RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 13:39:24)

Sanjaa прво прашај дали имаш отворено лаборатории на државен празник би требало да има дежурни. Исто така крв за хормони може да се испита од 3 до 5 ден. Си има вредности за тоа не му се секирај толку многу.




sanjaaaa! -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 13:47:33)

Ти Благодарам Квиско, се надевам ако испитам хормони на 4 ден од циклус вредностите на хормоните ќе бидат во границите на нормалните вредности!!!!




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 13:55:26)

menzisot se smeta vo denovi, znaci po 24 casa. taka da prv den ako dobies od 20 vecer ke ti trae do nareden do 20. Taka mi kaza ginekolog. Ako vi se pogodi vikend, odete na Gak oni rabotat i sabota i nedela, so toa sto mislam upatot treba da vi glasi za kaj niv. INAKU ZA FSH e dobar i Vitex ili poznat kako agnus cactus , go ima vo Swanson,cini okolu 800 denari. Jas go pijam veke 2 meseci. Moze da probate i so Maka koj isto se preporacuva za hormonalen disbalans.




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 14:01:56)

sanjaaaa!, мене во Систина ми кажаа дека ако се добие пред 16ч. се брои како прв ден, но ако е по 16ч, следниот ден се смета како прв. Притоа, гледај го времето на пробивање, кога убаво ќе протече, а не првите капки. Се надевам ти помогнав!




sanjaaaa! -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 14:16:34)

Ви Благодарам, Хопефул вчера сабајле имав некој капка и толку и денес очекувам дека ќе ми протече, но досега нема ништо, најверојатно тоа ќе биде утре, а во четврок на државен празник ќе ми биде 3 ден .... ќе го прашам матичниот гинеколог што понатаму или пак следниот месец ..... а не ми се чека ..... поздрав




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 17:23:44)

Sanjaa јас имам испитувано на 4 ен и знам дека и за тоа има референтни вредности. Може да се испитаат хормони од 3-5 ден. Затоа и го кажав како опција. Инаку Хopeful е во право дека се брои баш она кога ќе почне убаво да тече како прв ден.

5678m мене ВИтексот ми направи огромни проблеми со циклусот па за се треба консултација со гинеколог претходно.




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 17:58:20)

Mene me nervira koga ke mu spomnam na maticniot za priroden lek toj nekako so cinicen potsmev mi vika deka nema fajde od toa. Inaku I jas se somnevam deka vitexot mi napravi problem I zatoa veke ne go pijam




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 19:04:53)

Sakam da prasam za fsh 9,40 na treti den e visok mene prvpat mi e tbese tolku visok vo april mesecobicno se dvizese okolu7,8 I sakam da prasam kade mozam da najdam el arginin on bil dobar za namaluvanje




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 19:33:46)

Devojki neznam sto da vi kazam, megutoa doktorite ne kazuvaat nisto, osven ako ne gi prasas. Lek za FSH odnosno negovo namaluvanje nema, taka da ostanuva alternativna medicina. Sama citav na internet i prasuvav po apteki sto da zemam. Neznam kako vi deluval negativno Vitexot pa ve molam pisete mi. Jas posle eden mesec na naredno dobivanje nemav simptomi na dobivanje, odnosno se custvuvav super a i obilnosta na menzisot se namali, e sega dali e od Vitexot ili od makata koja isto taka ja konzumirav neznam. Maka veke ne pijam, piev dva meseci, ama homeopatkata mi rece da prekinam.Koga covek ima problem se ke proba. Komunicarav i so bilkar ili pcelar od Gostivar, mi kaza deka ima caevi za hormonalen balans, no cinat 6000 denari.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 19:59:52)

Pa jas maka piev zimata maticniot opst lekar mi ja dade za imunitet a posle vo april. ispitav na treti den fsh lh I estradiol I se bese ok no sega me zagrizuva toa kako sto pisav pogore dali fsh 9,40 e visok posto na ref vrednosti e do14 ili taka nesto normalno mm mi vika ne baraj problem tamu kade sto go nema endokrinologot togas kaza oti se vo red rezultatte kade mozam da kupam l arginin pijam sega b kompleks so folna pred ivf a c e cink I selen omega 3 isto so vit e jadam aronija sveza sekoe sabajle nagladno po nekoku zrna treba po
20 za tsh da go namalam pod2 no imam mnogu jaka krv I jadam po 5, 6 ovie denovi organizamot mi bara I sveza borovinka jadam I sveza borovinka I med nasabajle na gladno so mladi orevi I cist domasen med I sega neznam dali pak da ispitam fsh na treti den pred IVF odvreme na vreme jadam I brazilski orevcinja po 2, 3 dnevno I obavezno ednas nedelno ananas vo konzerva cveklo isto odvreme na vreme presno sirenje oti ima selen go jadam kefir pijam I neznam mnogu se plasam za toj fsh




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 21:14:36)

Чудо се овие луѓево што на туѓа мака сакат да се збогатат преку ноќ. Какви се тие чаеви 600о денари жити мене??? Или пак оние медарите од Стојаково 8000 тегло со мед, матичен млеч 10гр. полен и прополис... Знам дека ако сум сигурна оти ке ми помогне секако ке го купам, за бебе не жалам ништо ама за мене тие луѓе се алчни за пари само!

