RE: Во која болница се породивте? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Породилиште



Порака


Maca25 -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 14:20:29)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana
Za drzavna mislam deka ne se plaka anestezijata ( ne sum sigurna) Jas sum sega resena da se poragam so spinalna a ako im e pak kasno- so epiduralna.Inaku ne sakam da go pominuvam istiot kosmar kako prviot pat.


спинална на природен пораѓај мислам дека не ставаат, само епидурална.




miana -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 14:27:26)

Spinalna bas stavaat na priroden porgaj.Ti gi smiruva bolkkite dodeka ne dojde praviot moment i togas i pominuva  dejstvoto za da mozes da osetis i da napnes...Jas se macev so prviot poragaj cela nok i 4o min prde poragaj mi stavija Spinalna light i me smirija..Praite bolki pocnaa da doagaat koga veke napnuvav.Ke ja citate mojata porodilna prikazna na 22 ri ke ja objavat.Epiduralna a za cel poragaj da ne go osekas a spinalna e samo bolkite pred poragaj- a poragajot go osekas.Taka i ovoj pat ke se poragam




Natuska85 -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 14:30:30)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Potpolno ste vo pravo,ne se somnevam deka e taka,jas od koga ostanav trudna zborev deka ne doaga vo predvid drzavna bolnica megutoa rabotite se menuvaat i eve sega resiv da bide bas drzavna i samo od edinstvena pricina da zacuvam maticni kletki koi sto ke me cinat isto kolku i poragaj na privatno...voopsto ne mi e seedno,me faka i strav ama se nadevam deka so Bozja pomos se ke bide dobro,edinstvena vrska sto ja imam e sestra koja sto ja vikaat kako glavna sestra,kolku ke mi pomogne toa neznam,se nadevam deka pak kolku tolku moze da olesni...imam uste dva meseci do denot,pa kako ke pominam ke vi pisam...edno nesto ne mi e jasno i sakam da prasam,sakam poragajot da mi bide so epiduralna koja sto na klinika cini 100 evra,e sega sestrata mi kaza deka ja stavale posle 5 prst otvorena,dali toa e sekade taka???dali e vistina deka bolkite do togas se slabi???toa malku me zbbuni...
pozdravce do site :)



Љубовче ако ти е врска главната сестра Г......   немаш проблем да знаеш,стварно главна е[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. Инаку епидуралната не се наплаќа,ама и за неа треба да имаш врска и се страва кога ќе си 5-6 прсти отворена,покасно не




Lisica -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 14:53:21)

Vo drzavna citackata da ti e vrska e najdobro togas ke si pomines najlesno. Inaku imam drugarka koja se porodi vo Cair i e prezadovolna od priodot na doktorite i sestrite:)




Yummy Mammy -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 15:38:02)

Maca, Miana, Ljubovce, moze da vi gi objasnam anesteziite prakticno? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] 

Znaci epiduralnata i spinalnata se ist vid na anestezija, gi blokira nervnite zavrsetoci od polovinata nadolu. Toa ne znaci deka ne se osekaat kontrakciite, tuku ne se oseka bolkata predizvikana od kontrakciite. A najbitno od se, se gubi cuvstvoto vo nozete i polovinata i ne se oseka samoto sirenje na karlicata, raspukuvanjeto, secenjeto, sienjeto posle poragajot itn.
Razlikata e vo toa sto epiduralnata anestezija podolgo vreme trae, potesko se oporavuva majkata, a ima i nekoi istrazuvanja sto velat deka navleguvala vo krvotokot na bebeto i toa bilo pospano, nejkelo da cica, itn (sto ne e tocno, jas sum vi ziv primer). Za epiduralna na majkata i pricvrstuvaat kateter na polovinata, slicno na infuzija, i od tamu samo nadopolnuvaat anestezija. Nisto ne se oseka kateterot i toa voopsto ne boli. Zatoa epiduralnata se stava na pocetokot, da receme izmegu 2 i 5 prsta otvorena. I najcesto se stava vo slucai koga vodenjakot e puknat, ili postojat silni kontrakcii, a majkata ne se otvara. Epiduralnata ke drzi podolgo dodeka da se otvori.

