RE: Опрема за новороденче (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Што ми треба за новороденче?



Порака


AnnaMolly RR -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 12:00:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Ke imam epten letno bebe pa me interesira dali poveke ke mi bidat potrebni bodi so kratki rakavi ili onie na breteli ( preramki:) ..? Isto me interesira , kako se oblaka bebeto sred leto doma, samo po bodi i corapcinja ili i nesto plus? Ako zemam spilhozni, treba da se letni u smisol so kratki rakavi gore i kratki nogavici dole? Ke mi bide li potrebno da imam i nekoi maicki so kratki rakavi i bermudi, ustvari kolku od toa ke mi bide iskoristeno..? Prvoto dete mi bese zimsko bebe , za ova sega panika me faka dali ke mu gi potrefam alistencata, nejkam da zabegam so kupuvanje sakam samo najneophodnoto. Pozdravce do majkite sto cekaat bebenca vo juni/ juli !


Срцка, Филип е во јуни роден (на 13 поточно). Јас веќе од 1 јули го облекував само по боди со прерамки или сократки, надолу голи ноџиња и реееетко кога облекував чорапчиња. Купи си повеќе работи со кратки и на прерамки, не толку со долги.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Времето си лета па редно е да се купува на големо [sm=smiley36.gif]Имам доста прашања [sm=smiley1.gif]

18. Подлога за душек, онаква пластифицирана, да не пропушта, ја ставаш под постелнината
*Ова ми е јасно ама дали е само подлога и одозгора оди постелнината,или е како чаршав и се прицврстува, каде ја има и одприлика цена

*Ова со броевите ми е збунка ,од 52 до 62 би дошло 1ца односно од 0-3месеци,а од 62 до колку би било 2ка односно од 3до6месеци?Негде се бројчињата во сантими 52,56 ,негде единечни ,негде 0-3 0-6.Дајте совет дали за до 40 дена да земам само од 0-3 месеци па после зависно како расте да купувам накнадно.

Краен термин 23 август [sm=nosecka.gif]


Меланија, купи си облека за 3-6 месеци, немој многу за 0-3 зашто за некоја недела веќе ќе и омалат. А овие ако се поголемки, барем подолго ќе ги носи.
Подлогата е најобична подлога што е од едната страна најлон, од другата памук. Се продаваат во Зегин единечно, по 13-15 денари парче. Мада јас вакви не сум користела за бебе, туку кога се одвикнувавме од пелени. Се става под чаршафчето. Се продаваат и со Кан бебе пелени, гратис се со големо пакување. Инаку, големи се колку една тетра пелена од прилика.




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 12:05:32)

Фала ти AnnaMolly [sm=smiley1.gif] што викаш па може поголемо ќе се роди па се брзо да му биде кнап,вака нека е поголемо.
Изумив да прашам и каде поточно е Бебето кај полицијата кај битпазар, некои ми спомнаат дека таму можело само на големо да се купува,па ако некој бил скоро таму нека пише каде е поточно.[sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 12:27:42)

Bebeto најлесно ќе го најдеш вака- од пластичарска улица ако се движиш накај БитПазар, на самото уклучување кон главната улица на БитПазар, од десна страна. Голема стаклена зграда е, нема шанса да ја утнеш. Мислам ме разбра [sm=smiley1.gif]




miana -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 12:30:29)

баш кај полицијата има една голема стаклена зграда и доле е бебето бутикот и ке видиш нема да утнеш...




dostickage -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 12:30:44)

