RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.3.2014 21:46:30)

Andrijance90, јас би ти ја препорачала д-р Бранкица Крстевска, ендокринолог на Ендокринологија, многу е добра. Позз




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.3.2014 0:06:31)

LoveableMe da te prasam za doktorkava, pamti onaka pacienti otprilika, posvetuva vnimanie?
Pemovska kaj sto idev do sega kako od mars da bese padnata se odnesuvase , zagubena, zbuneta celata edno isto i povtoruvav po 100 pati [sm=hudicek1.gif]
Samo se nadevam nema da mi pravat problem deka pred toa idev kaj druga doktorka pa sega kaj ovaa..




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.3.2014 12:28:22)

Oк е жената, претежно води трудници, но нема да има проблем. Знаеш сите доктори на клиника имаат малку его, но сепак е стручна и ќе ти даде тоа што треба. Позз




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.3.2014 12:53:49)

Fala ti LoveableMe [sm=smiley1.gif] A, dali gi zema vo predvid rezultatite od hormoni od drugo mesto, zasto mene androstendionot mi e ispituvan nekolku pati na Gak, pa mislam tie rezultati da gi nosam so mene [sm=zmeden.gif]

Drugo sto sakav da prasam nesto vo vrska so TSH, citav niz nekooi stranski sajtovi, forumi a i po nasive se spomenuva toa deka za ostvaruvanje bremenost Tsh treba da e do 2. Mene generalno zemeno sekogas mi e nad 2 ( 2.11,2.40, 2.66 ) Posleden pat mi bese 2.11. Do sega nitu ginekologot nitu nekoj drug mi spomnal za ova ama gledam deka go zemaat vo obzir.




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.3.2014 12:56:56)

Јас бев кај д-р Бранкица Крстевска како трудница поради зголемен скриен шеќер.Не се закажуваше лани кај неа преку мој термин незнам зошто,матичниот гинеколог ми рече оди најдиа.Пред 8 на Ендокринологија горе и навлез во ходник стоев е дознав од руги две што чекаат и се шмугнав.
Значи без закажано туку така зошто ми рекоа среда е за трудници и не ме врати ми даде таму диети сега неважно за темева и упат за испитувања преку крв за во амбулантата на ендокринологија.За контрола после не ја најдов.

Муабетот не ме одби, тешко се наоѓа, биди упорна таа е таму и плус на предавања.Сепак провери може сега се закажува преку Мој термин.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.3.2014 12:58:59)

Во принцип треба таму да ти земат крв и да испитаат хормони, но не прават проблем ако веќе имаш резултати, докторката работи во среда во амбуланта. ТСХ да биде под 2.0 се бара за ИВФ, но не и за природно забременување.

При редовна бременост, која не е постигната по вештачки пат, ТСХ не смее да биде на граница на 4.0 или над 4.0, зошто може да има штети на плодот, дури во некои случаи да доведе до кретенизам, тоа е она што ми е кажано од доктор. Така што бидејќи сеуште природно се обидуваш, уживај и не се замарај. Позз




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.3.2014 13:05:57)

Pa i tamu mi se ispituvani ama androstendionot posleden pat tamu na granica pokaza a na Gak konstantno mi e visok od toa i mi e zgolemenata vlaknavost na liceto [sm=smiley13.gif] Nekako kako da ne se bas tocno proveruvani tamu..Nejse, jas ke i gi pokazam pa ako bara pak proverka ke proveram.
Inace se zakazuva preku moj termin, ama termini duri za mesec dena [sm=hudicek1.gif] Posle ke idam kaj maticnata da mi zakaze.

Fala devojki i ubav den [sm=smiley31.gif]




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.3.2014 21:46:02)

Doktorkava ne izleguvase na sistemot :( koj bakzus sum znaci a odam da zakazam doktorive ne izleguvaat na sitemot, najverojatno e na odmor [sm=smiley13.gif] kako i da e vo ponedelnik ke idam da prasam.




