RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Dreamline -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2012 14:00:57)

Gabriela, ako sakas da ispitas hormoni nemoj nisto da pies (apcinja mislam) pa otkako ke dobies odi na tret den deka samo togas se pokazuva disbalansot kaj policisticni jajnici. Za policisticni jajnici jas ti preporacuvam vitex agnus castus. procitaj nanazad po postovite imam dosta za niv pisuvano, jas so niv zabremeniv na vtor ciklus iako imam i jas policisticni jajnici. So sreka [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Gabriela V -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.8.2012 21:59:50)

Jas gi piev prosloit mesec samo do ovulacija i tocno osetiv koga ja imam , ali ne se fati i sega napravivme spermogram i se kao vo red no imase zgolemena aglutinacija i umerena asteno spermija, jas cistite gi izcistiv so femisan i doktorot vika deka se e vo red so mene osven kanalite da vidam dali mi se proodni a drugoto e kako sto treba, a ova so spermogramov neznam, a tabletkite da od tebe vidov i odlicni se barem kaj men eimase efekt. :))Ti blagodaram za sovetot !!!!




Dreamline -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.8.2012 11:27:07)

Epa super [sm=smiley1.gif] stom imaat effekt pij si gi i eden ciklus ke se fati sigurno. Ne se otkazuvaj.[sm=smiley1.gif] Ili pak prodolzi so femisanot ako ti se dobri i za niv imam citano pozitivni iskustva.




cacisk -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (27.8.2012 14:38:34)

Zenski moze da mi dadete vase mislenje za sledniov hormonalen status.
Go pravev denes ama mi na 4 den od ciklus zosto vcera bese Nedela i ne rabotese nikoj [sm=zmeden.gif]

FSH-9.8 (2.8-11.3)
LH-25.6 (17-77)
Prolaktin -21.4 ( 1.9-25)
Estradiol- 91.5 (160)
Progesteron- 0,57 (0-1,13)
Testosteron- 39.6 (0-81)

Mislam deka malku FSH mi e visoko i dosta e razlicen soodnosot pomegju LH iFSH.
Jas plus imam PCOS mislam deka ne mi se losi, ama sakam da slusnam vase mislenje.
FALAAAAA odnapred!!
Drugata sreda treba da odam na ginekolog zatoa sakam do togas vase mislenje




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (27.8.2012 15:10:20)

Вака според вредностите изгледа ок,за ФСХ е во граници но само доктор може да ти потврди.
Ако нема зошто да одиш следната недела појди си оваа среда да не му ја мислиш




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.9.2012 11:39:06)

Здраво на сите,

Многу ми е мило што прочитав многу информации во однос на хормоналната рамнотежа како услов за бременост. Јас се соочив со таков проблем, се обидуваме со сопругот да останам бремена 1 година, но поради стрес и одредени притисоци за внуче од неговите, кај мене скокна пролактинот и веќе 8 месеци од ординацијата Ендомед (работат со сини картони) ми препишаа Бромергон. Истото ми го потврди и гинекологот. Прочитав дека други ги пиеле и подолго време (2/3 год) и се смирив маклу, зошто мислев јас дека долго ги пијам. Инаку, немам аденом, правев Магнетна и се е во ред.

Другите хормони ми се во ред, малку тироксинот е на граница, па според идниде испитувања ќе треба да се види дали ќе треба да пијам тироксин.

Проверките на хормонскиот стстус преку крв (на 2 месеци) покажуваат дека пролактинотми варира и покрај апчињата. Слушнав дека има и други апчира Достинекс, па не знам дали да се советувам со докторката да го сменам Бромергонот. Имам овулација, другото начелно е во ред, но сеуште не можам да останам бремена. Пишете совет.





cacisk -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.9.2012 12:09:57)

LoveableMe dali soprugot pravese spermogram? Ako nema napraveno neka napravi, za da se znae sto ponatamu. A hsg imas napraveno? Da se vidi proodnosta na kanalite, moze tuka ima nekoja precka. Pozdrav4ee




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.9.2012 15:43:54)

Cacisk,

Fala ti mnogu za sovetot. Lani, vo dekemvri soprugot pravese spermogram, no koga otidovme da go zememe ne mozea da go najdat, pa dopolnitelno go pratija na mejl, no ne potpisan so pecat. Pravev HSG pred nekolku meseci, se e vo red.

Pozdrav,




bella80 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.9.2012 21:34:56)

Ko sto imam citano dostineksot e mnogu poefikasen lek,a i drugarka mi posle prviot mesec od zemanje na lekot ostana bremena .Taka da pobaraj da ti go prepisat,nisto ne gubis...Pozzzz




Maca25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.9.2012 22:13:15)

И јас мислам дека Достинекс е подобар лек од бромергон.
LoveableMe јас го имав потполно истот проблем како тебе, висок пролактин, се во ред на Магнетна, но и со хипотиреоза. Дури и немав редовен циклус, ама јас цел живот си имам проблем со тоа. После 2 месеци пиење бромергон останав трудна.