Капина, Л аргинин битребало да има во сите аптеки, ако нема го има на Iherb.com да си го порачаш. Инаку природно мислам дека го имаш во сувото грозје.

5678m мене од февруари кога пиев една доза кломифен некако ми се стабилизира циклусот, во мај почнав да го пијам витексот и ми дојде на 20 мај, потоа ми дојде дури на 4 август и затоа мислам дека тоа ми ја поремети повторно менструацијата.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 21:31:29)

Vo zegin prasav nem a l arginin




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 21:35:01)

Sega treba da pravam trh test zosto I pokraj toa sto pijam eutirox tsh se kacuva vo april bese1,14 vo avgust 2,33 dvojno poveke




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.8.2014 12:02:34)

Девојки, гледам пиете мака и ок е тоа, ама мака не се пие произволно. Се пие САМО АКО се има хормонални проблеми, бидејќи е хормонален регулатор, и си има точна шема како се пие - се почнува со помалку па се зголемува. Не ја знам шемата, бидејќи не сум пиела мака. А ако веќе ја пиете, не знам дали е паметно тек така да се прекине со неа, да не направи поголеми проблеми со хормоните.

L arginine има во Сексовит и во други комплекси од суплементи, а мислам дека може да се најде и по продавници за билдерски суплементи. Kapina, ако ендокринологот вика дека ти се ок резултатите, послушај го, и не земај ништо на своја рака, да не си создадеш проблем. Мислам дека многу се оптоваруваш со бројки, суплементи, што било-како било. Олабави се малку и имај доверба во докторите.

Инаку се слагам со Libra88 за чаевиве - 6000 ден за чај или 8000 ден за тегла со мед, нема шанси! И прашање е дали ќе ти помогне, да не направи поголеми проблеми! Луѓе гледаат дека некој има мака и профитираат. Мора секоја од нас да биде внимателна и да не јаде и пие сенешто.




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.8.2014 12:41:01)

Doktorite nisto ne ti kazuvaat da zemas, osven ako ne e medicinski lek. Mene nisto ne mi dadoa. Sam ako ne si go baras careto i ostavas samo na lekari, kojznae sto ke bide. Samo pozitivno i hrabro i daj Boze site problemi da ni se resat i da si dobieme bebinja. [sm=duda.gif]

[sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif]




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.8.2014 12:48:36)

5678m е баш така како што опишуваш ми го поремети циклусот. Првиот месец имав помало крварења а потоа секој нареден само кафеаво крварење и ништо повеќе. Тоа и не е бап нормално.

Сум пробала милион чаеви и бабини лекови и освен што уште повеќе ми го разреметија циклусот и состојбата на јајниците со ништо не помогнаа. Сумплементи од типот витамини и слично може да помогнта чисто како подобрување на имунитет и слично.

Дај боже сите побрзо да си добиеме бебенца и да не мора да висиме по вакви делови од форумот.

Капина l-arginine побарај и во продавници за здрава храна.




lolla RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.8.2014 13:07:42)

Се си мислам дека имам видено Л-аргинин во зегинот во буњаковец, ама најсигурно е телефонски да се прашува каде има па да се оди.

Девојчиња, за циклусите, и маката и витексот, нормално е првично да се измести циклусот додека не се балансираат сите фази (фоликуларна, лутеална итн) и не може да се носи заклучоци по само 1 месец, треба минимум 3 и да се внимава што со што се комбинира.

Капинче супер ти е ФСХ и не носи заклучоци само врз база на тоа, гледај и фТ4 АКО Е НИСКО НЕЧИНИ, ако е во горните граници е супер. Во постапката за ивфвлези со макс оптимизам, опуштеност, заборави на сите можни вредности на резултати, опушти се и остави све на докторите. И така Димитров рече дека тоа со ФСХ и ИВФ биле понови студии кои укажувале на поголеми шанси но нормлано никој не може да гарантира. Само господ и ембриологот се важни и твојата релаксираност. СРЕЌНО!

Ви посакувам среќа на сите, и пак ке речам, какви чуда има, во медицината не е 2+3 = 4 секогаш барем има такви еден куп примени. За намалена оваријална резерва, ИВФ е супер опција како и замрзнување на јајце клетки но секако ако не е многу мала резервата треба да се проба се пред тоа. Извинете ако давам досадни совети, ви подакувам среќа на сите, господ е голем, кој ке тргне по овој пат, ке стигне и до бебенце.




