RE: Вештачко оплодување III дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


liljak -> RE: Вештачко оплодување III дел (6.7.2012 10:27:53)

postot go napisav i vo znaci na bremenost ke go napisam i tuka se so cel da mi pomognite , da mi dadete milsenje....denes bev na kontorla dimerot mi e 100 i mi rece doktorot deka e vo red ne treba poveke da primam kleksan, no menstruacija nemam dobieno, a trebase da dobijam na 1 juli sto obicno menstruacijata mi e tocna.....me pregleda doktorot i mi vika nema nisto i posle vika cekaj cekaj malku ovde ima nesto ima folikul, a mi vika mozi da ima nesto odma test preku mokraca veli napraj ne preku krv preku mokraca ....ama mi izleze testot negativen....no me buni nesto , sto znaci toa uste ima folikul??????go vidov stvarno bese folikul....pred 10 dena kako sto kazuvav imav malku krv( edna kapka lineese dva tri dena)...mozno li e da pokaze testot pozitivno pokasno?????pozdrav




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување III дел (6.7.2012 16:27:07)

Лилјак знаеш мила само преку крв,другото се може да прелаже ,ако не те фаќа место што побрзо оди на тест
Со среќа [sm=smiley1.gif]




Herco -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.7.2012 11:19:59)

Лилјак ти поскаувам се најдобро.
Девојки сакам да ве прашам нешто. Помина 1 месец од трансферт, тестот, знаете беше негативен. Кај мене се случува нешто чудно. Градите ми се цело време отечени, ме болат многу, стомакот ми е подуен како балон, имам желба да јадам јадења поспецифични, се нешто ми текнува, а згора на тоа, јас не сум била некој пушач на цигари голем. Сум палела цигара со кафе, 1 кутија на 3-4 дена, може и повеќе. Сега ми доаѓа да ги јадам цигариве.
Многу сум збунета. Кажете ми дали вие сте имале некои вакви или слични реакции после неуспешно ИВФ и дали ова е од хормонската терапија?




gina -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.7.2012 12:07:15)

herco mila toa ti e od hormonskata terapija i mene stomakot kako rid mi bese i samo jadev mn. se popraviv a gradite mn. me bolea kako grutki mi bea i stavav oblogi ce se sredi samo treba malku vreme[sm=smiley20.gif]




liljak -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.7.2012 14:57:28)

herco da me vidis mene do koj stepen dojdov od inf....isto kako pred poragaj sum, veruvaj site me prasuvaat , da ne ima nesto novo ???mnogu si zdebelena???a jas ne sum zdebelena jas sum poduena ko balon....mnogu e tesko no sto da pravime ke se borime ako treba i vo krevetot neka ne me beri [sm=smiley36.gif]...tesok e nasiot pat, mnogu tesok ...pozz




Инес -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.7.2012 17:55:26)

Devojki, moite simptomi posle neuspesnoto invito se sprotivni od vasite, jas dodeka bev vo procedura i dodeka go napraviv testot oslabev 4-5 kg, gradite mi se bas smaleni, a ne custvuvam poduenost vo stomakot ili slicno, duri mi e cudno. Bev na kontrola kaj doktorot koj me gledase na exo i rece deka se vo red, ima folikul za normalna ovilacija ovoj mesec. Neznam sto da ocekuvam vo tekot na mesecov, dali ciklusot posle ivf e podolg, pokratok? ve pozdravuvam site i silno veruvam deka eden den site zaedno ke se raduvame.




