RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 12:18:04)

Rabotat da i cini okolu 400-500 denari [sm=smiley1.gif]




Zoya -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 12:42:41)

Девојки, за време на викенди како алтернатива имајте ги Клиничка Биохемија и тие работат и прифаќаат пациенти доколку се работи за испитување на хормони на 3ти ден. Проверено, двапати имам одено таму за викенд.




sanjaaaa! -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 13:10:15)

Тоа во ГАК ли е или тоа е друга клиника, фала




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 13:42:58)

Не е Гак, друга клиника е мислам во склоп на клиниката за уво нос и грло има еден оддел ако не грешам. Баш ти фала Zoya јас наредна недела треба хормони да испитувам на Гак ама таму не испитуваат инсулин и треба епруветка крв да носам на Биохемија па си викав ако ми падне 3 ден викенд што ќе правам ама ете за среќа работеле и викенди [sm=bravo.gif]




Zoya -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 14:30:10)

Ме збунивте со уво, нос и грло, ама да, мислам дека е таа. Штом ја одминете ГАК од десната страна е и пред неа има едно паркче. Кога ќе влезете внатре во зградата првата врата десно, по ходникот скроз на крај, па пак десно и веднаш тука е шалтерот. За сигурност слободно јавете им се. Ова е бројот на лабораторијата 3147223. За време на викенд шалтерот не работи, влезете во вратата која е пред шалтерот (пишува забранет влез) обично се таму сестрите. Се надевам дека успеав да објаснам. Со среќа на сите [sm=smiley1.gif]




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 14:32:03)

Најкраткиот пат до Клиничка Биохемија е преку Токсикологија. Кога ќе влезете во оваа клиника, веднаш пред да ја поминете втората врата за внатре, се врти лево и преку едно ходниче одма се доаѓа до Кл. Биохемија. Нема закажување, се зема бројче и внатре се дава книшка и упат.




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 16:51:56)

Za vikend raboti i GAK, jas za 5 hormoni plativ 250 den, a poslem naredniot mesec samo prolaktinot go ispituvav i plativ 40 den. Privatno vo Pavlina za eden hormon e 700 den t.e. Progesteron, T3 i T4 za drugite ne znam koja e cenata.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 18:06:59)

EPA ako ti mozes da odes sabajleto jas nemozam jas ne sum od Skopje pa ajde ke ostanam ke mi zemat krv I bas ja prasav mojata doktorka mojot endokrinolog I mi vika vaka sto ke se sluci ako site da kazeme60 dusi dojdat vo 8 casot za krv nie ke mozeme li na site da im zememe krv a I toa ne menuva kojznae sto I isto I ishranata ne vlijae na prolaktinot I na drugite bazalni hormoni toa mi go ima kazano I drug endokrinolog posto mi se slucI da mi stane loso oti zeludnikot mi e osetliv I nemozam ne izdrzuvam mnogu gladna bas dodeka cekav red kaj mojotendokrinolog on seuste ne bese signal vo ambulanta I mi vika devojko vo koj veke ziveeme sepak deka mozes da si kasnes nesto I mojot endokrinolog mi vika daj ne preteruvajte so toa vremeto ne vlijae tolku mnogu zatoa si ima referentni vrednosti na sekoj rezultat




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 18:12:05)

I jas sakav da go doznaam toa bas da znam da odam da mi zemaat krv porano no mi kazaa taka da ne se maltretiram so toa a tie denovi cekam odgovor I od uste eden endokrinolog sega koga sum pred invitdo mi kazaa da ne se maltretiram so toa zatoa si imalo referentni vrednosti




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 18:52:41)

Капина ај прво проработи на правописот па врати се на темата. Глава ме заболе не можам да те читам. Прави како сакаш следи си го твојот ендокринолог јас ке си следам она што врвни гинеколози ми го кажале и најдобриот ендокринолог во земјава доктор Крстевска. И на многуте членки тука истото им е кажано. Ако сакаш шеќер и инсулини проверувај најадено и во 13 часот не ме интересира пошто нели тоа е се во ред за тебе.
Само не давај неточни информации не може еден лекар да е во право а 10тина други да не се во право. Фала многу, чао пријатно !




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.8.2014 19:55:18)

Девoјки, не се рaспрaвaјте, дaвaјте свoи мислењa. Кaпинa, не кoристи гoлеми букви кaкo дa викaш и дa, пoрaбoти нa пишувaњетo. Секoјa oд вaс гo слушa свoјoт дoктoр и јaс истo гo слушaм мoјoт. Штo е прaвилнo зaвиси oд дoктoрoт, a мoјoт викa испитувaњa сaбaјле. Пoзз




Felly RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.8.2014 0:28:53)

Сите малку треба да повнимаваме на начинот на изразување. Секако дека тука пишуваме со цел да помогнеме некому со нашето искуство, но тоа не значи дека само нашето е најточно и најправилно. Прашувајте, споделувајте, информирајте, но без навреди.




