RE: Во која болница се породивте? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Породилиште



Порака


fila -> RE: Во која болница се породивте? (20.9.2011 10:44:30)

jas sakam da se porodam vo cair pa me interesira dali bi trebalo barem ednas da odam tamu na kontrola ili nemora nemam nikakva vrska za tamu i ne ni znam kako ide procedurata dali se zakazuva za pregledi i sl. ako nekoja od vas znae ve molam da mi kaze




AnnaMolly RR -> RE: Во која болница се породивте? (20.9.2011 10:53:27)

Фила, оди во Чаир и кажи им дека таму сакаш да се пораѓаш. Јас еден месец пред термин почнав таму да одам на прегледи, цтг и слично, ама си имав договорено доктор преку врски. Мислам дека и да немаш врски, убаво е да одиш таму неколку пати на преглед, сепак ќе имаат запис за твојата состојба и кој и да дојде доктор за пораѓање ќе ја види историјата и колку толку ќе биде информиран.




fila -> RE: Во која болница се породивте? (20.9.2011 10:56:53)

fala za odgovorot i uste nesto mora da odam so zakazano kaj nekoj doktor ili da otidam taka




miana -> RE: Во која болница се породивте? (20.9.2011 11:02:59)

fila na tvojot maticen ke mu reces deka sakas da se poragas vo cair i da ti dade upat da odis tamu na CTG..Za da odis tamu na pregledi ti treba upat od maticen..ke te upati maticniot i za poragajot maticniottreba da ti dade upat za tamu...takada koga ke treba da pocnes so ctg ke baras upat za vo cair i vo cair ke si odis na site posledni pregledi i tamu ke si se porodis...




marinka80 -> RE: Во која болница се породивте? (20.9.2011 14:15:07)

ИЗВОРНА ПОРАКА: marinka80

jas se porodiv kaj dr. petrov vo cair i sum prezadovolna bidejki e tatko na mojot kum mi ja vodese bremenosta od prviot mesec bev vo apartaman smestena moze ne e luksuzen apartaman no imas svoe wc so tus topla voda postojano televizor bebeto bese so mene vo soba koga sakav da se odmoram ke viknev sestra i mi go zemase klima imas ako e toplo blislite moze postojano da bidat so tebe do 22 casotse porodiv so carski no pominav super sestrite doagaa postojano da stari se carsavi i spavaki no postojano mi nose po 5 spavaki na den menuvav posle vtoriot den mi dozvoli doktorot da se istusiram dojde sestra koja sedese so mene da mi pomogne od pedijatrite isto sum prezadovolna i posebno od sesta suze koja sedese so saati so mene da me nauci da go dojam moeto malecko proba se duri ne fati i uste edna doktorka pedijatar turcinka bese prekrasna zena i doktorka  se na se super pominav daj boze site taka so lesno da pominat
taka da i segav so vtorata bremenost zdravje boze tamu ke se porodam tamu mi ja vodat bremenosta od 1 den




miana -> RE: Во која болница се породивте? (21.9.2011 14:37:50)

Jas veke resiv..Ke se poragam vo GAK,najmnogu zaradi mnogute vrski sto gi imam i se plasam da ne pominam pak hororisticno kako prviot pat....Vo Cair nemam nikogo i ne sakam tamu od taa pricina.... Vo Gak ke odam ama najverojatno vo apartman takada - nema da bide tolku strasno kako prviot pat




dostickage -> RE: Во која болница се породивте? (21.9.2011 14:44:52)

jas mislam deka e najdobar izbor,so vrskai vo gak.

a so ti se desilo so prvoto?zaso horor?

so lesno , uste kolku imate do kraj ?




@Mila@ -> RE: Во која болница се породивте? (21.9.2011 14:50:21)

Koj od drzavnive bolnici go preporacuvate bez razlika dali Cari ili GAK kako fin doktor vo smisla da e komunikativen,otvored za prashanja i se grizi za pacientitee...se razbira so preporaka (vrska),najverojatno ke se poroduvam drzavno zs nekako ne mi se davaat pari za privatnive...se ushte nemam nikoj poznat ni dokto ni sestra ni cistacka nikade ..ama vishe ako baram da znam kogo baram !!!!pls pishete iskustva doktor i bolnica. tnx




miana -> RE: Во која болница се породивте? (21.9.2011 14:50:55)

Gadno,prljavo,nehuman odnos pa i vo tretoto tromesecje pisuvav za momentot so glavnata sestra koja ne sakase da mi go presoblece pokakanoto bebe ( proteceno preku spilhozni ) lebarki vrz krevetceto na bebeto i mnooogu drugi raoti..Ja ima mojata porodilna prikazna - mozes da ja procitas... 




