RE: Опрема за новороденче (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Што ми треба за новороденче?



Порака


lolla RR -> RE: Опрема за новороденче (19.11.2014 17:05:13)

Стварно [sm=smiley36.gif] сега го видов, ај не шкоди и тука да го има за таквите ко мене. Ке има и ден за најмладите со игри и сл.... Ние здравје сабота на пладне мислиме да одиме.




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (19.11.2014 17:08:25)

И да одите ,како што викаш од слатката наука никогаш доста гледање и разгледување.Во право си низ Мкд многу работи се поефтини од Ск ,ако се стави пат или некој ти донесе уште поубаво




Malecka23 -> RE: Опрема за новороденче (26.12.2014 12:26:56)

Zenski aj help.Utre ke odam za bebuska da kupan nesto redno vreme e:) pa da mi pomognete okolu izborot.Posto kraen termin mi e 15.4 se mislam da zemam nekolku para para spihozni ama se mislam dal da zemam pamucni ili plisani.Periodot e relativno topol ama bas i ne e i ne znam sto da pravam.Imam bodi so dolgi rakavcinja od M moze da se iskoristat ama pa za spihozni za prviot mesec ne znam kakvi




Mihaela 2010 -> RE: Опрема за новороденче (26.12.2014 12:59:33)

malecka,mene termin mi e na 21.04..ama od iskustvo so prvoto koe e rodeno 19.04 eve ke ti kazam jas sto koristev
ja oblekuvav vo bodi po kratki i odozgora spihozni,znaci ke ti trebaat i po kratki i po dolgi,taka teravme nekade i maj,pa od juni vekje polabavo,zavisno sega kakvo ke bide ovaa godina vremevo.
od struzanka mi se najprakticni edni beli bodi so nitni se,abe gi ubivme od nosenje,peri nosi rabotava
corapcinja obavezno,po preporaka na pedijatarot i letno vreme i stavav iako nagore si bese po kratki
znaci za pocetok kupi si pamucni bodi po kratki i po dolgi




Malecka23 -> RE: Опрема за новороденче (26.12.2014 14:26:02)

Eve mi go spisokot od alista od M sto moze da gi iskoristam
-7para bodi so dolgi pamucni
-10 para bodi so kratki
-3 so preramki
-1 par kako zivricki so stapalce
-1par obicni pantaloncinja
-1 par spihozni plisani
-1 banjarka
-rakabicki
-2para benkicinja so nitni

Za kupuvanje:
-spihozni
-corapcinja
-kapcinja posto za M ne ni koristev
-se mislam za vrekicka za spienje
dr ne mi teknuva

Znaci da dokupam spihozni posto mi se mnogu prakticni da zemam pamucni?
I Mihaela dali ja oblekuvase ti malata samo pamucni spihozni so bodi i corapcinja tolku?
M mi se rodi vo avgust na +40 i nemav problem so garderoba sea nekako se se bunam deka mi e preoden period




Mihaela 2010 -> RE: Опрема за новороденче (26.12.2014 14:41:28)

Ja oblekuvav so bodi po kratki,neli pampersot na nea,corapcinja i bodi po dolgi i spihozni

nekogas ja oblakav so bodi kratki,bodi dolgi rakavi i minijatirni helancinja i corapcinja
koga podzatopli samo po kratki i spihozni




Mihaela 2010 -> RE: Опрема за новороденче (26.12.2014 14:48:58)

Vrekicki za spienje imam dve tri ama ic ne gi iskoristiv,se so kebenca




Bethany -> RE: Опрема за новороденче (26.12.2014 16:17:03)

Mihaela, ako dobro razbrav mislis zaedno i bodi po kratki i bodi po dolgi?
Jas nikogas nemam oblekuvano dva, eden vrz drug.

Jas ke treba se da kupuvam, osven nesto bodinja sto imam, nisto drugo nemam. Plus Jakov septembarsko, ova bi trebalo junsko bebe.
za jakov veke koristev se dolgi rakav vo septemvri.

