RE: Во која болница се породивте? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Породилиште



Порака


Viktori -> RE: Во која болница се породивте? (5.4.2011 21:31:18)

да, да, баш заради изборите и е одложуваат отварања на ова, заради она. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Зборев за муабетото дека со раце пренесувале доцна вечер бла бла. Мислам дека Беатрис кажа дека биле внатре уште пред две недели и дека се било спремно. Или така нешто. Не знам дали памтиш или јас нешто немам разбрано.

Не викам дека е отворена туку дека текстот е надуван ко балон за нова година [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Tanja83 -> RE: Во која болница се породивте? (11.4.2011 21:04:47)

Mene ova mi lici na strasno neseriozna rabota, bas onaka ko decana pupu ne vazi ova, denes ne seceme lenta :). Ne znam sto e problemot, ama ubedena sum deka sto i da e moze da se resi za 2-3 dena, ama ili se pari vo prasanje ili necii interesi, kratko kazano sramota.

Strasno sum razocarana, posebno od pricina sto imav namera da se porodam tamu. Sepak imam nadez zosto do poroduvanje imam uste nepolni 2 meseci :)

Dokolku nekoj ima informacija, koga i dali bi se otvorila klinikata ve molam neka pise.

Pozdrav do site.




Kori -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 12:29:33)

Jas ednas pisuvav i pak ke vi kazam odete si vo privatni bolnici ako nemate pari zemete kredit ne se poragate dva pati godisno tuku ednas dvapati vo zivotot, sum bila i vo drzavna i vo privatna bolnica, sto ako e nova zgradata koga personalot ke bide ist, a toa e toa sto ne go biva.




Calypso -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 12:42:02)

Што знам, јас се породив во ГАК, и пак би отишла таму, бидејќи персоналот беше навистина супер (освен некои од сестрите). Но во глобала, задоволна сум, посебно од докторот што ме породуваше, како и од педијатарот неонатолог што беше вечерта на породувањето. Сестрите на интензивна нега исто беа супер, а сестрите на одделение така-така, ама не беше ништо страшно. Сепак, да не се лажеме, во приватниве болници нема толку ИСКУСТВО како што имаат во ГАК или Чаир - сепак најголем дел од породувањата се извршуваат токму таму. И од друга страна, во приватниве клиники ако нешто не дај Боже појде наопаку при породувањето или нешто не е во ред со бебето, го носат во Државна, а најчесто и мајката. Па тогаш, зошто се плаќа толку многу?




ritatomic -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 12:43:56)

Abe aj dosta kazuvate koj sto treba da pravi , kako mozes da napises da zemat kredit, ko da gi kolat vo drzavna. Ete ti sis i odlucila da odis vo privatna i kazi iskustvo i gotovo. Kako mozes da nametnuvas mislenje . Ako nekoj nemoze kredit da zeme, so da pravi, ti teknalo na toa.Plus , so mu fali na personalot, site se koj od koj postrucen. Jas se porodiv na GAK i super si pominav.




strelec 8 -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 12:54:58)

jas ednas vo gevgelija ednas vo valandovo.super pominav.a i da imam pari ne bi se poragala na privatno samo zaradi ubavata bolnica ili belite vlecki sto gi davaat ili meniti sto go imaat sekoj den.porogaj si e porogaj.bolkite se bolki.sto da ne vo privatnite pomalku ke te boli.koj saka neka odi kade sto saka.




anedespo -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 12:55:47)

2 bremenosti * 2000EVRA(carski rez)=4000 + dr. trosoci (soba, pregledi).

I da gi imav tie pari ne bi gi dala za nesto sto tocno e da e 1-2 vo zivotot, ama i trae vkupno 5-10 dena . Pa ne sum svilena, griza za mene ne treba, bitno e decata dobro da gi gledaat i da bidat strucni doktorite sto te poragjaat. Zatoa od GAK sum prezadovolna (bas poradi komplikaciite pri poragjaj, sto ne znam kolku ke se snajdea vo privatnive).