miana -> RE: Во која болница се породивте? (21.9.2011 14:52:45)

Mila srcka,nemas izbor ako nemas vrski...nikoj ne te prasuva kogo ti sakas i sto sakas...Koj e na smena toj ke te gleda,a ako imas vrska si se dogovars koga ti e vrskata na smena pa togas odis na pregles - za zal...Inkau nekogas i tie bez vrski pominuvaat poubavo 




dostickage -> RE: Во која болница се породивте? (21.9.2011 14:53:24)

lele zalosno navistina [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

ama ne mu ja misli , sigurno nema da se povtori ke bide super ke vidis :)




@Mila@ -> RE: Во која болница се породивте? (21.9.2011 14:58:44)

Pa zatoa i prashuvam zs nemam nikoj momentalno poznat za da go zapoznaam...ama koga vishe mozam da biram sakam nekoj covecen i asalen doktor pred se komunikativen i avtoriteten na klinika, zs ova iminjava na doktori sto gi citam po forumov nishto ne mi znacat.A koga vishe imashe nekoj poznat covek normalno ke se dogovorish i on ke te vodi.mm ushte nekako ne se zamara za toa...ama ako ne pocne u skoro vreme ke mu ja olesnam malku poveke kartickata po privatnive kliniki, ne deka jas sum neshto galena i mazena,ama bez poznat i jas da imam doverba vo nego ne idam drzavno ...pa ako treba doma ke se porodam :)




miana -> RE: Во која болница се породивте? (21.9.2011 15:06:18)

Za da zapoznaes nekoj treba da imas nekoj tamu sto poznava nekoj pa da te zapoznae...eve jas imam vrska i odam preku edni luge sto go poznavaat doktorot - mi dadoa negov broj ( a toj bese prehodno upaten ) koga mu se javiv mi kaza koga da otida i od togas redovno odev kaj nego na kontroli ,duri nekogas i toj mi se javuvase koga e dezuren ( za da odam)  i mi bese dostapen 24h..Sakase da napravi usluga na lugeto sto me zapoznaa i zaradi niv navistina mnogu me gledase...Arno ama toa bese se dodeka se porodiv a posle veke ne si griza na ginekologot ( za zal ) i taka [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] Takada ako imas nekoj poznat sto poznava nekoj doktor i sto bi ti napravil usluga - baraj a ako ne pa od na sreka..odi si samo na poragaj tamu i gotovo...Jas imam eden specijalizant,edna bolnicarka,eden doktor i direktorot - ovoj pat e taka..Minatiot mi bese samo doktorot i bolnicarkata....Inaku nekogo mozes da baras samo ako imas nekoj covek blizok na toj nekoj doktor.




Andriance -> RE: Во која болница се породивте? (23.9.2011 16:03:47)

Jas se porodiv vo Remedika i alal neka im se site pari...pocnuvam od negata,koja mene vo tie denovi mi bese neizmerno potrebna, a potoa higienata...ne veruvam deka nekoj na GAK pa kolku sakal da ti bide vrska ili blizok kje te banja ( mene morase prviot den zasto bev carski i ne bev sposobna imeto da si go kazam).higiena na potrebno nivo shto isto taka e eden od najbitnite faktori vo tie momenti zasto se e 10 pati povekje podlozno na infekcii...sestri,doktori sluzitelki...besprekorni..znam site vikaat "pa za tie pari"..ama alal neka im se...so bebinjata se odnesuvaat kako kon svoi,im zborat,gi mazat..lelele srcki se.nemam zborovi




sweety girl -> RE: Во која болница се породивте? (25.9.2011 17:49:10)

Jas se porodiv vo Gak, ne e bas se taka horor kako sto se kazuva ima mnogu vnimatelni sestri i dr, ima nekoi malku tersene a kaj gi nema?
I so 1 to i so 2 to bev tamu nemam nekoe ekstra loso iskustvo, daleku e od privatnite bonici ama veruvajte se se zaborava, da odam na 3 to pak ke odam tamu hahah




Bethany -> RE: Во која болница се породивте? (25.9.2011 22:32:35)

Jas se porodiv vo drzavna vo Stip, i sepak ne mozam da se pozalam. Bolnica ko bolnica, nedaj Boze da sedis podolgo, vo sekoja bolnicake te fati nekoja depresija. Ali sto se odnesuva do osoblje, mozam samo pofalni zborovi da kazam, iako dojdov bez bolki, voopsto ne me ostavija taka da ne se grizat kako se custvuvam , imam li bolki, redovni pregledi da ja sledat situacijata so plodot, so mene itn.
Navistina nemam loso iskustvo.




my*daria* -> RE: Во која болница се породивте? (5.10.2011 15:12:31)

jas se porodiv vo SISTINA ,cela bremenost mi ja vodea tamu i prezadovolna sum. duri i ne sakav da si odam posle poragajot od sto mi bese ubavo ,kako vo hotel da bev [sm=jezicek.gif]




Andrijanaa1 -> RE: Во која болница се породивте? (5.10.2011 18:59:28)

Здраво на сите.
Јас сум нова на форумот, бремена сум во 25 недела.
Бременоста ми е ризична па најверојатно ке се породам предвреме.
Како и да е ме интересира ако некој знае да ми каже дали во Ремедика сеуште немаат интензивно за новороденчиња,па ги препракаат во државна.




