RE: Вештачко оплодување III дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.7.2012 1:38:09)

Незнам што е со лекариве ама мои многу блиски се презадоволни од Дамчевски и пред забрменување и бременост и водеше ,а остана сепак природно бремена.
Секој по својот пат и среќа
Ви ја пуштам сета среќа на сите кои направија трансфер[sm=smiley31.gif]




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.7.2012 12:04:37)

Здраво на сите
Ме интересира дали некој знае колку е исптување на BHCG во Систина. Утре ми е 14 ден од ФЕТ и сакам да проверам дали има некоја [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif]




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.7.2012 14:25:03)

За во Систина незнам ама со плаво картонче и упат од матичен во адриалаб ти е 50-80 денари.
Ти посакувам [sm=rozacrtici.gif] и [sm=modricrtici.gif]




cleo -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.7.2012 14:34:56)

Kolku sto se sekjavam vo Sisitna bese 400 denari, no samo pozitiven/negativen, vrednosta na bhcg ne ja pokazuvaat. Srekjno [sm=duda.gif]




LUBA -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.7.2012 19:21:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: liljak

luba ti drzam sreka utre mila, i jas se custvuvam deka ovoj pat ke uspeam kaj doktor tase , a za sv lazar nemozam da se pomiram so se ne pominav...kaj koj doktor bese , jas bev kaj nikolce damcevski , mi go izgube vremeto za gabe , primav kleksan i tase mi rece sega ko ke kasni odma idi bidejki problem imase so krvta ali mene ne mi e do cekanje eve veke godina i kusur pomina nemozam da zabremenam...ke vidam sto ke pravam, menstruacija nemam dobieno uste , se plasam so ovoj folikulot sto mi e ostanat , ...pozdrvce

Jas bev kaj Mitko Ivanovski sega e toj vo sistina.Inaku na insiminacijata super pominav denes i sega sum pozitivna blagodarejki na celiot personal vo plodnost,pa zdravje po 2nedeli ke vidime rezultat.POZZ




liljak -> RE: Вештачко оплодување III дел (11.7.2012 20:12:40)

i mojata jatrva odese kaj nikolce damcevski od sv lazar i so nea isto kako mene, do pred nekoe vreme ne si kazuvavme bas se ama ne mozese da izdrzi posto poveke vreme od mene se bori so zabremenuvanje i mi veli : abe onoj doktorot nisto ne prevzema , me ostava taka da se ispustam , mi veli ako e za tebe ke bidi ako ne teloto ke go otfrli , i koga mu kazav deka i so mene taka se ponasa , nezainteresirano , sfativme deka tamu poveke ne treba da odime , deka zaludno go trosime vremeto ...sega taa resi da odi kaj lazarevski a jas kaj tase ....so razgovor i so drugi trudnici , bas i ne se zadovolni od tamu, edna tamu dur cekav mazot mu mu velese na doktorot zosto ne ni pomognavte , dozvolivte na 6 mesec da go izgubime bebeto sto go cekavme tolku vreme , toj mu se pravdase ama pacientot bese mnogu gneven , i sega ko ke mi se vrati filmot dusata mi treberi kade odev , duri pisam sega i placam , veruvajte kolku loso iskustvo, kolku gabe pominato vreme .....ajde sega so novi sili , so nova nadez prodolzuvam , so gospod napred da mi pomogni i mene i na site rr.....pozdrav




bebabeba -> RE: Вештачко оплодување III дел (12.7.2012 1:19:56)

:-((((
Milicki denes bev na punkcija i pominav uzasno. Imashe 2 dobri folikuli no za zal ni edna jajce kletka. Nemozam da opisham kako se custvuvam. Od fondot radi niskiot AMH dobivme invitro so donor. Nesakav toa da go prifatam i se reshivme na privatni da odime se so nadez deka ke uspeam da dobijam bareeem edna jk. Imav tolki nadez ne samo jas i dokorot zatoa shto odevme na modificiran priroden ciklus,Lh i estradiolot bea super, 2folikuli super,endometrium se ok i na kraj se dzabe. Neznam milicki shto da mislam. Doktorot smeta deka treba da odam na donor no za mne toa se ushte ne e prifatlivo. Kaj ke baram donor i kako potoa ke gleda taa osoba na moeto dete. Neznam dali ima sansi da probam povtorno zatoa shto osven pari shto bi izgubila. Mu predloziv na doktorot da probame so DHEA, imam citano za toa dosta, se slozi no negledav mnogu optimizam kaj nego. Pred 6meseci kaj dr. Tase bev za mislenje i toj mi kaza deka imal uspeh kaj pacientki so mnogupovisok FSH i ponizok AMH od mojot. Dali da probam kaj nego dali da probam so DHEA nemam um. Dali nekoj imal iskustvo so DHEA i dali nekoj mozi da mi pomozi so sovet neznam shto da pravam no ocajno se osekam.




