RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 17:21:05)

Prolaktinot ti e visok samo




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 17:53:16)

A kade gi imas ispituvano ovie? Na Gak se najtocni jas mislam. Jas tamu imam provereno. I pred zimanjeto na krv ne se dvizi mnogu, sedni vo cekalna i odmori nekoe vreme, gladna i zedna 12 saati. Seto ova znae da vlijae osobeno vrz prolaktinot.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 18:00:39)

Nema vrska nemora dabide gladna12 casa ili da sede tamusamo sabajleto a I eden od endokrinolozite ednas mi ms
kaza duri oti nemora voopsto da se bide gladen. no sepak taka e najdobro jas patuvam ako e tolku do odmorot3 casa Od Sstrumica do Skopje




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 18:02:41)

Pokaceni mi se i fsh I lh.
Ne sum od Skopje, zatoa analizite ne mi se praveni tamu.
Nemozev da najdam na net sto zmaci povisen lh?




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 19:21:32)

Драга Libra88, од она што сега го просурфав, покачени FSH и LH упатуваат на намалена оваријална резерва, но и не мора да значи, кај секого е различно. Може да е вродено, односно генетски, а може и да е стекнато. Се третира со терапија, но и со промена на исхрана и општо, начин на живот.

Се согласувам со scared да провериш во Скопје на ГАК, сепак е најрелевантно, и потоа да се консултираш со специјалист ендокринолог - има рингерајки со многу позитивни искуства и референци на конкретни доктори. Претпоставувам дека ти е комплицирано со патување, но кога мора - мора.

И апсолутно е битно да бидеш гладна за пролактин, а и за сите хормони, да се направи многу рано анализата (околу 8-8.30ч наутро), да бидеш физички и психички мирна саат време претходно (да си дојдеш порано и да си седиш во чекална најискулирано за да се смириш), и да немаш јадено тешка храна претходниот ден, ни алкохол. Сите хормони знаат да реагираат на секакви промени и еве на пример пролактинот може да е ок, а да рипне баш во моментот кога те боцкаат. Исто така, можеби треба да направиш неколку анализи во тек на неколку месеци, да не се донесува заклучок од само една.

Немој да се плашиш и да си увртуваш во глава разни филмови, исконсултирај се со некој што повеќе знае од нас [sm=smiley1.gif] Поздрав, и пиши ни! [sm=smiley31.gif]




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 20:02:08)

Фала Ви многу, ке видам нареден месец што ке направам. Треба ли упут или закажување на ГАК?
Инаку и мајка ми била сличен случај како мојот, може да е генетски.




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 21:30:37)

Upat treba , zakazuvanje ne :) Ete jas zaboraviv Hopeful me dopolni, gledaj da te bocnat toa vreme od sabajle do 9 najkasno . Zasto konkretno za prolaktinot e razlicen vo razni delovi od denot, i zatoa e najtocen nautro koga si taze stanat od spienje [sm=smiley1.gif] Ajde bez grizi jas mislam nesto deka e greska [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 21:54:38)

Aman e sto ima vrska vo kolku casot ke I zemat krv za prolaktin jas sega na vtori septemvri imam zakazanovo 10 I 30 a na endokrinologija ne ni pocnuva mojot endokrinolog porano od9




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 23:14:18)

Nisto ne e strasno ako e prolaktinot ke I dadat bromergon ili dostinex I za mesec dva ke se sredi jas bromergon veke pijam 3 I pol godini I ako go prekinam ke mi se pokace pak prolaktinot I na kontrola odam na sekoj dva tri mesecI a dodeka go srediv I namesec vreme na pocetokot oti. mojot bese 70 I kusur kacen I nikogas ne sum vnimavala sto sum jadela prethodniot den sekogas se odnesuvam normalno a sega znaci ke stanam vo 5 sabajle na vtori sept vo 10 I 30 imam zakazano kaj endokrinologot da mi napise da ispitam hormoni posle na salterot da naplatam ke cekam mozda uste polovina saat I vo 11 ke mi zemaat krvza hormonite mi imaat kazano samo odnosi da se nema taa vecer pred da mi zemat krv nemojte taka oti site ne se od sk sto doagaat na gak pa da gledaat vo 8 i8 i30 da im zemaat krv




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.8.2014 0:34:15)

