RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.2.2014 10:36:13)

Andrijance90 оав јас што го напишав се однесува на андростендион (хрватскиот текст). Тоа е тоа. Пак е прекурсор на естроген и тестостерон исто како и DHEA-s. Само што едниот е од надбубврежна жлезда, другиот од јајници барем така мислам.

Пак ќе ти кажам толку многу лекари консултираш барем еден ќе ти кажеше нешто ако беше страшен наодот. Оди спремај свадба.




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.2.2014 11:28:32)

lekarive ich ne se zamaraat i jas kazvam od iskustvo, kje razgledaat paushalno onaka rezultatot i ajde teraj pij apcinja i mene nekoj mi bea pokaceni i ne gi marea zatoa odsega prashuvam i po dva pati ako treba za moe zdravje ich ne se sramam[sm=smiley16.gif]




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.2.2014 13:05:21)

Информација за androstendion што ја сподели Kvisko не е на македонски(дозволени се текстови на македонски ,доколку не е потребно е да бидат преведени).Истата ќе биде преведена и повторно поставена од Kvisko
[sm=smiley1.gif]




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.2.2014 16:10:06)

Еве го текстот за андростендион со превод:

Андростендионот е стероиден хормон кој се претвора во тестостерон и естроген. Го лачат јајниците, тестисите и помалку надбубрежната жлезда.
Кога се создава повеќе андростендион може да дојде до нерамнотежа на тестостеронот и естрогенот што резултира со раст на дојки кај мажите, а кај жените зголемена влакнетост, акни, аменореја па дури и промени на гениталиите.
Зголемен наод се јавува кај:
- хиперфункција на кората на надбубреѓната жлезда
- синдром на полицистични јајници (ПЦОС)
- хирзуитизам (зголемена влакнатост)
Намален наод се јавува кај:
- тумор на надбубрежната жлезда
- anorexia nervosa
- Алцхајмерова склероза

Изворот е poliklinika-analizalab hr

Затоа Andrijance90 не се секирај и не се нервирај. Како што кажав најмногу го лачат јајниците и може да биде зголемен на 3 ден во услови на намален естрадиол, бидејќи е прекурсор на естрадиолот. Мене сегашната докторка кога ми ги виде хормоните ми рече не немаш проблем со машките хормони, овој што е зголеме не ме плаши бидејќи е по потекло од јајниците. Мене додуше ми беше многу малку покачен (горна граница 3,5 мене ми беше 3,8).
Ти секако одиш кај повеќе лекари ако имало потреба некој од гинеколозите до сега би ти изреагирал. Плус сега имаш терапија за ПЦОС (односно за инсулинската резистенција што е причина за ПЦОС), што само по себе би требало да придонесе за подобрување на хормонската слика. Само треба време.

Затоа ајде на спремање свадба. Мисли на позитивни работи малку.




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.2.2014 21:13:56)

Vo cetvrtok ke odam na endokrinolog so prioriteten upat , e sega dali moze maticniov opst da mi go dade upatot, kaj ginekolog e ludnica guzva so saati ne mi se ceka za eden upat [sm=smiley13.gif]
Bidejki odam za hormoni, ne znam dali moze opst maticen. [sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.2.2014 22:08:52)

Nemoze prvo treba preporaka od internist za pregled kaj endokrinologili internist ili ginekolog mora da e specijalist od opst maticen upatot nema da ti vaze jas treba na patofiziologija da odam I koga barav upat od opsiot maticen lekar mi vika nemoze Plus toa jas odev pred nekolku godini. Na patofiziologija I na endokrinologija e isto jas vo petok odam da ispitam fsh lh I estradiol ovde vo strumica imat veke reagensi




Zoya -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.2.2014 15:48:30)

Капина на патофизиологија може да закажува матичен општ лекар. Јас таму одам за тироидната. Денес бев со упат од матичен и немаше никаков проблем. Ова со закажувањава некако сложено го направија, мислам дека и докторите се малку збунети [sm=smiley36.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.2.2014 16:11:53)

Na mene mi kazaa moralo da ima preporaka od specijalist za pregled na patofiza




Zoya -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.2.2014 18:23:33)

Прави како што ти кажале, но сепак не ми е јасно како може едни матични општи лекари да издаваат некои не. А, кај кој доктор одиш на патофизиологија?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.2.2014 21:09:59)