Melanija, moj sovet ti e da kupis od se po malku. Ne se pretrpuvaj so nepotrebni alista od 3-6. Kupi onolku kolku mislis deka kje ti treba za pocetok posle i onaka kje dokupuvas ama so potreba a ne od tepka.
Ne mozes da predvidis kolku kje nadrasnuva bebeto. Nekoi napreduvaat po dve kila mesecno a nekoi po sesto grama. Ako nekoe bebe napreduvalo po kilo i pol togas normalno deka nema da gi iznosi malite raboti no ako napreduva po sesto sedumsto grama togas pak malite najmnogu ke ti trebaat. Ama vo sekoj slucaj toa ne mozes da go znaes duri ne se rodi.
Jas licno dobiv eden kup alista nma poklon od Bebeto  i toa se od tri do sest meseci demek kje gi nadrasenelo, ama ne gi oblekov nitu ednas zatoa sto V rastese vo dolzina a ne se debeleese. Dzabe lugeto dadoa pari koga jas pak si kupuvav sto mu odgovara na deteto.
Moj sovet e da si vidis zo Z imase do skoro preubavi malecki pamucni i tenki spilhozni za mnogu malku pari. Jas ne bi se vleckala po Bit Pazar zasto za istite pari kje si kupis mnogu poubavi. Isto i vo Struzanka imas eftini i ubavi pamucni raboti.




Ring -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 12:33:49)

Bebeto e odma do policijata , vo edna staklena zgrada , se gleda od plasticarka ulica , neli pravea novi kraci kako detelinka na plasticarskata ulica i vednas tuka e...nema sansi da ne go vidis
Inaku se kupuva i na malo i ima mnogu ubavi raboti ....kebencata im se son [sm=smiley1.gif]
A za pocetok dovolni ti se nekolku bodinja na kratki od 0-3 meseci, toplo e i brzo ke se susat....posle doaga septemvri i ke ti trebaat na dolgi , zasto veke zaladuva ....pa togas ke si kupis na dolgi, zavisi kako ke si raste bebusot.
A i ima mnogu razlika vo goleminata na bodinjata iako se ista velicina, na primer 56 od struzanka i 56 od nekoja turska firma moze da ne se isti
Moj sovet ne preteruvaj so alista, znam deka radosta e golema , ama mora da bides i prakticna.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Фала ти AnnaMolly [sm=smiley1.gif] што викаш па може поголемо ќе се роди па се брзо да му биде кнап,вака нека е поголемо.
Изумив да прашам и каде поточно е Бебето кај полицијата кај битпазар, некои ми спомнаат дека таму можело само на големо да се купува,па ако некој бил скоро таму нека пише каде е поточно.[sm=smiley1.gif]




dostickage -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 12:36:55)

Ako sakas raboti an Bebeto imas i vo Anzi vo Bunjakovec.




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 12:48:04)

Фала sandriana RR , miana , dostickage, Ring [sm=smiley31.gif]

Ќе го најдам Бебето супер ми објаснивте[sm=smiley1.gif] секогаш гледам да сум практичар па се надевам и сега [sm=smiley1.gif]
Повеќе ме влечеше Бебето заради кебенца,постелнина и такви работи па и боди.Ќе одам да ја видам разликата во цена.
Еве пример со Тритекс ,кај нас во Скопјанка бодињата се од 260 па нагоре а во Керфур се 220 ден, а коплет 3 бодиња беа докај 500ден.Не сум била во Анжи ама планирам да одам.
Во стружанка беа убави кебенцата од 250 ден и има избор а комплетитеоколу 700денари,

Ќе споредам секаде па ќе пишам да си знаат сите идни мамички.[sm=smiley1.gif]




dostickage -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 12:55:53)

Jas tie takvite raboti od tipot na kebenca gi kupiv od Anzi. Mnogu mi bese maltretiranje dalecinata do Bit Pazar.
A bodinja moja najtopla preporaka se od Mothercare. Okolu 2000 denari se 7 bodinja. Mala e razlikata po parce(30-40 denari).
Ako veruvas posleden pat imam kupeno bodinja pred godina i kusur od tie i gajle nemam.
Sum dobila na poklon turski ama site do edno mi se razlvekoa, iskrivija ili se sobraa.
Od Mothercare si kupuvav sekoja sezona po eden komplet i tolku. Nisto drugo ne mi trebase. Nitu dokupuvfav nitu nisto. Eve i na kumata i gi preporacuvav , i ona vtoro dete raste so bodinjata od Mothercare.
Koga ednas kje gi probas vekje nema da kupis drugi [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




dostickage -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 12:56:53)