Dobro kapina se ti znaes ispaga rabota, daj te molam ne bidi tolku drska, po site temi si takva. Znaci kazano e od ginekolog toa od 8-9 da se bocne za hormoni a ti kako sakas pravi. Bratucedka mi isto idese na endokrinolog i naredniot den rano sabajle idese za hormoni da i zemat krv. Za bilo kakvi ispituvanja na krvta se preporacuva sabajle zimanje na krv i da si gladen/zeden. Prolaktinot e hormon koj reagira na stres, nervoza,dvizenje, napor. Duri na eden forum procitav predhodniot den da se nema seks i da ne se tusira sabajleto, do tolku e osetliv i se nakacuva. Pa ne e moralno vo Skopje da ispitas hormoni kraj kraeva, ispitaj od tamu kaj sto si. I mozes da bides vo Sk vo 8. Trgni sabajlevo vo 6 i ke si tuka [sm=smiley2.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.8.2014 6:40:04)

E da be mora od8 do 9 da se ispita nemoze porano ili pokasno. mi zasto zemaat krv I pokasno ako e taka pa znam. 7 godini imam pokacen prolaktin toa e maltretritarene




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.8.2014 10:03:56)

Kapina kako so dete da razgovaram najozbilno :) " e da be" [sm=zmeden.gif] Hormoni se ispituvaat od 8-9 nautro, doktori od Sistina i Remedika i kazaa na bratucedka mi deka najubavo e odma od spienje sto se veli da se ispita prolaktinot najtocen e togas. Sakas veruvaj sakas ne, nema sto da lazam pobogu [sm=smiley1.gif]
A ti mislis tie tamu sto zemaat krv gajle im e koga zemaat? Ti ako ne si vodis smetka za tebe niv sto im e gajle, si dosol nivna obvrska e da te bocnat a ne i da ti mislat dali si gladen/zeden i dali na vreme si dosol.




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.8.2014 10:59:59)

Не ми се верува... значи апсолутно е важно и пресудно да се земе крв 8:00-8:30ч, посебно за пролактин, и ти ако не си збркаш, на лаборантите не им е гајле. Мене ова ми го имаат кажано и доктори, и сами сестри од гинекологија, и дури и врски сум фаќала и сум идела порано за да мирувам и да го фатам на време. Не значи дека ние од Скопје може тек така да стигнеме во 8ч во лабораторија, и ние треба да планираме. Во 8ч сабајле цела клиника е полна со луѓе од други градови, значи има начин.

Капина, може твојот пролактин е секако висок, бидејќи е таков со години, но кога се проверува мора да се пази на контекст. Еве ако не ни веруваш нам, и на докторите, просурфај на нет и види. Како и да е, после еден тест за висок пролактин не се дава од одма бромергон или достинекс, не е ни тоа плукни-залепи.

Libra88, штом имала и мајка ти, може да е генетски, но штом мајка ти те има тебе, значи се решава [sm=smiley1.gif] Земи си упат и дојди си порано, па ќе имаш плус податок, најверојатно и порелевантен. [sm=smiley31.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.8.2014 11:44:10)

Либра88, најважно е да испиташ соодветно хормони во референтна лабораторија со прецизни вредности на 3-ти ден од циклус и секако да се консултираш со стручен гинеколог за хормоналниот дисбаланс. Не очајувај висок ФСХ може да ссе среди, еве го рецептот:

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

40 суви смокви во маслиново масло се потопуваат во тегла и се оставаат да стојат 40 дена, потоа се зема три пати на ден пред јадење, рецептот е добар за намалување на FSH и за зголемување на плодноста.




Во однос на испитувањата, гинекологот секогаш ми кажува дека најдобро е да се испитаат од сабајле, посебно пролактинот, бидејќи сабајле најмалку сме раздижени, потоа со движењето во текот на денот може да се зголеми вредноста. Исто ми кажа никако спортска активност или сексуални односи вечерта пред испитување на пролактинот. А за тоа дека треба да мируваш во чекална пред да испиташ не знаев, јас стално стојам и едвај чекам да завршам со боцкање, но за следен пат ќе имам во предвид.




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.8.2014 11:48:06)

Секако одам наурто во лабораторија и гладна, само што станав од спиење се измив и отидов.
Во петокот кога ке земав резултатите целата се дамлосав, дома плачки.. а во саботата ми земаа крв за 13 ден. Можам да замислам какви ке бидат овие резултати.

Здравје следниот циклус ке планирам што и како ке правам.

Почнав да јадам суви смокви во маслинов зејтин, а од после боцкањето на 3ти ден почнав и со чај од ајдучка трева. Да се надевам дека ке придонесе барем нешто ајдучката трева за хормоните. Денес ми е 15 ден не осеќам некои бодежи во јајник ниту имам од лигавото, а на maybe baby микроскопот веке 4-5 дена пи се појавуваат папрати-знак дека е плоден период.
Пред некој месец пиев витекс ама мислам дека и тоа ми ја одложи менструацијата и не го пијам веке, така ми стои.




