RE: Во која болница се породивте? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Породилиште



Порака


riba79 -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 10:11:55)

vo sekoj slucaj mi e zal sto toa ti se ima sluceno...inaku treba mnogu da re raboti na higienata ne velam ne[sm=hudicek1.gif]a i na odnosot na cel medicinski personal od d-r pa do bolnicari,cistacki..ajde da se nadevame deka barem nesto ke se smeni vo novata zgrada..ako nisto drugo barem ke bide nova i ne bi trebalo da ima bubasvabi[sm=smiley19.gif]




zapce -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 10:53:07)

i jas koga se porodiv taka ne pregleduvaa sitelegnati na krevetot so trgnata vloska i doktorkata ne gledase  od stranata od krevetot edva metra podaleku, drug nikakov tretman navistina ponizuvacko




penelopa -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 11:07:43)

Читам, читам и не можам да се изначудам т.е повеќе се изнервирав [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]. Па се викам сигурно во Африка жените кои раѓаат имаа подобри услови а може и пољубезни доктори и сестри пошто таму им ги праќаат од Европа ко хуманитарци. И зарем таа санитарна инспекција ништо не открила ако веќе била? И што ако ќе отвараат нова зграда кога персоналота сигуно ќе биде истиот...за година две бубачките пак ќе си дојдат. Срамота...немам зборови[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley7.gif[/image]




Tanjat7880 -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 11:36:18)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ritatomic

A imas li iskustvo bilo kakvo so klinika?

Nemam iskustvo vo druga bolnica osven vo Sistina ni so bremenosta ni so poragjajot,i eve sega citajki ve zakluciv kolku mojot poragjaj(sepak fala mu na Boga)mi ostana vo dobar spomen,kolku mi znaceshe banjanjeto posle poragjajot od strana na bolnicarkata,ubaviot zbor od strana na sestrata za bojata na kosata na moeto bebe koja beshe navistina siva,odnosot na neonantologoot ....




mamadeja -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 12:52:32)

Inaku sestra mi se porodi vo Cair, poragjajot i pomina super megjutoa i ja zaboravija postelkata pa odvaj ja spasija.




happy -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 12:53:46)

jas se porodiv pred 3 nedeli vo Sistina so carski rez.Mnogu sum zadovolna od celokupniot tretman,alal da im se parite sto gi zemaat,zasluzeni im se do posleden denar




Viktori -> RE: Во која болница се породивте? (15.4.2011 19:14:53)

Па се викам сигурно во Африка жените кои раѓаат имаа подобри услови а може и пољубезни доктори и сестри пошто таму им ги праќаат од Европа ко хуманитарци.


Da sigurno. Isto pamtam edni "evropski lekari" sto cekaa smrtna kazna vo Libija...Mesto vakcini sida mislam delea. Pravi humanitarci. Super uslovi im prizaat na afrikancite. A be pravi srcki se evropejcite...

___________________________________________________

Jas se poragjav 3 pati bez vrski! Bez nikakov problem, osven nekoi sitnici koi ne se ni brojat. Si odev doma i gotovo.
I osven zenite koi imaat navistina negativno iskustvo, ostanatoto mislam deka e preterizam.




bombica -> RE: Во која болница се породивте? (16.4.2011 0:42:47)

Sto e preterizam ???Sto se zalat zeni deka lazat nasekade bubasvabi?Sto nema sestra da dojde da ti iskluci infuzija posto ti se odi vo wc?Sto bolnicarkata kako ludaca nekoja i se dere na zena koja prv pat stanuva posle operacija?Sto ne dojde pedijatar kaj mene 2 dena da mi kaze kolku se rodija malite i vo kakva sostoba se?E prvpat dojde za da mi kaze deka ednoto ima kriza, za da po pola saat dojde i da mi kaze deka pocinalo i toa taka nonsalantno [sm=hudicek1.gif] pa jas kuce da umre taka ne bi mu soopstila na sopstvenikot.
Moj sovet, dokolku mozete finansiski da si dozvolite ne razmisluvajte ragajte vo privatna bolnica.