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.3.2014 22:17:17)

Токму тоа и пишав лани небеше,може поинаку се води да среда е ден за трудници па само со нив работи.Таа оди и во Центарот за дијабетис кај Аристократ.Затоа ти пишав распрашај се или оди во среда ако пак ја нема во систем




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.3.2014 22:37:55)

ne ne , ja imase minatiot pat koga zimav prioriteten upat za kaj drugava doktorka poso ne iskacase na sistem zasto bese pred toa na odmor i se napravilo nekoja zbrka, ama znam deka Krstevska ja imase bas maticnava ja spomna. I mislam deka sega vtornik i cetvrtok dva dena ima ambulantski taka vidov na toa spisocite. Valjda eden den za trudnici drug den za obicni pacienti.
Ke vidam vo ponedelnik sto e rabotava ama ako e na odmor 2 meseca ne moze da se dojde do nea [sm=smiley13.gif]




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.3.2014 9:46:03)

Andrijance90 можеби не излегува во систем бидејќи сите термини и се зафатени во нареднито период. Нека проба матичната за по три-четири месеци можеби ќе излезе. Или пак можеби жената заминала на студиски престој работи на истражување и не е слободна за пациенти одреден период. Се случува и тоа ако е наставнички кадар на факултет.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.3.2014 11:26:53)

Andrijance90, не е важно дали е среда, вторник, само нека ја има во систем, закажи кај неа било кој ден, ќе кажеш дека првпат доаѓаш, па ако треба да доаѓаш други денови во иднина, таа ќе ти каже кога. Позз, пиши што ќе направиш




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.3.2014 22:08:35)

Doktorkata e na rabota, bev na endokrinologija i prasav ama ne znam zasto ne izleguva na sistem nitu kaj maticniot ginekolog nitu kaj opstata maticna, oni velat deka koga taka ne izleguva znaci nema termin ama da nema za april ni za maj zarem ic? [sm=zmeden.gif] Ne znam sto da pravam dali da zemam prioriteten upat ne ja poznavam doktorkava kako ke reagira, em od kaj druga doktorka kaj nejze doagam em so prioriteten upat [sm=smiley13.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.3.2014 22:26:09)

Andriance kaj koja doktorka ke odes na endokrinologija sega




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.3.2014 22:50:12)

pa sakam kaj Brankica Krstevska mi ja preporacaa nea kako edna od podobrite :( ama ete ne izleguva na sistem..




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.3.2014 23:04:00)

andrijance90 мислам дека со Мој термин е така,месец за месец се отварат термини.Почеток на март за термин во април.Но мора сестрата да е многу ажурна и постојано да проверува дали има отворено термин и веднаш да ти закаже па после да дојдеш да го земеш испринтаниот упат.
Толку да не се упатени па само да не ашкаат [sm=zmeden.gif]




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.3.2014 18:03:57)

Andrijance90 случајно чепкајки низ интернетов пронајдов страница за мој термин , значи ги има буквално сите доктори од сите области и како што успеав да видам за ендокринологија никој не е слободен во наредните три месеца. Така пишува колку е точно не знам ама тоа е ненормална работа . Еве види си и самата пиши на гугл мојтермин.мк




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.3.2014 11:34:25)

Fala ti mnogu Butterfly1 dobra rabota bilo ova [sm=smiley36.gif] Se izraduvav sabajlevo koga vidov deka imam sloboden termin zadutre kaj Krstevska vednas i se javiv na maticnata i ona rece deka kaj niv stoelo cetvrtok sloboden termin ( valjda ova greska e nesto tuka zasto i jas znam deka raboti vtornik i cetvrtok a ne vtornik i sreda , cestopati ja gledav vo cetvrtocite vo ambulanta)
No, toj den e za dijabeticari i trudnici i maticnava veli dzabe ke ti davam upat nema da zavrsis rabota ke se iznerviras samo , kako takva bila doktorkata znaela da se razdere [sm=zmeden.gif]
ne znam sto da pravam, jas znam dodeka odev cetvrtocive kaj drugava doktorka ona cesto pati ke iskocese od ambulanta i ke prasuvase dali ima nekoj za eho na tiroidna e kako ako ovoj den e samo za trudnici i dijabeticari [sm=smiley13.gif]
Sovet od tie sto idat kaj nea, ste idele li cetvrtocite na pregledi za hormoni? [sm=smiley13.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.3.2014 12:03:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

.....imam sloboden termin zadutre kaj Krstevska......... vednas i se javiv na maticnata i ona rece deka kaj niv stoelo cetvrtok sloboden termin.....No, toj den e za dijabeticari i trudnici i maticnava veli dzabe ke ti davam upat nema da zavrsis rabota ke se iznerviras samo.....