Inaku od tie kompletite ne iskoristiv nieden [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 13:05:27)

Пишав пост и отиде во ветер ме одјави РР [sm=smiley36.gif]

Пред една недела бев таму и видов само единечни бодиња,имаше убаво комплети од 7парчиња околу 3.000денари.Кој не си прашува тоа му е [sm=smiley36.gif] Имаше стварно убави бодиња за машки не само класика плави,туку со портокалово,крем,жолто ... преубави [sm=smiley1.gif]

Кога ќе почнам со вежби на ГАК навраќање ќе одам пак ама сега ќе си прашам
Фала ти [sm=smiley1.gif]




Bethany -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 13:15:19)

Не се сомневам во квалитетот на MotherCare бодиња, туку што мислам дека треба повеќе од 7, посебно за мало бебе, бидејќи ќе поврати, бљуцне, на секое цицање, па да не е премногу скапо. За поголемите ок, доволно е, гледам по син ми.
Мене ми се допаѓа и квалитетот на Тритекс бодиња, јас ги плаќав по 250 ден. Тие ги имам користено и повеќе бидејќи материјалот е повеќе растезлив и можеш да земеш поголемо бројче. Пример краток ракав ќе носи и сега, а и таму на есен, па преку некое блузиче и пак ќе ги искористиш повеќе.
Значи мој предлог да од поквалитетните бодиња земеш дури и поголемо бројче оти ќе ги носи повеќе , а ефтините и после перење се соберат [sm=smiley36.gif] Ефтините ќе ти дојдат добро со оглед дека бебиња бргу растат и ќе ги прерасте и за неколку-пати-дневно-менување ќе ти се најдат.

Сепак не се претоварувај со облека, бодиња и 2-3 пара шпихозни, бидејќи е летно бебе. Купи најнеопходно и после лесно ќе докупиш што ти треба.

Таква подлога со мушама, јас немам користено со син ми, немаше ни потреба, а можеш да си земеш за секој случај, од тие поефтини што ги кажаа АнаМоли.

А да, и јас не купував од тие комплети, можеш да земеш еден за изнесување од болница, а инаку не се баш многу практични, а дојдат поскапи.




princessa -> RE: Опрема за новороденче (6.6.2013 14:41:25)

eve i jas posto sum vo iskcekuvanje na bebeto, imame uste 5 nedeli da spodelam iskustvo. Kupiv 2 para spilhozni golemina 56, edni tenki, drugi podebeli zasto kaj sto nie ziveeme bas i nema leto. Imam 3-4 bemkici od 0-3meseci; 3 bodinja na kratki rakavi br.56 i 5 imam na kimoni. Kupiv i na dolgi rakavi edno. Imam kupeno bodinja na kimoni br.62 edno 5 parcinja za ponataka, posto so dve deca neznam dali ke imam vreme posle[sm=smiley36.gif]. Dosta prakticni mi se i onie pantaloni so stapalca, ama tavi imam samo eden par sega za sega i kupiv edni spilhozni so kratki nogavici i kebence pleteno od konec, za da se pokriva vo kolica i za po doma. Mnogu e prakticno za vo leto. Kapicki 1-2 se dosta i rakavicki. Ligavcinja ne koristev za prvoto dete koga se rodi, imav so mene tetra pelena pa koga cicase i ja stavav pod glava za da ne se valkame ni ona ni jas. Tetra peleni ke ti trebaat edno 10komada zasto se stavaat vrz pampersot za da se drzat nozinjata rasireni, barem taka pravev jas ovde po preporaka od ortopedot.
Imav edna musama za koga ja presoblekuvav kerka mi da ne mi se izmocka, ama retko ja koristev zasto imam komoda za presoblekuvanje, baska i grbot ne boli[sm=bravo.gif][sm=smiley36.gif]
Imav za prvata kerka i jas kompleti od struzanka i super go iskoristiv. Vo kompletot imase spilhozni, bodi, bemkica, bluza,dzemperce, pantaloni so stapalki, kapa, rakavicki, ligavce i corapi. Toa majka mi go imase kupeno ama sigurno kostase okolu 1400-1500 denari.
Imam dosta alistenca od prvoto dete koe e devojce no sekako i od nea ke se iskoristat mnogu raboti.
I najvaznoto e da se ima super transporter i kolica, za toa najveke vredi da se potrosi.
Ne mi teknuva drugo vo momentot[sm=zmeden.gif]. A, za doenje pripremi se so eden gradnik za doenje pa posle maz ti neka ti kupi uste eden, ke vidis kolkavi ke ti se gradite i eden kup tamponi za gradnicite ke ti trebaat.




