RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.5.2014 17:52:10)

Eve gi i moite rezultati na 3ti den od ciklus pa ako moze nekoj da mi kaze dali se vo red pred da odam vo ponedelnik kaj doktorot....
TSH 2.1 0.3-6.2
T4 9.0 4.8- 11.6
FSH 3.6 3.5-12.5
LH 1.8 0.8-10.5
Prolaction 2.9 1.2-19.5
Estradiol 47.4 30-120

Taka site mi stojat vo granica na normala, no dali ima vrska povrzanosta megju niv...




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.5.2014 10:38:07)

Либра88, не сме стручни да оценуваме, јас мислам дека ти се добри вредностите, ФСХ викаат да буде околу 4-5.0 кај тебе е малку понизок, но е добро, не чини да е висок, а ТСХ и пролактинот ти се како по книга, за мерак, дај малце наваму[sm=smiley36.gif]




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.5.2014 13:04:36)

Mi olesni malku :) inaku od se srce bi vi dala na site, a da ima i nekoj da i dade brzina na vojskata na mm :D




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.5.2014 20:58:53)

Девојки, искуства, рецепти и се што ве интересира за подобрување на спермограмот имате во Стерилитет кај мажот.




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.6.2014 15:35:31)

Zdravo devojki, do sega nemam ispituvano hormoni, no na moe baranje pobarav od ginekologot site hormoni da gi ispitam i mi dade upat za na Gak da ispitam FSH, LH, E2, PRL, TSH, mi rece na 3ti den da odam i deka samo za ovie pet hormoni moze da mi dade upat. E sega citam deka vie imate ispituvano i progesteron i T4.
Me isteresira dali na Gak moze da se ispita progesteron i T4? na koj den od ciklus i dali nekoi hormoni plus ste ispituvale?




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.6.2014 16:10:17)

Dusanka, добро што ти дал докторот за тие хормони, ако има потреба понатаму, според резултатите што ќе ги добиеш, можеш да испитуваш други хормони, инаку нема потреба, не се скирај.

Хормони најдобро се испитуваат на 3-ти до 5-ти ден од циклус, но најпрецизни се на 3-ти ден, така барем викаат гинеколозите. Позз




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2014 17:34:00)


ИЗВОРНА ПОРАКА: virgo

Zdravo devojki. Vo vtornikot bev za da napravam ispituvanje za hormonite i deneska go zemav rezultatot. Site hormoni mi se vo onaa "zlatna sredina" od referentnite vrednosti, samo prolaktinot mi e mnogu nizok odnosno 1.3 se nadevam deka ne e nekoja greshka na promena na brojkite. Me interesira dali toa moze da mi bide problem odnosno dali nekoja od vas bila vratena od komisijata zatoa shto imala nisko nivo na prolaktin.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

A da ne pies lekovi za nego jas mislam oti moze da te vratat za nego oti I od nego moze da dojde do spontan





LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2014 17:36:47)

Вирго, знам дека не треба пролактинот ни да е висок, ни низок, околу 15.0 вредносте идеална. Примаш ли терапија за пролактинот, или..?




virgo -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2014 18:32:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Вирго, знам дека не треба пролактинот ни да е висок, ни низок, околу 15.0 вредносте идеална. Примаш ли терапија за пролактинот, или..?

Ne primam nishto no lani mi beshe prvo nekade okolu 28 i neshto shto znachi nad normalata, pa mi se simna na vtoroto ispituvanje nekade oklu 22 i neshto, no eve sega posle godina i pol mi e pod normalata. Prvo koga mi beshe visok me vratija i potoa so 22 nemav problem ne mi rekoa nishto. Jas se nadevam deka ne bi bilo problem zatoa shto podocna poshto neli ke treba terapii da se primaat tie shto se pred IVF postapkata togash logichki prolaktinot bi se pokachil. A prviot pat imav visok prolaktin zatoa shto imav jak stres i predvreme dobiv od stresot. Nikogash ne sum piela nikakva terapija, redovno dobivam so dva tri dena razlika shto e normalno samo vo ekstremno jaki situacii koga sum pod golem stres togash ili porano mi doaga ili pokasno shto se na se dosega mi se ima slucheno dva pati prvo koga pochina majka mi pred 17 godini i lani koga pochina drugarka mi.