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.8.2014 12:43:15)

Libra88 јајниците може и да ти биле „збунети“ од примолут нор-от што си го пиела за да добиеш. За најсигурно провери уште еднаш наредниот месец пред да паѓаш во очај.

Инау и јас знам дека пролактин се испитува сабјле рано зашто лесно се качува. Е ако е сабајле качен по странскиве форуми читам и дека прафат профил на пролактин со боцкање неколу пати во текот на денот за да бидат сигурни.

Со среќа и без паника.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.8.2014 15:51:14)

Da be da mojata nema sansi prvo I prvo da se simne vo8 casot da mi dade upat boze gluposti se tie samo nema vrska zosto togas zemaat krv I pokasno ako mora tocno vo 8 casot da vidam tamu be




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.8.2014 17:28:47)

Боже господе Капина смешно е ова твоево. Еве јас сум исто со долг стаж за испитувања по болнициве , и ТВРДАМ дека наутро се испитуваат хормоните. Илјада пати имам испитано, ги свртев болницине нема кај маката не ме натерала да отидам и секаде ми рекле наутро да испиташ. Особено е тоа важно за инсулинот и пролактинот, да си гладен и жеден. И на ендокринологија точно знам како идат работите, сум била и таму, одам дента завршувам работа со докторката и утредента си одам порано пред работа да ме боцнат. Извини ама не може ти да си во право наспроти неколку членки. [sm=smiley1.gif]




lolla RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.8.2014 18:32:04)

Doktorite sto sum gi prasala velat deka hkrmonite se lacat cel den i gi ima i gladni koga sme i siti. Jas kupot hormoni gi ispituvav nasabajle zs togas se dava krv vo idadija. Vezbam aerknik pilates sekoj den no nikogas prolaktinot ne mi bil visok a vezbam navecer. Za ivfto estrogen nekogascmi merea napladne toa sto bev jadena vrska nemase isto i na endokrinologija se bockav na pladne. Ne se bunam protiv nimoj samo da pisam moe iskustvo. Za krv seker i nekoi drugi rabotj znam naglasuvaat da sum gladna.




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 11:07:23)

здраво женички , можи ли некоја да ми кажи каде се наоѓа поликлиника идадија? Не сум од СК и појма немам, и како иди раму работата за испитување хормони, се закажвла ли, има ли гужва?
Инаку и мене ми рекоја да идам рано отсабајле и гладна да сум...




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 11:20:01)

Anonimen, поликлиника Идадија е позната и како Млин Балкан, и ако одиш по главната улица Митрополит Теодосиј Гологанов во насока од центар кон Католичка црква, се наоѓа од десна страна, веднаш после Веро, спроти АМСМ и бензинската на Макпетрол. Се надевам добро ти објаснив [sm=smiley1.gif]
За хормони таму е наједноставно, и јас таму ги испитував бидејќи не треба закажување. Лабораторијата е горе по скалите, лесно ќе ја најдеш. Само дојди си порано (8ч или дури и 7.45), за да ја оставиш книшката и да влезеш меѓу првите откога ќе почнат да работат. Резултатите ги даваат следниот ден. Со среќа [sm=smiley1.gif]




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 11:26:17)

благодарам хопефул, а имаш ли сознанија дали работаат добро, дали испитуват точно? дека гледам сите на гинекологија идат[sm=zmeden.gif]




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 11:42:26)

јас се извинувам со прашањава ама да ми кажиш и колку пари те чинеа хормоноите? јас накај 10 да испитам треба односно сите што постојат [sm=smiley13.gif] и дали се јавуваше пред тоа да прашаш дали имат реагенси? И дали работаат за викенди?




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 11:56:21)

Никогаш не сум ни прашала за реагенси, мислам дека секогаш имаат се. За викенд - не знам, ама мислам дека не работат.
Инаку два пати досега имам таму испитувано, платив околу 250 ден., со тоа што не знам дали се работи за истите хормони како и ти, но не верувам дека ќе биде многу поскапо. Во однос на тоа како работат - ниеден доктор не ми искоментирал дека не треба таму, туку напротив - матичната таму ме прати, од ФЗО ги прифатија резултатите за ваучер без проблем, во Систина ги прифаќаат после како релевантни... Ако не си сигурна, оди на клиника.




sanjaaaa! -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 12:13:22)

Дали некој може да ми каже колку чини испитување на хормоните на 3 ден од циклусот во ГАК и дали работат за викенд бидејки 3 ден од мен. циклус може да се погоди и сабота или недела, а и во државен празник? Благодарам Однапред




Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>