*devojce* -> RE: Опрема за новороденче (20.6.2013 13:34:43)

Jas kupiv 10 bodi na kratki,1 spihozni na dolgi,2para pantalonki so nogavicka i bez,bodi na dolgi 1, 2 kapcinja,rakavicki,pizamki,kebence tenkokomplet od struzanka so pantalonki,benkica bodi bez rakavi ligavce kapce,corapcinja i tolku .... ostatokot ke bide sobrani alista od bratucedka mi i toa sto ke dobivam na povojnica, mislam deka nema potreba od poveke




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (20.6.2013 13:42:28)

Какво е тоа комплетче,баш панталони со кебе и толку?Која цена е ?

Може и повеќе инфо не само што,туку и од каде и колку.[sm=smiley1.gif]
Вчера во Зара во Ситимол невројатно ,случајно влегов онака да си разгледам.Две боди бенкици со нитни спакувани за 500ден, и по две сапувани панталони со ногарче за 500ден ,и не ми се верува.Па изгледа да ги земем по едно од двете.
Друго инфо.Во три Бисери во Ангротекс имало исто боди бенкици со врзување,цена тука некаде 250 или 300ден.
Производи на Тритекс се најефтини во Керфур,три дезенирани бодиња со кратки за 589 ден.
Бевме во Бебето на битпазар и се разочарав,аманишто посебно ниту избор.Комплети со 10 парчиња,со 24 парчиња се над 2.000 ,немаше избор на боди со кратки што се пакувани по две, тетрата се 600ден,прслук за доење 600ден, комплет постелнина неверојатни 100евра [sm=zmeden.gif]

Што ќе видам плус ќе пишам[sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Опрема за новороденче (20.6.2013 13:57:06)

Во три Бисери во Ангротекс имало исто боди бенкици со врзување,цена тука некаде 250 или 300ден.

Не знам дали е таа иста продавничка - позади Три Бисери, односно позади зградичката со пошта кај Три Бисери, има уште една ниска зграда (каде има фурна) и продавниче за бебешки работи. Пред 2 години од таму ги купив боди бенкиците на врзување, со екстра квалитет за некои 180-200 денари.




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (30.6.2013 10:22:43)

Да знам за која,добро ме потсети кога бев пре 1,5 месец уште немаа со краток ракав.

Каде може да се најде убава торбица ама да е до 1.000ден?Ми можело и на Зелен пазар кај продавниците за ташни да има и такви ташни.
Од Џамбо,Базаро,Битпазар ми се некако исти, не барам премодерни, ама нешто друго од плави и розеви [sm=smiley36.gif]

Туку друго ме замисли,ако решам да носам облека за бебе додека сме во болница што да земам?Боди,шпикозни? Долги,кратки, за до 1 месец ли?




sandriana RR -> RE: Опрема за новороденче (30.6.2013 15:12:40)

За торбици искрено не знам, јас си поминав цел бебешки период со едно бебешко ранче - мече, што сега го носиме и во градинка [sm=smiley1.gif]
А за во болница - веројатно боди- бенкица и долни шпикозни со стопалче е доволно (веројатно собите се климатизирани, па не знам колку е паметно со кратки ракави да се олече бебе , [sm=zmeden.gif], или пак целосни тенки шпикозни, ама јас пак би земала со долги ракави (а величина 0-3 м).