За да нема забуни, земи упат и оди задутре, па што биде нека биде, кажи не си знаела како е постапката, дека имаш проблем со тоа и тоа и биди љубезна и упорна да ти разгледа документација и да ти каже што - како понатака. Позз




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (27.3.2014 0:14:32)

Vo ponedelnik imam zakazano so doktorkava ke me primi gore na oddel ne vo ambulanta, najdov sestra sto stoi dobra so nea i mi sredi rabota. Se nadevam ke me soslusa ubavo i ke mi go resi problemov.[sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (27.3.2014 15:01:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Vo ponedelnik imam zakazano so doktorkava ke me primi gore na oddel ne vo ambulanta, najdov sestra sto stoi dobra so nea i mi sredi rabota. Se nadevam ke me soslusa ubavo i ke mi go resi problemov.[sm=smiley1.gif]


[sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif]




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.3.2014 12:51:52)

Zavrsiv denes kaj doktorkata :) Me prati da ispitam povtorno OGTT, Insulin i Glikemija.
Isto da ispitam 17 OH Progesteron i SHBG ( sex hormone binding globulin) prv pat gi ispituvam i pojma nemam za sto se [sm=zmeden.gif] ova utre ke odam vo Avicena na drzavno ne gi ispituvaat :( i Testosteron.
Posle toa ke mi prepise terapija. Mi rece stom zabremenam da prestanam so Dostinex i da pijam Bromergon po pola tabletka do 12ta nedela, ova malce me zacudi zasto do sega ginekologov ne mi spomnal vakvo nesto..
Za metforminot zaboraviv da ja prasam dali se pie vo bremenost zdravje nareden pat. Mi napomena i nekoja posebna dieta ama ne mi kaza potocno sto treba i ne treba da jadam i toa ke treba da ja prasam.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.3.2014 13:08:32)

Andrijance90, супер баш ми е мило, се надевам ќе те среди зошто најдобра докторка таму викаат дека е. Ти рекла да прекинеш со Достинекс, а да пиеш Бромергон, зошто за трудници Бромергонот е испитан и мора кога ќе забремениш да ти го намалат, зошто тогаш пролактинот природно расте во бременост и тоа е добро зошто градите се спремаат за производство на млекце[sm=smiley1.gif], а ако пиеш голема доза, ќе намалиш лактација што па не е потоа добро.[sm=smiley1.gif] Позз




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.3.2014 13:15:07)

Epa bas zatoa mi e cudno zasto vo bremenost prolaktinot e normalno da e visok i zasto da pijam Bromergon do 3 ti mesec [sm=zmeden.gif] I tebe taka ti ima kazano? Da, se gleda deka e strucna samo malce si ima golemko ego [sm=smiley36.gif] mi vikase zasto sum cekala do sega, zasto ne sum sreduvala stom mi se pojavil problemov , sega vika nema sreduvanje na vlaknata toa ti e, cim sakas da zabremenis ke zaboravis na vlaknata [sm=smiley13.gif]


A , ke zaboravev da se pofalam dobiv menzis na 29ti den za prv pat vo zivotov, normalen si e se e kako sto treba , mislam deka pocnuva metforminot da pomaga i ako i ovoj mesec imam iscedok kako za ovulacija mislam toa ke e toa [sm=bravo.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.3.2014 13:19:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Epa bas zatoa mi e cudno zasto vo bremenost prolaktinot e normalno da e visok i zasto da pijam Bromergon do 3 ti mesec [sm=zmeden.gif] I tebe taka ti ima kazano?


Не може веднаш да се прекинат апчињата за висок пролактин, ќе настане шок во организмот, мора постепено да се намалува дозата со 12 недела, па потоа ќе почне нормално да си расте пролактинот за да има добра лактација. Меѓутоа, сеуште немаат квалитетни и доволни испитувања за Достинексот, затоа и го даваат Бромергонот после кога ќе забремениш, зошто е испитан и го даваат и на трудници и на жени кои дојат, а сакаат да го прекинат доењето. Со среќа, позз




Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>