RE: Вештачко оплодување III дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (17.7.2012 10:46:12)

Више не знам што да мислам правам. Неизвесноста ме убиа а и чекањето.
Денес бев пак да проверам крв на 19 ден тестот негативен а мене ми касни 6 дена.Докторот ме гледа на ехо и се чуди ендометриум добар 12 мм им има црна точка да не е тестот преку крв ке кажам бремена сум а тестот негативен. Незнам више што да правам чекањево ме убива веќе не се издржува. Сега треба да чекам до петоки пак тест. затоа што таа точка можеда било бременост а може и да било и пукнат капилар па може ќе добијам.На ехо нема непрснати фоликули или цисти се е чисто и добро.
Ме интересира дали некој имал вакво искуство или слушнал за ова.[sm=smiley25.gif][sm=smiley25.gif][sm=smiley25.gif]




chery33 -> RE: Вештачко оплодување III дел (17.7.2012 12:59:19)

skopjance smiri se so panika takva nisto ne mozes da pomognes..sto ke bide ke bide
primas uste terapijata?
19 den z apreku krv negativno da pokaze ne znam uste sto da se ceka...kaj koj dr si ? pozdrav




gina -> RE: Вештачко оплодување III дел (17.7.2012 13:05:02)

Dafne mila cestitki[sm=bravo.gif] imaj lesna[sm=nosecka.gif] pa i nas neka ne prefati..... pozzz




liljak -> RE: Вештачко оплодување III дел (17.7.2012 13:06:41)

skopjance da ne te razocaruvam ali testot preku krv e tocen , i mene mi kasnese 2 nedeli ama vcera se pokaza deka ne sum bremena , napraviv preku krv i sega mi dade doktorot tableti za da mi dojdi po nekoj den....pozzz




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (17.7.2012 14:12:59)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]cestitki za nasite novi rr[sm=nosecka.gif]
a na site koj se vo tek so postapkata za [sm=rozacrtici.gif]crtki im posakuvam mnoguuuuuuu sreka




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (17.7.2012 17:29:32)

Јас сум кај Ивановски во Систина. Ми рече да почекам до петок и послетоа ако тестот е негативен да прекинам сотерапија. Мислам дека се фаќа за сламка затоа сто ме гледаше на ехо а ова ми е трето ИВФ а и имам 38 год.па сака да види да не сум некој феномен се случувало ова али многу многу ретко.
Лијлак
те гледаше ли докторот на ехо како ти е ендометриумот. Мене ми е 12мм па затоа д-р се надева




chery33 -> RE: Вештачко оплодување III дел (17.7.2012 18:25:38)

skopjance...nisto ne gubis pravi kako sto ti kazuva dr, mozebi ima nadez toj si znae tvoe e da se smiris i da si cekas petok ti drzime sreka sto vikas da ispadnes pa i nekoj fenomen heheh kako i da e samo neka bidne sekoj organizam e razliceen nema nikakvo pravilo ....SREKNO!!!




dezdemona -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.7.2012 11:36:50)

Zdravo na site
Me interesira dali nekoja ostanala trudna so pomos na Donor JK, i kade pravela IFV kaj nas ili vo stranstvo?Kolku cini postapkata, i se drugo...
Imam prijatelka na koja i kazaa preku fond so donor deka mora da pravi.
ako imate informacii ve molam pisete mi vo poraka.
Fala mnogu




dusa moja -> RE: Вештачко оплодување III дел (19.7.2012 18:41:16)

zdravo na site jas ve sledam podolgo vreme pa resiv da vi pisam.se boram vece podolgo vreme so policisticni jajnici i ne mozam da zabremenam.imam 1 ivf privatno vo plodnost -bitola od koe izleze uspesno no po4 nedeli prokrvarev i nisto razocarana[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image].od togas ima pominato godina ipol pa resivme da probame preku fondot drz nedaj odvaj odobrija vaucer,se odlucivme za vo sistina kaj dr adamovska i eve jas 2 nedeli odam tamu tarapija dobivam superfak ,fostimon i malku merianol normalno mi  gi dadoa vo sistina nesto ne stigna pa si kupiv privatno posto preku fondot smeelo samo 30 inekcii,deneska bev i malku se razocarav[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] folekuli ima mnogu samo nerastat kolku sto e potrebno za punkcija  a so terapija sum gotovo uste utre i doktorkata mi predlozi da me punktiraat vo ponedelnik taka mali  10 11 milimetri i da gi rasnat folekulite kaj niv vo laboratorija samo ce treba da platam 20 25 iljadi denari posto toa ne odi preku fondot  a i moznosta bila pomala.ce ve molam dali ima nekoj vakov slucaj nekoj sovet ne znam sto da pravam [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden2.gif[/image]




