RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.1.2014 20:27:16)

Gluck zavisi koi hormoni i kolku hormoni ke ti ispituvat eve za primer na mene tsh. T4i prl ke mi ispituvat sega i ke me cini 200den no ako mi ispitat i testosteronke e 300den zatoa ti kazuvat razlicni sumi




koki12 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.1.2014 22:27:05)

Jas vo Remedika ispituvanjeto na FSH go plativ 700 denari.Site privatni labalatorii se tika nekade so cenite od 600-800 denari.Na GAK plativ 150 denari za isituvanje na 5 hormoni.




Glück90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.1.2014 19:45:42)

благодарам капина и коки12




kikicka1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.1.2014 20:37:06)

Здраво женски, сакам да прашам ако знае некоја од вас, до колку работи утре поликлиниката Идадија? Треба да одам да ги испитам хормоните, до колку часот зимаат крв?
Фала, поздрав [sm=smiley1.gif]




Glück90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.1.2014 19:31:46)

редовна менструација,овулација,куп одлични фоликули,спермограм сјаен како сонце и покачен пролактин.Сите хормони ми се во ред освен пролактинот кој e 37,04.Имам терапија бромергон 2x1 и се надевам на [sm=modricrtici.gif][sm=duda.gif][sm=rozacrtici.gif] што поскоро[sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.1.2014 22:09:38)

Glück90 бромергонот ќе ти го намали но мора и ти да се олабавиш, така [sm=modricrtici.gif] брзо ќе си ги видиш[sm=bravo.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.1.2014 22:35:06)

Gluck a tshi t4. Imas li ispitano magnetna rezonansa imas li napraveno na hipofizata




Glück90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.1.2014 13:28:16)

благодарам меланија и се надевам.Капина освен овие испитувања немам никакви други направено бидејќи докторот рече нема потреба сега засега за дополнителни испитувања[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.1.2014 14:44:19)

Gluck prolaktinot moze da bide visok od stitnata zlezda a ona vlijae na zabremenuvanjeto zatoa moj sovetotti e odi ispitaj si gi tsh I t4




мили4ка -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.1.2014 2:17:35)

Zdravo, eve me i mene vo ovaa tema.
i jas ispituvav hormoni na privatno na 3 den od ciklus, plakav po 600 den za eden hormon, pa eve gi moite rezultati:
TSH 2.89
TESTOSTTERON 76
PROLAKTIN 35.6
LH 15.4
FSH 7.8
ESTRADIOL E2 30.1
sega treba da ispitam hsg za da mozel ginekologot da mi dade terapija,




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.1.2014 10:46:26)

Мили4ка без референтни вредности не можеш да знаеш какви се хормоните. Обично кога LH и FSH се како кај тебе со инверзen однос (LH е повисок околу 2 пати од FSH) тоа укажува на полицистични јајници, ама не мора да значи. За комплетна дијагноза потребно ти е и ехо за да се види. Исто така вака од око може и пролактинот да ти е над граница. Не знам дали ти испитаа Т4 и DHEAs и тие некогаш се битни.
Не се секирај со добро следење има терапија за средување на ваквите работи.




мили4ка -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.1.2014 15:08:13)

Da kvisko i ginekologot mi rece deka imam policisticni jajnici, pa zatoa nemam redoven ciklus, mi rece i toj deka se sreduva so terapija no pred se moram da ja ispitam proodnosta na kanalite, pa ke vidime sto ke bide




kokicekokice -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.1.2014 22:12:22)

Здраво девојки. По редовен преглед на хормомоните првпат во животот ми излегоа лоши резултати за тироидеата, т.е. многу низок ТСХ а високи Т4 иТ3. Сега треба да идам на ехо на тироидната жлезда и да видиме да не има нешто. После снимката ќе ми препишат терапија за намалување на тироксинот.Ме интересира дали додека се пие терапија за тироидеа смее да се остане бремен или мора да почекам да се среди се? Што ако бидам на некоја доживотна терапија?[sm=zmeden.gif] Дали некој знае природни лекови за намалување на тироксин?




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.1.2014 9:45:02)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kokicekokice

Здраво девојки. По редовен преглед на хормомоните првпат во животот ми излегоа лоши резултати за тироидеата, т.е. многу низок ТСХ а високи Т4 иТ3. Сега треба да идам на ехо на тироидната жлезда и да видиме да не има нешто. После снимката ќе ми препишат терапија за намалување на тироксинот.Ме интересира дали додека се пие терапија за тироидеа смее да се остане бремен или мора да почекам да се среди се? Што ако бидам на некоја доживотна терапија?[sm=zmeden.gif] Дали некој знае природни лекови за намалување на тироксин?


Зависи како ќе реагира тироидната, така ќе одредат и терапија. Не мора да значи дека ќе ја пиеш доживотно. Може да се остане бремена дури се пие терапијата. Позз




mery -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.1.2014 13:06:08)

Zdravo devojki, me interesira koga gi ispituvame hormonite neli e na 3-tiot den od menzisot, ja denes dobiv znaci vo petok. :-( toa znachi ke treba za naredniot mesec da ostavam ili pak ima nekoe drugo care?? A bash sakav ovoj mesec da pocnam so podgotovkite za IVF :'(




Zoya -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.1.2014 13:12:02)

На Клиничка Биохемија можеш слободно да отидеш и во недела. Мене еднаш ми се падна во недела, се јавив и ми рекоа дека не е никаков проблем и ме примија. Јави се и прашај ги да не смениле нешто.




