RE: Во која болница се породивте? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Породилиште



Порака


temjana -> RE: Во која болница се породивте? (13.9.2011 13:22:37)

[sm=smiley36.gif] можно е и да сум грешка не велам не[sm=smiley36.gif] бројките едноставно никогаш не ми оделе[sm=jezicek.gif] Иако знам дека поприлично многу е со оглед на тоа дека на државно ни под разно не одам после сите гадости што ги имам преживеано.а плус си плаќам на приватно имам некои пакети од околу 100 и нешто евра годишно па со нив добивам бесплатни милион глупости и така до недоглед да ти е мерак да се разболиш во државата наша




kikicka -> RE: Во која болница се породивте? (13.9.2011 14:28:54)

edna prijatelka se porodi vo sv.Lazar i bash mi kazuvashe deka mng bila zadovolna super pominala carski e,bidejki nemoze da trpi bolki uopshte,si zakazale so mazot i termin i si otishle ja spremale i gotovo zavrshila rabota.privatnite se site dobri jas i za vtoro bi odela vo privatna t.e vo sistina




Mamicka32 -> RE: Во која болница се породивте? (14.9.2011 11:40:19)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Mislam deka si nekoja greska, 6000 den. e mnogu za zdravstvo osven ako ne si osigurana na 100 000 den

Okolu 6000 e pridones za zdravstvo na plata medju 45000-50000 den otprilika




miana -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 8:49:22)

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Јас се породив во ГАК без никаква врска и сум многу задоволна ме пораѓаа др.Трајковски и др.Дабевски мислам дека беше другиот и бабица Весна ако не сум грешка....
Фала му на господ супер поминавме супер се однесуваа со мене беа доста љубезни можеби затоа што јас не правев драми како другите таму што рикааа како да ги колат[sm=smiley36.gif]
А пред да се породам имав фобија од Гак затоа што се и сешто изнаслушав за таму,но ете моето искуство испадна спротивно!Секако да не заборавам можеби е оф топик секако кога се оди на пораѓај се оди со позитивна мисла а не дека ќе одиш да умираш таму и дека ќе те боли и дрн дрн....некој глупави мисли!!!
Поздрав!!!

Morav da odgovoram na ova...
Osobeno me inspirira ovoj del како другите таму што рикааа како да ги колат

Jas sum edna od tie sto rikaa i mozam da kazam deka ne rikav od sto mi bese KEIF,tuku od bolka sto ne se trpese...Nemoj da mislis deka site ja imame istata bolka so ist intenzitet..Da ne ti dade gospod da RIKAS kako mene!!!!





Sandric -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 9:30:27)

Eden od osnovnite soveti vo sekoj sovetnik za bremeni zeni e pri poragaj kolku sto mozes da se skoncentriras na disenje so odreden ritam za da mozes da go zacuvas kislorodot za muskulaturata na matkata i kolku sto mozes da ja olabavis ostanatata muskulatura.
najmalku od se ke si pomognes ako vikas.
Inaku site ne bolelo mnogu samo razlicno se soocuvame so bolkata




miana -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 10:02:30)

Abe sto se ne probav da pravam ne mi kazuvajte!!!! Sekoj razlicno se spravuva..drn,drn..Pa sekoj razlicen organizam,razlicno podnesuva i razlicno reagira NORMALNO...




sweety girl -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 10:26:11)

И јас се породив на гак со 2 те деца , ме породи истиот доктор на моја голема срека , цело време си викав ама да ме породи Николовски, и кога го видов на смена се израдував.
Бидејки со 1 то незнаев што ме чека си отидов релаксирана на порагај, со 2то цела бременост ми беше страв ама кога ме фатија болките дома отидов на порагај толку релаксирана ко на шопинг да ке одам, значи се е во нашите глчави само ние ги контролираме болките никој друг




miana -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 10:34:57)

