RE: Вештачко оплодување III дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


gina -> RE: Вештачко оплодување III дел (27.7.2012 13:40:11)

dusa moja cestitki ti posakuvam za 2 nedeli da gi vidis[sm=rozacrtici.gif][sm=bravo.gif] i sega odmaraj so sreka........ I jas vcera pocnav so mikroginon se nadevam ovaj pat ce se izboram za [sm=nosecka.gif] pozzz do site




Инес -> RE: Вештачко оплодување III дел (27.7.2012 23:47:10)

Dragi moi, da ve prasam dali posle neuspesnoto invitro ciklusot vi bese normalen i redoven? mene ciklusot mi e redoven na 28 dena, ovoj posle neuspesnoto invitro mi dojde na 31 den(mozebi zatoa sto bev i na odmor i druga klima) , inaku se drugo e dobro, navistina nemam nikakvi drugi problemi, ne sum voopsto poduena ili zdebelena , se e normalno kako nisto da ne se slucuvalo, osven golemala dusevana bolka koja ne mozam da ja zaboravam.Pozdrav do site i ve molam za iskustva dali i sto treba da se ocekuva posle neuspesno invitro?




Herco -> RE: Вештачко оплодување III дел (28.7.2012 17:20:11)

Мила Инес, супер што немаш некои видливи промени. Во однос на редовен циклус, и мене ми доцнеше само 1 ден, ама затоа се подув како балон, нозете ми се отечени многу кај зглобовите, се здебелив сигурно повеќе од 5 килограми. За душевната болка не треба да зборувам, таа е голема, се обидувам да ја надминам и тагата, измешаните емоции и да се подготвам за следната битка.
Со среќа на сите што чекаат [sm=rozacrtici.gif], како и на сите што се пдготвуваат за следно ИВФ.




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (28.7.2012 19:55:26)

Душо моја со среќа[sm=bravo.gif]
Со лесно нека и да не израдуваш со[sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif]
Само одмарај не мисли на ништо и не барај симптоми .




kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (28.7.2012 21:40:00)

posle kolku vreme otkako gi podnesovte dokumentite za ivf preku fondot dali ste odbieni ili ne 




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (28.7.2012 21:42:59)

za okolu mesec dena treba da dobies odgovor od fondot




kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (28.7.2012 21:56:08)

od ponedelnik ke pocnam da gi spremam dokumentite za ivf preku fondot od denes ostanav na odmor  i za tie dve nedeli ke  probam da gi soberam site dokumenti za ivf da gi napravam site ispituvanja sto treba




dusa moja -> RE: Вештачко оплодување III дел (29.7.2012 2:22:15)

vi blagodaram na site za podrskata ce dade gospod site da se izdraduvame na po edno[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image].ve  molim pisite mi koja terapija ja primavme vo tekot na tie 2 nedeli dodeka cekavte za testot.jas zemam tableti tivol,evitol,aspirin i estrofem i vaginalen kren krinon 8%.inace ova mi e vtoro in vitro  prvoto go pravev vo bitola kaj tase se bese vo red imase 2 crticki bhg bese visoko i prodolzi da se kacuva no po3 nedeli pocna da opaqa  i malce prokrvarev kako kafeno i tase ne bese yuka bese na seminar i mu se javiv na biologot i toj mi rece da mu pisam poraka na tase sigurno ce mi dal inekcija progesteron i vistina mi ja vozvrati porakata da zemam progesteron inekcija ama mi pisa stom bhg pocna da opaqa znaci nisto.za nekoj den ispitav bhg malku  kako da ne sum bremena i taka do vecerta prokrvarev mnogu za nekolku dena se se iscisti imase i nesto belo kako procirno.taka da sega in  vitro pravev vo sistina




Emilij@ -> RE: Вештачко оплодување III дел (29.7.2012 20:01:53)

vo petokot mi javija od fondot deka ni odobruvaat in vitro. e sega prasanjeto mi e od koga se pocnuva so inekcii, stimulacii itn, bidejki treba da dobijam okolu 11-12, a doktorot se vrakja od odmor na 13ti, pa dali ke mozam da go fatam toj ciklus ili ke moram da go cekam naredniot, A sekoe cekanje e tesko......




dusa moja -> RE: Вештачко оплодување III дел (29.7.2012 20:30:44)

draga emilija so sreqa vaucerot za in vitro [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image].ne veruvam deka ce go fatis ovoj ciklus obicno doktorot prvo dava kontracepcija mikroginon ili jasmin za toj mesec da se odmorat jajnicite,no sepak ce se konsultiras so nego.a kolku e tesko cekanjeto znaeme site sto sme tuka ,ja imas seta nasa podrska.me interesira vo koja klinika planiras da odis za in vitroto,uste ednas so sreca pozzz[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image]