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.1.2014 13:26:10)

Mery не знам за ИВФ ама за проверка на хормони може да се оди од 3 до 5 ден од циклус. На 3 е најдобро, ама не е проблем и да е на 4 ден или најкасно на 5. Јас до сега неколку пати имам добивано во Петок и сите гинеколози и еднаш на Ендокринологија ми рекоа може и на 4 ден.




Sanosan24 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.2.2014 15:04:56)

Ме немало мене одамна..бев на ехо и со тироидната се е во ред, чиста е, се е нормално но ме испратија на повторна анализа за хормоните за тироидната жлезда [sm=zmeden.gif]..
ги земав резулатите и еве ги бројките
TSH - 13.97
FT 4 - 11.00
Сега чекам утре да видам што ќе ми кажат..




мили4ка -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.2.2014 15:37:03)

девојки еве ги резултатите со вредностите од хормоните испитани на 3 ден од циклусот, дали ке знае некоја од вас да го протумачи ова, бидејки јас не се разбирам многу од ова, знам дека имам полицистични јајници другото не го разбирам, бидејки на некои вредности пишува на средината од циклусот колку изнесува а на некои не, ај ке ве молам за помош
TSH 2.89 (eutiroidizam 0,4 - 4, hipotiroidizam 7,1-75, Bremenost: 0,2 -3,5)
TESTOSTTERON 76 (ovulacija 73, postmenopauza 43)
PROLAKTIN 35.6 (cel ciklus4,6-37, folikularna faza: 4,5-33, sredina na ciklusot 6,3-46, Lutealna faza:4,9-40
LH 15.4 (folikularna faza:1,1-11,6 sredina na ciklus: 17-77, lutealna faza: do 14,7, perimenstrualna faza +_9dena do 12)
FSH 7.8 (folikularna faza:2,8-11.3; folikularna faza (2-3 den): 3-14,4 sredina na ciklus 5.8 - 21, lutealna faza1,2-9)
ESTRADIOL E2 30.1 ( folikularna faza do 160, folikularna faza (2-3) den do 84. Periovulatorna faza +_ 3 dena:34-400, Lutealna faza: 27-246




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.2.2014 9:47:55)

Мислам дека се работи за полицистични јајници, тема имаме тука Полицистични јајници. Мислам Квиско и некои други од членкиве можат да ти помогнат за совет, јас имам пишано во темата Полицистични јајници некои совети. Позз




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.2.2014 11:01:15)

Mene me interesira za Androstendionot, za sto e vazen ovoj hormon? Mnogu pati do sega mi e pokacen ama nikoj ne mi dava terapija za nego ne ni obrnuvaat vnimanie , jas bas ke prasam a isto ko da ne sum prasala [sm=smiley36.gif] i stvarno me cudi ne li e biten pa zatoa [sm=smiley24.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.2.2014 11:18:24)

Андријанче еве што најдов на нет:

"DHEA (Dehydroepiandrosterone) е најчестиот стероид хормон во телото кој се произведува најмногу од адреналните жлезди и е прекурсор за сексуалните хормони: тестостерон и естрогените. Важен е заради можноста да настане хормонален дизбаланс, бидејќи висок ДХЕА значи дека адреналните жлезди произведуваат повеќе од овој хормон како резултат на стрест или висок степен на гликоза, или дека јајниците го произведуваат повеќе поради полицистични јајници. Висок ДХЕА е ризик фактор доколку не се третира за подоцнежна можност од појава на резистентност на инсулин."

Сепак, прашај повторно гинеколог, дали вредноста што ја имаш треба да се третира или не, има специјализирани апчиња ДХЕА за тоа. Позз





andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.2.2014 11:29:13)

Ne mila, ne e ovoj Dhea, toj e drug dobar mi e, ovoj e andostendion vo istata grupa na hormoni spaga ama ne e istiot [sm=smiley1.gif]




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.2.2014 13:13:13)

Andrijance90 и мене ми беше малку над граница тој хормон еднаш, ама никој не реагирапе на тоа. Ниту гинеколози ниту на Ендокринологија. Не реагираат затоа што не е толку страшно ако е покачен бидејќи подоцна во циклусот може да се претвори во естроген. Јас во циклусот кога ми беше покачен имав намален естрадиол (ми рекоа ОК е). Ај баш ќе го видам мојот наод деновиве ама мислам дека тој што го мерат е со лачење од јајниците , а не од надбубрежна жлезда. А и колку што знам кај жени со намален АМХ во странство им даваат DHEA како суплемент за подобрување на квалитет на јајце клетките.
Не се секирај ако треба нешто да се среди веројатно гинекологот ќе среди. Според она што го напиша LoveableMe поврзан е со инсулинска резистенција и ПЦОС. Ти веќе примаш метформин така што тоа е причина плус да нема загриженост кај лекарите.

Ајде сега опушти се и мисли на свадба.

Мили4ка за правилно толкување ти требаат референтите вредности од 3 ден. Гледај ги тие. Инаку вака од око односот FSH:LH дефинитивно укажува на полицистични јајници. Исто така и тестостеронот ми изгледа висок, ама не знам кои се рефрентните вредности.




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.2.2014 17:15:34)

Ne Kvisko ne zboram za DHEA-S toj mi e dobar, tuku za ANDROSTENDION, ovoj na nekolku navrata mi e povisok a nikoj ne obrnuva vnimanie [sm=smiley13.gif] naredna nedela sum kaj endokrinologot pa pak ke ja prasam [sm=zmeden.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>