Jas imav nepodnoslivi bolki i ne rikav za da mi pominat, tuku za da mi se pruzi nekoja pomos....Zatoa ovoj pat so dve race ke potpisam za spinalna...Vecerta "nemozea" da mi stavat a saat vreme pred poragaj - mozea..Pa da mi ja stavea vecerta ni jas ke rikav i tie raat ke sedea




anedespo -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 10:56:31)

Nemojte taka da zborite, pa ne e fer. Ne se site zeni isti, pragot na bolka kaj site e razlicen, a zavisi i od poragjanjeto. Jas bev na provokacii 2 dena. Gladna, zedna, izmrcvarena, so bolki bez pauzi megju niv da odmoram. I jas procitav eden kup literatura, i praktikuvav disenje i relaksacija dodeka mozev. Megjutoa da se omalovazuvaat onie sto rikaat e krajno nevkusno i neseriozno. Pa sigurno nikoja ne rikala zasto bara vnimanie ili zasto se preprava. Ako ste imale lesen poragjaj, blaze si vi , megjutoa ne gi vregajte onie drugite. I jas rikav




temjana -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 11:04:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Nemojte taka da zborite, pa ne e fer. Ne se site zeni isti, pragot na bolka kaj site e razlicen, a zavisi i od poragjanjeto. Jas bev na provokacii 2 dena. Gladna, zedna, izmrcvarena, so bolki bez pauzi megju niv da odmoram. I jas procitav eden kup literatura, i praktikuvav disenje i relaksacija dodeka mozev. Megjutoa da se omalovazuvaat onie sto rikaat e krajno nevkusno i neseriozno. Pa sigurno nikoja ne rikala zasto bara vnimanie ili zasto se preprava. Ako ste imale lesen poragjaj, blaze si vi , megjutoa ne gi vregajte onie drugite. I jas rikav

Потпишувам иако се уште не сум родила меѓутоа се согалсувам 100% со анедеспо




lilicka -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 11:51:10)

Пошто гледам дека некако сум прозвана за мојот коментар.......морам да вратам!
Да пак стојам за тоа што го напишав но не во негативен смисла......а што мислиш Миана дека јас или некоја друга има помалку болки од твоите,туку се во главата и пак ќе кажам на Гак имаше се и сешто такви жени не сум видела нит сакам пак со второто да видам ужас!
Додека чекав за пораѓај што веќе не видов и не слушнав....толку вриштење во животот не сум слушнала,јас првороткаа се чудев што е работава кога ме качија во породилна сала....кога слушав цело време.....ке умрам,не го сакам бебето,и многу лоши работии,башка муабет една од тие се најде со мене после во соба!
Секој со различно искуство!




Sandric -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 12:01:19)

Jas koga se poragav nemav takvo iskustvo nekoj da vika tolku mnogu, site si ofkame po malku[sm=smiley36.gif]
Imase edna samo sto pravese klekni stani, i bese hiperaktivna , mavtase so racete ama posle ja kacija vo rodilna sala i ne znam so kako bilo. Inaku ostanatite site bea vo ramkite na umereno...




Bjanka -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 12:01:56)

lilicka, od kaj toa deka porodilnite bolki se isti kaj site zeni,,.. Greska si
Kaj sekoja zena bolkite se razlicni, i vo intenzitet i vo vremetraenje, i se ostanato vo vrska so celiot proces na otvaranje na grloto a matkata e razlicno!!!
Taka da ne mozes da ocenuvas, koj kako go dozivuva poroduvanjeto i kako gi cuvstvuva kontrakciite..
Imam prijatelka koja bese otvorena 7-8 prsti a nikakvi bolki nemase ja porodija za eden saat, dodeka jas se poragav 24 casa so bolki i site propratni raboti!!!!!!!!!!




anedespo -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 12:21:16)

