RE: Опрема за новороденче (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Што ми треба за новороденче?



Порака


Dilina -> RE: Опрема за новороденче (23.6.2014 23:16:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

Па и јас ги користев оние на алкалоид и супер се, мекички и дебелки. Супер задоволна бев и ете и до ден денес ми се наоѓаат. Незнам, можеби го влошиле квалитетот. Ги имам од пред повеќе од 3 години и ги купив од Берово а мислам дека и таму ги правеа.


Ако има фабрика во Берово, може да се различни, зошто овие што ги имам јас се многу груби и се стварно како газа за цедење сирење, многу се тенки, а мене не ми требаат за повивање него онака за покривање летово а нејќам да се толку груби па едвај се пеглаат и се изобличуваат не држат коцкаста форма [sm=zmeden.gif] ги имам видено тие на бебе супермаркет, ќе одам деновиве таму ако се мекички и нека се поскапи ќе земам... па ќе ви кажам какви се[sm=smiley1.gif]




Dilina -> RE: Опрема за новороденче (24.6.2014 18:11:05)

Мамички само да ви кажам дека земав од бебе супермаркет, 790 10 пелени, НО се многу поквалитетни од овие на алкалоид. Подебелки, на допир како чаршавче се, и убаво порабени, се надевам ќе вршат работа.




MMM27 -> RE: Опрема за новороденче (3.11.2014 16:44:50)

Девојки, не знам баш дали ми е за оваа тема прашањето [sm=smiley13.gif] Дали има некоја мајка што се породила на зима, во што од прилика треба да биде облечено бебето за изнесување од болница[sm=zmeden.gif]




lolla RR -> RE: Опрема за новороденче (3.11.2014 16:57:17)

Мене ме интересира колку пати дневно се пресоблекува бебенце, рано ми е ептен ама пак ме интересира.

Исто во петокот бевме во сити мол, разгледувавме бебешка опрема, некако ме фати мерка, знам рано е, ама јас дури и одбрав веќе количка, само ке молам бога да не ги продадат до времето кога да купувам здравје. На хауцк фирмата е прекрасна е.

И кажете ми вреди ли да се купува бебешка корпа?




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (4.11.2014 10:10:14)

MMM27 јас немам искуство но бидеји се работи за мало бебче зависи што мислиш за гардероба.Јас би облекла некое комплетче или подебели шпикозни.Во болница ти го облекуваат даваат во раце ,фо фоајето ти се најблиските и толку .Во кола и дома така што не се секирај за ладно.СЕкако капче ,во корпа или транспортер.

lolla на почеток бебињата повеќе какаат,по сеќавање 7-8 пати во ден.Јас сум заљубеник во Хаук пушти слика[sm=smiley1.gif]
Некои бебиња и деца несакаат во количка,но јас мислам дека е до родителите.Ние сме без кола па каде одевме одевме со количка плус на пролет постојано го шетав ја искористивме плус и летна си купивме и уште сака да се вози.Ако сте постојано во кола и не се движите пешки помалку ќе ти треба.
Како ќе се навикне така ќе биде.Сега зошто е ладно се возиме низ дома [sm=smiley36.gif]




Goddess* -> RE: Опрема за новороденче (5.11.2014 5:48:58)

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Мене ме интересира колку пати дневно се пресоблекува бебенце, рано ми е ептен ама пак ме интересира.





Sve zavisi od samoto dete[sm=smiley1.gif],moevo ushte od prv den e plachki ako na sekoe mochkanje pelenata ne i e smeneta,a kamoli da postoi nekoe vreme so takva pelena,dodeka sum ja presoblekla taa pak se pomochala i taka terame nekolku meseci po red,predpostavuvash sega po kolku peleni vo denot troshime nie[sm=smiley36.gif]




lolla RR -> RE: Опрема за новороденче (5.11.2014 8:55:55)

Ух женски, не сум се изразила како што треба. Мислев на пресоблекување на облеката, боди, шпихозни над пеленката, за отприлика нели да се види колку такви требаат за бебе. Фала на одговорите во секој случај.

Количката е Lacrosse all in one модел на Хаук, ама со сликите не ми иде.




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (5.11.2014 10:42:03)

Пушти ми линк во пп[sm=smiley1.gif]

А за пресоблекување ако се намокри ,бљуцне или сл. ако не нема потреба да менуваш боди ниту друго.Ни се поти ни се валка,можеш да речем ако сакам само бодито алиштенца моето нему менував на 2-3 дена додека беше бебе.

Во однос на бројност на гардероба на предходната страна има дополнувања на списокот ,ако нешто конкретно мислиш додатно прашај кога сакаш [sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Опрема за новороденче (8.11.2014 10:52:55)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MMM27

Девојки, не знам баш дали ми е за оваа тема прашањето [sm=smiley13.gif] Дали има некоја мајка што се породила на зима, во што од прилика треба да биде облечено бебето за изнесување од болница[sm=zmeden.gif]

М се роди во зима, и кога ја изнесував од болница беше облечена во боди без ракави, бенкиче, чорапчиња и дводелен памучен комплет. Имав и хулахопчиња спремено, но сестрата рече нема потреба, па и дома така ја облекував.