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.8.2014 13:09:50)

Девојки, јас не викам слепо да ги следиме докторите и да не пробаме ништо друго, туку напротив, но со усул и информации. Се што пијам и јадам го проверувам по сто пати и не сакам тек така нешто да пробам. Еве, Витекс на многу им има поголеми проблеми направено. Истото беше и со Фемисан капки, многу рингерајки се жалеа, а тек па од чаеви и што не. Мака може да помогне, но ако некој е ок хормонално, може па да отвори проблем.
Инаку јас многу внимавам на храна, и мислам дека повеќето работи може со тоа да се регулираат. Од суплементи редовно ги земам основните витамини и минерали (C, Mg, Zn, Se, Haemovit), без преоптуварување, а мојот доктор редовно не потсетува да јадеме јужно и јаткасто овошје.
И да, дај боже наскоро да се мафнеме од овој форум и скроз да го затвориме [sm=smiley1.gif]




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.8.2014 13:41:01)

Во шах мат сме [sm=smiley36.gif]
Јас ги пиев витексот и маката 2 недели ама видов дека можеби тоа ми го одложи цуклусот, можеби требаше да бидам упорна да го пијам неколку месеци.... И ајде сега што да правам ???
Само едно неможам да го сватам, зарем тие сто остануваат бремени после 3-4 обиди, немаат никаков здравствен проблем????? Се осеќам како црна овца меѓу сите познанички кои се бремени или имаат деца [sm=smiley13.gif]




lolla RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.8.2014 14:15:24)

Ah Librа, нас ни требаше точно 5 години и тоа со ИВФ без никаква дијагноза. Мислам дека Витекс и мака не одат заедно, просурфај, за маката во биокулт ке ти кажат точно како да ја воведеш по малку па да стигнеш до цело лажиче. Јас ја пиев скоро година ипол и се чувствував прекрасно, но без успех за забременување. Витекс пиев едни таблетки еден месец и имав појака овулација но пак ништо. Со маката се прави пауза на секој месец или три месеци како ке одбереш. Не сме сами да знаеш има илјадници во секој град само не се знаеме лично, секој ден по 5 двојки само прават ивф во ремедика за плус систина, гак...




tea 88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.8.2014 18:27:27)

jas dosega prolactinot go imam ispituvano mnogu mnogu zasto sum rezistentna na terapijata i na dostinex i bromergon i norprolac sekogas mi e okolu 70. znaci samo da se nadovrzam prethodno deka i vo 7 h i vo 12 h mene mi e 70 plus minus 5. ova deka samo nasabajle se ispituva na gladno e praksa na doktorite a spored mene za da se vidi pravilno kolku e se pravi profil i se ispituva vo 7h vo 10h vo 12h 17h i 20h. taka e i vo Srbija i Hrvatska. a sto ako sabajle e povisok i sto e normalno i odma terapija se dava i so toa se stimulira hipofizata i stvarno ke se poremeti nejzinoto lacenje e togas stvarno ke bide visok. i jas Kapina pijam eytirox od 50 (radi prl) i nekni kaj Tase ispituvav mi bese 2.32 i mi rece deka e dobar. a prl prvpat mi bese 43 .(si mislev da ne e nesto grska da ne ne se tocni ). a sto mislite za imunitetot kolku ima vrska on vo zabremenuvanjeto? Tase mi dade geranium 132 crveno pakuvanje a jas 1 mes pijam imunoasist24/7 i mnogu sum zadovolna. i dali mislite deka ima vrska imunitetot so hormonite zasto edinstveno sega mi e prl tolku nizok. se izvinuvam na dolgiot post.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.8.2014 20:02:22)

Kaj mene trh ke se prave mozda otiraste tsh od 1,14 vo april na krajta sega vo avgust bese2,32 I jas nemam ovulacija. lh I estradiol se nizki na 13 den dva mesec I po red I nema sega ke treba da ja baram I istorijata od patofiza neznam dali ke mi ja dadat doktorite ja baraat endokrinologot I Dr lazarevski




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.8.2014 22:28:29)

lolla, jaс маката i витексот ги нарачав од iherb.com бидејки беа даалеку поевтини. Од маката во капсули што ја купив истата ја продаваат и во зегин. Баш на повеќе форуми прочитав дека поголем ефект имало заедно да ги пиеш маката и витексот [sm=smiley13.gif]
Засега не почнувам со нив, од 3ти ден од циклус почнав со чаеви од ајдучка тева и еден друг микс од билки, од 13 ти ден почнав со сувите смокви во маслиново масло, матичен млеч во капсули, витамини од а-з, и цинк. Кога ке ми дојде [sm=hudicek1.gif] повторно ке ги проверам хормоните ке видам до кое дереџе се, а утре повторно ке му се јавам на матичниот (денес ме откачи, имал многу гужва) [sm=zz_timebomb.gif] да му ги прочитам резултатите да видам што ке ми каже тој.




sanjaaaa! -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (27.8.2014 8:11:16)

Мене 3 ден од циклусот ми се паѓа утре на државен празник, но матичниот гинеколог ми рече дека можам да ги испитам хормоните и на 4 ден од циклусот, како што кажа и Квиско. Ми олесна малку, се си мислев дека дури следниот месец ќе треба да испитувам!
Ќе ве известам за резултатите, се надевам истиот ден ќе ги добијам (ќе испитувам на ГАК)!




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (27.8.2014 9:42:25)

sanjaaa GAK raboti i utre ako e drzaven praznik sekoj den rabotat [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>