Natasa981 -> RE: Во која болница се породивте? (13.10.2011 0:03:31)

I jas da se nadovrzam na prasanjeto pogore, i mene toa me interesira.. Slusnav deka vo Sistina so novava klinika, otvorile oddel za intenzivna nega na bebinja i predvremeno rodeni, pa se javiv i prasav i mi potvrdija. Znaci, mi rekoa deka kriticnite slucai veke ne se prakaat vo drzavna. Jas sum malce skeptik, ama nema valjda da lazat za skraja da e, vakvi raboti. Za Remedika neznam. Ubavo bi bilo nekoj da ne informira.




Mamicka32 -> RE: Во која болница се породивте? (14.10.2011 9:15:08)

Vo Remedika nema intenziven oddel za novorodencinja i takvite bebinja gi preprakaat na detska klinika,  a vo Sistina i Sv.Lazar ima, odlicno se opremeni, 100 pati podobro od detska klinika ili ginekologija, imaat iskusen personal, ama MNOGU se skapi. Pr. 1 dena na intenzivna nega na novorodence vo Sistina e 18.000 den, a obicno se ostanuva so denovi vo bolnica vo takvite slucai. Sv.Lazar e tuka nekade so cenite isto, ne znam tocno. I uste nesto, ako bebeto se rodi prevreme voopsto ne znaci deka ke bide intenzivna nega. Pozdrav i so lesno na site idni mamicki




Andrijanaa1 -> RE: Во која болница се породивте? (15.10.2011 12:22:32)

18 000 den. za eden den?! preterano




vanessa30 -> RE: Во која болница се породивте? (24.10.2011 13:12:55)

Jas se porodiv vo REMEDIKA. Odlicni se celokupniot personal pocnuvajki od doktori, akuserki i sestri,  ljupezni, strucni, vnimatelni.... THE BEST. Nezalam za nitu 1 denar sto go dadov da se porodam tamu, bidejki imav mnogu tezok poragaj so komplikacii i mislam deka ako izberev Ginekologija nznam kako ke pominev.




Tanja83 -> RE: Во која болница се породивте? (25.10.2011 19:19:22)

Jas se porodiv vo Sistina i moram da kazam deka sum ekstremno zadovolna od se. Navistina se odese super. Personalot e odlicen doktorite super se bese odlicno, kako vo hotel so pet zvezdicki :)




libra.n -> RE: Во која болница се породивте? (26.10.2011 11:00:01)

Jas se porodiv vo Cair, uslovite se katastrofa ama zatoa pak personalot im e za pofalba. Posebno D-r. Licovski koj mnogu mi pomogna vo tekot na bremenosta i poroduvanjeto.




Yummy Mammy -> RE: Во која болница се породивте? (26.10.2011 12:04:30)

Jas dva pati se poragam vo Sistina, ednas vo starata, ednas vo novata bolnica.
Moram da kazam deka ima ogromna razlika. Starata bolnica nekako bese mnogu pointimna, poorganizirana, se ti bese na dofat i sekoj ti bese na raspolaganje... Sega vo novata bolnica, ne deka ne sum zadovolna, daleku od toa, no sepak se oseka ogromna razlika - po pola saat cekas sestra da go donese bebeto, uste pola saat ja cekas da go zeme (ako ne te zaboravi vo megjuvreme), po nekolku pati gi baras za ketonal da ti donesat (povtorno te zaboravile), majka mi prasala dole na pult kade treba da odi za da me poseti, a taa na pult i rekla, "pa ne znam kade e kerka vi, moze gore, a moze i ja simnale vo soba, pa ne znam kade tocno e sega... odete barajte ja..."
Sepak, moram da gi pofalam za uslovite, cistotata, tecnostite i ishranata koja mnogu ti trebaat vo tie momenti, i sekako najmnogu od se, ljubeznosta. I pokraj toa sto sest pati sum se javila da viknam sestra, i sest pati me zaboravila, koga ke mi dojde takva nasmeana i ljubezna i spremna da pomogne bez razlika sto ja cekaat uste na deset drugi mesta, ednostavno nemam srce da i se naljutam, tuku samo ke i se zablagodaram.




Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>