E pa Lilicka vidi vaka. Ke zboram za mene, za drugite ne znam zasto sekoja zena e razlkicna. Jas bev pod provokacija so gel vaginalen koj kako kontraindikacija ima HIPERkontrakcii. Pretpostavuvam deka razbiras sto znaci zborot Hiper . Ona sto zenite go cuvstvuvaa pred samoto iskacanje na bebeto na boks i toa pak imaa pauzi megju bolkite, jas go imav 2 dena i toa bez pauzi. Me obezboluvaa na 2 pati po 2 saati vo 40 saati bolki, od koi prvite 10 saati bea onie normalnite so pauzi i so disenje i kolku tolku gi kontrolirav. Stanuvav setav, mislev na ubavi raboti i mi uspevase. Nemoj da reces deka e se vo glavata, zasto ne e taka. Postojat razlicni slucai i ne mozes da generaliziras za site deka e isto. Abe edna zena so 2 deca moze da ima razlicni poragjanja. Ima i slucai kade prvoto go rodila sosema normalno i "lesno", dodeka za vtoroto dusata i izlegla i potoa na carski. Imam koleska sto so dvete deca ic ne osetila ama nikakva bolka. Samo i se odelo mnogu vo wc i ja stegal stomakot. Slucajno otisla na lekar i da i kazat deka se poragja. Znaci li ova deka ona moze da zakluci deka budali se site koi ofkaat, stenkaat i rikaat koga se poragjaat samo zasto ona imala lesen poragjaj.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




lilicka -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 12:30:49)

Во ред.....потполно рабирам сите немаме исти болки,различни организми така??
Но да се вика извади го докторе бебето не го сакам ќе умрам??Мислам дајј??
Себичњаклуккк.......па за што одиме таму да ги донесеме на свет нашите чеда што едвај чекаме да се родат!
Мислам стварно несакам да навредам некојј ама стварно сум сеуште изнервирана од некој жени таму што ги видов...мислам срамота!!




miana -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 12:35:46)

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Во ред.....потполно рабирам сите немаме исти болки,различни организми така??
Но да се вика извади го докторе бебето не го сакам ќе умрам??Мислам дајј??
Себичњаклуккк.......па за што одиме таму да ги донесеме на свет нашите чеда што едвај чекаме да се родат!
Мислам стварно несакам да навредам некојј ама стварно сум сеуште изнервирана од некој жени таму што ги видов...мислам срамота!!

Dobro,ti ne gi potencirase ovie ( sto zborele glupisti) tuku zenite sto rikaat- a veruvaj mnogu od nas RIKALE....
Se potpisuvam na site postovi napisani od drugite zeni posle mene i milo mi e sto razbravte sto sakam da kazam...So vtoro sum bremena i nedajboze ako mi bide isto PAK KE RIKAm..Ke baram pomos-se razbira!!!!





lilicka -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 13:44:52)

Со лесно нека ти е miana......не се секирај ке бидее само позитивно!




Mamicka32 -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 14:53:30)

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Во ред.....потполно рабирам сите немаме исти болки,различни организми така??
Но да се вика извади го докторе бебето не го сакам ќе умрам??Мислам дајј??
Себичњаклуккк.......па за што одиме таму да ги донесеме на свет нашите чеда што едвај чекаме да се родат!
Мислам стварно несакам да навредам некојј ама стварно сум сеуште изнервирана од некој жени таму што ги видов...мислам срамота!!