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (20.7.2012 12:45:45)

Крај на исчекувањето и овој тест е негативен.Сега чекам одговор од докторот да ми каже да ја прекинам терапијата и како да добијам.Еве веќе 10 дена ми касни.

ЛИЈЛАК ШТО ТИ ДАДЕ ДОКТОРОТ ЗА ДА ДОБИЕШ?
[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]Одиме во нова борба наесен. Добро е што барем имам замрзнати ембриони нема да треба да примам терапија.




chery33 -> RE: Вештачко оплодување III дел (20.7.2012 14:19:13)

skopjance se znaese na kraj so ke bide bidi hrabra so novi sili na esen
prasaj go doktorot da ti kaze so cekase tolku vreme ,a za da dobies so ke ti kaze ke ja dopres terapijata i za tri dena ke dobies (si se ucat na nas) ova e primer za nego[sm=smiley19.gif]




dafne1 -> RE: Вештачко оплодување III дел (21.7.2012 15:51:01)

zdravo
jas dobiv infekcija od gelot KRINON dali imal nekoj takov slucaj i sto pravel mnogu me cesa nemozam da sednam ako nekoj znae nesto da mi pise




liljak -> RE: Вештачко оплодување III дел (21.7.2012 20:09:40)

skopjance ...mene mi kasnese dve nedeli , prv pat tolku vreme i pocna da me boli dolniot desen del eve i do denes i dokotor tase mi rece posto leukocitite ne se mnogu pokaceni ne e slepo crevo , izgleda te boli od sto ti kasni menstruacijata i mi gi dade primolut nor i mi rece tri dena po 2 tableti na den i za 3 ili 4 dena ke dobijam i eve sega dobiv....

dafne 1 ...mila moja znam kako ti e , i jas dobiv infekcija , ke zemis kanesten krem i ke se mackas 3pati na den samo povrsno , i odma ke osetis razlika, grinonot ke se isfrla ko brasno , pogore vo postovite imam pisano , i za nekolku dena ke ti pomini, jas se probav i kamilica, pavlovikeva ama samo krimonot za tri dena mi pomina i koga ke odis vo wc toa sto se isfrla od krinonot brisigo , oti toa cesa , toa sto se linee od krinonot....ti posakuvam se da e vo red....




kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (22.7.2012 21:48:49)

koi se dokumenti dokumenti treba da gi  spremam za ivf preku fondot i koi se ispituvanja treba da gi napravam ako moze nekoja ringerajka da mi kaze  oti  poveke ginekolozi mi preporacaa ivf da napravam oti samo taka moze bremena da ostanam 




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (22.7.2012 23:11:13)

Kapina ovde moze da procitas na nivnata strana KLIK




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (23.7.2012 11:32:17)

Лилјак фала на информациите. Мене д-р ми рече ако не добијам за 5дена да одам да ме види. Инаку мене не ме боли стомакот како тебе само понекогаш ке ме заболи левата или десната страна а обично никакви симптоми немам нормално како да не ми касни 10 дене .

Дафне мене кога ме чашеше од кринонот јас се мачкав со канестен надворешно и ми помогна. Лесна[sm=nosecka.gif]

