RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (27.8.2014 15:39:47)

Жени, читав на нет дека намалување на пролактин има успешно и со пиење Б6, ама не знам за дозата дали три дневно или три пати по две дневн беше...?

Кажете ми за тестирање пролактин или хормони подобро ГАК или Идадија? Претходно со упат од интернист испитував на Клиничка биохемија, а сега морам од гинеколог па не знам каде е најдобро да испитам, каде има реагенси и дали се добри мерењата на тие места? Фала ви, позз




tea 88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.8.2014 16:10:53)

jas imam pieno b6 za prolaktinot citav na amerikanski sajtovi deka e za namaluvanje na prolaktinot ama nemase kaj mene nekoj efekt. mislam deka b6 moze da go pijat tie sto im e malku pokacen a za drugite mora terapija a isto mora i konsultacija so endokrinolog dali moze zaedno da ze zema i terapijata za prl i b6 oti sepak b6 se zema vo pogolema doza otkolku normalno.




tea 88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.8.2014 16:16:32)

isto da vi kazam da ne se potoruvam prethodno imam napisano deka prvpat mi e prolaktinot 43 (normalno do 37) posle nekolku god od zacimentirana cifra od 70. e sega pak ke kazam dali ima vrska imunitetot sto go zgolemiv ili sto pocnav da pesacam skoro sekoja vecer pa na toj nacin moze se oslobodiv od stresot neznam sto e ili toa ili labaratorijata vo Plodnost gresi[sm=smiley13.gif]. sto mislite drugite za ova?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.8.2014 16:48:24)

Neznam zavisi I kakva terapija ti imaat dadeno kolkava dozata na bromergon na mene so cetvrtinka bromergon pak mi se kacuvase prolaktinot a so polovinka ne




tea 88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.8.2014 16:52:58)

Kapina znaci jas sum rezistentna na bilo koja terapija za prolaktin. zatoa i ke pravam ifv. znaci prethodnive endokrinolozi sto gi spomnav mi davaa terapija po 4 bromergona na den, po 2 dostinex nedelno i pak nisto do 70 i nadolu ne se simnuva poveke. sega prvpat so 3x1 bromergon mi e 43 prl.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.8.2014 16:59:51)

Jas b6 piev po edno dnevno po IVF zaradi macininite sto gi imav togas a sega pijam b kompleks so folna kiselina ednas dnevno ako slucajno nemam zemeno b kompleks pijam samo vit b6 oti mi ostana a od togas od invitroto duri ne padne tsh. pod dva nema IVF oti sum na terapija so eutirox I oti imav spontan ne sakaat doktorite da rizikuvaat utre sabajle vo 7 I pol ke odam za krv da ispitam tsh t 4 I prl pak da videme dali e padnal




tea 88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.8.2014 17:06:16)

a b6 nekoj doktor ti gi prepisa zaradi macninite ili na svoja raka si gi zemase?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.8.2014 17:23:18)

Dr Tase mi gi dade koga veke bev bremena koga se znaese




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.8.2014 20:50:54)

Јас сум читала исто на американски сајтови дека со терапија од Б6 има добри резултати за намалување на пролактинот кога е покачен од стрес, со други дијагнози веројатно е потребна терапија појака со достинекс или бромергон. теа88, стресот игра голема улога така што опуштање е важно, но како до него?

Веројатно сама треба да олабавиш, а пешачење или било која спортска активност/рекреација помага за регулирање на хормоните. Една докторка гинеколог ми кажа еднаш дека ќерка и имала проблеми со пролактинот и почнала да трча на кеј и ...останала бремена[sm=smiley1.gif]




tea 88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.8.2014 1:54:57)

znam deka e ubavo da se pesaci ama neznaev deka vlijae i na hormonite. super ako e taka. a za b6 treba dobro proucuvanje informirajne i so endokrinolog bidejki od ona sto jas razbrav od forumite deka vo mali kolicini ja pottiknuva laktacijata a pogolemi ja sprecuva. jas probav ama prekinav mi bese strav da pijam vo pogolemi dozi.




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.8.2014 16:31:02)

Vcera bev vo Zegin, mi preporacaa maticen mlec od Super diet, ( francuski proizvod) koj bil podobar od onoj na Medex i uste eden proizvod isto na Super diet za reguliranje na hormoni. ? Dali mozebi nekoja od vas gi koristela?




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.8.2014 22:40:10)

Јас го користам оној на медекс, ама искрено немам осетено нешто подобрување во однос на хормоните. А пак од друга страна, колку сме сигурни дека тоа е навистина млеч?????
За регулирање на хормони на Super diet немам слушнато, можеби некоја има веќе користено па ке ни одговори.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.8.2014 22:54:13)

jas zemav od tie od zegin sto se edna ampula 60 den no dva pati samo i tolku




tea 88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.8.2014 2:45:05)

Nekade imam citano deka maticniot mlec e dobar za sreduvanje na hormonite ama se uste nemam probano, a ako zemam ke zemam vo vid na tableti posigurno mi e nekako.




