RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.4.2014 10:17:30)

Ne kaj mene e vo red insulinot nema potreba od lekovi




Dreamline -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.4.2014 10:46:09)

...izvini Kapina go citav vsusnost postot na Kvisko pa sum pomesala so tebe ;-) pozdrav




andrijance90 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.4.2014 15:56:27)

Za onie sto prasuvaa za Vitex jas go piev 2 ipol meseci go zimav od aptekata na Swanson od Ramstor 700 i nesto denari ne mi teknuva tocno i osven sto mi se poremeti ciklusot uste tolku drugo ne mi pomogna.

Marina155 moze kasno odgovaram jas ispituvav Ogtt i Insulin minatata nedela. Prvo mi zedoa krv od vena za insulinot i potoa me bocnaa od prst za ogtt pa piev glikoza pa pak bockanje posle saat i se taka. Doktorkata mi naznaci samo da proveram ogtt i insulin , ne mi kaza nisto kako sto Kvisko proveruvala kakov e insulinot posle glikoza, mozebi zasto mene i taka visok mi bese [sm=smiley24.gif]






kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.4.2014 13:37:27)

Jas denes gi ispituvav hormonite natreti den od ciklus Oti spremam pak dokumentI za IVF imase reagensi za site hormoni vo strumica




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.4.2014 21:37:20)

Hormonite mi se vo red prodolzuvam ponatamu so brisevizdravje boze po praznicite




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.4.2014 14:33:18)

Девојки, дали се сеќавате колку чини испитување комплет хормони на државно? 350 ден беше за ТСХ, ФСХ, ЛХ, Е2, Пролактин, дали се сеќавате или некоја скоро да правела?

Позз




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.4.2014 15:37:02)

Мене на Гак повеќе од 450-500 денари не ми земале, по околу 40 денари доаѓа од хормон [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.4.2014 18:01:10)

Jas vo strumica koga ispituvav vcera tsh lh e2tsh t4prl. I testo?steron mi zemaa 350den




skorpija88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.4.2014 17:05:03)

здраво на сите,јас сум нова и многу сум разочарана,имам 25 години 9месеци се обидуваме да забременам,ама ништо имавме 10 годишна врска и овие 9 месеци сме во брак.сакав да почнам со испитување зошто не останував никако,и гинекологот ми препорача најпрво да испитам хормон прогестерон.денес ги добив резултатите од адриалаб на 21 от ден ми земаа крв и вредностите ми се 6,6 (мислам дека тоа е ниско ниво)
јас денес на 25 ден од циклусот добив и менструација-така да сум многу разочарана зошто десега секој месец бидејки водам евиденција овулација ми била точно на денот кога сме имале односи,а сме имале односи и ден пред и ден по овулацијата-вака е секој месец.не свакам зошто е така.
дали некој друг имал ваков проблем? ви благодарам многу[sm=smiley19.gif][sm=smiley13.gif][sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.4.2014 17:10:21)

9 meseci ne e mnogu vreme pocekaj do godisninata barem pa posle pocni so ispituvanjata




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.4.2014 19:41:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpija88

здраво на сите,јас сум нова и многу сум разочарана,имам 25 години 9месеци се обидуваме да забременам,ама ништо имавме 10 годишна врска и овие 9 месеци сме во брак.сакав да почнам со испитување зошто не останував никако,и гинекологот ми препорача најпрво да испитам хормон прогестерон........


Скорпија88, добредојде на форумот се надеваме на пријатна дружба со тебе. Кажи ми докторот почна со прогестерон за да види дали имало овулација и дали ембрионот може да се имплантира? Пиши што ќе ти каже, но убаво е да имаш направено брисеви, ПАП тест, хормонски статус и спермограм, тоа е доволно за почеток, а ако нема посериозни проблеми, оставете на времето да се случи. Позз




Milicka 30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2014 12:37:37)

Здраво девојки ! Правев испитување на хормони на 3ден од циклус, спремам документи за инвитро, сега др ми се јави пролактинот ми бил висок па ми препиша достинекс, а другите ми биле во ред. Имала ли некоја од вас таков проблем? А последно кога испитував пред една година ми беа во ред, докторот вика дека може да ми биде од стрес . Што мислите вие?




nataly86 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2014 14:50:37)

Милицка не се секирај...и јас имав покачен пролактин едно две години...битно е дали се регулира со терапија (достинекс или бромергон)...провери го пак само то хормон по месец или месец или нешто...Инаку тој хормон ставарно многу варира на стрес
Мој совет пред ИВФ обавезно пак да го провериш и практикувај пред земање на крв предходниот ден да немаш односи и едно 30мин да поседиш пред да ти земат крв

Поздравв




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2014 15:23:20)

