јасно ама дали е само подлога и одозгора оди постелнината,или е како чаршав и се прицврстува, каде ја има и одприлика цена

*Ова со броевите ми е збунка ,од 52 до 62 би дошло 1ца односно од 0-3месеци,а од 62 до колку би било 2ка односно од 3до6месеци?Негде се бројчињата во сантими 52,56 ,негде единечни ,негде 0-3 0-6.Дајте совет дали за до 40 дена да земам само од 0-3 месеци па после зависно како расте да купувам накнадно.

Краен термин 23 август [sm=nosecka.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>