RE: Во која болница се породивте? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Породилиште



Порака


Elce -> RE: Во која болница се породивте? (18.7.2011 17:02:31)

Се чудам кога некој ја фали ГАКи дека поминале супер,се разбира ако имале пријатели или полни кеси.Јас се породив во ГАК,докторката што беше на смена ноќта ми го пукна водењакот околу два часот по полноќ и ја снема,сестрите изгаснаа светло и си легнаа,на две фотелји една до друга доближани,а јас во ходникот завивав од болки,во четири часот сабајлето ме внесе во собата за породување таа сестра на која и го реметев сонот,ми се дереше ко луда,триста лоши зборови ми изнакажа,ме остави на креветот и ми рече ако имаш напон,стегај како да сереш.Еден напон имав убав,наредниот ми се губеше чувството,силата ја губев,а сестрата цело време ми с едереше затвори ја устата,ако му било после нешто на бебето немало таа да биде крива,море ке ме пресечела од двете страни,во 04.35 конечно излезе бебето и јас останав така занемена,се плашев дека не е во ред нешто бебето,го зеде налутено и замина со него,до 07,30 лежев на креветот и ги молев вода да ми дадат,немаше кој две капки вода да ми даде,и цело време се секирав за моето малечко.Ме симнаа долу кај киретазите оти горе немаше место,тогаш сопругот се качи да праша за малата и му кажаа дека е добра со апгар 7/7.Ми дојде душа.А на одделение да не правам муабет,сестра чекаш со саати да дојде ако имаш некоја мака,два дена им се жалев на тахикардија и тоа силна,ми викаа мајка од анемијата ти е,з ана крај да завршам  со примање на крв.Девојки не оставајте на тоа,дека не знаете кога ке се породите па кој доктор ке с епогоди на смена тој,туку гледајте да се договорите со некој.мм им давал по некој стотка на болничарките и на портирите за да ми донесат кеси и сл,бидејки бев слаба и не можев да станувам од кревет.




Anushka -> RE: Во која болница се породивте? (18.7.2011 17:10:03)

Елче, многу ми е жал како сте си поминале со бебенцето.
ВБо право си. Каде и да се породиш, секаде требаат врски и пари. Дури и во Систина (таму се породив посл.пат) познанствата мн.ми помогнаа, а Бога ми, и подароците за д-р.
Впрочем (верувај) и за во Бутел (умирачка) ти требаат врски и пари.
Тоа ти е. Така било и ќе биде.




Ljubovce -> RE: Во која болница се породивте? (25.7.2011 14:55:22)

Vo noemvri treba da se poradam i sum vo mnogu golema misla kade????imam maticna sto mi ja sledi bremenosta za pobitnite pregledi odam vo sv.Lazar kaj d-r Mitko Ivanovski,prezadovolna sum od negoviot odnos i posvetenost za vreme na pregledite,megutoa po se sto citam jas navistina neznam sto bi bila najdobra odluka,dali voopsto da bide vo privatna bolnica???
Mnogu malku imaat podeleno iskustvo od Sv.Lazar,bas bi sakala ako ima nekoja mama sto vo brzo vreme se poragala tamu da mi podraskaze kako pomina...[sm=smiley1.gif]




vida -> RE: Во која болница се породивте? (25.7.2011 16:02:20)

Ke vi kazam otvoreno se porodiv vo drzavna od doktorkata sto me porodi sum prezadovolna.Vistina i dadovme 150 evra ama ne pred poragjaj nego posle zatoa sto bev prezadovolna od nejze.Znaci parite se dadeni od srce.Isto taka sum zadovolna i od sestrite sekogas koga ke pobarav da dojde sestra doagjase nemozam da se poplacam od niedna za razlika od cistackite li bolnicarki se (izglea dve u edno se) sto se pravat pogolemi od samite doktori.Za doktorkata sto me porodi samo pofalni zborovi imam i za vtoro ako dade gospod pak bi ja barala nejze.




vanessa30 -> RE: Во која болница се породивте? (25.7.2011 16:06:27)