Edans pisav komentar, aj sega uste ednas. Ne e nisto sebicno vo takviot komentar, sebicno e sto nikoj ne i ponudil na pr epidural pa da se naamlt bolkite, sto doktorite si fakaat seir a sestrite osobeno, toa e sebicno. Eve jas imav epidural, koga na kraj mi ja namalija dozata za da gi osetam ubavo naponite RIKAV i rodiv so RIKANJE i zamislete nikoj ne mi kaza zasto RIKAS< sramota e?????????????????????????????????????????? Tuku, mi davaa podrska, me drzaea za raka, rodiv mnogu brzo RIKAJKI dodeka bebeto izleguvase od mene i posle toa i sestarta i doktorot mi kazaa - NORMALNO E DA VIKAS (se izvinuvam zgrasiv , da RIKAS) koga te boli, nisto ne e starsno.




lilicka -> RE: Во која болница се породивте? (15.9.2011 16:06:23)

Мислев себично(мисли на себеси)а не за бебето дали ќе се роди живо и здраво ете на тоа!!
Цел ден си размислувам и ја гледам ќерка ми мислам дека жива да ме дерат да ме сечат за нејзе ќе издржам сеее!!




Mamicka32 -> RE: Во која болница се породивте? (16.9.2011 20:23:54)

Nema zosto ziva da me derat, odam da radjam a ne da me derat, ova e 21-vi vek za sreka ( ili mozebi ne ) vo koj sto postojat eden kup nacini za da se ozvozmozi radjanjeto da bide najubav cin vo zivotot, ne e toa moment koga nesto kao treba da padjame u trans kolku sme bile hrabri i ne sme RIKALE ili da odime so misla lele neka me derat ako treba. Treba da odime so misla znam deka ke izleze od mene, a za toa ke se pogrizi prekrasen lekarski tim okolu mene dodeka jas RIKAM a ako ne e tolku prekrasen timot togas ke RIKAM uste poveke i ke se raspravam za da dobijam covecki tretman. A ako odam so misla lele neka me derat samo jas pak ke bidam hrabra i nema da RIKAM toa samo znaci deka samopocitta i voopsto pocitta kon zenskiot pol mi e na premnogu nisko nivo i navistina zasluzuvam da me derat dodeka jas stiskam zabi za da ne RIKAM. Koga samite za sebe mozeme da zboruvame na vakov nacin - deka RIKAME, deka moze da ne derat zivi i redica nebulozi rabotite vo rodilistata vo nasata ni drzvaicka ke se menuvaat ama samo na poloso. Namesto nie da se pobunime od takviot tretman na sekakvi samobendisani i iskompleksirano stvorenja koi rabotat po rodilistata nie samite se potcenuvame i se positovetuvame so kravi koi RIKAAT KAKO PRED KOLENJE  i velime ako neka me derat.... treba da se sramime od vakvite zborovi.




miana -> RE: Во која болница се породивте? (19.9.2011 15:38:29)

Ve molam ako nekoja sega skoro se porodila vo cair ja molam da mi pise dali decata se kako fisak i dali se so majkite ili posebno?...




AnnaMolly RR -> RE: Во која болница се породивте? (19.9.2011 16:08:14)

Миана, прашуваш дали ги повиваат бебињата во Чаир? Да, ги повиваат. И заедно се со мајките. Јас со царски се породив и вториот ден ми го донесоа бебето, па после цело време со мене беше. Третата ноќ им реков да го земат за да се одморам зашто 48 часа плачеше и немав склопено око ни секунда. 




miana -> RE: Во која болница се породивте? (19.9.2011 16:09:38)

a onaka se namotani kako fiseci? Celi od glava do peti?




AnnaMolly RR -> RE: Во која болница се породивте? (19.9.2011 16:18:28)

Да, повеќето. На една жена не и го повиваа цело, само до половина, а нагоре во боди си беше, со слободни рачиња и капче.




miana -> RE: Во која болница се породивте? (19.9.2011 16:21:24)

Valjda mozam da si pobaram da ne go povivaat....?? vo GAK ako sakas moze i tvoi alista da si doneses za vo cair neznam....Vo gak imaat nivni alista ama za grev im se :) Bas koga ja slikav kerkami da ja vidat doma ,ja ispozalile kako e oblecena :) I koga prasav rekoa nema poblem -moze..Jas sum vtororotka pa jas sama i ke si go presoblekuvam bebeto samo da mi dozvolat ...




Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>