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.8.2014 12:05:21)

Јас имам пиено матичен млеч од оној на Медекс за имунитет, и од оние ампули со матичен млеч за подобрување на крвта (само во една аптека во Лептокарија се продаваат), и не приметив некој којзнае каков ефект. Последно што прочитав е дека матичниот млеч има естрогенски ефект, но не знам повеќе за тоа како делува на хормоните.




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.8.2014 15:18:57)

Девојки, вчера ми почна пооскудно крварење , денес малце повеке, утре некаде не знам баш дали е 2-3 ден да испитам хормони треба.
Вторник заминувам на неодложен службен пат и нема да можам. Ок ќе е ли утре на 2 ден? [sm=zmeden.gif]




tea 88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.8.2014 15:33:16)

zavisi vcera vo kolku casot si pocnala da krvaris. spored mene utre ti e 3 den od ciklus ako bilo pred 16-17h.




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.8.2014 15:40:27)

butterfly1, убаво ти вика tea 88, ако она убавото пробивање ти се случило пред 16ч се смета тој ден за прв, ако е после, следниот ден е прв.




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.8.2014 16:08:04)

Од сабајле почна ама не беше убаво некако што знам веќе. Како и да е морам утре да испитам или треба до следен циклус да чекам а не би [sm=smiley13.gif] Мене битен ми е инсулинот највеќе и пролактинот со нив проблеми си имам. А, мислам тие можеа секогаш да се испитаат, нема референтни вредности во циклуси. Се мислам некаде дека прочитав може и на 2 ден да се испитаат, ај мајката нервоза ме фати сега [sm=smiley36.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.8.2014 16:13:31)

ne se bitni za niv denovite od ciklusot




sanjaaaa! -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.9.2014 8:35:03)

Во петокот ги испитав дел од хормоните, TSH не ми ги испитаа, ми рекоа дека за тој хормон не е битно 3 ден од циклус, сега дополнително треба да вадам упат за да го испитам и TSH.
Инаку резултатите на 4 ден од циклус ми се следниве:
FSH = 5,6
LH = 5,8
PROLACTIN= 11,2
ESTRADIOL = 35,4

Останува уште TSH да испитам и да го добијам резултатот од пап тестот и да поднесам во фондот за ваучер.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.9.2014 14:05:17)

Sanjaa, супер ти се хормоните, сега по ваучер и право на ИВФ.[sm=bravo.gif]

Девојки ми треба од вас толкување/совет, правев испитување на пролактинот во Идадија, прв пат таму правам и вредностите им се очигледно различни од другите места. На други места максимална вредност на пролактинот е 25.0, но тука не е така.

Еве како им се обаснувањата нивни:

Пролактин нормал 4,60-37,0
фоликуларна 4,50- 33,0
сред на цик 6,30-46,0
лутеална 4,90-40,0

Прв пат гледам ваква поделба за пролактин. Јас испитував на 3 ден од циклус и мојата вредност е 25,7 што значи во граници на нормална (според нивните), ама сепак пред да одам кај докторот сакав ваше мислење. Фала.

Исто сакав да прашам која е добра вредност на естрадиол на 3-ти ден од циклус 50.0-60.0 (помалку или повеќе)?




sanjaaaa! -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.9.2014 14:28:21)

Loveable me на резултатот од хормоните од ГАК што ги добив, за естрадиол на 3 ден од циклус референти вредности се од 26,5 до 161. Додека за пролактин пишува од 3,2 до 24,3. Но штом според извештајот на Идадија се во нормални граници сигурно е така. Докторот најверојатно ќе ти потврди дека е во ред. поздрав и со среќа




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.9.2014 14:39:25)

Loveable Me, добри ти се резултатите. Според нивните референтни вредности, пролактинот треба да е од 4,5 до 33, што значи ок си. Мене ми беше 21. Естрадиол според нив треба во фоликуларна фаза 2-3 ден да е од 20 до 84.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.9.2014 16:24:38)

Фала ви женски, тоа ми беше важно. Оваа вредност на пролактинот ми е по прекин 2 недели со достинекс, па по тој прекин решив да направам тест, да видам дали се покачува по прекинот на терапијата. Можеби Димитров беше во право, не знам, кога ми рече прекини Достинекс и така пролактинот не ти е до плафон. Сега пијам само појачано Б6 и Б комплекс, но во секој случај следен месец пак ќе проверам, да видам како ќе се движи.




Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>