RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.6.2014 9:14:02)

Dusanka, ако матичниот ништо не ти кажал за вакви резултати на ФСХ и ЛХ, мислам дека треба да го смениш или да побараш специјалист за инфертилитет, позз




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.7.2014 13:37:00)

Me prati nekoja losa sreka so ginekolozite, kaj posledniov ginekolog sum od Mart mesec i on mi gi vide cokoladnite cisti i namerno go odbrav za maticen slusajki slucaevi kade sto mn pomognal i dosta go falat. a prethodno bev kaj edna sto cokoladna cista od 7 cm ne ja gledase. Ke gi ispitam sega privatno progesteronot, T3 i T4, vo Pavlina se po 550 den. Iskreno sakam da izbegam od ginekologov ama aj ve molam kazete mi nekoj dobar doktor sto moze i maticen da mi bide bez problem da dava uput. Jas privatno odam i kaj dr. Kokormanov ama on e samo privatno.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.7.2014 14:49:46)

Dusanka, среќно испитај хормони па пиши како ќе пројдеш, инаку со упат по 50 ден хормон доаѓа, не ти се исплати да фрлаш пари на приватно. Имаме тема Гинеколози препораки, тука има доста за гинеколози кои се добри и матични, па можеш да извереш или да праша за некого конкретно, рингерајките ќе ти одговорат. Позз




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.7.2014 16:00:02)

Dusanka odma da go smenis maticniot ginekolog kako toa ako imas redoven ciklus znaci oti nemas problem so hormoni epa vaka sega kazi mu ti jas imav visok prolaktin a ciklusot mi bese redoven duri I porano mi doagase I tsh mi bese visoko jas neznaev sto e bolna menstruacija se nemav napieno apce za vreme na ciklusot a hormonite mi bea haos




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.7.2014 19:12:21)

Devojki mnogu sum vi blagodarna na vasite komentari, sto mi gi otvorivte ocite, vednas go smeniv maticniot ginekolog. Novata dr. koga gi vide rezultatite od hormonite, prolaktin 26,9 mi rece deka e visok, i mi dade uput pak da go ispitam, a mozno e slucajno da bil povisen. I deka so tolkava vrednost ne mozelo da dojde do bremenost.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.7.2014 21:48:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Девојки дали знаете што значи да имаш низок ФСХ, на долна граница?


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Jas mislam deka toa e ok, ne cini da e visok , visok znaci deka opaga rezervata na jajce kletki. Se dodeka e nizok ne se sekiraj [sm=smiley1.gif]





Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.7.2014 22:17:00)

Многу ме нервираат незаинтересирани доктори, од форумиве повеке научив од колку докторот што треба да ми каже. Имам нередовни менструации и цела година не ми кажува да испитам хормони, на почетокот му кажав да испитам ми вика не се оптеретувај толку, рано е. После една година на мое повторно инсистирање ми напиша упут за хормони на 3 ден од циклус. Откако ги добив резултатите му се јавив (бидејки матичниот не е од мојот град, а во мојот град има жими еден гинеколог, и тој не го бива) и ми кажа во ред се.
Потоа си викам дај ке одам и на овој од мојот град, тој ми вика дека високо ФСХ не чинело ама и ова моето на долна граница било, и кога го прашувам што знаци тоа ми вика "па не чини, на долна граница е" ...
Кога почна да ме гледа на ехо веднаш вика мора да е хормонално...Му викам да не имам полицистични јајници, се загледа поубаво ми вика левиот е добар, а десниот бил полицистичен ама не во смисла на цисти туку на многу јајце клетки, и тоа не чинело...
Толку збунета излегов од таму што незнам више кај да се обратам... треба да си нагаѓаш сам што да испиташ па да ти го тераш матичниот да ти даде упут за испитување или да ти препорача нешто.

Сега читав за прогестерон и естероген, па сакав да прашам на кој ден може да се испитуваат, со оглед дека немам редовна менструација а со тоа и нередовна овулација :(

Се извинувам за долгиот пост.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.7.2014 23:05:54)

Ti znaci nemas ovulacija I najdobro e 13 den da ispitas fsh lh I estradiol I na 21 den progesteron




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.7.2014 12:34:42)

Libra88 на трет ден би требало да имаш испитано и прогестерон и естрадиол (естроген). Дури и по тие вредности би можело да се види дали нешто не е како што треба.
Штом ти е ФСХ низок веројатно не ти ги стимулира јајниците доволно или пак јајниците премногу реагираат на него па телото нема потреба да го создава премногу.
Испитај на 13/14 ден ФСХ ЛХ и естрадиол за да се види дали се во нормалните граници за овулаторна фаза. И потоа ако се на 21 ден се испитува прогестерон за да се види дали имало овулација. Најдобор е ако во исто време се следи да се види што се случува и на ехо.

