RE: Во која болница се породивте? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Породилиште



Порака


skorpijana -> RE: Во која болница се породивте? (27.5.2011 11:26:52)

jas se porodiv tuka vo stip vo gradskata bolnica so prvoto nemav nikakvi vrski nikakvi problemi ali so bliznacite imav prvite tri dena se bese super ali cetvrtiot uste od sabajle mi gi ostavija i dvete deca da plakaat kaj mene nemav dovolno mleko za dvajcata bea gladni i rekov ednas deka plakaat mi odgovori sestrata epa doma kako ke gi cuvas treba da se naiknuvas mi pukna filmot i ja krenav cela bolnica na noze site mozni prijateli rondini sto rabotat fatija vrski da mi gi cuvaat decata i da im dadat da jadat od hrana sto jas ja kupiv bidejki nemale i pak ne sakase da gi nahrani a posle celiot inident sestrata mi se umilkuvase daj da gi zemam ti da odmoris jas ke gi nahranam ...
samo ako imas luge bliski ke te gledaat ako ne kako znaes sanogaj se




Рина -> RE: Во која болница се породивте? (30.5.2011 14:59:15)

Јас со првото се породив во Ремедика, а со второто во Систина. И со двете породувања имав извесни компликации, но според моето искуство персоналот во Систина е многу самобендисан и безобразен. Превидот што го направи докторот што ме породуваше (по една недела по породувањето) можеше и живот да ме чини.

Нејсе, сега не сакав за тоа. Не знам дали тука е местото за прашањето што сакав да го поставам:
Дали тука на Форумов има мајки што се породиле во Систина во периодот од април до декември 2010? Дали на Изводот од матичната книга на родените на Вашето дете пишува дека е родено во Злокуќани?  Имено, во новата зграда на болницата Систина до 1.1.2011 на децата што се таму родени им пишува место на раѓање: Злокуќани.
Иако можеби некој ќе рече дека тоа не е толку битно, сепак јас со тоа не можам да се помирам. Би сакала да знам дали нешто сте преземале за промена на тој податок?  Поздрав, Рина




Maca25 -> RE: Во која болница се породивте? (30.5.2011 15:26:46)

Рина повели прочитај тука за бебињата родени во новата болница на Систина. 




Natasa981 -> RE: Во која болница се породивте? (30.5.2011 18:34:11)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Рина

Јас со првото се породив во Ремедика, а со второто во Систина. И со двете породувања имав извесни компликации, но според моето искуство персоналот во Систина е многу самобендисан и безобразен. Превидот што го направи докторот што ме породуваше (по една недела по породувањето) можеше и живот да ме чини.

Нејсе, сега не сакав за тоа. Не знам дали тука е местото за прашањето што сакав да го поставам:
Дали тука на Форумов има мајки што се породиле во Систина во периодот од април до декември 2010? Дали на Изводот од матичната книга на родените на Вашето дете пишува дека е родено во Злокуќани?  Имено, во новата зграда на болницата Систина до 1.1.2011 на децата што се таму родени им пишува место на раѓање: Злокуќани.
Иако можеби некој ќе рече дека тоа не е толку битно, сепак јас со тоа не можам да се помирам. Би сакала да знам дали нешто сте преземале за промена на тој податок?  Поздрав, Рина


Rina,jas ke ti odgovoram ama delumno zasto ne se sekavam precizno za ova.Pred izvesno vreme vo eden dneven vesnik procitav edno soopstenie do site rodilki koi se porodile vo Sistina i na Izvodite na decinjata im pisuva mesto na raganje Zlokukani i kako toa ke bide ispraveno samo neznam sto trebase da se dostavi..Znaci ke imate ispravka vo Izvodot , ke treba da stoi Skopje,ama javi si se vo Sistina i prasaj sigurno znaat da te upatat.Se nadevam pomognav kolku-tolku.




Yummy Mammy -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 10:51:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

ИЗВОРНА ПОРАКА: Рина

Јас со првото се породив во Ремедика, а со второто во Систина. И со двете породувања имав извесни компликации, но според моето искуство персоналот во Систина е многу самобендисан и безобразен. Превидот што го направи докторот што ме породуваше (по една недела по породувањето) можеше и живот да ме чини.

Нејсе, сега не сакав за тоа. Не знам дали тука е местото за прашањето што сакав да го поставам:
Дали тука на Форумов има мајки што се породиле во Систина во периодот од април до декември 2010? Дали на Изводот од матичната книга на родените на Вашето дете пишува дека е родено во Злокуќани?  Имено, во новата зграда на болницата Систина до 1.1.2011 на децата што се таму родени им пишува место на раѓање: Злокуќани.
Иако можеби некој ќе рече дека тоа не е толку битно, сепак јас со тоа не можам да се помирам. Би сакала да знам дали нешто сте преземале за промена на тој податок?  Поздрав, Рина


Rina,jas ke ti odgovoram ama delumno zasto ne se sekavam precizno za ova.Pred izvesno vreme vo eden dneven vesnik procitav edno soopstenie do site rodilki koi se porodile vo Sistina i na Izvodite na decinjata im pisuva mesto na raganje Zlokukani i kako toa ke bide ispraveno samo neznam sto trebase da se dostavi..Znaci ke imate ispravka vo Izvodot , ke treba da stoi Skopje,ama javi si se vo Sistina i prasaj sigurno znaat da te upatat.Se nadevam pomognav kolku-tolku.