rina13 -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 13:07:10)

pa sekoj ima pravo da izbere kade ke se porodi,neli se e do zelbata a i do finansiite  a toa deka ne se strucni vo privatnive kliniki nz  od kaj vi tekna pa istite luge sto nekogas rabotele po drzvnive klinki se dojdeni da rabotat za pogolema plata na privatno,samo sto odnosot sprema pacientite ne smee da im bide kako vetrot ke duvne...sekoj so razlicni iskustva,jas se porodiv vo remedika poradi toa sto ginekologot ni e kukjen prijatel i 100 pati da se poragjm ke se poragjam kaj nego pa bilo toa drzavna cair i neznam si koja druga privatna klinika...




ritatomic -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 13:15:39)

pa fala bogu deka sekoj izbira, toa e toa sto go zboram. Ama strasno se revoltiram koga ke procitam nesto slicno ko sto nekoj napisa pogore . Koj kade saka i kolku saka ke trosi na poragaj. auuuu, neznam mnogu se nerviram od takvi komentari i se drznuvam da gi komentiram, iako retko se uklucuvam na forumov, a sekojdnevno ve citam. Pozdrav do site i ohrabruvanje do onie koi resile da se poragaat na GAK ili Cair ili nekoe drzavno porodiliste. Ne e se taka crno ko sto vikaat. Samo zdravje i so lesno da si pominete




Tanjat7880 -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 13:22:47)

Mojot poragjaj beshe vo Sistina i togash pred 5.5godini navistina nemozam da kazam deka me vodea i porodija lekari i medicinski personal bez iskustvo!Od prv do poslleden,dali lekar dali babica dali sestra site bea od klinika so dolgogodishno iskustvo zad sebe!Finansiite se klucni vo taa odluka dali vamu ili tamu ke bide poragjajot no jas eve i od ovaa perspektiva ne zalam ni za edno denarce shto go dadov tamu!




ritatomic -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 13:33:57)

Taman rabota da zalis za parite cim si pominala ubavo. Mene me interesira zasto odluci da s eporagas vo Sistina?Normalno ako mozes da mi odgovoris i ako sakas.




Tanjat7880 -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 13:38:22)

Zaradi uslovite i treptamot za vreme na bremenosta ,poragjajot i pole poragjajot,se beshe navistina na NIVO!I se razbira fala mu na BOGA shto so mene i deteto se beshe OK!




ritatomic -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 13:54:35)

A imas li iskustvo bilo kakvo so klinika?




lilicka -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 15:44:02)

Секој може да си каже свое мислење во врска со болниците.....јас од искуство од мој близок ќе кажам за сестра ми пред неколку години отиде да се пораѓа во систина од пуст чатал од што е разгалена па замислете и се случија многу големи компликации за жал,па на крај ја префрлија на Гак за среќа таму се породи и беше се во ред со бебето фала му на господ!
Така да јас планирам да се пораѓам здравје таму од тоа видено искуство!
На сите трудници нека ни биде со лесно и да биде бебето живо и здраво друго не ни толку битно!!




mami2 -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 16:03:12)

Сите си поаѓаме од сопственото искуство во проценката што е подобро. Моето искуство со приватна болница не го посакувам никому, добро е што по префрлањето на бебето во Детска клиника поради компликациите при породување остана живо и здраво. Се породив во Систина затоа што немав сини картони, а породувањето во ГАК тогаш се плаќаше, па беше мала разлика во цената. Но, и мислев дека се е подобро затоа што е приватна болница.
Со второто воопшто не ми беше битно каде ќе се породам, само бебето да е здраво, живо, па одлично си поминав во Државна болница.




Natasa981 -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 19:06:46)

Devojki, ve citam i slobodno mozam da zaklucam deka ne ste ja sfatile sustinata na forumov - ovde sme za da spodeluvame mislenja koi moze,ama i nemora da se identicni na nasite stavovi i iskustva. Kako sto ima zadovolni pacientki od drzavnive kliniki taka ima i zadovolni od privatnite.Sekoj si go brani svoeto iskustvo, vprocem. No nemoze nekoj da tvrdi deka ako se porodil vo GAK tamu e nesomneno najdobro i ostanative vo privatnite kliniki dzabe gi frlile parite!? Epa po muabetive, taka ispaga..Koj saka , kade saka neka si se poraga. Nemojte da obvinuvate za nestrucen kadar na privatnite kliniki - site znaeme od kade e kadarot tamu (site DO EDEN poteknuvaat od drzavnive kliniki). Jas zdravje Boze planiram da se poragam vo nekoja od privatnive kliniki zasto imam strav od bubasvabi. Ne od bolka , tuku od bubasvabi. Ete za mene ova e dovolna pricina.Se nadevam deka se ke ispadne dobro.