Felly RR -> RE: Опрема за новороденче (8.11.2014 10:59:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

И кажете ми вреди ли да се купува бебешка корпа?

Лола, мислиш на ваква корпа ?
[img]http://tekodoo.com/shop/494-thickbox_default/korpa-nosilka-za-bebe.jpg[/img]
Ако имаш транспортер, може и нема да ти треба корпа, но сепак практично е да имаш нешто за носење на бебето, па и за изнесување од болница ќе ти треба. Полесно е одколку да го носиш бебето во раце. Корпите се практични зошто одат со торба, и мислам дека позаштитено е бебето, транспоретрот е отворен, ама мислам дека можеш и само со едното да поминеш, не мора да ги имаш двете.




lolla RR -> RE: Опрема за новороденче (8.11.2014 11:06:35)

Фели и Меланија, фала за одговорите. Се одлучивме дека ке земеме и корпа, колку и малку да ја користиме. Дефинитивно ми личи поудобна од транспортер за по гости за пренесување итн, додека транспортерот би го користеле исклучиво за возење ради безбедност. Плус сестра ми само што дозна дека е бремена, па се надевам барем ке биде искористен два пати по кратко :)





Ki4iko -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 12:47:57)

За првото дете имавме корпа за носење,баш добро ја искористивме,но нели само надвор од дома.Сега за второто бепче ќе добиеме транспортер, и се надевам дека повеќе ќе го користиме и во домашни услови,барем така ни кажаа.[sm=bravo.gif]




Bethany -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 13:38:56)



ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

И кажете ми вреди ли да се купува бебешка корпа?


Јас немав бебешка корпа и немам намера ниту да ја купувам. Мислам дека е тотално беспотребно, бидејќи можеш да ја користиш само првите денови, месец дена најмногу.
Подобро транспортер во кој и ќе го изнесеш бебето и ќе го користиш во кола и каде да го носиш.
Ти сигурно нема да одиш по гости во првите денови, и нема што да го покриваш преку глава додека го изнесеш од болница, мислам секој со своето мислење, ама не може да се спореди потребата на торбата со транспортерот и должина и намена за користење.
Ок да имаш и двете, ама помеѓу тие двата да бираш - не, тогаш само транспортер.




lolla RR -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 14:08:45)

Финтата е во тоа што транспортерот е за максимум 2 часа дневно како што ми кажаа. А имам огромен мерак да има се ова бебе. Има уште време до купување и фала ви женски на секој одговор, многу ми значи кога читам реални искуства.




Mihaela 2010 -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 14:14:15)

Jas iskreno nemav ni korpa ni transporter...neznam ni sama zosto...od bolnica si go zemavme zavitkano vo kebence,moze malku primitivno[sm=smiley36.gif]...aba pa sto ima vrska...od druga oprema imame doma relaksator,pa cesto si go stavav bebus vo relaksatorot,kengur kupivme ednas samo go iskoristivme,igroteka onaa so mreza isto imame,i taa ne mn ja koristevme,e masta i ja izvadivme na edna golema meka ljuljaska,ja dobivme za prv rodenden od brat mi,i mislam deka do dve ipol godini vo nea preku den zaspivase,epten ni se pogodi,,od kolicki imam edna zimska i edna letna,od cicco anatomsko koritce,epten ubavo i prakticno,za povojnica si dobivme hranilka na cicco, i u globala toa e...




lolla RR -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 14:19:06)

Михаела каква е таа лулка?




Malecka23 -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 14:19:21)

Apsolutno se slozuvam deka transporterot vrsi pogolema rab nego korpata.Nasiot dusata mu ja izvadivme i ke go koristime i za vtoroto.
Od oprema imame drveno krevetce,ogradica,koritce najobicno ama vo plan mi e da kupam postolje,kolicka,dubalce hranilka i se ostanato od sitnici.Taka da za vtorovo osven garderoba oi nesto sitno nemam namera nisto da kupuvam
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany



ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

И кажете ми вреди ли да се купува бебешка корпа?


Јас немав бебешка корпа и немам намера ниту да ја купувам. Мислам дека е тотално беспотребно, бидејќи можеш да ја користиш само првите денови, месец дена најмногу.
Подобро транспортер во кој и ќе го изнесеш бебето и ќе го користиш во кола и каде да го носиш.
Ти сигурно нема да одиш по гости во првите денови, и нема што да го покриваш преку глава додека го изнесеш од болница, мислам секој со своето мислење, ама не може да се спореди потребата на торбата со транспортерот и должина и намена за користење.
Ок да имаш и двете, ама помеѓу тие двата да бираш - не, тогаш само транспортер.





Mihaela 2010 -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 14:21:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Михаела каква е таа лулка?

aj ako ja najdam na net gi ti ja pokazam.