Da, da, ova e tocno, i jas go procitav izvestuvanjeto. Pisuvase deka Sistina ja zavrsila taa administrativna rabota od nivna strana i sega bolnicata ne e registrirana vo Zlokukani, tuku vo Skopje. Sledstveno na toa, i decata koi se tamu rodeni se rodeni vo Skopje (a ne vo Zlokukani). Kolegata cija sto zena se porodi vo toj period se javuvase vo Sistina da se informira kako da go smenat izvodot, no ne znaea mnogu da mu kazat tuku go upatuvaa vo MVR. Od MVR dobi informacija deka treba da pokrene upravna postapka za promena na izvod od maticna kniga. Celata postapka ne e nisto komplicirano, no treba dvajcata roditeli licno da go podnesat formularot na salter 2,3,4 vo MRTV (i uplatnica od 300den mise cini). I za 10tina dena ke imate nov izvod.
Pozdrav.




Рина -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 11:48:01)

Слушнав за огласот и тоа ме поттикна да бидам поупорна во барањето да се смени местото на раѓање. Во Систина даваат лажна надеж дека тоа може да се смени со покренување управна постапка, но тоа не е така едноставно. Кога ќе отидете во МТВ наидувате на ЅИД. Од шалтерите ве упатуваат кај шефицата која објаснува дека ретроградно веќе ништо не може да се смени. Промената важи само за бебињата родени во Систина од 1.1.2011. За родените во 2010 г. во новата болница местото на раѓање останува исто.
Јас поднесов писмено барање за промена на местото на раѓање и очекувам првостепената комисија негативно да одговори, како што и усно ми кажаа. Потоа со жалба на решението од првостепената комисија се покренува управна постапка за на Управен суд повторно да се разгледа тоа барање.
Засега се уште нема ниту едно решение (колку што сум упатена) и не се знае како Судот ќе го реши тоа. Но, од Управата за водење на матичните книги се децидни дека одговорот ќе биде негативен. Од друга страна, Систина велат дека таму има шанси, сакам да верувам и во невозможното, но мислам дека Систина само сакаат да се ослободат од одговорноста (што претходно родителите /родилките не ги предупредиле за ова) и само топката ја префрлаат на другата страна.

Можеби ако се собереме ние, родителите, како група, можеби повеќе нешто ќе може да се направи. Јас не познавам никоја од мајките што се породиле во периодот од април до декември 2010.
Многу би ми значело ако некој родител ми се јави и го сподели своето искуство.




Рина -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 11:53:41)

Yummy Mammy те молам можеш ли да го прашаш колегата што направиле и дали со таквата постапка што ја спомнуваш ја завршиле работата? Благодарам многу [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Yummy Mammy -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 12:07:57)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Рина

Yummy Mammy те молам можеш ли да го прашаш колегата што направиле и дали со таквата постапка што ја спомнуваш ја завршиле работата? Благодарам многу [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


Kolegata uste ne ja zapocnal taa postapka. No, ako dobro gi brojam mesecite, i negovoto dete e rodeno vo dekemvri. Ne znam kako poinaku da ti pomognam. Ako slusnam nesto poinaku, ke ti kazam.




srnicka -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 14:15:41)

Denes vo 14.30 se otvara novata zgrada na GAK




angelai -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 14:37:17)

Srnicka od kade ovaa informacija, lele daj boze da e vistina .....




srnicka -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 14:38:58)

Vistina e, sega se slusnav so edni luge, idea na otvaranjeto. Pozdrav i zdravje ke se poragame vo nova zgrda, vo poubavi uslovi




dostickage -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 14:57:26)

nisto,da pravime uste edno bepce:))))




sladjana ms -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 15:06:58)

Lele super!Konecno i nie sto sme vo GAK da dobieme podobri uslovi kako pacientki!Ako e ova predizborno sepak e za pozdrav!




mamita83 -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 16:37:15)

Некако не ми се верува дека ја отвориле, ама дај боже да е отворена да си заштедиме 1500евра.[sm=smiley1.gif]




jana81 -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 17:56:55)

леле девојки да ви кажам како се близи денот за пораѓај некако ме фака паника, ма да ми е уште рано сега сум 26та недела.Сега засега знам дека ќе биде царски поради ниско поставената плацента ако нешто не се смени и да ви казам незнам каде да се пораѓам. Еднаш викам во систина посто таму сум ИВФ и на прегледи си одам таму, еднаш викам во државна па ке видиме сто ке одлуциме на крај.Во Систина некако си викам поодобро и посигурно но знам два случаеви каде поради компликации пациентките ги пракаат во Државна да се породат,незнам дали не сакаат да превземаат ризик, но ако е затоа подобро би одела дирекно во Државна. Во секој случај има уште време, но би сакала да ве прашам кај кој доктор би се породувала ако решам да се породувам во Државна, ајде дајте препорака..