Секако ќе ти биде потребен добар стручњак за хормони па моја препорака ти е да се земеш упат за ГАК (Скопје) и да видиш со некој од Одделение за Ендокринологија и Брачна Неплодност што и како понатаму. Матичните според мене не се доволно обучени за решавање на хормонски проблеми.




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.7.2014 21:53:47)

Jas so dobri vesti [sm=smiley1.gif] Pred eden mesec prolaktinot mi bese 26,9, a sega e 11. Dr. mi vika nema nikakov problem i nema potreba od terapija




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.7.2014 19:19:32)

ИЗВОРНА ПОРАКА: 5678m

Devojki,kako ste? Jas samo da vi pisam deka bev i se konsultirav so poveke ginekolozi i sto da vi kazam recisi sekoj razlicno mi kazuva vo vrska so situacijata vo koja se naogam.
Vo Remedika so FSH od 14,9 doktorot mi kazaa deka nemoze IVF, vo Sv.Lazar mi kazaa deka moze da se proba so stimulacii pa duri i ako sakam i so zamrznuvanje na moja jajce kletka za koja sansite se 50% - 50% dali ke bide uspesna, a vo Sistina da probame so IVF no najnapred da se napravi HSG, za da se postavi dijagnoza i da se vidi koj metod od IVF bi se primenil i deka zamrznuvanje na jajce kletki bilo najslozena procedura od pricina sto pri nivno odmrznuvanje golema e sansata istite da izumrat. ( za zamrznuvanje na jajce kletki prasuvav zatoa sto sakav da gi vidam site mozni opcii, a i dijagnozava sto mi ja konstatiraa mi se slucuva vo period koga ne planirav zabremenuvanje).
Se resiv da odam vo Sistina bidejki doktorot bese najljubezen i vnimatelen i mi posveti potrebno vnimanie, Za maticnata sto mi e ginekolog podobro da ne vi kazuvam izgubena vo prevodot e, ne znaese sto da mi kaze za rezultatite so FSH - to i da me posovetuva, samo da ne panicam i da se smiram, a toa e najtesko.Tesko e i sto nemam ni so kogo da spodelam, solzi imam recisi sekojdnevno, ednostavno sami si doagaat, nemozam da gi sopram zaradi neizvesnata idnina.
Me interesira dali znaete so sedimentacija 12 dali se pravi HSG ili ke moram da go namalam??? pozdrav



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

A dobro nema li sansi da se namali fsh moj sovet ti e da se konsultiras I so endokrinolog a I da ispitas antimularion horiomondali I kolku e nizo k a I ke ti kazam edno endokrinolozite se specijalistI za hormoni ne ginekolozite znaci treba da ti se ispitat I drugi hormoni kolku godinI si ako ne e tajna. A bi bilo dobro da gi procitas I sovetite na dr lewis randine fertility cure. ona bas za visok fsh pisuva


5678м, јас би те советувала да почекаш малце, да го пробаш рецептот со суви смокви во маслиново масло, исто да пробаш да промениш исхрана, да пиеш чаеви и да го провериш уште еднаш ФСХ, па потоа да правиш што ќе правиш и консултирал ендокринолози како што кажа Капина. На оваа тема наназад имаме многу пишувано за ФСХ, прочитај и не очајувај однапред. Позз




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.7.2014 19:42:45)

Baraj sovet od reproductiven endokrinolog




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.7.2014 9:43:08)

Treba da napravam HSG, pa da vidime kakva e sostojbata so matkata i jajcevodite. Inaku zemam VITEX, maticen mlec, MOCA, vitamin C, b kompleks, jadam suvi smokvi i nacinot na ishrana mi e smenet. Imam namera da odam i kaj endokrinolog iako maticnata koga ja prasav za endokrinolog, mi rece nema potreba, ali sepak sakam da odam. FSH vo april mi bese 14,9, a sega vo juli mi e 16,4, znaci pokacen. Vo cetvrtok sum kaj ginekologot specijalist za neplodnost pa da vidime sto ke kaze. pozdrav devojki i fala na poddrskata




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.7.2014 12:31:00)


ИЗВОРНА ПОРАКА: 5678m

......Vo cetvrtok sum kaj ginekologot specijalist za neplodnost pa da vidime sto ke kaze. pozdrav devojki i fala na poddrskata


Само да ти кажам дека гинеколозите не се стручни многу за хормони, мораш да се видиш со репродуктивен ендокринолог, но и тие може да те исплашат, затоа промени исхрана и пиј чаеви и потоа направи уште една контрола, секако ако ти даде плус ендикринолог исто направи што ќе ти каже. Позз




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.7.2014 16:12:37)

Moze li da mi kazete kade ima dobar reproduktiven endokrinolog? I ako ste slusnale za nekoj rezim na ishrana so hormonalen disbalans bi bilo dobro da mi pisete. Jas jadam mnogu salati, ovosje, izbegnuvam blago i rafinirani sekeri, leb konzumiram samo integralen, jadam riba, pilesko meso, izbegnuvam alkohol, ne pijam kafe, ne pusam cigari, jadam integralni zitarici, pijam caevi, odam na homeopttija, pa se nadevam deka ke ima pozitiven efekt.