Spinalnata anestezija sluzi za istata namena so toa sto taa ne trae dolgo, se stava ednokratno i pred samoto poroduvanje za da go olesni raspukuvanjeto, secenjeto, sienjeto posle poragjajot.
I so dvete anestezii bolki se osekaat i mora da se osekaat za da moze majkata da butne koga ke oseti kontrakcija, no sekako ne e isto kako bez anestezija.

Za na klinka, od moi drugarki doktorki znam deka ne stavaat anestezija ako ne im pobaras i ne si platis. Mislam deka e 100 evra, no za ova ne me drzete za zbor. Ne znam dali e toa bezbednosna praktika zatoa sto ne im se mnogu iskusni anesteziolozite ili ednostavno nemaat anesteziolozi i anestezii [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] A imam i druga prijatelka sto se poragase na GAK pa spinalnata i ja stavija vo posleden moment, ona si se porodi pred da pocne da deluva anestezijata, i se po red si iskusi, i kontrakciite, i sirenjeto, i raspukuvanjeto, i sienjeto.... i posle pocnala da deluva anestezijata. Zatoa so seta pocit kon site dobri doktori i sestri tamu, sepak GAK ne mi e za veruvanje... 




mamicka77 -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 20:27:20)

mamicki sekoj so svoe pravo no zosto da se stavaat anestezii koga veke sakame da bideme majki mora da gi izdrzime bolkite pa od toa ne se umira radosta sto ke ja donese bebceto e neopisliva i ke napravi na se da zaboravis jas sum so vtora bremenost no prvata neuspesna vo 4 mesec a sega e se vo red i planiram da odam na priroden poragaj bez nikakva anestezija i sum spremna za bebceto moeda izdrzam se toa si e bozja rabota i gospod si dade sila vo toj moment i se pomine vo najdobar red toa e moeto mislenje 




Bjanka -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 22:01:53)

Ke praime muabet koa ke se porodis zdravje..good luck[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Maca25 -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 22:06:01)

Муабетов малце у погрешна насока ни тргна, темава беше во која болница сме се породиле, а не анестезија и болки.
Нема везе, него мамичка 77 каде планираш да се породиш? 




mamicka77 -> RE: Во која болница се породивте? (17.8.2011 22:22:07)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Муабетов малце у погрешна насока ни тргна, темава беше во која болница сме се породиле, а не анестезија и болки.
Нема везе, него мамичка 77 каде планираш да се породиш? 

vo Stip vo gradskata bolnica,a da bi imala finansii ne bi razmisluvala za na niedno drugo mesto osven vo remedika kaj elena petrova ama toa e toa imam lezeno tamu patoloska bremenost i ne uspesna i imam laporaskopija i histeroskopija praveno tamu i sum prezadovolna od cistat cka pa do doktor bukvalno od site ama sto vikaat starite cenata kazuva na se a sega gi nemam tie moznosti bidejki 3ipol godini sum veke po remedika i taka da samo izbor mi e stip inaku sum od probistip




miana -> RE: Во која болница се породивте? (18.8.2011 13:18:09)

no na infuzija, i od tamu samo nadopolnuvaat anestezija. Nisto ne se oseka kateterot i toa voopsto ne boli. Zatoa epiduralnata se stava na p
ocetokot, da receme izmegu 2 i 5 prsta otvorena. I najcesto se s

Yummy mummy jas imam vrski vo drzavna i taka mi gi objasnija anesteziite... I jas go osekav i secenjeto i sienjeto i poraganjeto,a mi stavija spinalna 40 min pred poragajj.Otkako mi ja stavija ne gi cuvstvuvav nozete a koga veke dojde momentot na pogaraj bolkite mi se povratija.Znaci od moe iskustvo kazuvam deka spinalnata e za pred  poragaj ( da ti snema bolki ) a epiduralnata za cel poragaj da ne se oseka...Jas sovrseno go osekav poragajot i znaev kako da napnat.Zosto koga razgovarav so doktorite mi rekoa deka e podobro spinalna za da znam i mozam prirodno da napnam dodeka so epiduralna postoi rizik da mi go vadat so vakum ,\bidejki nema da znam so koj intenzitet da napnam..Mene mi go objasnija ova strucni lica ( doktori ) od klinika i zatoa pak ke se poragam so spinalna




Yummy Mammy -> RE: Во која болница се породивте? (18.8.2011 13:48:09)

E pa jas bev so epiduralna i isto taka se si osekav, osven nozete [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] site kontrakcii, site naponi, znaci toa mora da se oseka za da mozes da napnes da iskoci, kako sto vikas ti... so toa sto epiduralnata posto trae podolgo ne go osekas posle najbolniot del na secenje i sienje... za mene ova e najbitno, kontrakciite so ili bez anestezija moras da gi osetis...