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2014 21:07:51)

Zenski aj vie so piete metformin me interesira dali jadete blago, smee li da se jade blago ?[sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2014 22:29:16)

Treba da ne se preteruva so blago kolku sto znam sestra mi piese siofor koga ne bese bremena i po nea znam oti ne treba da se preteruva




virgo -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.6.2014 8:52:10)

I eve me pak mene mozebi sum dosadna no nemam so kogo drug da razkovaram zoshto osven vas ne poznavam nikoj drug so makar malku slichni problemi pa da mozam da se posovetuvam. Poradi toa shto navistina me zagrizi niskoto nivo na prolaktin probav da prebaram po internet da vidam shto pishuva no sekade pishuva samo za visok prolaktin (se pochustvuvav ko da sum nekoj izrod)... I konechno malo paragravche vo odnos na bolest na hipofizata kade shto veli deka nizok prolaktin e vistinska retkost i od toa proizleguva zenata posle poragajot da nemoze da ima mleko. Megutoa toa moze da se sluchi dokolku ima pogolem gubitik na krv i jak stres pri poraganje. I toj stres deluva na hipofizata. Kako posledica na toa t.e. simptomi bi bile zamorot, gubenjeto na sramnite vlakna i na vlaknata pod pazuvite (shto kaj mene ne e taka, odnosno nemam nikakov simptom istata sum od koga znam) Edvaj chekam da dojde vtornik da mozam da otidam na lekar pa da vidam shto ke mi kazat. E znachi navistina sum baksuz




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.6.2014 11:56:27)

ANonimen јас не јадев благо со метформинот освен во ретки ситуации. Не е тоа заради метформинот туку за да не го качуваш нивото на инсулин во крвта кој секако ќе се качи после јадење благо. Тоа само ти помага во решавање на состојбата.

Virgo со среќа се ќе се реши без гајле.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.6.2014 17:54:40)

Jas mislam ne e nitu Do blagoto jas jadam blago sekoj den znaci kako zavisnik sum od blago a nemam. visok insulin a sestra mi blago ka
M zi reci I da ne jade a ima visok insulin bratucetka mi isto imase dijabet vo bremenosta




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.6.2014 14:05:48)

Ova se moite rezultati od 4ti den od ciklus, praveni na GAK. Prv pat ispituvam hormoni, pa koe e vaseto mislenje.

FSH 10,6
LH 8,4
Prolaktin 26,9
Estradiol 29,4
TSH 2,9




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.6.2014 14:17:26)

Душанка, мораш да ги намалиш ФСХ и ЛХ, го имаш веќе рецептот со суви смокви и пролактинот веројатно треба да го испиташ наскоро, да се види дали е моментално покачен или ако продолжи оваа вредност, ќе мораш да земаш терапија. Јас би ти препорачала благо да заборавиш во овој период ама сосем, повеќе овошје зеленчук и сл. И да се фрлите на работа за [sm=nosecka.gif]




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.6.2014 15:06:12)

Blago od denes zaboravam, me interesira za receptot so smokvite, jas togas za zeludnikot zimav po edna smokva nasabajle, sega citam nekoj pisuva deka treba 3 vo tek na celiot den pred jadenje, a nekoj po 2 nasabajle. Pa kako e pravilno?




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.6.2014 15:21:50)

Dusanka на интернет кружат две верзии на рецептот кои би требало да се исто делотворни. Првата е 40 смокви во маслиново малсо и стојат 40 дена. Се јаде по една/две насабајле на гладно. Втората опција е додека чекаш да се направат овие во тие 40 дена одвечер потопуваш две смокви во масло и сабајле на гладно ги јадеш тие две.

Само дали овие резултати се пред или после интервенцијата (лапроскопијата) за отстранување на цистите. Ако е пред тогаш може со самото отстранување состојбата да е променета. Консултирај се прво со гинеколог пред да правиш било што на своја рака. Мене на пример првиот циклус по интервенцијата ми беше малку подолг и многу пообилен. Сега вториот ми е нормален. Значи на организамот му треба време добро да профункционира.