Vida, kaj koja doktorka se poragase? Predhodno se dogovori za kaj nea ili slucajno bese denta na smena pa taa te porodi?




vida -> RE: Во која болница се породивте? (25.7.2011 23:44:17)

prethodno se dogovoriv da me porodi Daniela Jovanova jas sakav da se porodam so carski (i nejzina preporaka bese isto taka).Prethodno se dogovorivme koga da se porodam megjutoa na bebus ne mu se cekase pa posaka porano da izleze a togas se pogodi i doktorkata na smena.




miana -> RE: Во која болница се породивте? (29.7.2011 14:43:12)

Kazete mi kako e vo cair? Se poragala li nekoja od vas? Kako e higienata ?Personalot? Doktorot me tera tamu da se poragam...Ah kako si nemam paricki za na privatno [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




mamicka77 -> RE: Во која болница се породивте? (29.7.2011 15:35:01)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Kazete mi kako e vo cair? Se poragala li nekoja od vas? Kako e higienata ?Personalot? Doktorot me tera tamu da se poragam...Ah kako si nemam paricki za na privatno [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]

mianan higenata za vo apartman e dobra bidejki imas samo svoe wc a vo sobite pred dveipolgodini koga lezev vo sobite bese cisto ama wc se katastrofa i jadenjeto zavisi za koj jas bidejki sum mandzika ne mi se svigase a doktorite i sestrite ako imas covek prijatel se dobri ako ne ne te mnogu marat kako i sekade




miana -> RE: Во која болница се породивте? (29.7.2011 15:37:43)

A vo apartman moze po dve zeni ili samo edna? I moze li poseta vo apartman?




mamicka77 -> RE: Во која болница се породивте? (29.7.2011 16:18:14)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

A vo apartman moze po dve zeni ili samo edna? I moze li poseta vo apartman?

da vo apartman moze poseta,mislam deka e edna zena,libra.n znae taa se porodi i bese vo apartman pisi i licna poraka ke ti kaze sto kako bidejki sega ne se mnogu cesto ukl na RR porasi obvrskite so Andrej a mislam deka bese 1500 apartman




arh_diz -> RE: Во која болница се породивте? (29.7.2011 17:08:00)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamita83

Epa ringerajki me interesira dali nokoj znae do kade se rabotite so novata drzavna ginekologija? Dali zapocnale so poragai tamu, dali e navistina pustena vo upotreba ili se ceka da pomine uste nekoja godina :)

quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

I dali site rodilki se  poragaat i gi primaat tamu ili ima i takvi sto povtorno gi smestuvaat vo "kukata na stravot" - starata bolnica?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Dragi moi RR...jas posledno koga bev na ginekologija...samo pregledite odnosno ambulantite se prefrleni tamu. prashav za rodilishteto..mi rekoa "aaaaaaaaaa ne se znae toa". go prashav i mojot ginekolog zasto bev na dve mislenja za poragjaj..ako se otvori novata da se poragjam tamu ako ne privatno...i mi rece ne spij na toa uvo..nema sansi uste najmalku nekolu meseci, uste pomalku pa sega za vreme na odmori..
taka da ako vi e termin 2012 mmozebi i kje imate srekja

pozrdavce


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Lele samo gospod na pomos.... Ne sakam vo starata- nisto cudno vo cair da odam..A vo Cair kako e?Ste bile?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Jas ne..ama site vikaat deka e bolje varijanta do Drzavna..staro e da, ama barem bilo cisto.ova se muabetite ja ne zboram od iskustvo.
samo imajte na um deka bratucetka mi pred 10 dena ja vratija.....nemalo mesto???????????????? i sega kutrata kje ide u drzavna saka nejke...

quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Abe srcka koe cisto? Vo GAK? Auuu - bas kukata na stravot :( E kako ja vratija be? ct ct ctc
Po gnasno nesto nemam videno od drzavna....





arh_diz -> RE: Во која болница се породивте? (29.7.2011 17:09:14)

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikitina

Морам да се сложам дека ГАК е куќата на стравот. Јас се породив пред месец дена, гужва невидена е , се бара кревет повеќе, ако е се во ред со вас и бебето ќе ве пуштат на вториот ден да си одите дома. Мене ме пуштија со царски рез уште не опоравена и детето со жолтица дома да си го сончам. Лебарки има колку ти душа сака да ти се згрози од животот. Не знам што се чека на преместување во новата зграда, ова е веќе греота за родилки и бебиња во такви услови.