Yummy Mammy -> RE: Во која болница се породивте? (18.8.2011 13:49:37)

p.s. Se slozuvam deka malku zabegavme so temava, ama posto tuka se razvrza muabetot za anestezii, mora tuka i da se zavrsi neli [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Baska zborime za vo koja bolnica kakva anestezija praktikuvaat [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley2.gif[/image]




miana -> RE: Во која болница се породивте? (18.8.2011 13:54:30)

neznam,so epiduralna ne sum imala iskustvo a so spinalna da i toa mi ja stavija vo drzavna -i ne mi ja naplatija ( pred 4 godini)
Sega neznam kolku e i dali stavaat.Koga ke se poragam ke vi kazam...( bez edna od tie ne se poragam ) [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Andriance -> RE: Во која болница се породивте? (18.8.2011 19:08:42)

RR moi, eve shto se sluci so bratucetka mi koja se porodi na 02.08.. dojde so malku bolki molese za anestezija..jok..ne davaat so trista izgovori...osven debela, ama stvarno debela vrska..znam deka uste potesko stavaat spinalna, osven ako ne si carki.

Voopsto ne se slozuvam so delot vo koj velite "nemoze nesto shto e besplatno da bide ubavo" mislam BESPLATNO?? i toa kako si go plakjame zdravstvoto a dobivame nula usluga.

za apartman tesko deka kje si rezervirate..nemoze taka u drzavna..ako ima slobodno koja kje vi odjde moment ok...

isto taka..bratucetka mi ja vratija od cair - nemalo mesto???

pa sega videte vie [sm=smiley36.gif]




lilicka -> RE: Во која болница се породивте? (18.8.2011 20:07:46)

Jas se porodiv vo Drzavna i sum mnogu zadovolna se porodiv prirodno spontano za mnogu kratko vreme i epten lesno:)))
Super ekipa mi se padna na poragjajot nemam zborovi!
Mislam deka uste 5 deca bi gi rodila prirodno bez problem:))




sladjana ms -> RE: Во која болница се породивте? (18.8.2011 20:20:19)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Za se vo zivotot e taka - kolku pari tolku muzika.
Ne moze nesto sto e besplatno da dava podobra usluga od nesto sto ke si go platis (pomalku ili poveke). Pomina vremeto koga drzavata trebase se da obezbedi. Nikade vo svetot nema besplaten poragjaj. Eve neka se prijavat mamickite od stranstvo pa neka kazat kolku cini eden den prestoj vo drzavna bolnica. Zatoa vo stranstvo i gi pustaat doma uste istiot den. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]


Yammy Mammy naseto zdravstvo voopsto ne e besplatno i kako sto velis  ti kolku pari tolku muzika.Na mojot soprug samo za zdravstvo od plata mu odbivaat po 4iljadi i nesto denari mesecno i na godisno nivo toa se okolu 50 000 den.,a moze da se sluci jas i toj da ne koristime nikakva zdravstvena usluga a parite se dadeni.Zatoa vo odnos na uslugata sto ja dobivame e minimalna vo odnos na privatnoto zdravstvo,a vo odnos na cenite razlikata e tuka nekade.Megutoa sekoja od nas si ima pravo na svoj izbor i mislenje kade ke se poraga,jas eve zdravje boze planiram vo Gak da se porodam i zadovolna sum od odnosot i strucnosta na doktorite,a od odnosot na sestrite ne.Sepak so Gospodova volja se nadevam se ke bide vo najdobar red so mene i [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image].Pozz do site rr-ajki




Ljubovce -> RE: Во која болница се породивте? (24.8.2011 13:30:38)

Mamici do mene stigna informacija deka novata zgrada na ginekologija trebalo da se pusti vo septemvri...ima li nekoj od vas nesto slusnato...toa bi bilo super ako imame srekicka........imajte ubav den :)




Andriance -> RE: Во која болница се породивте? (25.8.2011 13:38:27)

Rinegrajki..imam edno pitanje do vas..odnosno do onie koi vekje ednas rodila ahahahha..me interesira dali ako se porodis privatna
moze da si pobaras da ti dojde patronazna sestra???