mesecina83 -> RE: Вештачко оплодување III дел (12.7.2012 12:21:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bebabeba

:-((((
Milicki denes bev na punkcija i pominav uzasno. Imashe 2 dobri folikuli no za zal ni edna jajce kletka. Nemozam da opisham kako se custvuvam. Od fondot radi niskiot AMH dobivme invitro so donor. Nesakav toa da go prifatam i se reshivme na privatni da odime se so nadez deka ke uspeam da dobijam bareeem edna jk. Imav tolki nadez ne samo jas i dokorot zatoa shto odevme na modificiran priroden ciklus,Lh i estradiolot bea super, 2folikuli super,endometrium se ok i na kraj se dzabe. Neznam milicki shto da mislam. Doktorot smeta deka treba da odam na donor no za mne toa se ushte ne e prifatlivo. Kaj ke baram donor i kako potoa ke gleda taa osoba na moeto dete. Neznam dali ima sansi da probam povtorno zatoa shto osven pari shto bi izgubila. Mu predloziv na doktorot da probame so DHEA, imam citano za toa dosta, se slozi no negledav mnogu optimizam kaj nego. Pred 6meseci kaj dr. Tase bev za mislenje i toj mi kaza deka imal uspeh kaj pacientki so mnogupovisok FSH i ponizok AMH od mojot. Dali da probam kaj nego dali da probam so DHEA nemam um. Dali nekoj imal iskustvo so DHEA i dali nekoj mozi da mi pomozi so sovet neznam shto da pravam no ocajno se osekam.

драга рр тоа е твое право да одиш на донатор еве и нашиот случај е ист кај нас крајна дијагноза е дека мажот ми е стерилен ,пред неколку години така седејќи по дома со мажот ми разговаравме и тој ми вели слушај ако кај мене ако е проблемот кај мене сакам да се оставиме за да ти да можеш да си продолжиш со животот да можеш да имаш деца и тоа го прозборе со насолзени очи,но јас го гушнав и му кажав дека не одам никаде со него сум до крај на нашиот живот и се распрашавме во фзо по болници и еве го имаме ваучерот во раце и го чекам здравје сопругот да си дојде од странство и да пчнеме од 15 август во ремедика кај др петановски 100 евра се плаќа за ваучерот и 500 евра за донорот тоа оди на приватно,можам да се пофалам дека сум презадоволна од персоналот во ремедика бидејќи пред два дена се чув со една асистенка на петановски и пола саат зборевме на телефон и ми ја разјасни целата процедура и ни кажаа дека ни е резервирана спермата за донор и ги има сите особини како мажот ми крвна група и боја на коса и очи мажот ми вели не е важно дека е од донор ќе ми се исполни желбата да бидам родител и ќе има за кој да одам во странство за да печалам ти посакувам многу среќа и опцијата за донор да ти биде последна да одиш првин на др опции не се секирај се ќе се среди и само сите да слушнеме убави вести [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




bebabeba -> RE: Вештачко оплодување III дел (12.7.2012 13:02:11)

FAla mila mesecina na podrshkata.Nemam um i jas istoto mu go kazuvam na mojot soprug losho e custvoto koga znaesh deka toa shto go sakate dvata najmnogu na svet nemozi da se ostvari radi tebe. No za donor na sperma ima dusho banki a za donor na jk kaj nas treba jas da si najdam nekoj,da prifati i da se vidi dali ke se uspee.No milo kako ke gleda taa osoba utre na moeto bebe?A vo stranstvo ima no neznam milo nikako nemozam da go prifatam toa a kolku imam vaka shansi neznam.Vi posakuvam milo odma da si uspeete dushicke ova e pekol shto go vrvime nie.




dafne1 -> RE: Вештачко оплодување III дел (12.7.2012 15:00:06)

zdravo i od mene jas napraviv test na 12 den bidejki bev nestrpliva testot pokaza pozitiven no ne se mnogu raduvam bidejki mislam deka moze da pokaze pozitiven od terapijata so ja primam ili od gelot a bhcg ke pravam vo nedela dali sum vo pravo a imam custvo deka ke mi dojde vo sekoj moment pozdrav do site




chery33 -> RE: Вештачко оплодување III дел (12.7.2012 15:11:07)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
e
ajde prva da ti cestitam :)))
zasto da ne ti se veruva trudnicka si sigruno :)) ne moze pozitiven test od taa terapija nito od gelot
raduvaj si se dafne1 eeee[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




bebabeba -> RE: Вештачко оплодување III дел (12.7.2012 16:06:18)

CESTITO DAFNE1 SIGURNO SI BREMENA MILA DA E SO LES I SAMO POZITIVNO MILA ODMARAJ SE E VO RED [sm=smiley31.gif][sm=9nebesa.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: dafne1

zdravo i od mene jas napraviv test na 12 den bidejki bev nestrpliva testot pokaza pozitiven no ne se mnogu raduvam bidejki mislam deka moze da pokaze pozitiven od terapijata so ja primam ili od gelot a bhcg ke pravam vo nedela dali sum vo pravo a imam custvo deka ke mi dojde vo sekoj moment pozdrav do site


DALI NEKOJ PRIMA TERAPIJA SO DHEA?




