RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.9.2014 17:48:51)

ДЕвојки инсулинот ми е 28,9 . А нормално е од 2-17 [sm=zmeden.gif] ова испага ко метформинот да не делува зашто вака [sm=smiley19.gif]
Пазам и на храната не јадам благо воопшто.




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.9.2014 19:11:44)

butterfly1, да не внесуваш општо многу јаглехидрати, не само благо како десерт? Скрати на леб, ориз, компири, тестенини, па и овошје ако треба. Пробај повеќе со протеинска исхрана, се надевам ќе се спушти [sm=smiley31.gif]




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.9.2014 16:47:22)

Butterfly 1 пробај баш со протеинска исхрана.
Еве пример на мое мени:
Доручек овесни снегулки со јогурт и свежа аронија како и малку суво грозје колку за вкус
Ручек што и да е без леб и ако има компир или ориз малку од нив
Вечера чаша млеко или јогурт. Како грицки користам бадеми, лешници и слично ама без претерување.

Второ прашање е како е мерен инсулинот. Дали пак правеше ОГГТ тест или е мерен без претходна подготовка на организамот. Едно е да имаш инсулин на гладно во тие рамки друго е после јадење.

Мене после Ovarian Drilling процедурата ми го прекинаа метформинот бидејќи секако не делуваше нешто премногу на состојбата на моите јајници.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.9.2014 17:37:57)

Butterfly mojata sestra piese siofor za nego. I da I ona ne jadese blago znam oti endokrinologot I dade nekoja dieta plus tamu a I jas iako veke nemam nikakov problem so hormonite seuste izbegnuvam leb I testenini ne na celo da ne jadam voopsto tuku samo go namaliv




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.9.2014 19:22:52)

I jas pijam Siofor ma da toa e samo genericko ime za metforminot. Ne jadam ic blago, sokovi gazirani nikadne sum piela, leb testenini isto, grozje ne jadam. oriz epten retko. Kompiri pocesto jadam, ama sto da jadam ziva gladna sum, da sedam doma aj , ama rabotam trosam energija ne ednas mi se slosuvalo, baska pa i metforminot koga ke go ispijam uvek mi se losi od nego pa uste i gladna ako sum ke se onesvestam [sm=smiley19.gif]
Drugite hormoni utre maz mi ke gi zeme jas ne sum vo Sk, strav mi e da gi poglednam iskreno koj znae kakvi se [sm=smiley13.gif]
Edino mnogu sto pijam se ovosni sokovi ama kupuvam od onie 100 posto sto se bez dodatok na seker, po 100 den edno kilo sok go plakam skoro. Mislite i tie ne cinat?[sm=zmeden.gif]

Kvisko kako si sega posle laparoskopijatya, imas ovulacija, rasnat folikulite? Nesto drugo ti dadoa da primas?

Inaku zaboraviv da pisam ne mi e praven ogtt tuku samo na gladno mi e ispitan insulinot posle jadenje koj znae pa kakov mi e [sm=smiley19.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.9.2014 20:07:19)

Butterfly ne se sekiraj tolku sestra mi ovie denovi so visok insulin so visok testosteron. ceka vtoro dete treba da se porode samo redovno mora da gi pies siofor




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.9.2014 20:09:53)

Ona imase plus I neredoven ciklus pa ostana dva pati bremena bez problem I tsh visok




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.9.2014 11:33:43)

butterfly1, овошните сокови се преполни со шеќер, иако нема додаден. Овошјето само по себе има големи количини фруктоза, што очигледно ти прави проблем. Компирите исто така се храна со висок гликемиски индекс.

Ти верувам дека си гладна, но ќе мора да смениш - јади јајца, месо, риба, млечни производи, мешункасти растенија (грав, грашок, боранија, леќа), и свеж и готвен зеленчук, и ништо конзервирано - има шеќер дури и во едно обично Томатело. Примерот за дневно мени на Kvisko e одличен, пробај со нешто такво.