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

eeee a jas se porodiv pred 3.5 godini i nisto ne e promeneto..Ako togas bese kukta na stravot kako li e sega? Za lebarkite nemam komentar..Uf-gnasno,a toaletite ( uzas ) ...I koga se zalime za lebarkite ni vikaat - vie ste krivi - cuvate hrana tuka...Bljak!!! A nas ne pustija site odednas zaradi streptokoka..Tie sto bea vtororotki gi upstaa za samo eden den..




mamicka77 -> RE: Во која болница се породивте? (30.7.2011 15:14:49)

vo cair e dobro samo toa sto wv se mnogu gadni a onaka sobite se dobri ne e se da sjae kako doma ali nema bubaci i slcistackite sekoe sabajle gi ribaat plockite




beki RR -> RE: Во која болница се породивте? (16.8.2011 13:58:47)

Se porodiv vo remedika. So prvoto dete se porodiv vo bolnicata vo Bitola, i toa beshe najgolemiot koshmar shto go imam doziveano. A vo remedika beshe izvonredno. Sekoja cest, navistna plakash ama te tretiraat kako covek. Bebeto dobiva odlicna griza isto i majkata. 




@Mila@ -> RE: Во која болница се породивте? (16.8.2011 14:29:49)

Dali ima nekoj informacija koga na novata klinika ke pocnat da se vrshat poroduvanja ...mojata informacija e deka tek vo Sep ovoj del ke go selat....istoriska stana bolnicava.

Pozz




Lisica -> RE: Во која болница се породивте? (16.8.2011 14:31:33)

Sistina[sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif] sto palci za uslugata i negata:)))




MERUSHKA -> RE: Во која болница се породивте? (16.8.2011 17:24:28)

Re Medika......10 like za bolnicata i personalot[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Andriance -> RE: Во која болница се породивте? (16.8.2011 22:29:17)

MERUSHKA mozes li da mi kazes dali ova e se sto mi e potrebno za poragjaj vo remedika: neseser vo pribor za licna higiena,mobilen [sm=smiley36.gif] ona shto kje go oblecam koga kje si odam i obleka za bebce za izleguvanje???




MERUSHKA -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 9:07:16)

Nemas potreba od nisto drugo!! Ti posakuvam poragaj kako mojot[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Maca25 -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 9:19:52)

Аднријанче, ништо душо не ти треба, освен прибор за лична хигена. Алишта за тебе и бебушот можат да ти донесат и дента кога ќе излегуваш. не заборавај полнач за мобилен и апарат [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] да го изнасликаш бебето и да им пишеш на пријателките од Рингераја дека си се породила. Евентуално некое списание или книга, ама нема да имаш баш време за тоа, или ќе си бидеш со бебето или ќе си спиеш.
Персоналот во Ремедика е за пофалба навистина. Снаа ми пред еден месец се породи таму, трчаа сите по мене и брат ми да ни кажат како се одвиваат работите, пред пораѓај, за време на пораѓај, после тоа...супер се.




Yummy Mammy -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 10:03:44)

Za se vo zivotot e taka - kolku pari tolku muzika.
Ne moze nesto sto e besplatno da dava podobra usluga od nesto sto ke si go platis (pomalku ili poveke). Pomina vremeto koga drzavata trebase se da obezbedi. Nikade vo svetot nema besplaten poragjaj. Eve neka se prijavat mamickite od stranstvo pa neka kazat kolku cini eden den prestoj vo drzavna bolnica. Zatoa vo stranstvo i gi pustaat doma uste istiot den. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Lisica -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 10:49:36)