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (12.7.2012 19:03:42)

Дафне1 Честито [sm=nosecka.gif] Нека ти е со лесно.[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Јас денес бев во Сиситина и тестот показа негативен и со мм многу се разочаравме. не пратија кај докторот на разговое он да види дали да продложиме со терапија или не. затоашто уште немам добиено. Ивановски ме гледаше на ехо и реше уште е дебелендометриумот 13-14мм и има шанси имплатацијата да се случила покасно и затоа не покажува преку тест. Н даде малку надеж и со господ напред понеделник или вторник пак на тест.
Месечина83 со среќа и ти пожелувам се хајдобро.Добро е што сте се одлучиле со донор.Не е важно чија е спермата важно е кој ке го израсне тоа дете.
Бебабеба жал ми што слушам за неуспехот но главата горе следниот пат ќе биде подобро и со [sm=nosecka.gif].Ако има шанси покушај со свои јајце клетки затоа што знам колку е тешко да најдеш донор.




maj25 -> RE: Вештачко оплодување III дел (13.7.2012 7:15:49)

Дафне честитки.
Тестот во Систина е бесплатен доколу ИВФ е правено таму и е обичен тест без вредности на БХЦГ( вака беше пред 3 години)
Скопјанче, штом д-р го вели тоа, тогаш се уште има надеж.




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (13.7.2012 10:01:35)

Јас платив 400 ден. за тестот во СИстина а таму правев ИВФ. Не знаев дека е бесплатен они ништо не ме прашаа .




Herco -> RE: Вештачко оплодување III дел (13.7.2012 16:24:27)

дафне, честитики
само опушти се, немој со негативни мисли, ќе видиш дека се ќе излее најдобро и ќе си имаш 1,2 или 3 сонца




liljak -> RE: Вештачко оплодување III дел (14.7.2012 18:57:58)

lele nemozam , neznam sto da pravam , kazuvajte....uste nemam dobieno , trebase na 1 juli , obicno mi e tocna menstruacijata , koga otidov na pregled doktor tase mi rece ima folikul sto ne e puknat , napraviv test obicen pokaza negativen , sega posledno nemam napraveno , no uzasno od vcera pocna da me boli stranata kaj sto e folikulot , samo lezam , denes bese se zafateno , duri ponedelnik zakazav, kazete sto da pravam....sto se slucuva so mene, oti ne pukna folikulot????nemozam da ja izdrzam bolkata, nemozam cela nok ne sum spana od bolka, cela nok ...denes e isto ...uf dur da dojdi ponedelnik ....sto se slucuva , zosto ne dobivam menstruacija ,zosto me boli ?????




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (14.7.2012 23:02:26)

Лилјак нема потреба толку да бидеш исплашена.Една опција е бременост,друга е ако е циста ќе пукне и ќе добиеш.Само немој да паничиш,и незнам зошто да чекаш до понеделник си можела да направиш тест преку крв,јас не верувам на обичните.
Продолжи да одмараш само без стрес уште еден ден имаш и знам дека ќе издржиш.[sm=smiley1.gif]




dafne1 -> RE: Вештачко оплодување III дел (15.7.2012 14:51:13)

eve me i mene samo da vi kazam denes ispituvav bhcg i pokaza poziutiven site da si docekate vakov rezultat pozdrav do site




LUBA -> RE: Вештачко оплодување III дел (15.7.2012 15:07:54)

Cestitki Dafne ajde sega imaj si lesna bremenost.
pozdravce




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (15.7.2012 15:26:35)

dafne1 честитки амај најубава бременост




SOLE -> RE: Вештачко оплодување III дел (15.7.2012 15:36:59)

dafne1 cestitki so srekicka, [sm=bravo.gif]da imas ubava i lesna [sm=nosecka.gif], uzivaj i ne se zamaraj za nisto veke...pozz




suzeto -> RE: Вештачко оплодување III дел (15.7.2012 22:37:05)

cestitki dafne1.....so lesno




babyhope -> RE: Вештачко оплодување III дел (16.7.2012 9:39:29)

ЧЕСТИТКИ dafne1 !!! [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Со среќа мила, со лесно да си ја тераш бременоста и да уживаш во [sm=9nebesa.gif]
те гушкам....




@bebe -> RE: Вештачко оплодување III дел (16.7.2012 14:54:58)

Cestitki dafne1, [sm=bravo.gif] imaj lesna bremenost




Страница: <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>