Jas ne odam veke odamna tamu no treba samo nekoi ispituvanja da pravam tamu mora da gi pravam po baranje na endokrinologot ke odam na endokrinologija I od tamu endokrinologot ke mi dade kaza upat kako pacient so prioritet zaradi mojot slucaj




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.2.2014 21:16:08)

И јас знам дека се закажува кај опш матичен, а Капина кај тебе е друго штом така ти рекле ќе ти дадат интерклинички упат




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.2.2014 16:49:45)

Denes ispituvav na 13den fsh lh I estradiol I lh I estradiolot mi se mnogunizki endokrinologot mi kaza oti nemam ovulacija oti ke treba da primam lekovi za indukcija na ovulacija koi se tie lekovi za indukcija na ovulacija poima nemam kaza samo da go odnesam rezultatot na ginekologot no jas nemam doverba vo mojot maticen I sega neznam sto da pravam mi kaza samo sega odnesi gi rezultatite na dr Tase on neka ti gi sreduva hormonite od nego bidna taa rabota




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.2.2014 20:25:31)

Bev I na ginekolog sega I mi kaza oti ke primam inekcii za ovulacija a kakvi ke bidat poima nemam lele uste ova mi falese koga gi zemav rezultatite doma si dojdov placejki




Zoya -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.2.2014 14:10:54)

Капина не се секирај и нема потреба од плачење. Фала богу денешната медицина има решение. Инекциите се стимулација, гонадотропини. Јас за втората инсеминација примав Фостимон инекции, а покрај нив има други кои не се сеќавам како се викаа. Најчесто се користат неколку дена. Ништо страшно. Главата горе и одиме кон целта [sm=rozacrtici.gif] Ти посакувам многу успех [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.2.2014 14:49:38)

kapina па и за ИФВ си примала инекции за овулација?Секако одлично е да се има природно овулација но секако треба и инекции за ИФВ така што нема потреба за загриженост




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.2.2014 19:17:05)

Abe ono jas pak ke pravam IVF icsi kaj Lazarevski sega no cekam da napravam prvo mr na hipofizata pak ogtt test I da spremam pak dokumenti za IVF




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.2.2014 23:22:38)

Jas gi zedov deneska rezultatite od hormonite i se razocarav [sm=smiley13.gif] progesteronot mi e nizok znaci nemalo ovulacija , a se izraduvav deka imam koga go vidov toj iscedok[sm=smiley13.gif]
Insulinot mi e namalen no sepak endokrinologot mi rece da prodolzam so Metforminot.
Prolaktinot so samo pola tabletka Dostinex od 65 otisol na 2 [sm=smiley36.gif]
Androstendionot magicno bez terapija za 15 dena e vo granica na normala [sm=smiley36.gif]
Tsh od prosli pat 1,58 otisol na 2,60 ja prasav endokrinologot za ova rece dobar e [sm=smiley24.gif]
Edino DHEA-S e isti kako prosli pat na granica i me zagrizi malce toa no nisto ne mi spomna a ja kako po obicaj izumiv da prasam [sm=zmeden.gif]
Ostanatite se super.
Nejse, so rezerva gi zimam rezultative zatoa sto bev svedok na mnogu pacienti koi se zalea na greski taka da..bas denes edna zenicka mi kazuvase deka mnogu cudni i bile rezultative , koj znae kako pregleduvaat [sm=smiley36.gif]
Od endokrinologija sum slobodna, duri za 6 meseci kontrola, sega ostanuva na ginekologot i taka




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.2.2014 11:30:18)

Andrijance90 ти реков да не се нервираш заради андростендионот. Тој се лачи од јајниците и потоа ако е низок естрадиолот може да се претвори во естрадиол. Затоа на почеток на циклус може да е висок, а во втората половина да се нормализира.
Кај ПЦОС исто така тој растегливиот исцедок стварно не значи ништо. овулација се следи или со ехо или со хормони.

Не му ја мисли многу, имаш лекар да му ја мисли како ќе ти стимулира овулација. Со оглед што се друго ви е во ред ти верувај ми прва од сите ќе останеш бремена.