ТИ посакувам [sm=modricrtici.gif] што побрзо!!!




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (27.9.2012 11:49:01)

Драги Bella и 80 Maca RR,

Ви благодарам многу за советот. Ќе побарам кај докторката во Ендомед, да ми ги смени апчињата и да ми даде Достинекс. Секој совет е добредојден, баш ми е мило преку форумов што може да споделиме многу работи.

Поздрав,




mace1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.9.2012 17:10:31)

zdr rr jas sum nova imam edno prasanje do vas pred edna ned bev na ginekolog cisto za kontrola zasto se resivme so mm da pravime [sm=duda.gif][sm=duda.gif]posle dolgo pazenje.dr mi kaza da odam na 3 den od menstruacija da proveram hormoni preku krvta. imam redovna menst,si gi osekam koga mi se plodni denovi nemam nekoj poseriozen problem sto bi me posovetuvale vie da odam ili da pocekam sto ke pokaze vremeto zasto dva mes kako sto pocnavme da rabotime na slucajot mislam deka ne e dolg period.




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.9.2012 23:07:55)

mace1 добре дојде [sm=smiley1.gif]
Воопшто не е на одмет да испиташ хормони на 3ден ,иако имаш овулација оди на ехо за сигурно да се прецизира точно денот




mace1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.9.2012 17:02:28)

Melanija fala ti na odgovorot




bella80 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.9.2012 23:50:56)

Mace 2 meseca se mnogu malku za da pocnes so bilo kakvo ispituvanje,neka pominat barem 6 pa odi ako ne daj Boze treba.Pozzzzzz




mace1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.10.2012 18:30:17)

fala vi mnogu za podrskata i odgovorot




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.10.2012 16:03:06)

Здраво рингерајки,

Бев на контрола за полактинот и покрај толку нервози што ги имав минатиот месец, замислете пролактинот ми е низок, 8.0 (максимум е 25). А порано кога ке се изнервирав, и покрај апчињата се качуваше над границата (над 25). Секако пијам Бромергон цело време, а таман мислев да ги променам со Достинекс.

Ај да ве видам што ке кажете на ова? Поздрав,




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.10.2012 18:03:55)

Консултирај се со доктор дали да го прекинеш бромергонот,тој секогаш е варијабилен.И јас го имав пиев бромеркон па беше ок и го прекинав




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (9.10.2012 10:58:40)

Меланија кажи дали од кога го прекина бромергонот, дали после тоа контролираше пролактин и дали ти беше добар? Поздрав,




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (9.10.2012 23:17:29)

Го проверив неколку месеци потоа и беше нормален но од тогаш има поминато година и не сум била.Кај мене не влијае зошто секако сум со стимулации.
Провери си може е во ред,контролирај го па ќе знаеш дали има потреба од постојано да го пиеш




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.10.2012 9:19:18)

Ок, фала ти многу за советот. Кај мене на почеток беше висок (40 од максимум 25), па падна на 25, па потоа на 15, па скокна на 27 и сега по неколку месеци еве го 8.0.

Поздрав,




angelce83 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.10.2012 22:48:08)

Zdravo Ringerajki[sm=smiley1.gif] kazete mi kako go piete bromergonot? I jas sum so pokacen prolaktin no koga pijam bromergon se regulira i si dobivam redovno menstruacija, jas gi pijam po pola apce navecer sekoj den, a vie???




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.10.2012 22:57:02)

Зависи од висината на вредноста јас имав околу 50 мислам и пиев двапати по пола,а после трипати по пола.
После престанав и после неколоку месеци сам од себе беше ок.
Но јас немам проблем со добивање,туку со овулација.
Како ти кажал гинеколог така па провери си пак.
Инаку го викаат хормон стрес,знае да се покачи од нервоза немислам на некоја голема туку ете сите различно реагираме




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.10.2012 1:57:03)

jas pijam sega po cetvrtinka bromergon sega ke pies polovinka posle cetvrtinka oti ne se prekinuva naednas




cacisk -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.10.2012 10:25:40)

Jas isto taka pijam Bromergon koga mi bese 54 piev po edna polovina sekoj den, i za eden mesec mi padna na 3,3 :) posle piev po edna cetvrtinka pa mi se kaci na 20 :-) Nikako ne sum kako da go pijam ili premnogu mise kacuva ili premnogu mi se simnuva ;-)




Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>