Vi blagodaram odnapred odnapred.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.7.2014 16:46:58)

Jas bi ti preporacala da odes na l
klinika za endokrinologija jas odam j
kaj iskra bitoska




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.7.2014 20:48:56)

fala ti kapina, se nadevam deka ti pomognala doktorkata[sm=bravo.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.7.2014 13:14:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: 5678m

moze li da piset_e za nacin na ishrana so visok FSH. Blagodaram.



ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

40 суви смокви во маслиново масло се потопуваат во тегла и се оставаат да стојат 40 дена, потоа се зема три пати на ден пред јадење, рецептот е добар за намалување на FSH и за зголемување на плодноста.




Повели рецепт со смокви и маслиново масло за намалување на ФСХ, плус на интернет прочитав да избегнуваш шеќер, кафе, алкохол, повеќе зеленолистест зеленчук, храна богата протеини, јаткасти плодови (лепници, бадеми,ореви) и житарки и секако да ја подобриш циркулацијата на крвта, движење или спротување. Тоа најдов на нет, се надевам ти помогнав, ако не пиши и другите рингерајки ќе пишат. Позз





LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.8.2014 22:35:41)

ИЗВОРНА ПОРАКА: 5678m

Mnogu malku se pisuva na nasite sajtovi za zeni koi imaat problem so vakva dijagnoza. Jas imam 33 godini i pred dva meseci kako grom od vedro nebo mi kazaa deka imam POF, odnosno deka sansite da ostanam bremena po priroden pat se samo 10%. Bev vo strasen sok i seuste sum, no probuvam da smognam sili i se obidam da dojdam do toa sto go sakam, a toa e bebence. Me interesira dali nekoja od Vas ringerajki pominuva niz istoto kako i jas i kako se spravuvate so dijagnozata? Dali uspevate da go namalite FSH-hormonot koj vo vakva situacija e zgolemen odnosno nad 10. Pisete dali vie uspeavte da dojdete do bebence?[sm=modricrtici.gif]


56788, наназад прочитај има постови на многу членки со првично висок ФСХ кој потоа се намалил со терапија/и рецептиве што ги имаме наведено, не очајувај, повторно напраави тестирање по одредено време, не е се така страшно. Позз




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.8.2014 22:56:12)

da da moite hormoni bea haos po smrta na tatko mi se bese poremeteno




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.8.2014 22:03:51)

Ajde enden sovet od vas :)

Denes pravev hormonski status na 3 den od ciklus, rezutati za edna nedela. Ke pravam na 13 i 21 den. Bidejki nemam redovna menstruacija sigurno ima nekoe hormonsko poremetuvanje i toa ke se vidi. Megjutoa vo nedoumica sum dali da pijam caj od ajducka treva (bidejki so nego mi se regulira ciklusot) od denes, neznam kolku realni ke bidat rezultatite od 13 i 21 den.
Mozebi ke izlezat rezultatite podobri od toa sto realno se.
A isto taka ne mi se ceka da mi kasni po mesec dena :(




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.8.2014 18:55:30)

Pred da ma dojde veshterkata piev primolut nor za da isprovociram cikluc, dali moze od toa da se pokacat FSH, LH i Prolaktinot?




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 10:52:15)

Либра88, испитај хормонски статус, па потоа пиши резултати, за примолут не знам, некоја од рингерајките со искуство нека ти пише. Ајдучката трева е здрава, немаш штета од нејзе, позз




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 11:41:20)

Libra jas licno nemam pieno Primulot, no bratucedka moja cesto gi pie i gi dava ginekologot za da dobie i ispita hormoni. Sto znaci ne bi trebalo da vlijaat, ama sepak prasaj si [sm=smiley1.gif] Inaku hormonite variraat celo vreme neka ne te cudi.




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2014 16:50:15)

Ispitav hormoni na 3 den i ima mnogu golema razlika od pred 3 meseci koga ispitav/
Ova mi se na 3 den pred 3 meseci:
TSH 2.1 0.3-6.2
T4 9.0 4.8- 11.6
FSH 3.6 3.5-12.5
LH 1.8 0.8-10.5
Prolaction 2.9 1.2-19.5
Estradiol 47.4 30-120

A ova mi se na 3 den sega vo avgust:
TSH 2.6
T4 11.3
FSH 13.8
LH 12.0
Prolaction 34
Estradiol 51.9

Znaci nisto posebno nemav razlika vo mesecite osven sto krajot na juli piev primolut nor za da dobijam.
Vo sabotata mi zedoa krv za 13ti den od ciklus pa ke vidam kakvi ke izlezat ovie rezultati, se somnevam deka ne se tocni, izgleda naredniot mesec ke treba na privatno da gi pravam da se osiguram.




Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>