Malecka23 jas bi zemala i plisani spihozni, bidejki april e, ne e zesko. Jas za juni pamucni ke zemam nesto.




Malecka23 -> RE: Опрема за новороденче (26.12.2014 18:19:14)

Pa da eve sega go revidirav spisokot ke zemam plisani spihozni polesni mi e nekako so bodi edno po dolgi od vnatre i spihozni i corapcinja i da zavrsam rab.Po sekako kew bide bebeto pokrieno so kebence taka da ne e strasno.Pa koga ke zatopli ke si zemam dal pamucni dal samo kako helancinja/pantaloncinja.




Hopeful RR -> RE: Опрема за новороденче (11.1.2015 17:37:25)

Девојки, имам едно прашање, може е глупо [sm=smiley1.gif]

Знам дека ми е рано, термин ми е 27 мај, но чисто ме интересира кога почнувавте да купувате облека и останати работи за бебушки? Мене ептен ми е шубе да почнам од сега да купувам, ама па не знам ни кога е право време... Со мм ѕиркаме работи по продавници ама и двајцата си викаме ај не сега, прерано е. Кога вие почнавте да купувате?




Mihaela 2010 -> RE: Опрема за новороденче (11.1.2015 17:44:15)

So prvoto me preplavija so obleka uste koga bev 6 mesec.zolva mi me prasa za dozvola, ne i napraviv nikakov problem pa od Solun tri golemi polni kesi mi donese pa taka od start bev opremena do 6 meseci.
Sega za edna nedela vlagam vo 7 mesec pabidejki i vtoroto e zensko ne mi treba od rekviziti i obleka nisto osven kozmetika i normalno nekoe kompletce koga ke iskacame.bas sega se vrativ od Capitol mol pa razgleduvav bebeski raboti.
Ako ti e ubavo i kejf na dusckata slobodno razgleduvaj si ic ne se optovaruvaj dali e rano ili ne.




Ilina87 -> RE: Опрема за новороденче (11.1.2015 23:55:41)

Hopeful, исто и мене ми беше шубе да купувам рано, но не можев да одолеам на бебешките работи, посебно на облеката. Првиот комплет го купив кога бев 4ти месец од бременоста, каква радост за мене беше тоа [sm=smiley1.gif]. Ќе ти речам ако ти е мерак купи си нешто, нема врска дали е рано или не.




nataly86 -> RE: Опрема за новороденче (12.1.2015 22:31:06)

Хопефул јас како мајка на близнаци би те советувала да си почниш со време[sm=smiley36.gif] имаш време да си распоредиш трошоци да не ти дојде се наеднаш бидејки детската гардероба чини цело богатство, па уште и кефот кога е голем па требало капче, па тетра па ваква пелена па за покривање па постелнина па оградици и итн итн [sm=smiley36.gif] јас си куував постепено пример ова месец тетра пелени. нареден постелнини.... така да до 32 г. ми беше се купено исперено и испеглано па со мирна совест отидов нс порогај [sm=jezicek.gif]




sonc90 -> RE: Опрема за новороденче (13.1.2015 2:24:50)

veke kazav i pak ke kazam...jas imam edno a ne bliznacinja pa edno cudo pari frliv na se i sesto zatoa KUPUVAJTE NA VREME...se nesto ke vi bide potrebno zatoa snabduvajte se predvreme...kako mislite inace?pred kraj na bremenosta da trcate se da kupite?ili otkako ke se porodite?togas nema da znaete glavata kaj vi e...baska moze babite ke vi kupat neso AMA kolku ke vi se svigja toa nesto?opremete se zaso ima edno cudo raboti za kupuvanje a i da bideme realni mn pari kosta opremata za bebe...




pepuska -> RE: Опрема за новороденче (4.2.2015 13:24:20)

Првото бебе е зимско ,а ова ќе биде летно што ќе биде потребно освен бодинја платнени шпикозни и памучни пелени идеи ?