Emilij@ -> RE: Вештачко оплодување III дел (29.7.2012 22:41:58)

draga dusa moja blagodarm na poddrskata, tebe i na site RR. za in vitroto- planirame da go pravime vo sistina kaj dr. Popovic. Pravevme inseminacija kaj nego, navistina prekrasen doktor, samo pofalni zborovi




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (30.7.2012 12:14:29)

Emilija mila ajde so sreka[sm=pikapoka1.gif]da sekoe cekanje e tesko no za edno[sm=duda.gif]vredi da se ceka,stom ti odobrile od fondot nabrzo ke pocnes i so procesot i vremeto ke letne,ajde mila samo opusteno i pozitivno od srce ti posakuvam uspesna postapka




Kolachence -> RE: Вештачко оплодување III дел (31.7.2012 11:43:08)

Zdravo na site. Na site vo procedura za in vitro vi posakuvam uspeh! Shto poskoro site od nas da si drzime po edno [sm=duda.gif] vo racete (moze i po [sm=duda.gif] [sm=duda.gif])
Sakam da ve prasam za mislenje. Sakam da pocnam in vitro postapka, ama se mislam dali vo Sistina ili Remedika...
Pro? Kontra? Nekoe iskustvo, sovet...
Blagodaram najmnogu.




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (31.7.2012 13:55:16)

Колаченце мила мое мислење е сама да си одлучиш каде сакаш да започнеш со постапката,за секоја болница има позитивни и негативни мислења така да ако си била на преглед во некоја од овие болници сама можеш да си одлучиш каде ќе ти биде подобро....еве мој пример последното инвитро бев во систина и некако не сум задоволна баш од докторот и сега за наредно сакам да сменам но здравје додека да тргнам има време да се решам...еве тука можеш да прочиташ мислење и од другите членови




mesecina83 -> RE: Вештачко оплодување III дел (31.7.2012 14:54:35)

zdravo dragi rr sakam samo da ve pozdravam i da vi posakam sreka na site vas pa i na mene koi sme vo procedurata na vestackoto oploduvanje konecno da uspeeme konecno da ni se ostvari dolgo ocekuvaniot son da imame [sm=nosecka.gif][sm=duda.gif] eve jad do kade sum so mojata postapka na 16 avgust zakazav vo remedika da pocneme so invitroto ke odam na pregled kaj dr petanovski no ni kazaa deka ke mora da potpisame edni dokumenti da bidat validni i kaj notar zavereni i da gi podneseme kaj drzavnata komisija vo ministerstvoto za zdravstvo da bidat razgledani i da ni dadat dozvola deka postapkata za donator e zakonska i ke cekame eden mesec i zatoa malku ke odlozime invitrtoto bidejki mojot soprug ima samo 2 nedeli odmor i potoa i jas ke odam so nego vo ceska pa zdravje tamu ke bidam 2 meseci i se nadeevam malku da se odmoram i relaksiram i da si potsvetime malku vreme za nas evajcata bidejki bevme razdeleni 6 meseci i dodeka gi pripremav dokumentite za invitro ja imav njgolemata podrska od vas dragi rr i sekako i od mojot soprug ama toj bese daleku da me gusne sekogas koga mi bese tesko ama eve se se sredi i zravje samo so pozitivna misla site vo 2013 godina da se raduvame so edno i poveke bebinja vi posakuvam uspeh na site rr da videme site [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif]i imajte ubavo leto kade i da ste ve pozdravuvam mnogu




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (31.7.2012 16:10:45)

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

kolku cini eden pregled kaj doktor tase mojot maticen gin mi rece deka moram da odam na eden pregled kaj dr tase pred da gi podnesam dokumentite za ivf bidejki ivf to planiram da go pravam, kaj nego pregled bez spermogram bidejki maticniot gin mi rece mm treba da naprave spermogram eden vo sk na gak i eden vo sr


ИЗВОРНА ПОРАКА: liljak

kapina ...ako prv pat odis kaj tase za razgovor zema 600 denari i za pregled ako sakas 1000 denari ( mene tolku mi zede), jas dosega sum prezadovolna od kaj doktor tase , sega pocanav da odam kaj nego i imam pozitivni misli deka za brzo ke mi se resi problemot...inace moras da zakazis oti ima mnogu guzvi i mozi da ne te primi ...pozdrav


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

se ceka li mnogu za pregled otkako ke se zakaze za kaj dr tase kolku vreme otprilika se ceka