bombica -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 19:23:44)

Minatata bremenost mi ja vodea vo Remedika, vo 27 ned me hospitaliziraa, tamu lezev 11 dena i koga dojde momentot za raganje( polni 28 ned) pod hitno me ispratija na klinika.Od celiot personal na Remedika sum prezadovolna,no kako klinika od mene mene imaat mnogu golem minus , nemaat intenzivna za bebinja.
Iskustvoto od klinika mi e horor film[sm=smiley13.gif]i od ginikologija i od neonatologija, taka da zdravje Boze ovoj pat planiram da e poragam vo Sistina.




anedespo -> RE: Во која болница се породивте? (14.4.2011 20:06:29)

Natasa sosema imas pravo. Ke slusnes eden incident i odma zaklucuvas loso za cela institucija. Kako jas sto imas negativno iskustvo so Ginekologija Cair (eden lekar), pa sega loso zboram za celata institucija. Tocno e deka tuka finansiite se vo prasanje, ama i fakt e deka site rizicni slucai privatnite bolnici gi prefrlaat vo GAK. Pa neli od tamu im se doktorite? Zosto go pravat toa ako se tolku strucni?




bombica -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 0:46:59)

Natasa mnogu ubavo napisa, sekoj ima svoe mislenje,svoe iskustvo i tuka netreba mnogu da se diskutira.
Nesakav da ja prodlizuvam diskusijava ama moram.Privatnite kliniki prakaa na GAK ne oti ne se strucni doktorite tuku zatoa sto privatnite nemaa intenzivni oddelenija za predvremeno rodeni bebinja.Sega i Sistina i Sv.Lazar imaat intenzivni i ne prakaat na GAK edino ostana Remedika.I nema potreba da se ubeduvame tuka za strucnosta na dr. po privatnite kliniki, site tie poteknuvaat ili od GAK ili od Cair ne se stotuku zavrseni doktorcinja( kako sto gi ima na GAK) pa da se vezbaat na mene.
Uff izvinete revoltirano pisuvam, mnogu loso iskustvo imam so GAK.Poradi neopremenosta na bolnicata i bezdusnosta na dr. gi izgubiv moite angelcinja[sm=smiley19.gif] a jas sum ziva zatoa sto me cuval Gospod. Na puls 140 mi pustija tokoliza,od 19h koga podpisavme za carski do sledniot den do 9:30 ne dojde dr. da me pogledne, a ne da me vnesat vo sala.Vo 9:30 dojde nacalnikot me pregleda i koga vide kolku krvaram naredi hiten carski.HITNIOT carski zapocna vo 11:30[sm=smiley19.gif] Tretiot den posle CR leukocitite mi bea 24 i pokraj toa sto primav 2 pati na den inekcii.Ako pocekale uste malce i sepsa ke sum fanela .A do den denes mi e krivo sto ne gi snimiv zborovite na edna dr. (da ne ja imenuvam) za koi ke dobiese edna tuzba od mene .."Lupni i uste edna tokoliza pa dja ili bu" I za ovaa dr. ke recete deka e strucna????Ne taa pred se ne e covek a uste pomalku doktor.
Uste ednas izvinete na dolgiov post i na mojata revoltiranost.





Viktori -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 1:00:30)

Bombica, mnogu mi e zal za tvoeto iskustvo. Inaku da, takvite doktori treba da se tuzat, za da ne ucat od niv pomladite.