Не се секирај, ќе се среди [sm=smiley31.gif]




tea 88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.9.2014 12:41:48)

butterfly1, i jas se soglasuvam za ovosnite sokovi deka i duri i ako se prirodni od cedeno ovosje treba da se vnimava da ne se preteruva zasto go pokacuvaat sekerot.a zasto ne gi kombiniras so zelencuk jas si pravam so cveklo morkov i limon. ili domat krstavica jabolko sto imam toa . ako nemas jucer za cedenje samo vo blender so malku voda i dodadi si sto sakas bademi lesnici od iskustvo ti kazuvam ke se zasitis.moze ne e temata ovde ama ima mnogu dobar pojadok koj e mnogu poznat i ne samo sto e zdrav tuku velat i go cisti celoto telo site organi. ke ti go pustam linkot na pp ako sakas.




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.9.2014 14:57:07)

Butterfly1 оди да ти измерат правилно инсулин пред да почнеш да паничиш. Не може само така на гладно да се испита особено ако е првпат испитан. Ти треба прописен тест. Јас на пример за тестот се подготвува неколку дена пред тоа. Земи упат за Клиника за Ендокринологија и таму убаво ќе ти испитаат и ќе ти кажат што и како треба да правиш. Ако треба ќе ти ја прилагодат дозата на метформин. Добро е и после тоа да одиш на Клиника за Гинекологија кај некој лекар што се заниумава со таа проблематика (Трајанова, Тофоски, Трајкоски).

Ако ти се лоши откако ќе го испиеш метформинот значи не јадеш доволно кога го пиеш. Верувај на паталец.

Сега по лапароскопијата не сум била на лекар да следам фоликули и слично зашто ми се смачи ама циклусот ми се смени на подобро да не го урочам така што веројатно се подобро функционира. Лекарите што ми ја правеа интервенцијата исто ми рекоа неколку месеци природно да пробуваме за да немам стрес од мерење фоликули и броење денови.

Со среќа и со лесно. Сите сме различни случаи и сите различно реагираме.




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.9.2014 15:27:07)

Квиско одам на ендокринолог кај доктор Бранкица Крстевска она ми кажа само така да испитам, веќе неколку пати по ред испитувам вака и метформинот го пијам подолго време.[sm=smiley13.gif] Ништо посебно не ми кажа освен да пијам метформин ни за исхрана ни ништо, огтт само правев за шекер пред некој месец . Каква подготовка треба пред испитување? Јас одам гладна и жедна некаде 12-13 часа.
А, одам и во систина кај доктор Поповик, сега треба да почнеме повторно со стимулации.
Веќе не знам кај гладни, без пари па и без бебе. Налет на се налет !




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.9.2014 18:21:26)

E dieta neli ti dade dr brankica. zatoa inace I jas taka ispituvav insulin na gladno samo no kaj mene fala bogu bese ok




LaLuna -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.9.2014 19:23:02)

Девојки ќе може ли некој да ми ги протолкува резултатите од хормоните, дали се во сооднос, и сл?
Еве ги резултатите ако може некој да ми ги протолкува.
Знам дека некои со некои требаше да бидат во сооднос :)

FSH 5.7 (1.98-11.6)
LH 4.7 (1.98-11)
PROLACTIN 13.8 (3.2-24.3)
ESTRADIOL 98.3 (26.5-161)
DHEA-S 1.65 (0.9-3.9)
INSULIN 2.95 (6-27)

За тироидни хормони немаа реагенси, ама тие ги проверив на крај на јули и ми беа:
Т4 1.16 (0.89-1.76)
TSH 2.01 (0.4-4.0)

Не знам што значи што инсулинот ми е понизок? Како тоа влијае на забременување?




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.9.2014 19:33:06)

LaLuna, како што гледам сите ти се во граници на нормала, освен инсулинот. Не знам како влијае намален инсулин, можеби девојките со лично искуство за инсулин ќе ти објаснат повеќе. Инаку се друго е ок [sm=smiley1.gif]




LaLuna -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.9.2014 19:57:55)

Hopeful ти благодарам на одговорот.
Ако има некој искуство со понизок инсулин ве молам нека ми каже што значи тоа.
На гинеколог ќе одам другата недела, па до тогаш да не бидам во неизвесност :)




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.9.2014 20:00:52)

Butterfly koga ke pojdes na endokrinologija pobaraj si da ti dadat dieta jas si barav dieta od dr iskra I mi dade I stvarno simnav2,3 kila zamesec vreme




LaLuna -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.9.2014 20:16:33)

Дали може некој да ми каже ако знае што значи кога инсулинот е под граничните вредности, дали може да прави проблеми при забременување?




