RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


jana ana -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.4.2014 23:17:52)

женски некое време веќе правам испитувања за неплодност во болницаПлодност еве ги моите резултати од хормоните TSH 3.7 ,Prolactin 16.8 , LH 4.1 , FSH 5,8




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.4.2014 11:49:38)

Jana Ana а кои се референтните вредности. Претпоставувам дека ова се хормони на трет ден од циклус . Дали само овие ги испитување и направи целосен хормонален преглед. Вака изгледа ОК, ама без рефреентни вредности не може ништо да се заклучи.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.4.2014 11:58:39)


ИЗВОРНА ПОРАКА: jana ana

женски некое време веќе правам испитувања за неплодност во болницаПлодност еве ги моите резултати од хормоните TSH 3.7 ,Prolactin 16.8 , LH 4.1 , FSH 5,8


janaana, следи го ТСХ како се движи во наредните месеци, зошто се доближува до границата на нормала, можно е некогаш да надминува 4.0, тоа се третира како блага хипотиреоза и понекогаш прави проблем за забременување. Позз




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.4.2014 12:14:28)

Gi zedov rezultatite od homonive SHBG mislam deka e ok. 28.0 e a ref.vrednost se ( 18-114)
Ama 17 OH Progesteron mi e visok 2.7 (0.3-1.0) toa sto go procitav na internet za nego koga e visok ne e bas dobro, epten sum isplasena [sm=smiley13.gif] nisto ne e dobro kaj mene, site hormoni katastrofa [sm=smiley19.gif]




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.4.2014 13:24:53)

Andrijance90 ајде горе главата. Едно по едно ќе се решат работите. За се има терапија не се секирај. Не е се така очајно. Ајде главата горе ќе дојде и твоето бебче побрзо отколку што се надеваш. Сигурна сум дека сега ендокринологот ќе ти даде сосодветна терапија па ќе се нормализира се. Само трпение и без очајување.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.4.2014 14:09:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Gi zedov rezultatite od homonive....17 OH Progesteron mi e visok 2.7 (0.3-1.0) ......


Andrijance90, секаде каде што читав, убаво е да имаш висок прогестерон, нормално само естрогенот да не е низок. Можеби е реакција на полицистичните јајници, влакнетоста и сл., имаше некои такви потови. Консултирај гинеколог, се средува, не е ова нешто страшно. Позз




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.4.2014 9:46:46)

Andrijance90 какви индикации имаше за да ти кажат да го провериш хормонов? Пошто ретко проверуван е еве јас до сега не сум го проверувала и баш ме заинтригира ова [sm=zmeden.gif]
LoveableMe ова не е обичен прогестерон туку е друг вид на прогестерон и гуглав малце вели дека кога е покачен укажува на тумори или хиперплазија на адреналните жлезди ама ајде да не го плашам девојчево може ништо не е [sm=smiley1.gif]не се секирај ке ти дадат терапија ке биде ок јас мислам




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.4.2014 10:03:24)

"17-OH progesterone – се прави тест преку крв за да се идентификува дали зошто кај жената постои неплодност или има прекумерна влакнетост (хирсуитизам). Недостатоците може да ги зголемат степеност на андрогени и да доведат до машки карактеристики кај жената и да ја попречуваат овулацијата. Многу жени со ПЦОС имаат покачена секреција на 17-OH progesterone. Овој тест исто така се користи за да се идентификуваат можно пореметувања како Congenital Adrenal Hyperplasia (група на наследни пореметувања кои се поврзани со абнормален метаболизам на хормоните во адреналните жлездзи)."

Извор: infertilitylab - pcos




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (9.4.2014 17:59:50)

Девојки дали некоја има користено Витекс агнус кактус? Јас прашав по аптеките ама незнаат што е тоа? Да не се води под друго име?




nataly86 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (9.4.2014 19:23:21)

Јас користев Витекс агнус од свансон фирмата...имав покачен пролактин...3 месеци изгубени [sm=smiley13.gif] кај мене не делуваа воопшто...незнам можеби има некој задоволен...