riba79 -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 18:03:58)

jana 81,kaj Gligor Tofovski covekot e[sm=smiley20.gif]




Natuska85 -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 18:11:19)

Се породив пред месец дена во Гак. Првите 3 дена бев сместена во апартман и за парите што ги плаќаш дневно добиваш солидна да кажам услуга,чисто е,НЕМА БУБАШВАБИ, имаш тв,клима и вц кое го делиш само со уште една жена која е со тебе во соба.И да дозволена е посета нонстоп.Но бидејќи се искомплицираа работите со [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] мораше да останам подолг време и се префрлив во обична соба.Е таму е сосема друга приказна.Постелнина треба да молиш да ти ја сменат и пред да ја сменат доаѓаат да проверат дали ти е крвава[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] ,спавачи нема на залиха,освен ептен ако си се направила барбат и за тоа те проверуваат прво.Бубашваби има насекаде,по зидови,подот,по креветчињата за бебињата што се.А и сестрите треба да ги бркаш по ходници ако ти треба нешто.Посета во никој случај,освен ако немаш некој близок во болницата.И да сестри,болничарки,чистачки сите ќе се тука за тебе само ако носиш темна ќеса за нив.Долго време останав таму,на никој не му го посакувам моето искуство,среќа што се убаво заврши.Ако ми текне уште нешто ќе допишам.Моја препорака избор за пораѓај во Гак само ако имаш познат таму.




kapina -> RE: Во која болница се породивте? (31.5.2011 18:20:07)

aman bre jas denes bev na gak pan ikoj nisto ne kaza oti ke ima otvaranje na novata zgrada 




Nadezna -> RE: Во која болница се породивте? (11.7.2011 0:23:33)

Jas se porodiv vo Gak, imav vrski, ama i da nemav, mislam deka site go dobivavme istiot tretman.
Prezadovolna sum od personalot, mislam deka i site porodilki bea.
Najtopla preporaka




elenaanamarija -> RE: Во која болница се породивте? (15.7.2011 0:36:59)

i Jas kako i mnogu drugi srekni mamicki se porodiv vo GAK, vtoriov pat pominav mnogu podobro od prviot, ama po doagjanjeto na moeto dusice vo mojata pregratka iskreno se se zaborava. I jas sum za podoruvanje na uslovite vo bolnicata, posebno vo delot kaj bebinjata, posle poroduvanje, i posebno okolu higienata...(uzasno e koga gledas kako lebarki lazat po krevetceto kade treba da go legnes bebeto ili gulabite koi se setkaat po hodnicite...ama toa e, zatoa e drzavna ustanova) :)))




elenaanamarija -> RE: Во која болница се породивте? (15.7.2011 0:46:47)

I jas a za personalot nemam zborovi, posebno za site sto bea dezurni na 24.05.2011-Vtornik od 10h utroto pa natamu(na praznikot sv.Kiril i Metodij)...inace site se obiduvaat da pomognat kolku mozat mislam barem vo mojot slucaj bese taka ... sepak e drzavna bolnica ama i jas ja preporacuvam Gak iskreno.




vanessa30 -> RE: Во која болница се породивте? (18.7.2011 13:39:49)

Ringejajki da ve prasam dali pocna so rabota novata GAK, dali pocnaa veke tamu da poragaat, ili uste se vo faza na selidba??
Pozz




Luci -> RE: Во која болница се породивте? (18.7.2011 13:45:36)

Mislam deka ne e uste pocnato a mi se cini deka i uste dolgo vreme nema da pocne, pa sepak odmori fakaat nema koj da gi seli[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley21.gif[/image] By the way koga ke pocne oficijalno so rabota sigurno pak ke se falat na tv, taka da ke cues[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]Pozdrav
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Ringejajki da ve prasam dali pocna so rabota novata GAK, dali pocnaa veke tamu da poragaat, ili uste se vo faza na selidba??
Pozz




miana -> RE: Во која болница се породивте? (18.7.2011 14:10:02)

Jas se poragav vo GAK vo 2007 godina i mnogu loso iskustvo imam....Personalot bea IDIOT DO IDIOT..Te zevaat a nikoj ne saka da ti pomogne :( Na bebevo mu lazea lebarki nad glava a Wc to bese strava-uzas-katastrofa..Neznam kako e  vo novata ama jas pominav uzasno..Bea moite najpekolni 5 dena




Maja84 -> RE: Во која болница се породивте? (18.7.2011 15:00:46)

Jas se porodiv vo Cair i super projdov.Imam bliznaci i sve beshe vo red.Vo bolnicata beshe mnogu cisto(se nadevam seuste e taka), samo mi beshe teshko deka bev so carski i mi bese tesko ona da go zemam ednoto pa drugoto dete za doenje.Im preporacuvam na idnite majki da ne se dvoumat i da si idat vo Cair, deka e ok.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]




Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>