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.9.2014 20:18:28)

da ne e nekoja greska pri proverka? ne bi trebalo da e takov ako ne pies nisto za nego..aj proveri si go uste ednas [sm=smiley1.gif]




LaLuna -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.9.2014 20:38:06)

2.95 пишува и мене ми е чудно...
Едвај чекам наредна недела да идам кај матичната да видам што ќе ми каже.




sanjaaaa! -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.9.2014 14:43:24)

Го испитав и TSH = 3,8 ???? Во референтни врдности пишува од 0,3 до 6,00. Но некаде на формуот прочитав дека не е добро TSH да биде близу 4. Сега малку се збунив????




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.9.2014 15:34:53)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sanjaaaa!

Го испитав и TSH = 3,8 ???? Во референтни врдности пишува од 0,3 до 6,00. Но некаде на формуот прочитав дека не е добро TSH да биде близу 4. Сега малку се збунив????


Sanjaaa, треба да е под 2.0, но кога референтите вредности се до 4.0. Оваа вредност што ти ја имаш напишано до 6.0 е од друга лабораторија претпоставувам. Веројатно според овие мерења ти е добра вредноста на ТСХ. Консултирај го гинекологот сепак, па пиши што ќе ти каже, позз




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.9.2014 12:41:20)

Ги зедов и другите резултатите правени на Гак. И навистина некогаш им се чудам. Секој пат имам различни вредности на ФСХ и ЛХ. Понекогаш нивниот соодност покажува на полицистични јајници какви што и ги имам понекогаш не. Некогаш ЛХ ми е пример, 15 некогаш 4 [sm=zmeden.gif]
Бог знае како проверуваат. Нејсе, еве ги резултатив, за ТСХ немаа реагенси ќе ги направам за еден месец кога и треба да правам контрола.
Што мислите арни се или не [sm=smiley36.gif]

ФСХ 7,2 ( 1.98-11.6) бројкава постојано ми се менува горе -доле иде [sm=smiley13.gif]
ЛХ 16.6 (1.98-11)
Пролактин 0,56 ( ми се смалил ептен од достинексот и сега ми го укинаа)
Естрадиол 49.1 (26.5-161)
Тестостерон 1.51 (0.10-2.67)
Дхеа-с 2.46 (0.8-3.9)
Андростендион 5.7 (0.7-3.5)

Новата терапија ми е ... Метформин 3х500 И Спиронолактон 25 мг 1х1 ( заради андростендионот)
Достинексот ми е укинат како што кажав.




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.9.2014 13:11:31)

Ќе заборавев, докторката рече ако немало резултатит со овој метформин ќе ми дала нешто со продолжено дејство, мислам го рече Глукофаж екстенд нешто така, и нешто рече ќе ми дала и ФСХ ама мислам дека се збуни, како фсх да ми даде има такво нешто [sm=zmeden.gif]




Ketrince -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.9.2014 20:42:18)

Здраво, сакам и јас да ми помогнете околу хормоните. резултатите ми се следни
3 ден:
FSH ML 4.5 folekulna faza 3.5-12.5
LH I U 0.8 folekulna faza 0.8-10.5
PROLACTINOT 11.6 1.2-19.5
ESTRADIOL 34.3 folekulna faza 30-12

13 ден:
FSH ML 12.3 ovulatirna faza 8-22
LH I U 16.8 ovulatirna faza 18.4-61.2 е ова многу ме загрижува [sm=zmeden.gif]
PROLACTINOT 7,6 1,2-19,5
ESTRADIOL 151,4 ovulatirna faza 130-37
TESTOREGEN 0.7 0.6-0.8




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.9.2014 13:50:25)

За резултатите од 3-ти ден имаме искуство, за 13-ти богами немам, се надевам другите ќе пишат. ФСХ и ЛХ мора да се наалат, со рецептот со суви смокви и имаслиново асло, никако шеќери, повеќе протеини со овошје зеленчук. Мислам дека се работи за полицистични јајниц, но не сум експерт. Позз




Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>