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.8.2014 12:15:20)

A ova mi se na 3 den sega vo avgust:
TSH 2.6
T4 11.3
FSH 13.8
LH 12.0
Prolaction 34
Estradiol 51.9

A ova mi se na 13 den
FSH 20.7 (8.0-22)
LH 30.7 (18-61)
Prolactin 71 (1.2-19.5)
Testosteron 0.8
Estradiol 108 (130-370)


Maticniot mi e na odmor, ke treba vo ponedelnik da probam povtorno da go baram, neznam dali da baram drug za da mi prepise terapija [sm=smiley19.gif]
Estradiolot mi e mn.nizok zatoa i ne osekjam seuste gradite da me bolat, sigurno i nema ovulacija stom ne osekjam gradite da me bolat.
A na maybe baybe microskopot mi pokazuvase plodni denovi :(




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.8.2014 11:05:38)

ne ti e mnogo nizok mene tolko mi e bil na 3 den i doktor trajkovski od klinika rece deka e dobar estradiolot [sm=smiley1.gif]




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.8.2014 11:07:13)

i zasto ispituvate na 13 den toa samo zeni so svajcarski tocen menzis treba da ispitvaat site drugi zaludno e citajte po internet deka veke e isfrleno toa ispituvanje na hormoni na 3 ti den...




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.8.2014 15:46:36)

Za ovarijalna rezerva e biten 3-ti den od menzis, taka da togas se pravi.




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.8.2014 15:50:07)

Libra, ako ti e fsh na 3 den nad 10 konsultiraj se so ginekolog, bidejki rezultatot nad 10 pokazuva namalena ovarijalna rezerva. Takov e slucajot i so mene. Mi bese 14,9, pa 16,4 i sega mi e 17,1 i toa za samo 5 meseci, sto ne e voopsto dobro. Jas odam kaj d-r Mitko Ivanovski, vo Sistina, zasega sum zadovolna.




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.8.2014 16:16:58)

sum zgresila u posto 13 den* na 3 e apsolutno bitno za ispituvanje ali ne i na 13 ti den.
I sto veli doktoro za fsh sto e zgolemeno sto predlozuva? Kolku godini imas ako smeam da prasam. Imam citano deka so godinite se namaluva [sm=smiley13.gif]




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.8.2014 18:07:57)

Vo petokot go barav doktorot ama na odmor bil, treba da go pocekam. Sto ti kaza Ivanovski za fsh-to? Kolku cini pregled I konsultacija kaj nego? Inaku imam skoro 26 godini.




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.8.2014 18:57:23)

Jas imam 33 godini. Mi rece da rabotam na slucajot bebe, ako ne uspee taka da se obideme so IVF. Vo slucai so visok fsh, sansite za zabremenuvanje po priroden pat se do 10%. Toa go vikaat site lekari kaj koi bev, a i na internet stranicite e istiot odgovor.Vreme nema za cekanje bidejki ovarijalnata rezerva e mala i toa e premature ovarian faliure. Pisi mi ako sakas vo inbox pa ke si razgovarame, pozdrav




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.8.2014 20:22:33)

I mojot fsh bese9,4 na treti den sega ne sum gi ispitala site hormoni od april mesec




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.8.2014 21:08:15)

Прoбaјте гo рецептoт сo суви смoкви и мaслинoвo мaслo, узбегнувaјте шеќери, јaдете мaтичнa млеч, јaткaсти плoдoви, витaмини Б,Ц,Е, цинк мaгнезиум селен и зa некoлку месеци прoверете. Висoкa вреднoст не знaчи декa не мoжете дa зaбремените, пoзз




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.8.2014 12:47:05)

Почнав со сувите смокви, пијам витамини од а-з, матичен млеч во капсули, цинк и ајдучка трева и усште еден чај мешавина од повеќе билки.
Кажете ми вие што сте биле на ендокринолог, кога одите ви прават некои прегледи или само ви ги гледаат резултатите од хормоните па ви даваат дијагноза?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.8.2014 14:36:00)

Zavisi od slucaj do slucaj




sanjaaaa! -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2014 13:29:41)

Дали ако добијам ментруација денес после 20.00 ќе ми смета како прв ден од циклус или утре. Незнам дали во среда ќе ми биде 3 ден од циклус, најверојатно како и што си претчуствував дека за Богородица ќе ми биде 3 ден од циклус и маки каде да испитам хормони на државен празник, или пак да ми земат серум од крв во четврток дали може за испитување да однесам серум во петок????




Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>