Yummy Mammy -> RE: Во која болница се породивте? (25.8.2011 13:47:24)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Rinegrajki..imam edno pitanje do vas..odnosno do onie koi vekje ednas rodila ahahahha..me interesira dali ako se porodis privatna
moze da si pobaras da ti dojde patronazna sestra???


Oficijalno ne, neoficijalno da! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Drugarka mi se porodi predvremeno so bliznaci vo Sistina, posle mesec dena gi pustija doma, no im bese potrebna pogolema medicinska nega koja obicnite zeni sto cuvaat deca ne mozat da im ja pruzat. Zatoa drugarka mi skrisno se dogovori so 2-3 sestri koi redovno i doagaa doma, i se menuvaa zavisno kako im se redovnite smeni vo Sistina. Normalno, gi plakase gavol i pol zatoa sto sepak se medicinski sestri, a ne tehnoloski visok sto cuva deca vo slobodno vreme.

Znaci, verojatno mozes da se dogovoris so nekoja od sestrite da ti dojde doma privatno (za extra pari sekoj ke ti dojde), no toa mora da ostane megu vas dve, nikako ne smee bolnicata da doznae.

NO, MAJKI, OVA VI GO KAZUVAM VO DOVERBA, NE GO RASKAZUVAJTE KAJ KE STIGNETE ZATOA STO AKO DOZNAAT PRIVATNITE BOLNICI DEKA SE PRAVAT VAKVI RABOTI, SIGURNO KE IM VOVEDAT POSTROGI KONTROLI NA SESTRITE I NEMA DA MOZEME DOPOLNITELNO DA GI KORISTIME NIVNITE USLUGI, KOJ IZGUBIL NA KRAJ, PAK NIE MAJKITE...




Yummy Mammy -> RE: Во која болница се породивте? (25.8.2011 13:53:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Rinegrajki..imam edno pitanje do vas..odnosno do onie koi vekje ednas rodila ahahahha..me interesira dali ako se porodis privatna
moze da si pobaras da ti dojde patronazna sestra???


a ako mislese na redovna patronazna sestra (ne od privatnata bolnica), taa sekako ti doaga po sluzbena dolznost. Bolnicata dostavuva informacii do zavod za zdravstvo ili kako i da se vika nadleznata institucija, i od tamu ti prakaat patronazna sestra koja e zadolzena za tvojot reon.




Andriance -> RE: Во која болница се породивте? (25.8.2011 13:54:33)

Of lelellele..ama ja ne mislev da dopolnitelni pari..samo zatoa shto sme reshile da se porodilme vo higienski uslovi i adekvatna nega nemame pravo na poset aod patronazna sestra kako shto imaat tie shto kje se porodat vo drzavna...bog da cuva..ja mislev deka e mozebi dovolno samo otpusna lista da im odneses i da si se prijsvis...svasta znachii ne znam sto da kazam..diskriminacija maximalna




miana -> RE: Во која болница се породивте? (25.8.2011 15:13:46)

Denes citav vo vesnik deka do nova godina ke se zavsri renoviranjeto vo Cair...za kakvo renoviranje stanuva zbori - poima nemam...




@Mila@ -> RE: Во која болница се породивте? (25.8.2011 15:16:16)

A sto se slucuva so drzavna koga ke profunkcionira novata zgrada za poroduvanje i koi doktori od tamu gi preporacuvate sto se ushte se tamu??




miana -> RE: Во која болница се породивте? (25.8.2011 15:29:10)

Jas kako DOBRA d-ka od drzavna ja znam dr.Vesna Livrinova,ama koj ke ti se padne na poragaj - toj ...Basna na poragaj poragaat akuserki a ne doktorki ( osven ako ne ti e vrska ili da si go platis da te poraga - a taka ne ti se isplati )




@Mila@ -> RE: Во која болница се породивте? (25.8.2011 15:39:33)

Pa za sto zemaat plata doktorite bozee...veke ne citam na ovaa tema strav ke me fati.I kolku se plakja ako sakash nekoj doktor da te porodi?
Definitivno ke mora da se rasprashame za luge tamu zs ke si odam vo privatna bas mi e gaje za parite.




Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>