lukajana RR -> RE: Опрема за новороденче (4.2.2015 13:36:15)

Зависи од времето не купувај многу мене женската ми е родена на 26.05 и поголем дел од летото го поминавме во боди со кратки или од тие бодињата како фустанче и чорапчиња и ретко некогаш шпикозни кога беше поладно ноќе




Hopeful RR -> RE: Опрема за новороденче (4.2.2015 13:42:11)

lukajana, таман мислев ова да го прашам - и мене терминот ми е мај, значи да планирам претежно боди со кратки ракави, евентуално пантолончиња и шпилхозни за навечер. Колку пара боди ти беа доволни за дундата тоа време?




blond -> RE: Опрема за новороденче (4.2.2015 15:52:01)

Hopeful, moevo e rodeno kraj na juni i preku den bese po bodi na kratki rakavcinja i corapcinja,a navecer spikozni. Mi trebaa okolu 3 bodinja sekojdnevno da imam vo sekoj moment na raspolaganje.

Sega ni se tuka nekade terminite, iako imam dovolno bodinja od sinko, sepak ke dokupam bodinja,od niv nikogas dosta :). Ne kupuvaj mnogu bebeska garderoba, brzo ja rastat. Jas imam desetina kompletcinja neobleceni voopsto :)




lukajana RR -> RE: Опрема за новороденче (4.2.2015 17:37:39)

Hopeful јас имав некаде десетина бодиња на почетокот со ракавчиња исто и шпикозни тенки памучни после докупив бодиња на бретелчиња и нешто пофенси за дотерување од мерак за женско фустани машни за на глава и имав панталончиња со ногавички кој ми се видоа многу практични за летно бебе комбинирани со боди со ракавчиња.Можеш да купиш по некое парче шпикозни и комплетчиња со кратки пантолончиња ама не многу брзо ги растат и плус е лето па брзо се суши.Во просек да имаш три пресоблеки дневно зашто ручат па бљуцкат па бањање и една машина дневно или на два дена




Hopeful RR -> RE: Опрема за новороденче (4.2.2015 19:59:11)

Девојки, фала на советите, баш сте ми од помош [sm=smiley1.gif] Значи по три дневно, за двајцата по шест, значи да ги имам околу 15, па и ќе ги преперувам често, бар на лето тоа е лесно. Плус шпилхозни, пантолончиња, ама тоа не мора во толкав број. Него, каде кај нас да барам евтини и убави бодија? Се што гледав некако личи на евтино, ама и не е - по 300 ден за боди мислам дека е малце многу... Или немам осет за цени?




sandriana RR -> RE: Опрема за новороденче (4.2.2015 20:58:52)

Тритекс имаат убав памук, и не се прескапи бодињата - околу 150-180 се мислам (ги има во Рамстор маркетите и низ маалски дуќани за долна и детска облека), и Кимико исто, тие се за нијанса поскапи.




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (4.2.2015 21:49:17)

На Тритекс се супер на кратки се 180-210ден а со долги се 300ден.Исто на Симини се ок на квалитет ама чудни после перење и со бројката.Но имаа едни како ѕиври се водат со стапалце и без се супер,како панталончиња. Едни такви и боди и ете комплет.За летни бебиња и шорцеви има секаде.
Симини производи има вос коро сите каде има пешкири,бањарки,комплети чаршав и јорган, ..и сл.




kokicekokice -> RE: Опрема за новороденче (4.2.2015 23:27:19)

Iskusni mamichki moze li da mi kazete so koe brojche na bodi e najpraktichno da se pochne da se kupuva za novorodenche?




lukajana RR -> RE: Опрема за новороденче (4.2.2015 23:42:56)

Најчесто 56ка идеална за бебе родено до 4кг ама немој многу парчиња брзо ги растат.позз




Melanija RR -> RE: Опрема за новороденче (5.2.2015 10:08:25)

Како што пиша lukajana 56ка, но растат па треба да имате и 62ки.Неколку 56ки за 1 месеци после 62ки




Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>