dafne1 -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.7.2012 18:48:47)

mene mi e 9 den od transferot e stomakot mi e poduen kako za dovaganje neznam dali toa e los znak koga da naprvavam doma test veke sum nestrpliva




chery33 -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.7.2012 18:59:47)

dafne1 milicke naj teskiot pat si pominala ti ostanuva uste malku do beta bidi strpliva...ti si vo takvo preiod tezok so ocekuvanje odstrana mie sto ve citame sme poM inale po toa znaeme kakao e ama bi vi pomognale so nekoj sovet barm koj mnoooogu ke vi bide od korist OPUSTI SE MILICKE NE GO NAPINJAJ ORGANIZMOT SO PSIHATA ZA TEST ILI CIKLUS OSTAVIGI RABOTITE SAMO DA SI SE ODVIVAAT TI SAMO MOZES DA POMOGNES NA ORGANIZMOT AKO SI OPSUTENA,,,SITE 5 IVF KAJ MENE STO NE SE UPSESNI TOKMU E TOJ PROBLEM PSIHA OD PREOPTERETENSOT NA ORG VO TIE 10 DENA NE DOAGA DO IMPLATACIJA NA EMBR VO MATKATA,,MOZOKOT DAVA KOMANDI NA CELOTO TELO..DA IMA NEKOJ MENE DA MI NAPISE VO PRAVO VREME VAKVO NESTO MNOGU MI MI POMOGNALO..I DEKA SAKAM DA TI POMOFGNAM TIPISUVAM POST SPECIJALNOZ A TEBE I ZA OSTANATITE STO SE VO ISCEKUVANJE DO BETA...I NA KARAJ TI POSAKUVAM SREKA I USPESNO IVF[sm=duda.gif]




Herco -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.7.2012 20:50:40)

dafne1, chery e celosno vo pravo, i jas mislam kaj mene neuspesnosta najmnogu bese predizvikana od mene samata, t.e. mojata psiha. celo vreme samo na toa mislev, ajde koga ke go napravam testot, pa ne izdrazav, na 7 den napraviv i normalno bese negativen, duri i vo son se budev, se strekav da ne sum legnala nezgodno, nautro stanuvav vo 6:30, recisi i da ne spiev i ne znam sto uste ne- katastrofa. Samo opustise, gledaj si filmcinja, citkaj nekoja ubava kniga, pravi se sto ke di gi odvlekuva mislite od razmisluvanja za simptomi...A toa sto ti e poduen stomakot mislam deka e dobar znak, zatoa sto moja drugarka na koja i bese uspesno IVF po vtor pat, vtorit pat taka i se podu stomakot.
Ti ja posakuvam cela sreka na ovoj svet i da si bides[sm=nosecka.gif]




liljak -> RE: Вештачко оплодување III дел (7.7.2012 21:46:01)

zdr ...sakam da mi kazi nekoja rr sto odi kaj doktor tase kako zapocnuva so inseminacija ili inf, posto jas pocnav tamu da odam i mi rece deka imam problemi so dimerite , koga ja napraviv vcera kontrolata dimerite sega se super i doktorot mi veli sega mozi da rabotite na slucajot i prv den koga ke ti zadocni da dojdis....no mene ne mi se ceka, jas izgubiv mnogu vreme vo sv lazar i sega od kaj da znam koga pak ke mi fati na prirodno , eve veke od spontaniot pomina godina dena nemozam pak da ostanam, kako da postapam????dali kaj tase se zakazuva pregledi za plodni denovi , za nekoi terapii za potpomaganje za zabremenuvanje ...ve molam pisete mi sto da pravam....pozzzz




lovely30 -> RE: Вештачко оплодување III дел (9.7.2012 3:08:02)

Zdravo na site me nema veke poveke od 2 god. na forumov no ve citam redovno i IMAM GOLEMA MOLBA : ve molam dokolku nekoja od vas znae kade mozam da gi najdam Estrofem tabletite zashto vo pola Skopje apteki gi pominav go nemalo veke 3 meseci nigde. Ke ve zamolam dokolku nekoja znae da mi kaze mnogu mi se itni . fala na site odnapred i vi posakuvam na tie shto cekaat [sm=rozacrtici.gif] da gi docekaat najvrzo A onie koj se [sm=nosecka.gif] da imaat lesna i srekna bremenost .