Џесика -> RE: Во која болница се породивте? (16.4.2011 1:00:07)

Јас се породив во ГАК, фала богу добро поминав... додека одев на часовите за трудници единствено нешто што запамтив беше „кога ќе ви пукне водењакот не брзајте, има време најмалку 10-14 саати, додека да се отворите, многу трудници доаѓаат одма и се чувствуваат занемарени“... а совет од една муштерика што ми доаѓаше во дуќан беше „оди да се пораѓаш на клиника, ќе ги потрпиш болничарките 2-3 дена, ама ќе знаеш дека си во сигурни раце“, она имала проблем во приватна болница...  и со таа помисла отидов... ги слушав исфрустрираните драња на болничарките, ама не дозволив да се карам со нив и покрај глупите коментари од типот „кој ве тера да раѓате?“  кога дојде моментот на породување, околу мене се створија 6 души и за миг не ме оставија сама... супер ме исчистија, супер ме сошија, никаков проблем не видов од таму... како што реков, си го гледав синчето и баш ме заболе што викаат болничарките за моето крварење... денар не дадов, бубашвабите баш и немав време и воља да ги барам(не викам дека е ок и дека не треба да се среди)... И дај боже и со второ да дојде време, пак би отишла таму...  но тоа е, секој со своето искуство, дај боже сите да поминат како мене на пораѓај, презадоволни би биле...




mama2* -> RE: Во која болница се породивте? (16.4.2011 9:22:31)

Bas mi e zal za site majki sto citam sto imale losi uskustva vo vrska so toa vo koja bolnica se porodile no za zal toa ni e situacijata vo nasata ni mala Makedonija[sm=hudicek1.gif].Za golema sreka jas so moeto prvo detence Aleksandar se porodiv vo stranstvo potocno Australia kade i sega ziveam i se spremam za vtor porogjaj.Ne da se falam prijatelki no ovdeka vo stranstvo bolnicite se kako hotel a i vrabotenite se fenomenalni ne te ostavaat nisto da ti fali,i bas sum od edna strana srekna a od druga strana frustrirana sto gi citam ovie prikazni od sekoja zena sto si pisuva za toa kako pominala bas navistina mi e zal[sm=smiley19.gif],no kako sto rekov toa e Makedonija.Znacibez pogolemi objasnuvanja sakam samo da kazam deka mojot porojgaj za prvoto dete mi pomina ubavo so carski rez i drugiot den odma stanav se drizev i se bese vo red,sega za vtoroto imam pak zakazano carski rez na 16 maj i se nadevam pak da pomine se najubavo.Pa za ponatamosni moi zbidnuvanja se nadevam da pisam vo nekoe drugo izdanie.Golem pozdrav od mene,inaku stalno ja pratam Ringerajai site forumi.




Viktori -> RE: Во која болница се породивте? (16.4.2011 15:08:58)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Sto e preterizam ???Sto se zalat zeni deka lazat nasekade bubasvabi?Sto nema sestra da dojde da ti iskluci infuzija posto ti se odi vo wc?Sto bolnicarkata kako ludaca nekoja i se dere na zena koja prv pat stanuva posle operacija?Sto ne dojde pedijatar kaj mene 2 dena da mi kaze kolku se rodija malite i vo kakva sostoba se?E prvpat dojde za da mi kaze deka ednoto ima kriza, za da po pola saat dojde i da mi kaze deka pocinalo i toa taka nonsalantno [sm=hudicek1.gif] pa jas kuce da umre taka ne bi mu soopstila na sopstvenikot.
Moj sovet, dokolku mozete finansiski da si dozvolite ne razmisluvajte ragajte vo privatna bolnica.


Мене ми е многу жал навистина од тоа што ти си доживеала. Ама и јас 3 пати се пораѓав во државни болници и немам поголеми замерки.  Болничаката во ку*ац ја отерав, со сестрата немав контакт затоа што си отидов дома порано!Докторот што ме пораѓаше беше супер со мене, а прв пат ме гледаше. А и сите сестри беа горе долу добри...

инаку во врска со приватните болници, нормално е да светат кога дневно 5 жени влагаат. Да има фреквенција ко во државна, се сомневам дека се би било сјајно...

И те молам со усул! Има жени кои не можат да се породат во приватна болница! Не мора да значи дека ќе имаат искуство како твоето...




Viktori -> RE: Во која болница се породивте? (17.4.2011 1:35:34)

Izbrisav nekolku mislenja zaradi oftopiciranje. Slobodno napiset___e si kade ste se porodile i kazete so go vaset___o iskustvo!
Za dilemata privatno ili drzavno moze posebna tema da se otvori, za da ne zabeguvame na ovaa [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]...




denim -> RE: Во која болница се породивте? (17.4.2011 8:49:19)

инаку во врска со приватните болници, нормално е да светат кога дневно 5 жени влагаат. Да има фреквенција ко во државна, се сомневам дека се би било сјајно...