Dreamline -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 7:54:42)

Libra88 jas koristev. jas sum tezok lsucaj na PCOS i so vitexot ostanav bremena na vtoriot ciklus od koristenjeto. Sega planiram vtoro detence i pak ke probam so vitexot... samo problem mi e sto uste dojam a nemozam vitex so doenje da kombiniram. Vredi da se proba, kaj nekoi deluvaat kaj nekoi ne. Zavisi od slucaj do slucaj.




marina155 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 15:22:02)

Zdravo do site

Sakam da ve prasam nesto...vcera pravev OGTT za skrien seker toj test go pravev i utre treba da proveram Insulin. Ama se prasuvam deka piev neli glikoza da ne ima nekoe vlijanie na rezultatite na testot , jas mislam ne bi trebalo deka do utre ke minat 48 casa ama sepak da prasam ako nekoj znae da mi pomogne [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 16:19:25)

Na mene I ogtt I insulin mi ispituvaa vo isto vreme I bea vo red




marina155 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 16:32:42)

ne svakam..sakas da kazes deka pravese OGTT pa potoa ti zedoa krv za insulin? Pa toa ne treba taka treba minimum 12 casa da ne jades pa potoa da ispitas bilo sto pa pogotovo insulin




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 19:41:46)

Pa nejadev nisto. oni si znaat doktorite kako gp pravea toa




marina155 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 19:48:48)

mene vcera organizmot mi bese optereten so 75grama glikoza i ne znam dali smeam insulin da provceram utre toa go prasuvam ..ne znam dali treba da pomine poveke vreme [sm=smiley13.gif] a ti sigurno si pravela prvo insulin pa ogtt




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 20:22:59)

Pa sto sakam da ti kazam oti nema vrska dali si primala glikoza ili ne




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 20:25:26)

Zaedno zemaa krv I zatoa I zatoa ai na tebe e trebalo taka da ti napravat a ne dvapati da te nick
Kat




marina155 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 20:29:33)

znam ama rabotava e sto ogtt pravev na drugo mesto a insulin treba da ispitam na drugo oti nemaa vamu reagensi za nego...i zatoa taka ispadna
mene doktorkata mi pobara samo Insulin na gladno, a ti da ne si ispituvala kakov e insulinot posle 1 cas i posle 2 casa otkako ke ispies glikoza?




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 23:26:02)

Marina 155 ОГТТ тестот е валиден само ако во исто време при оптеретување со гликозата се испитува и инсулин ако не не е валиден. Тоа е да се види како се движат паралелно инсулинот и гликозата и каде е проблемот.
не знам како не ти спитале инсулин нели е тоа поента на тестот.
на пример јас при гладување (пред пиење на растворот) имав нормален инслуин и шеќер на долна граница. При оптеретување со 75 гр гликоза после 1 саат имав нормален шеќер и многу покачен инсулин, а псоле 2 саат повторно нормален шеќер и инсулин на горна граница. Тоа е некој облик на инсулинска резистенција. Има различни комбинации за ваква состојба (пример нагло покачување и на шеќер и на инсулин или само инслуин или нешто слично).
Исто пред тестот два дена требаше да внесувам повеќе јаглехидрати за да се оптерети панкреасот и да бидат валидни резултатите. Вечерта пред тестот се прекинува со храна некаде кај 6 часот зад а биде гладувањето околу 12-14 часа. Tестот го правев на Клиника за Ендокринологија.
По тоа што читав по нет и секаде на друго место и инсулинот и гликозата ги испитуваат заедно при вакви тестови зашто толкувањето на резулаттите има смислам само ако ги има двата параметри.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 23:40:26)

Neznam rezultatot mojot ostana kaj endokrinolgot posto ne bev vo moznost da go zemam ona samo mi pisa na fb oti e super rezultat




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2014 23:44:48)

E sega da ve prasam dali e edno te isto ft4 I t4 oti na sestra mi endokrinolgot I rekol oti ne e isto oti drugoet4a drugoeft4 a tie tuka I kazale oti e isto sto I zemale krv




Dreamline -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.4.2014 7:58:20)

JAs pravev ogit odelno... no pies li nesto za insulinot Kapina?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.4.2014 8:36:08)

Ne kaj mene e ok insulinotsestra mi piese siofor I ostana bremena dva pati prirodno bez problem




Dreamline -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.4.2014 8:39:10)

dali si pomislila na opcijata deka insulinot ti pravi problem pa i ti da probas so siofor? sekako vo konsultacija so doktor.




Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>