Mihaela 2010 -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 14:28:02)

Eve ovaa lolla
mozam da kazam deka skoro istata ja imame ,znaci masta i ja izvadivme,se podesuva na nekolku nivoa, ispraveno i skroz spusteno,i bas e komotna da se iznaspie dete

[img]http://www4.slikomat.com/13/1111/ll5-828513.jpg[/img]




Bethany -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 14:41:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Финтата е во тоа што транспортерот е за максимум 2 часа дневно како што ми кажаа. А имам огромен мерак да има се ова бебе. Има уште време до купување и фала ви женски на секој одговор, многу ми значи кога читам реални искуства.


Lolla mila, a korpata za kolku vreme e? Taa isto sluzi da go preneses bebeto od mesto do mesto , ama samo vo prvite mesec dena. Potoa bebeto porasne i otezna i dolniot del na korpata ne ja drzi tezinata na bebe, se svitkuva, baska sto e neprakticno i glomazno za nosenje.
Transporter e isto taka anatomski napraven za bebeto, ti kje go prenesuvas vo nego, kje go vozis kade i da patuvas, a normalno koga e doma ne e preporaclivo da spie vo nego, zatoa ima krevetce, ramna podloga da spie. Ili eventualno vo relaksator kje bide, ama ni vo relaksator ne e preporaclivo da bide povekje od ete da receme dva saati. Ama ajd drzi go bebeto povekje od dva saati na edno mesto da ne go mrdnes da te vidam [sm=smiley36.gif]
Najpreporaclivo za bebeto e ramna, cvrsta podloga.
Ne me razberi pogresno, jas nemam nisto protiv korpata, ako ti e merak i mozes, kupi i dvete zosto da ne, samo ti kazuvam moeto realno iskustvo.
Transporter go koristev dolgo, sin mi vekje bese prooden i se uste mu bese tocen.

Inaku, i jas da kazam, od oprema imam krevetce, korito so postolje i presoblekuvalna, relaksator, transporter, kolicka podariv, i mi treba nova i treba novo dusece za krevetce i toa. [sm=smiley1.gif]
Za obleka sigurno nesto kje pritreba, zavisi od polot, a i toa sto bebe kje bide letno, a sin mi e zimno vreme, pa avtomatski nekoi raboti nema da mu se fakaat.




Mihaela 2010 -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 14:46:55)

Se slozuvam so Bethany,nekoi raboti stvarno ni se za djabe frleni pari,i jas imam krevetce,koe mozam da kazam e bas novo bidejki mnogu ne spiese vo nego (ova moja greska) bidejki mi bese pozgodno da e do mene,pa koga ke zaplace da go nadojam,da ne stanuvam,pa taka dete si se navikna do mene..imam i pozajmeno sediste za vo kola od zolva mi,a za obleka eden ton,pa kako sto kazaa deka e zensko,pa i vo isti meec april ke se rodi,mislam deka nema da imam potreba od alista ama bas nisto da mu kupuvam..
ama merakot e pogolem vo sekoj slucaj[sm=smiley36.gif]




lolla RR -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 14:47:32)

Bethany, убаво викаш за корпата, ке си се помислиме уште некое време, па ке пишам што сме одлучиле здравје понатаму.

Михаела, штосно изгледа лулката, која цена е знаеш ли? Мада голема личи, каде ти стоеше, дневна, спална? Ајде сега здравје и за второто ке си ја користиш.




Mihaela 2010 -> RE: Опрема за новороденче (11.11.2014 14:56:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Bethany, убаво викаш за корпата, ке си се помислиме уште некое време, па ке пишам што сме одлучиле здравје понатаму.

Михаела, штосно изгледа лулката, која цена е знаеш ли? Мада голема личи, каде ти стоеше, дневна, спална? Ајде сега здравје и за второто ке си ја користиш.

Uff pa podarok bese ,ama mislam do kaj 2000 den ili 2500 taka nesto ne me drzi za zbor..pa golemka e,mene vo dnevna mi stoese,i bidejki detevo mi go cuvase zena do 2.5 god,dnevnoto spienje si bese vo nea,ke ja zaljuljase i odma si zaspivase..
da sekako deka i za vtoroto ke ja iskoristam maksimalno




lolla RR -> RE: Опрема за новороденче (19.11.2014 16:55:56)

Кого го интересира, во Ситими мол од 20-23 месецов ке има некаков бебе саем со големи попусти. Кој му е време, може ке си начека попуст добар, ние што имаме уште бајаги, ке си чекаме друг саем.

А исто како идеја, на фб ми излегоа продавници од други градови во Мк и стварно е поефтино од Ск па вреди и таму да се провери за цени.

Исто, добро е навреме да се размислува за опремава, бидејки очигледно се менува мислењето, сфаќањето и се сфаќа дека голем дел опрема се преклопува. На пример ние сега се мислиме дали да купуваме воопшто транспортер, или да инвестираме во квалитетно седиште за кола кое може од 0м+. Исто е и со тежината на количката, со ширината нејзина, до колку кг се користи итн итн... Цела наука ова испаѓа, ама слатка наука [sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (19.11.2014 17:00:58)

lolla одлична информација[sm=bravo.gif]

На Форумот најгоре има Банер токму за Саемот за деца , кликнете на самата слика и ќе ви отвори Профил со информации [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>