Apsolutno stojam zad ovoj komentar; Inaku sekoj si znae Vo koja bolnica ke se obrati i od koja pricina.




mamicka77 -> RE: Во која болница се породивте? (17.4.2011 14:38:56)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Што знам, јас се породив во ГАК, и пак би отишла таму, бидејќи персоналот беше навистина супер (освен некои од сестрите). Но во глобала, задоволна сум, посебно од докторот што ме породуваше, како и од педијатарот неонатолог што беше вечерта на породувањето. Сестрите на интензивна нега исто беа супер, а сестрите на одделение така-така, ама не беше ништо страшно. Сепак, да не се лажеме, во приватниве болници нема толку ИСКУСТВО како што имаат во ГАК или Чаир - сепак најголем дел од породувањата се извршуваат токму таму. И од друга страна, во приватниве клиники ако нешто не дај Боже појде наопаку при породувањето или нешто не е во ред со бебето, го носат во Државна, а најчесто и мајката. Па тогаш, зошто се плаќа толку многу?


Da se nadovrzam na razgovorot a zapoznaeni li ste deka site sto se vo privatnite bolnici se zemeni od drzavna ili od cair taka da nema vrska deka i da si kako e gospod nikoj ne e i bez prijatel covek ne moze nikade da pomines dobro bez razlika dali e na privatno ili na drzavno i jas na pregledi si odam na privatno vo remedika kaj doktorkata sto odam e od cair zemena a inaku ke se poragam vo cair ako sum vo remedika na privatno




Beatris -> RE: Во која болница се породивте? (24.5.2011 10:55:01)

Ги читам постовиве и не можам да сфатам дали сите зборат за истата ГАК?! Јас се породив таму на 01 мај со царски, останав 5 дена во апартман и сум презадоволна и од сместувањето и од целиот персонал, сестрите нон стоп се вртеа тука и прашуваа дали треба нешто, во секое време добивав нови спаваќи колку и да ми требаат, по два пати на ден влегуваа да чистат и да соберат ѓубре, лебарки не видов. Педијатрите ми објаснуваа детално за се што е поврзано со бебушот, дури и имаше една сестра која пола ден поминуваше со мене за да ни помогне околу доењето. Жал ми е за сите што имале негативни искуства, но мислам дека сепак се зависи од случај до случај и не значи дека истото не би се случило во поблескавиот амбиент на приватните клиники. Доколку решев да се пораѓам во приватна клиника сигурно ќе платев околку 2000 евра за царски, вака поминав со 200 и нешто




prettygirl -> RE: Во која болница се породивте? (24.5.2011 11:01:56)

nekoj dobrovolec da spodeli iskustvo od bolnicata vo bitola...[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




fila -> RE: Во која болница се породивте? (24.5.2011 12:02:08)

jas planiram da se porodam vo cair neka mi kaze nekoja ako ima kako si pominala tamu za poragaj i dali mi treba vrski za apartman




Martins mom -> RE: Во која болница се породивте? (24.5.2011 12:34:36)

ИЗВОРНА ПОРАКА: prettygirl

nekoj dobrovolec da spodeli iskustvo od bolnicata vo bitola...[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]


Оди неколку страни наназад и ќе го прочиташ моето искуство (негативно), но не мора да значи дека и ти ќе поминеш лошо. Мм ги почести сестрите и пак не добив човечки, нормален третман, а си замислував да не ги почастеше...којзнае што ќе се случеше[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Luci -> RE: Во која болница се породивте? (24.5.2011 12:37:18)

Jas se porodiv vo Cair i bev smestena vo apartman, prezadovolna sum i super pominav so ogled na toa kolku slusav strasni muabeti za poragjajot. Za apartman ne ti trebaat vrski, ako e sloboden ke te smestat tamu ako ne e sloboden nema i toa e toa[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
ИЗВОРНА ПОРАКА: fila

jas planiram da se porodam vo cair neka mi kaze nekoja ako ima kako si pominala tamu za poragaj i dali mi treba vrski za apartman