Lacrymosa -> RE: Опрема за новороденче (30.8.2013 17:13:02)

моето девојченце треба да се роди за отприлика месец дена.. крајот на септември- почеток на октомви по проценка на докторот ( краен ми е 20 окт.) значи више есен... некој да ми каже што се облекува на бебе во есен... мислам ова па она па трето... ептен труп сум... мислам еве за првите неколку дена до недела две што ми треба.. дали им се облекуваат гаѓички и како оди облекувањето... чорапчиња или хулахопки... што знам бенкичка па боди па шпилхозни (тоа е она целосното со ноџиња како астронаут???) или незнам што ( додуше незнам ни што е тоа бенкичка ама имам слушнато)... сакам да почнам да купувам.. мислам почнав некои стварчиња да ги купувам ама што се универзални како пликче, постелнина или нешто такво ама со облекава незнам стварно што треба и како оди облекувањето... незнам ништо
деновиве ептен депресија ме фука на темава... што чудо од мајка ќе бидам... незнам ни во што се облекува бебето а не па како да го облечам... уффф




mommy_angels RR -> RE: Опрема за новороденче (30.8.2013 18:16:13)

хахах ме изнасмеа Лакримоса,ај еве фотки од мене,за посликовито да е [sm=jezicek.gif]
[img]http://www.fotokniga.bg/UserFiles/Image/Products/ProductCategories/body_11.jpg[/img] боди по долги ракавчиња,
[img]http://www.najevtino.mk/images/m/137/a425a9c5c3fa313371d109dfb499dda2_thumb.jpeg[/img]
[img]http://www.najevtino.mk/images/m/36/d40281bfd3b47d626144488b246d93f5.jpeg[/img]
[img]http://www.martis93.com/components/com_virtuemart/shop_image/product/e06169ca351b871601a25b632b651b8b.jpg[/img] вакво добро доаѓа,посебно тие памучните капчиња што идат во комплет,а се продаваат и посебно,купи си неколку,за хулахопки мало е,ама има едни памучни пижамчиња со стапалце,ептен се практични,нормално тренерчиња,а гакички не ти требаат [sm=smiley1.gif] ,бодито е прекрасна замена за бенкичка и попрактично е,за почеток купи си неколку од тие што целосно се откопчуваат,чорапчиња,топлинчиња,ете тоа ми текнува во моментот,надополнете ме [sm=smiley1.gif]




Bethany -> RE: Опрема за новороденче (30.8.2013 19:17:33)

Моето дете е есенско, додуша машко, ама тоа исто ти дојде кога е бебе, што се однесува до облека мислам.[sm=smiley1.gif]
Убаво ти кажа Мами_ејнџлс, бенкици немав ниту една , не ми се виде тоа практично, само користев бодиња, краток, долг ракав, по потреба.
Исто на почетокот, најмногу значи ете му го облекував бодито, краток ракав, и преко шпихозните. Тие ми се најпрактични, па посебно за мало бебе. И додатно ако требаше чорапчиња и толку. Понатаму како заладува времето и самата ќе знаеш да процениш. [sm=smiley1.gif]
Исто можеш да земеш од тие памучни со стапалцата, како пижами, и тоа во комбинација со бодито долг ракав.
Јас па капчиња дали му имам ставано ама не многу често, и тоа навечер после бањањето. Исто тие ракавици бебешки воопшто немам ставано.
И не се грижи воопшто, така и јас мислев дека нема да знам ниту да го облечам, па кога ми дојде во рака, се знаев одеднаш. [sm=smiley36.gif] Не дека нема да се прашуваш, овака ли треба, добро ли направив, ама верувам дека одлична ќе бидеш [sm=smiley31.gif]




DuffytheDuck -> RE: Опрема за новороденче (8.9.2013 21:31:18)

Здраво мамички [sm=smiley1.gif] До каде сте со припремите за бебенцето? Јас сум 31 недела и веќе почнав да купувам ствари. Еве го мојот список што имам до сега купено:
5 боди по долги ракави
6 шпилхозни - од кои 2 плишанки
2 ѕиврички (пижами со стапалца, или како и да се викаат [sm=smiley36.gif])
3 чорапчиња
3 капчиња
2 лигавчиња
2 пижами
1 кебе плишано што се прави како вреќичка
количка, транспортер, тетра и шведски, пешкир за бањање, креветче
Сега следи уште едно кебе, кадица за бањање, постелнина и оградица за креветчето...