dafne1 -> RE: Вештачко оплодување III дел (9.7.2012 11:32:28)

jas gi kupiv pred edna nedela od REPLEK fabrikata tamu imaat nivna apteka samo tamu gi ima vo skopje samo me interesira zosto se pijat tie i do koga jas sum veke pri kraj so vtorata kutija




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (9.7.2012 12:03:18)

Lovely 30 Естрофем ги има во Зегин и одат на рецепта од 1мг и коштаат 103 ден. а инаку ја ги порачувам од Бугарија и ме коштаат 200 ден за 2мг кутија од 28 апчиња. Знаши исто ме коштаат дали приватно од Бугарија или на рецепта од тука
Ги има во сите Зегин аптеки јас добро се распрашав затоа што пијам Есстрофем сега по 6 мг дневно а пред тоа пиев по 8 мг дневно .Најдобро да бараш во првата половина на месецот затоа што после сетрошат и ќе најдеш каде има залихи а приватно тука се кногу скапи 270 ден. се.




dafne1 -> RE: Вештачко оплодување III дел (9.7.2012 12:50:05)

a zosto se pijat




LUBA -> RE: Вештачко оплодување III дел (9.7.2012 13:49:08)

Jas utre odam kaj Dr Tase mi kaza da dojdam 12den od ciklusot,pa ke vidime utre sto ke mi kaze i sto ke pravam pak od novo so novi sili vazno sto saka neka mi pravi samo sto pobrzu do [sm=duda.gif] da se raduvam i jas.




liljak -> RE: Вештачко оплодување III дел (9.7.2012 14:15:28)

luba ...sto ke pravis kaj tase?kolku vreme odis kaj nego ? jas sega pocnav da odam kaj nego i mi veli ko ke mi zakasni da odam odma , ama ne mi se ceka , neznam koga ke fati na prirodno , ...dali toj te vikna na 12 den???da mu se javam koga ke doijam ??neznam sto da pravam ...pisimi sovet

inace estrofemot se pie za zadebeluvanje na endometriumot , jas koga gi zemav pred tri meseci ne odea na recepta i bea 419 denari i piev po 6 mg na den, ubavo e koga ke se primat ovie apcinja da se jadi cveklo i ananas zatoa sto i tie go zadebeluvaat endometiumot...pozzz




dafne1 -> RE: Вештачко оплодување III дел (9.7.2012 14:51:13)

mozno li e od nego da custvuvam poduenost vo stomakot kako za dovaganje a sum 12 den od transferot imam od niv uste za dva dena treba li posle da se prodolzat a imam custvo kako da ke mi dojde se osekam podueno




liljak -> RE: Вештачко оплодување III дел (9.7.2012 15:52:11)

dafne 1 od estrofemot jas mnogu se poduv , mnogu i eve taka ostanav i po nekolku meseci, neznaci deka ke ti dojdi , poduenosta e od estrofemot a jas gi piev se dodeka testot mi pokaza negativen...znaes i mnogu se zema jas po 6 mg pa nemozam da ti kazam kolku paketcinja potrosiv, nemozam,poduenosta e samo od nego veruvaj....pozdrav




SOLE -> RE: Вештачко оплодување III дел (9.7.2012 16:59:33)

Dragi priatelki jas posle neuspesnoto invitro nemav nikakvi promeni (zdebelenost ili poduenost) si ostanav skros ista, i so jadenje nemav problemi, edino sto kaj neme ima promeni e vo ciklusot prethodno sekogas dobivav menzis na 28 den a sega tocno na 30ti den eve 6 meseci veke posto ivf pravev vo januati, samo mi e maka sto poveke citam deka ima neuspesni invitra odkolku uspesni i me faka stav, [sm=zmeden.gif]




milasteve -> RE: Вештачко оплодување III дел (9.7.2012 22:29:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bebabeba