Vo vrska so bolnicite i doktorite, mislam deka pred se treba covek da si, pa posle se drugo.
Jas se poragjav 3 pati, 2 vo Cair i 1 vo GAK na dvete mesta otidov samo za poragjanje, nemav ni pregled prethodno ni nekoj poznat. Ko prv pat vlezena tamu, dobro bese.
Imam slusano sekakvi iskustva i mislam deka koga bi trebala pak da ragjam, pak bi bilo GAK. Ako treba da biram od privatna klinika bi bilo Sistina najverojatno.




ikki -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 3:30:40)

јас се порагав во ГАК и сум многу незадоволна од персоналот, посебно од болничарките. Значи толкава дрскост, толкаво урлање немам сретнато во животот. Додека чекав за пораѓај 1000 пати се покајав зошто сум отишла таму, значи на сите тие болки што ги имаме уште тие ни фалатг да се дерат. Кога се породив несакаа да ми дадат друга спаваќа, значи со истата со таа што се пораѓав, целата крвава ме оставија дури утредента ми дадоа друга, па дури болничарката ми вика пази да не ја испрлаш со крвта, божем јас сакам да крварам.
А за бубашвабите немам коментар, си лазат по креветчињата на бебињата... Мислам дека надлежните треба малку да поведат ред за тоа што се случува.
ПС: Му кажав на маж ми ако сака второ уште сега да знае дека ке се пораѓам во приватна болница




mamadeja -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 9:04:27)

Zdravo. Relativno nov clen sum vo Ring. megjutoa sakam da go kazam moeto iskustvo. Imav patoloska bremenost vo 21 nedela dobiv kontrakcii i bev eden prst otvorena. So pomos na mojot maticen ginekolog so strogo miruvanje izdrzav do 32 nedela bidejki za tie dva meseca dodeka bev na patoloska na dva pati dobivav kontrakcii i odev na GAK megjutoa tamu mi kazuvaa  nema sto da mi pravat, toa ti e toa odi si doma ako ti pukne vodenjakot dojdi. Izdrzav do 32 nedela prokrvarev otidov vo GAK me stavija na tokoliza se sredi privremeno no izdrzav uste edna nedela lezejki tamu i se porodiv vo  33 nedela. Bebeto  super 2260 so 46. Ostanuvame vo bolnica edna nedela za celo vreme nitu ednas ne razgovarav so pedijatar nisto. Vrie od bubasvabi a posledniot den doagja cistackata i mi vika majka  ke si odis doma spremaj se. Zamisli cistackata!Me ispustaat doma so bebe predvreme rodeno koe ima  pokaceni leukociti 30, i so meningitis koj sto nikoj ne go otkri dodeka lezevme tamu. UZAS! 




riba79 -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 9:33:18)

jas se porodiv na GAK pred 2 meseci i ne e tocno deka nema pedijatar da te informira za tvoeto bebe[sm=hudicek1.gif]se6koj den vo 9 casot imase vizita od ginekolog,sestra ako treba da te bockaat mislam krvna slika i pedijatar koi gi gledaa bebinjata...e sega ako kaj tebe so predvreme rodeno bebe nemalo pedijatar da te informira zosto ti ne si barala da te informiraat?barem niv gi imase i se menuvaa na 8 casa ili na 12 casa.neznam bas me cudis[sm=zmeden.gif]




mama26 -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 9:36:10)

navistina mi e zal ,sto i na denesno vreme pokraj doktori strucni da se gubat bebinja 




mamadeja -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 9:58:39)

Jas se porodiv na 13.07.2009. Znaci pred izlezat site raboti po televizii deka umiiraaat trudnici i bebinja pa posle rabotata se smeni. Inaku ne izmisluvam nisto koga se porodiv ostanav na boks skoro cel den bidejki dojde sanitarna inspekcija site se rastrcaa me zboravija. Posle nemase mesto na odelenie pa me smestija dole kade sto lezev so zeni na koi im pravea abortusi i kade sto po hodnicite imase eden kup narod  i vleguvase koj saka. Posle dva dena me kacija gore. Ostanav tamu celi sedum dena. Mi zedoa krv samo ednaska a ginekologot ne pregleduvase so pogled od tri metra dalecina. Sestrite bea strasno neljubezni a za pedijatar imase samo sto me udostoi ednas so odgovor i site zeni sto bea tamu  se plasea od nea.Mislam deka ke bese vo red barem pred da me ispustat da se videse so mene a ne da ja prati cistackata. Jas i den denes ziveam so posledicite na nivnata nemarnost. Inaku znam deka ako se ispadnese se vo red nemase da go pisuvam ova denes.




Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>