Ве молам поискусните дополнувајте ако треба да обрниме внимание на нешто, нешто што ќе треба да се купи обавезно...






elenak -> RE: Опрема за новороденче (8.9.2013 23:07:01)

Дафи претпоставувам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] го чекате негде во ноември, така? Еве моето е зимно бебе, поточно новогодишно, па да ти кажам како беше кај нас. Облекував боди на долги ракавчиња, ѕиври, чорапчиња, шпикозни плишани, ракавички. Толку. Капче само 5 мин после бањање колку да и се исуши косата и после ја вадевме. Значи за почеток имај си по 5-6 работи од секое, и мене ми викаа немој да купуваш ќе ти носат на повојница ама до 40 дена гости секако не доаѓаат а [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] мора да има алишта и тоа баш треба да имаш резерва поради неизбежните бљуцканици и каки[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Исто и со пешкирите за бањање, барем 2 да имаш зошто често се случува да ја измочка или искака бањарката. 
Е сега и еден совет за сите, гледајте боди и шпикозни да купувате на раскопчување од напред, целосно, многу се попрактични (барем мене ми беа). Тоа мало главче додека го протнеш низ тие отвори на бодињата без копчиња ќе се испотиш.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] И секако нема да бидете коплетно спремни со се колку и да купувате, кога бебка ќе дојде дома ќе си видите сами што и колку ви треба. 
Јас мислев дека имам се, исправ, испеглав еден куп алишта, а кога дојдовме дома се и беше големо, па ја пратив мајка ми пак низ продавници да купува други.




Snowhite RR -> RE: Опрема за новороденче (9.9.2013 23:06:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: DuffytheDuck

Здраво мамички [sm=smiley1.gif] До каде сте со припремите за бебенцето? Јас сум 31 недела и веќе почнав да купувам ствари. Еве го мојот список што имам до сега купено:
5 боди по долги ракави
6 шпилхозни - од кои 2 плишанки
2 ѕиврички (пижами со стапалца, или како и да се викаат [sm=smiley36.gif])
3 чорапчиња
3 капчиња
2 лигавчиња
2 пижами
1 кебе плишано што се прави како вреќичка
количка, транспортер, тетра и шведски, пешкир за бањање, креветче
Сега следи уште едно кебе, кадица за бањање, постелнина и оградица за креветчето...

Ве молам поискусните дополнувајте ако треба да обрниме внимание на нешто, нешто што ќе треба да се купи обавезно...





Еве јас нешто ќе доплнам , термометар за соба и еден за во вода, сапунче и колекција за капење и после капење и се разбира павловичева и еднократни пелени, пумипца за носето, може не веднаш, ама посекако ќе ти треба, Д3 капки, за ова ќе ти кажат во болница и друго не ми текнува




masa -> RE: Опрема за новороденче (10.9.2013 12:54:45)

Јас очекувам второ бебе и сега за сега само едни шпикози купив за од болница и еден пар тренерчиња малку подебели за во зима од мерак тие ги земав,друго имам се од првото.Е сега ќерката ми е во рана пролет,синот ќе биде во есен,таман за до 40 дена ќе имам.После ќе ми требаат зимни подебели работи,ако не ни донесат ќе си купиме [sm=smiley36.gif].Уште ќе додадам и плишана пелена онаа со патент ептен е практична и со ќерката многу ми се најде иако беше пролет,сега па за во зима мислам дека е ептен потребна.




Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>