Mesecina83 od srce ti posakuvam da si uspeesh milo i od prvo da dobiesh 2 ili 3:-)))Ne samo tebe tuku na site koi sme tuka i koi go pominuvame ovaj tezok pat do najdragocenoto neshto na svetot.no ke uspeeme site jas se nadevam i sekogash sum optimist:-)))
Milicki jas sum denes 5den so fostimon,ponedelnik sum povtorno akaj doktorot pa da vidime shto ke se sluci ovaj mesec. a sse nadevam deka ke e se vo red:-).Kazete mi milici koj den se pravi punkcija a posle posle kolku dena e transverot?Dali se pravi punkcija na eden folikul ili ako se poveke vodecki mozi na dva?
Backi do site i Daj boze da slusham samo ubavi vesti.


mila zavisi od stimulacijata kako si reagirala.a transferot obicno e za 2 ili 3 dena.ako imas poveke folikuli se vadat poveke,mene mi izvadija duri 14,od koi 10 se oplodija[sm=smiley1.gif]




ole2004 -> RE: Вештачко оплодување III дел (10.7.2012 0:25:31)

Само да ве поздравам и да ви посакам успех на сите што сте во постапка на ИВФ.Ве читам редовно и се радувам на секој позитивен резултат.Посакувам сите што поскоро да си ги видите најубавите[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/modricrtici.gif[/image].




skopjance -> RE: Вештачко оплодување III дел (10.7.2012 10:45:07)

Мене докторот ми рече дека ќе пијам естрофен и 2-4 месеци и во бременост 9 ако останам бремена)[sm=bravo.gif]. Може кај мене е поинаку затоа што јас правев ИВФ со замрзнати ембриони.
Се надевам дека и кај мене ќе се има [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif]
Денес ми е 12 ден од трансферот и колку и да не сакам секое одење во веце само гледам дали има нешто на тоалетната. Овие денови се најтешхи. Колку се ближи денот мене се повеќе ми е страв дека и овој пат да не биде неуспешно.
Среќно на сите и што побргу со [sm=duda.gif]




liljak -> RE: Вештачко оплодување III дел (10.7.2012 12:01:47)

luba sto napravi...sto terapija ti dade tase????pozzz




LUBA -> RE: Вештачко оплодување III дел (10.7.2012 17:52:05)

Zdravo
I jas sum isti slucaj kako tebe izgubiv mnogu i vreme i pari vo SV LAZAR i imam mnogu loso iskustvo od tamu.Od pred 8meseci sum vo Plodnost kaj Tase i se prerodiv konecno se osekam vo vistinski race,pred 5meseci mi pravce histerolaparoskopija i pred dve nedeli mu zvonev da go prasam da cekam li 6meseci kako so mi bese kazal ili da idam posto ne sum seuste trudna i mi kaza 12 den od ciklus doagaj i ete denes bev mi napravi folikometrija i mi kaza deka imam super folikuli i endometrium mi stavi inekcija Pregnil i utre rano sabajle ke odam na inseminacija.Znaci vo pravi raci si i ti,doktorot e nesto nevideno dobar jas ubavo go osetiv vo celata rabota i pred operacija i posle toa siguren si e vo rabotata sto ja raboti,ti zakazi si na recepcija termin ili po ciklus 12 den i odi kaj nego na pregled direktno ke se dogovorite sto ke pravite zatoa sto toj e takov direkten vednas gi resava rabotite.
pozz




liljak -> RE: Вештачко оплодување III дел (10.7.2012 23:12:36)

luba ti drzam sreka utre mila, i jas se custvuvam deka ovoj pat ke uspeam kaj doktor tase , a za sv lazar nemozam da se pomiram so se ne pominav...kaj koj doktor bese , jas bev kaj nikolce damcevski , mi go izgube vremeto za gabe , primav kleksan i tase mi rece sega ko ke kasni odma idi bidejki problem imase so krvta ali mene ne mi e do cekanje eve veke godina i kusur pomina nemozam da zabremenam...ke vidam sto ke pravam, menstruacija nemam dobieno uste , se plasam so ovoj folikulot sto mi e ostanat , ...pozdrvce




Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>