ИЗВОРНА ПОРАКА: liljak

nekogas odma vleguvas ama nekogas i ako si zakazana cekas 2 sati ....ete minatiot pat cekav dva sati posto se se odvivase po zakazanoto ama sestrite go viknaja za iten slucaj i rekoja deka sekoj pregled se pomestuva za eden sat posto doktorot ima iten carski rez...i ako e rabotnoto vreme do 9 ako si zakazana ke ostani i do 12 satot i ke te pregleda....pozdrav





Kolachence -> RE: Вештачко оплодување III дел (31.7.2012 17:26:33)

Fala Bogdanchanka. Izborot sekako od mene na kraj ke zavisi, no dobro e da se procitaat necii iskustva, mislenja i sl.
Pozdrvce!




kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (31.7.2012 20:26:51)

ama ne zborot mi bese kolku vreme otkako ke zakazam ke cekam za pregled  1 mesec dva kolku otprilika se ceka za pregled 




bella80 -> RE: Вештачко оплодување III дел (31.7.2012 20:33:25)

Kapina se ceka maksimum 2-3 dena,ti javi se utre i ke ti zakaze najverojatno za ponedelnik a moze i porano!So sreka!




suzeto -> RE: Вештачко оплодување III дел (31.7.2012 20:49:16)

duso odma se zakazuva za kaj tase ne e kako vo sistina........javise i kazi im za koj den sakas ..........i ke ti zakazat odma e samo ako e od denes za utre moze da nema slobodno mesto............inace mene za eho pregled i kolposkopija mi zede 2200 den.........




mesecina83 -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.8.2012 11:18:02)

здраво драги рр ве молам за помош имам еден проблем во заблуда сум па сакам да ве замолам да ми објасните кои сте правиле инвитро нели ви кажав во еден претходен пост дека сега на 16 август ќе одиме во ремедика да ја отпочнеме постапката за инвитро ,но нели кај нас е проблемот дека ќе одиме на донор и ни рекоа дека кога ќе одиме на 16 во ремедика ќе потпишеме документи дека ќе биде валидно инвитрото и тие документи да ги доставиме до државната комисија во министерството за здравство и да ги разгледаат и да ни одобрат дека е валидно инвитрото е сега мене ме буни тоа штовака пишува на мојот ваучер дека од 22.06.2012 год е одобрен ваучерот и дека треба да се оствари во рок од 6 месеци од денот на приемот на ѕсловното известување ,а нели ви кажав дека ќе одам и јас сега за странство на кај 20 овој месец и ќе бидеме таму 2 месеца ,па вака сум во заблуда сакам некоја феминка која е правила инвитро до детал да ми ја објасни постапката бидејќи цела ноќ не спиев и ми е страв да не ја завршиме постапката додека ни истече ваучерот ,бидејќи мојот сопруг и боедно е желба на мојот девер бидејќи и тој е во странство да си дојдеме сите заедно во ноември и бидејќи деверот има кола и желба му е ми вели тој јас само за ради тебе ќе си дојдам бидејќи сме од источна македонија и немаме своја кола за да патуваме секој ден за скопје и тој ќе не вози за до ремедика ,но мене ми е многу страв да не касно 15 ноевмри за да си дојдеме од чешка и дали за едне месец и неколку дена ќе го запазиме рокот да не го изгубам ваучерот бидејќи 8 години го чекавме овој ваучер и сега ни е во раце и на крајот да го изгубиме синока со мажот ми се скаравме на скајп јас му велам дека треба да си дојдеме порано дека ќе треба да ја започнеме постапката кга ќе ми биде мензисот а за тогај ми се фаќа да ми дојде при крајот на октомври ,а наредната дури ќе биде во ноември крајот ве молам за помошшшшшшшшш оф леле ќе пукнам [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.8.2012 15:45:50)

jas vcera gi napraviv brisevite sto trebase da gi napravam vaginalni i vi vtornik ke gi zemam rezultatite i od vcera navamu imam malo krvarenje po nekolku kapki krv dali vi se imam sluceno na nekoja od vas da prokrvare posle zemanjeto na  vaginalnite brisevi 




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.8.2012 15:55:48)

Mesecina mila ne se nerviraj stom e takva rabotata najdobro bi bilo da se javis vo fondot i da si prasas za sigurno ili pak obrati mu se na tvojot lekar sto ke ti ja vodi celata postapka za da ti objasni tali ima nekoja tolerancija so rokot ili mora da se zapazi....ajde mila bez nervozi i pisi sto ste napravile...

kapina kaj sekoj pacient e razlicno,toa ne e nisto strasno ne se sekiraj




kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.8.2012 16:05:51)

neznam prvpat mi se slucuva takvo nesto dosega kolku pati mi imat zemen o bris pa ne mi se bese slucilo takvo nesto 




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (4.8.2012 23:59:24)

Капина ако е само дента многу малку тоа често е нормално,сигурно веќе ти престанало




Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>