Капина среќно со ФЗО[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]





kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (25.7.2012 22:34:12)

kade se ispituva hepatit B i C na koja klinika dali moze da ispituva t hepatit b i c i vo drugite gradovi osven vo skopje




chery33 -> RE: Вештачко оплодување III дел (25.7.2012 22:47:05)

da..go ima vo site gradovi vo odelot na mikrobiologija
se ispituva i so sino kartonce




kapina -> RE: Вештачко оплодување III дел (25.7.2012 22:52:49)

  vi blagodaram chery33i skopjance




dusa moja -> RE: Вештачко оплодување III дел (26.7.2012 20:51:23)

zdravo rr[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley14.gif[/image].jas pisav pogore i bev vo dilema pa se odluciv da ja napravam taa metoda za zreenje na jajcekletkite vo labaratorija.bev vo ponedelnikot za punkcija i mi izvadija 9 jajcekletki ama mali i si zaminav doma i mi rekoa ce mi se javat  da me izvestat kako se odviva rabotata.vcera mi se javija jajcekletkite porasnale i 3 od niv se oplodile taka da denes bev na  transfer mi vratija 2.sega si odmaram i mozokot na pasenje.vo sistina plativ 25000 denari za toa sto gi zreeja jajcekletkite  a drugo ne posto bev preku fondot.aj so gospod napred da ni se nasmee sreqata na site[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (26.7.2012 23:39:05)

dusa moja ajde mila stiskame palci za dve nedeli da se izraduvas na[sm=rozacrtici.gif]crtki...samo opusteno i kako sto napisa mozokot na pasenje[sm=smiley36.gif]




mesecina83 -> RE: Вештачко оплодување III дел (27.7.2012 0:53:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: dusa moja

zdravo rr[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley14.gif[/image].jas pisav pogore i bev vo dilema pa se odluciv da ja napravam taa metoda za zreenje na jajcekletkite vo labaratorija.bev vo ponedelnikot za punkcija i mi izvadija 9 jajcekletki ama mali i si zaminav doma i mi rekoa ce mi se javat  da me izvestat kako se odviva rabotata.vcera mi se javija jajcekletkite porasnale i 3 od niv se oplodile taka da denes bev na  transfer mi vratija 2.sega si odmaram i mozokot na pasenje.vo sistina plativ 25000 denari za toa sto gi zreeja jajcekletkite  a drugo ne posto bev preku fondot.aj so gospod napred da ni se nasmee sreqata na site[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]

ajde neka ti e so sreka i ti drzam sreka da uspees da ti se nasmee srekata i na tebe i na mene i na site sto se obiduvame da dobieme bebence [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]gospod ke ni pomogne gi slusa nasite molbi




Herco -> RE: Вештачко оплодување III дел (27.7.2012 1:35:45)

dusa moja kaj koj doktor pravese vo sistina i kako odese celava postapka? dali predhodno primase nekoja terapija i sl.? te molam ako mozes da mi kazes zatoa sto i jas sakam da probam nekj drug nacin zatoa sto od predhodnata terapija celata se poduv kako balon, a nozete mi se oteceni, stomakot isto taka, pa sakam da gi izbegnam site tie hormonski terapii kolku sto e mozno za slednovo in vitro.




dusa moja -> RE: Вештачко оплодување III дел (27.7.2012 9:43:54)

in vitro pravev vo sistina kaj dr adamovska a terapija si primal normalno superfaks se bockav vo stomak ,fostimon i merianol muskulno. i pokraj tolkava terapija folekuli imase ama do 10 11 milimetri i nerastea povise poradi policisticnite jajnici  i doktorkata mi predlozi in vitro maturacija a toa bilo da gi punktiraat folekulite taka mali i da gi rasnat vo labaratorija samo ce treba da platam 25 000 denari za toa posto toa ne odelo preku fondot a  jas imav vaucer za preku fond ili ova ili postapkata se prekinuva. se odlucivme da prodolzime  jajcekletkite vo labaratorija porasnale i  3 se oplodile ,taka da sega se odmaram  se skicmiv od lezenje soprugot ne me ostava nisto da rabotam.blagodaram mnogu za podrskata




Bogdancanka -> RE: Вештачко оплодување III дел (27.7.2012 10:38:30)

Herco mila hormonskite terapii nemozes da gi izbegnes,poduenosta e normalna ete i jas bev taka celata poduena kako bumbar,ne deka sega sum nesto poslaba ama poleka,poleka se vrajkam vo normala...i taman ke se vratam vo normala jas pak ke treba da pocnam so terapii za narednoto invitro...no kako i da e za edno[sm=duda.gif]vredi da se borime i se ke izdrzime....pozzz




Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>