Milicka 30, немој од одма да пиеш терапија за пролактинот. Мене после првата инсеминација ми беше скокнат, па после одмор правев пак и беше ок. Направи уште една анализа [sm=smiley31.gif]




Milicka 30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2014 17:03:14)

Па може и дека се изнервирав дека инсеминацијата беше неуспешна, стварно незнам. Докторот ми кажа да примам достинекс на на три дена по пола апче а ми викаше тука ако го немало од грција да сум ги земала. А гледам иа од 25 и 50мг а јас па не прашав какви.
Хопефул душо јас мислам да ги пијам нескаам да губам време ,таман додека да поднесам документи за ваучер да го средам.
Фала ви многу девојки [sm=smiley31.gif]




Zoya -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2014 18:52:27)

Milicka достинекс има и овде и можеш да го најдеш скоро во секоја аптека. Јас го купувам од Виола или Еурофарм. Ги продаваат и на парче околу 342 денари е едно апче. Го има и во аптеката што е во рамки на Систина, но таму го имаат од друг производител и е поскап. Инаку, јас ги користам од 0,5 не ни знаев дека постојат од 0,25. Ако ти треба некоја информација повеќе кажувај. Пиј ги и очекувај многу брзо да се среди вредноста.




Milicka 30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2014 22:00:59)

Да и јас толку ги купив, земав 8 таман за 2 месеци, како ги пиеш?Треба ли во одредено време?Фала ти, поздрав




Zoya -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2014 22:51:29)

Pij gi navecer. Deluvaat na pritisokot pa moze da bides pospana dokolku gi pies vo tekot na denot. Jas gi pijam okolu 10 navecer. Na pocetokot gi piev dvapati nedelno po pola apce, sega pijam pola apce nedelno. I nemoj da se sekiras lesno se sreduva ova.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2014 23:47:22)

A zosto nr probas so bromergon jas gi pijam niv veke 3 I pol godini bez prekin na pocetokot eden dva dena imav samo pad na pritisokot I tolku gi pijam na vecer pred spienje I gajle nemam retko mnogu retko mi se slucuva da mi stane loso I dostinex sum piela I pak I od niv mi e pagal pritisokot dostinexot gi piev9 meseci od bromergonot sum mnogu zadovolna mi ja sredija hipofizata ne mi se sire veke uredna e




Milicka 30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.5.2014 17:57:11)

Зоја фала ти многу, и јас го испив вечерта.
Капина докторот ми ги препиша тие. Ми кажа дека овие биле поефикасни. Јас досега немам ништо такво примено затоа што ми беа добри хормоните, а за да не губиме на време ми кажа да ги пијам.Ке видиме јас и така имам стално низок притисок.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.5.2014 18:58:19)

Neznam spored mene doktorite gi forsiraat samo dostinexot a se mnogu poskapi od bromergonot. a za pritisokot I jas imam nizok I tie I tie mi go soboruvaa I mi go soboruvaat bromergonot no retko na mene togas endokrinolgot mi gi prekina dostinex oti ne bea dovolno ispitani vrz bremeni zeni a sega neznam kako e I ne me interesira




katufce -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.5.2014 10:27:29)

Zdr na site imav spontan pred god i pol(prirodno zabremeniv) posle spontaniot dobiv namaleno lazcenje na teroidnata pa vcera pojodov kaj ginikologot i ispitavme hormoni progesteronot ne mi e vo red [sm=smiley13.gif] pa mi prepisa klimofen i dekortin da gi pijam od ko ke dpbijam mens. Inaku za teroidnata pijam eutiroks 100mg. Momentalno panicam pa neznam dali ke mi pomozat ovie apcinja da zabremenam mn poz i cekam vase mislenje




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.5.2014 10:32:43)

katufche, добредојде назад. Тоа што гинекологот ти препишал кломифен е за стимулирање на овулација, а декортинот е за телото да не го исфрли плодот доколку дојде до бременост.

Тоа што пиеш еутирокс е за хипотиреоза, бидејќи пишуваш намалена функција, значи имаш висок ТСХ, така? Тиродната знае да направи проблеми со спонтан и со проблем за деформитети кај плодот.Ако прогестеронот на 21-ви ден од циклус е низок, тогаш треба да ти даде утрогестан.

Во секој случај, се ова што напиша не е страшно, се решава и можеш да останеш бремена. Позз




katufce -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.5.2014 10:49:42)

Fala za mislenjeto [sm=bravo.gif] inaku ke pocnam so dekortin i klimofen od juni ko ke mi dojdi mens a jas izgorena da ne mi dojdi mens ama ne vervam pa ke cekam




katufce -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.5.2014 10:55:43)

LoveableMe RR
imas nekoe iskustvo slicno na moeto?




Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>