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.2.2014 19:54:17)

Daj boze Kvisko ama imam custvo deka ke bide dolga borba ne znam zasto taka [sm=smiley13.gif] samo kaj maz mi e se ok, ama kaj mene za remont sum celata [sm=smiley36.gif]
Na rezultatite od endokrinologija pisuva referentini vrednosti za DHEA-S se 4.02-11.0
a mene mi e 11.0. Spored ona sto procitav na internet toa go pokazuvalo kvalitetot na jajce kletkite [sm=smiley13.gif] Celata sum zbrkana, kako da nemam koj da me vodi i sama odam niz ova. Ne sum zadovolna od nieden lekar ama bas od nieden [sm=hudicek1.gif]




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.2.2014 20:15:28)

Andrijance90 не мисли така може со првата стимулација ке останеш бремена не се знае никад тоа
малце ведри мисли те молам битно е тоа многу и лекариве се такви збунки целите многу пациенти затоа прашувај се не се срами , ти пуштам срека се да е ок !




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.2.2014 12:04:25)

Andrijance90 ниту еден лекар не е семоќен, безгрешен итн, итн. Сите се луѓе и сите ги базираат активностите на она што мислат дека во моментот е најдобро. За жал и ние не сме машини и ние различно реагираме на различни нешта затоа кога се работи со луѓе 1 и 1 никогаш не се два. Она што дејствува кај некого кај другого не. Затоа се е по принцип на обиди и грешки. За жал ама така е. Да имаше магични рецепти за постигнување бременост кај пациенти кои имаат некаков проблем, ниту една од нас немаше да биде тука.
Верувај ми имам искуство и со лекари во странство и таму е се исто како и овде, некогаш дури и полошо малку од аспект на третман. Супер третман има само на филм. ВО реалноста лекарите имаат премногу пациенти, немаат компјутерска меморија па веднаш ќе им текне која си и што мака имаш туку мора да ги потсетиш и тоа не еднаш туку неколку пати и на крај пак се се сведува на пробување дали ќе успее одредена терапија или не.

DHEA's ти е сепак во граници на нормала, на горна граница ама е ОК. Не му ја мисли премногу. И не си целата за ремонт, откако ќе се отрстани септумот ќе ти се даде стимулација за овулација со оглед штп спермограмот ви е супер шансите да се фати бебе од прва стимулација се огромни.




Wannabemum -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.3.2014 9:05:59)

Драги форумџики, Ве молам за совет. Правев хормонален статус во државна на трет ден од циклус и резултатите беа катастрофа FSH 31.6(1.98-11.6), LH 14.2(1.98-11) , Prolactin 6.3 (3.2-24.3), другото е во ред. Отидов со овие резултати во една приватна клиника и докторот ми рече дека нешто се сомнителни резултатите (имам 31 година, а резултати како за 45 годишна жена). Ми даде да пијам Циклопрогинова и наредниот месец повторно да правам хормонален статус. Ме интересира дали има начин да го намалам FSH, бидејќи докторот рече дека ако се исти вредностите и наредниот месец ќе морам да земам јајце клетка од донор [sm=smiley19.gif]. Паднав во депресија по ова. Читав за мацина трава и ме интересира дали можам да ја пијам заедно со циклопрогинова.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.3.2014 14:57:22)

Andriance dheas se menuva I na mene bese taka samo od sebe se sredi wannabemom odi na endokrinolog za hormonite




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.3.2014 18:02:57)

Wannabemum, се случува, не очајувај и би рекла да не брзаш треба неколку месеци да поминат за да има ефект било која терапија. на овој ЛИНК, имам рецепт со смокви во маслиново масло за намалување на ФСХ, така што сигурно за неколку месеци ќе има ефект. Позз




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.3.2014 19:43:49)

Androstendionot mi e najvisok do sega 9 iznesuva. I doktorot e zagrizen veli ke smeta pri stimulaciite ama pak ne mi dade nesto kako sto uvidov ne znae sto da mi dade, mislese celo vreme kaj koj endokrinolog da me prati na privatno i na kraj mu tekna deka nema endokrinolog na privatno i sam si kaza deka haos e vo klinika dzabe sum odela [sm=zmeden.gif] Ako znaete slucajno nekoj endokrinolo sto ima svoja ordinacija ke ve zamolam da mi kazete..
Dostineksot ke go pijam po pola tabletka na 14 dena. Metforminot mi go zgolemi na 1000. Dva pati dnevno po 500 mg i toa .




Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>