2mama -> RE: Во која болница се породивте? (24.5.2011 12:54:34)

i jas se porodiv vo remedika ,profesionalni,ljubezni i se naj naj ,zadovolsto se tie nekolku dena pominati tamu ,sega sum na pocetok na vtora bremenost bez razmisluvanje tamo odam,veke i prviot pregled go imam zakazano!




prettygirl -> RE: Во која болница се породивте? (24.5.2011 13:07:41)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: prettygirl

nekoj dobrovolec da spodeli iskustvo od bolnicata vo bitola...[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]


Оди неколку страни наназад и ќе го прочиташ моето искуство (негативно), но не мора да значи дека и ти ќе поминеш лошо. Мм ги почести сестрите и пак не добив човечки, нормален третман, а си замислував да не ги почастеше...којзнае што ќе се случеше[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

se nadevam deka na eden doktor mozam da smetam posto koga bev za spontaniot na bolnica go pocastivme se razbira oti stvarno ne vidov posle toa nikakva maka i nemav posledici i mi rece za poragaj ti kaj mene.Valjda se splatilo castenjeto ama sepak nekako strav me faka so ogled na situacijata i odnesuvanjeto na vrabotenite




Calypso -> RE: Во која болница се породивте? (24.5.2011 13:09:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Што знам, јас се породив во ГАК, и пак би отишла таму, бидејќи персоналот беше навистина супер (освен некои од сестрите). Но во глобала, задоволна сум, посебно од докторот што ме породуваше, како и од педијатарот неонатолог што беше вечерта на породувањето. Сестрите на интензивна нега исто беа супер, а сестрите на одделение така-така, ама не беше ништо страшно. Сепак, да не се лажеме, во приватниве болници нема толку ИСКУСТВО како што имаат во ГАК или Чаир - сепак најголем дел од породувањата се извршуваат токму таму. И од друга страна, во приватниве клиники ако нешто не дај Боже појде наопаку при породувањето или нешто не е во ред со бебето, го носат во Државна, а најчесто и мајката. Па тогаш, зошто се плаќа толку многу?


Da se nadovrzam na razgovorot a zapoznaeni li ste deka site sto se vo privatnite bolnici se zemeni od drzavna ili od cair taka da nema vrska deka i da si kako e gospod nikoj ne e i bez prijatel covek ne moze nikade da pomines dobro bez razlika dali e na privatno ili na drzavno i jas na pregledi si odam na privatno vo remedika kaj doktorkata sto odam e od cair zemena a inaku ke se poragam vo cair ako sum vo remedika na privatno




Знам јас дека сите доктори во приватниве клиники се од ГАК или од Чаир, не сум се изразила убаво, но не мислев на тоа дека конкретно тие се неискусни, туку мислев на тоа дека во приватниве клиники немаат толку искуство во однос на честотата на породувањата, или дневната фреквенција на жени родилки, како што претходно кажа Виктори. Многу е важна спремноста и ефикасноста, брзината на реакцијата ако не дај Боже се случи нешто неочекувано. Затоа мислам дека приватниве клиники имаат уште „многу леб да јадат“ додека да ја стигнат ГАК. Нема никого да убедувам, секој си има право на избор, нели? [sm=smiley1.gif]




rina13 -> RE: Во која болница се породивте? (24.5.2011 13:45:10)

ako sakate dobro da si pominete so poragjajot seedno dali e drzavno ili privatno,kaj nas e bitno daili imas poznat ili pijatel tek togas ke pazat na tebe inace ke bidete samo brojce edna od mngute sto pominale....




mamita83 -> Во која болница се породивте? (25.5.2011 17:38:49)

Jas sakam da se porodam vo GAK, so toa sto ke si zemam apartman, ve molam dokolku nekoj moze da mi kaze kako pominal vo drzavna bidejki tamu imam poznati, drugata varijanta mi e Remedika megutoa pisuvaat deka i za vo privatnive kliniki bez poznati nisto nepravis.




dostickage -> RE: Во која болница се породивте? (27.5.2011 11:06:21)

super e GAK ama ako i samo ako imas luge.mislam deka nema svrha da se dadat 2000 evra za poragjaj i za lezenje u bolnica 3 dena.sea gak e tavo kakvo sto e ama ako imas luge super kje pomines nema da te ostaat na milost i nemilost.jas bev epten tezok slucaj ama epten i site bea na noze gajle nemav taka da toplo preporacuvam.za higienata no comment kje treba da mizis:))))




Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>