Fala bogu kolku pari tolku muzika:)) Jas kredit zemav za da go otplatam poragajot:)) ama ne zalam ni eden den za toa usluga na nivo, sekogas koga mi treba nesto tuka se, non stop pominuva doktor da te proveri, kogas sakaat doagaat vo poseta, se razbira maksimalno zasiteni maski , mantili, platneni corapcinja:))), dezinfekcija pred sekoja vrata, bebceto mi go nosea, posto bev co carski, ama junacka dusa ne izdrza da lezi pa posle prviot den se vlecev po hodnikot poveke da go gledam sonceto "fotokopija na tato", i sl. momenti.
Iskreno poeftino e vo GAK da se porodis megutoa uslovite se kade kade za nikade, barem da ima malo podobruvanje. Voopsto vo bilo koj drzaven objekt e katastrofa. Nie do sea dva pati lezevne na klinika ednas na detska i ednas na detska hirurgija kosmar, neznaes od koja strana te napagaat bbacki, nedaj boze da izgasis svetlo, strasno, wc-ta katastrofa ma kataklizma.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Za se vo zivotot e taka - kolku pari tolku muzika.
Ne moze nesto sto e besplatno da dava podobra usluga od nesto sto ke si go platis (pomalku ili poveke). Pomina vremeto koga drzavata trebase se da obezbedi. Nikade vo svetot nema besplaten poragjaj. Eve neka se prijavat mamickite od stranstvo pa neka kazat kolku cini eden den prestoj vo drzavna bolnica. Zatoa vo stranstvo i gi pustaat doma uste istiot den. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]





Ljubovce -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 14:09:28)

Potpolno ste vo pravo,ne se somnevam deka e taka,jas od koga ostanav trudna zborev deka ne doaga vo predvid drzavna bolnica megutoa rabotite se menuvaat i eve sega resiv da bide bas drzavna i samo od edinstvena pricina da zacuvam maticni kletki koi sto ke me cinat isto kolku i poragaj na privatno...voopsto ne mi e seedno,me faka i strav ama se nadevam deka so Bozja pomos se ke bide dobro,edinstvena vrska sto ja imam e sestra koja sto ja vikaat kako glavna sestra,kolku ke mi pomogne toa neznam,se nadevam deka pak kolku tolku moze da olesni...imam uste dva meseci do denot,pa kako ke pominam ke vi pisam...edno nesto ne mi e jasno i sakam da prasam,sakam poragajot da mi bide so epiduralna koja sto na klinika cini 100 evra,e sega sestrata mi kaza deka ja stavale posle 5 prst otvorena,dali toa e sekade taka???dali e vistina deka bolkite do togas se slabi???toa malku me zbbuni...
pozdravce do site :)




miana -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 14:16:59)

Neznam na kolku prsta se stava ama mene ne sakaa nikakva da mi stavat :) Otidov so 3 prsta otvorena i mi vikaa - kasno e .( nemaa anesteziolog izgleda ) i lazev kako kucka od bolki cela vecer.Inaku i jas od istata pricina povtorno ke se poragam drzavno samo neznam dali cair ili gak. Sakam da zacuvam maticni kletki a i dvata trosoka mi se mnogu [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] Ke izdrzam pa ako treba ke si odam vo apartman -ke moze i poseta da mi dojde i cistotata e na povisoko ivo..Apartman vo cair e 1500 denari  a vo drzavna e 3000. Za drzavna mislam deka ne se plaka anestezijata ( ne sum sigurna) Jas sum sega resena da se poragam so spinalna a ako im e pak kasno- so epiduralna.Inaku ne sakam da go pominuvam istiot kosmar kako prviot pat.




Maca25 -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 14:18:27)

Јас кога се пораѓав епидуралната беше 50 евра. Има одреден период кога се става, не може кога ќе ни текне [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]. имам слушнато дека се става откако ќе бидеш 5-6 прста отворена. А јас искуство околу болки не можам да пишам, на договорен царски бев. А на снаа ми и пукна водењак во сабота, почна тек во неделата сабајле да се отвара, имаше болки, но не јаки и чести, само тие ако траат подолго само можат да те исцрпат. Снаа ми кога беше 5 прсти отворена и и ставија епидурална. 




Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>