Не формсирај ништо од бабини лекови без претходна консултација со гинеколог. МОжеш само да смениш начин на исхрана.
Со среќа.




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.6.2014 15:34:56)

Mene vo petokot me operiraa, vo sabotata dobiv i na 4ti den vo vtornikot bev da mi zemat krv za hormoni. Koga mu barav na maticniot uput uste pred 2 nedeli, pocna da me ubeduva deka nema nikakva potreba da ispituvam hormoni koga ne mi docni ciklusot i deka ne se povrzani so cistite, ama jas na moe baranje sepak si otidov, pa ke mu odam so rezultatite.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.6.2014 16:14:55)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки, имам едно прашање - бидејќи некои од испитувањата за ваучер ќе бидат истечени во август, кога ќе почнеме со ivf, и треба пак да проверувам хормони и маркери. Ај маркерите лесна работа, него колку е флексибилно тоа што за хормоните мора да одам на трет ден од циклус? Според календарот, третиот ден ќе ми биде сабота или недела, и не знам што тогаш, како да направам... Што мислите?


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Hopeful laboratorijata za hormoni na gak raboti i sabota i nedeli i praznici taka da slobodno mozes da ides tamu [sm=smiley1.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Of, mene upatot mi e za vo Idadija, treba da prasam i oni da ne rabotat... [sm=smiley13.gif] maticnata i prosliot pat me prati tamu, demek pomalce guzva imalo... ako ne, kje izvadam nov upat, toa e toa. Fala ti [sm=smiley1.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Moj sovet e da si zemes nov upat za na gak najdobro ispituvaat hormoni i nema voopsto guzva brzo ide , osobeno pa sabota-nedela ziv covek nema , rezultatite odma gi davaat ( istiot den) i ubedlivo najubavo bockaat tamu[sm=smiley36.gif] od drugi mesta strav imam od tamu ne [sm=smiley36.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoya

Hopeful покрај на ГАК и на клиничка биохемија ги вршат хормонските испитувања и во сабота и во недела. Проверено, јас имам правено.


Лелее женички колку сте брзи и супер што давате информации корисни, само вака може да си помагаме во борбата за [sm=nosecka.gif]. Хопефул, те чекаме со резултати кога ќе земеш, позз




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.6.2014 16:24:00)

Лелее фала ви најмногу! Ќе извадам нов упат, само онаа матичната е малце терсене, ќе мрчи, ама кој ја шиша [sm=smiley36.gif]

Ве гушкам сите [sm=smiley31.gif]




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.6.2014 17:01:41)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dusanka

Ova se moite rezultati od 4ti den od ciklus, praveni na GAK. Prv pat ispituvam hormoni, pa koe e vaseto mislenje.

FSH 10,6
LH 8,4
Prolaktin 26,9
Estradiol 29,4
TSH 2,9


Denes maticniot gi vide rezultatite od hormonite i vika se e vo red nema potreba od terapija, malku prolaktinot mi e pokacen, ama deka gi pravev ispituvanjata 5 dena poslem laparaskopija mi vika deka bilo momentalen stres. Go prasav za da ispitam i Progesteron na 21vi den, ama nemalo potreba, ne bile vazni tie rezultati za zabremenuvanje, mi dade samo Pregnancy care da pijam. Malce mi padna cudno, gledam tuka vie ispituvate i Progesteron, a dr. drugo mi vika.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.6.2014 17:35:11)

A na 13 den neli ispituvas pak fsh lh I estradiol za da vides Dali imas ovulacija




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.6.2014 18:22:57)

Nisto ne mi spomna maticniot, nemalo potreba ni od terapija ni od ponatamosni ispituvanja. A bas sega mislam deka sum vo ovulacija, jajnicite me bolat a imam i mnogu sluz.




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.6.2014 16:55:53)

Dusanka а да се консултираш ти со некој лекар што се занимава со неплодност. Така ти е најдобро за да не губиш време. Според овој профил само на трет/четврти ден без следење на ехо и без да се види дали имаш овулација или не како може да тврди дека е се во ред.
И мене претходната матичлна така ми тврдеше и заради неа јас толку се зезнав што еве дури сега правам посериозно испитувања. Некогаш матичните се тотално необучени и неостручени за третман на неплодност.




Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>